Nieswoiste zapalenie jelit (IBD): co to i jakie są objawy? Nieswoiste choroby zapalne jelit – jak wesprzeć organizm? Choroby zapalne jelit mogą być przyczyną poważnych zaburzeń przewodu pokarmowego 

Nieswoiste zapalenie jelit (IBD): co to i jakie są objawy? Nieswoiste choroby zapalne jelit – jak wesprzeć organizm? Choroby zapalne jelit mogą być przyczyną poważnych zaburzeń przewodu pokarmowego 

Czy zdarza ci się odczuwać bóle brzucha, krwawienia z odbytu, przemijające biegunki lub problemy z wypróżnianiem? To mogą być pierwsze objawy nieswoistego zapalenia jelit (IBD). Ta choroba często ma podstępny początek i wiele osób lekceważy objawy albo nie ma świadomości, że cierpi na poważne schorzenie. W tym artykule postaramy się przybliżyć istotne informacje na temat nieswoistego zapalenia jelit.

Co to jest nieswoiste zapalenie jelit?

Nieswoiste zapalenie jelit (IBD) to choroba, która składa się z dwóch głównych typów: choroby Leśniowskiego-Crohna (CD) i wrzodziejącego zapalenia jelita grubego (UC). Oba typy IBD dotyczą układu trawiennego, ale z różną lokalizacją. CD może wpływać na całkowity przewód pokarmowy, natomiast UC najczęściej wpływa na wyrostek robaczkowy, okrężnicę oraz odbytnicę. W wyniku choroby, błona śluzowa jelit ulega stanowi zapalnemu, co prowadzi do obrzęków, tworzenia się wrzodów oraz blizn. Komplikacjami choroby może być perforacja jelita, zwężenie jelita oraz opóźnienie wzrostu i rozwoju u dzieci i młodzieży.

Nieswoiste zapalenie jelit - objawy

Objawy IBD są różne w zależności od typu choroby oraz miejsc, na które choroba wpłynęła. Poniżej przedstawiamy podstawowe objawy, które powinny zwrócić uwagę i być sygnałem do wizyty u lekarza:

 • Krwawienie z odbytu
 • Biegunki lub zaparcia trwające dłużej niż tydzień
 • Tętniący ból brzucha lokalizujący się w okolicy pępka
 • Utrata masy ciała bez niewłaściwych nawyków żywieniowych
 • Wyczuwalne guzki na powierzchni skóry, zwane chorobą skórną Crohna, która często występuje w połączeniu z chorobą Leśniowskiego-Crohna
 • Wysypki, zapalenie stawów, gorączka, zmęczenie i chwiejny nastrój

Nieswoiste zapalenie jelit - skąd się bierze?

Nieznana jest dokładna przyczyna występowania chorob nieswoistych zapaleń jelit. Na rozwój choroby wpływają jednak czynniki genetyczne, autoimmunologiczne i środowiskowe. Wiele badań koncentruje się na powstawaniu chorób autoimmunologicznych w wyniku niewłaściwego funkcjonowania układu odpornościowego, który atakuje komórki jelita grubego bądź przewodu pokarmowego. Czynniki środowiskowe, takie jak dieta, palenie papierosów, stres oraz nieprawidłowe bakterie jelitowe, także mogą wpłynąć na rozwój choroby.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Leczenie nieswoistego zapalenia jelit

Leczenie nieswoistego zapalenia jelit jest bardzo indywidualne - bierze pod uwagę m.in: typ choroby i jej nasilenie, stan zdrowia pacjenta, wiek, płeć, styl życia i wiele innych kwestii. Cechą charakterystyczną leczenia jest podejście holistyczne, które obejmuje zarówno aspekty farmakologiczne, jak i niemedyczne. Poniżej przedstawiamy najczęściej stosowane metody leczenia chorób nieswoistych zapaleń jelit:

 • Leki - stosowane w leczeniu chorób nieswoistych zapaleń jelit są przede wszystkim leki immunosupresyjne, kortykosteroidy, salicylany oraz leki biologiczne.
 • Dieta - ważna jest optymalizacja diety w celu unikania stymulacji jelit oraz dolegliwości bólowych. Często zalecana jest dieta ubogo błonnikowa, w której białko roślinne i produkty zbożowe są łatwo strawne, a owoce i warzywa są w formie ugotowanej lub wyciśniętej.
 • Suplementacja - pacjenci korzystający z terapii IBD często cierpią na niedobory witamin i składników mineralnych. W początkowych stadium choroby często zaleca się suplementację wapniem i witaminą D.
 • Edukacja - pacjent z chorobami nieswoistymi zapaleniami jelit musi poznać swoje ciało, objawy choroby i sposoby na jej kontrolowanie.

Nieswoiste zapalenie jelit to poważne schorzenie, które daje wiele objawów i powikłań. Warto pamiętać, że w porę zdiagnozowana choroba i wdrożona odpowiednia terapia, jest w stanie w znacznym stopniu zredukować skutki choroby. Dlatego, jeśli zauważasz jakiekolwiek objawy, nie bagatelizuj ich i skonsultuj się z lekarzem.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Historia i zastosowania marihuany medycznej

Historia i zastosowania marihuany medycznej

Marihuana medyczna, czyli zastosowanie konopi indyjskich w celach terapeutycznych, ma długą i dynamiczną historię, która sięga tysięcy lat. Już w starożytnych cywilizacjach, takich jak chińska, indyjska czy egipska, konopie były wykorzystywane ze względu na swoje właściwości lecznicze. A jak to wygląda dzisiaj?

Jak fotele masujące mogą przynieść ulgę w bólach pleców?

Jak fotele masujące mogą przynieść ulgę w bólach pleców?

Masaż jest jedną z najstarszych form terapii używanych do łagodzenia bólu, poprawy krążenia krwi i obniżenia poziomu stresu. Techniki masażu, takie jak uciskanie, rozcieranie, i głaskanie, mają na celu stymulowanie mięśni oraz układu krwionośnego, co przynosi ulgę w bólach i sprzyja zdrowiu fizycznemu. Historia masażu sięga tysięcy lat wstecz, kiedy to był on stosowany zarówno w medycynie wschodniej, jak i zachodniej do holistycznego leczenia różnorodnych dolegliwości.

Starania o dziecko – co warto wiedzieć?

Starania o dziecko – co warto wiedzieć?

Decyzja o posiadaniu potomstwa może być jedną z najważniejszych w życiu. Dla wielu osób jest to spełnienie marzeń i naturalny krok w rozwoju rodziny. Jednak o czym warto wiedzieć starając się o dziecko?

Porady dla osób z genetyczną skłonnością do żylaków

Porady dla osób z genetyczną skłonnością do żylaków

Żylaki kończyn dolnych to problem, który dotyka wielu osób, szczególnie tych z genetyczną skłonnością. Mimo że często postrzegane są one jedynie jako defekt estetyczny, w rzeczywistości mogą prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Ważne jest zatem, aby nie tylko znać metody leczenia, ale przede wszystkim skupić się na profilaktyce i wczesnym rozpoznawaniu.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca