Nieswoiste zapalenie jelit (IBD): co to i jakie są objawy? Nieswoiste choroby zapalne jelit – jak wesprzeć organizm? Choroby zapalne jelit mogą być przyczyną poważnych zaburzeń przewodu pokarmowego 

Nieswoiste zapalenie jelit (IBD): co to i jakie są objawy? Nieswoiste choroby zapalne jelit – jak wesprzeć organizm? Choroby zapalne jelit mogą być przyczyną poważnych zaburzeń przewodu pokarmowego 

Czy zdarza ci się odczuwać bóle brzucha, krwawienia z odbytu, przemijające biegunki lub problemy z wypróżnianiem? To mogą być pierwsze objawy nieswoistego zapalenia jelit (IBD). Ta choroba często ma podstępny początek i wiele osób lekceważy objawy albo nie ma świadomości, że cierpi na poważne schorzenie. W tym artykule postaramy się przybliżyć istotne informacje na temat nieswoistego zapalenia jelit.

Co to jest nieswoiste zapalenie jelit?

Nieswoiste zapalenie jelit (IBD) to choroba, która składa się z dwóch głównych typów: choroby Leśniowskiego-Crohna (CD) i wrzodziejącego zapalenia jelita grubego (UC). Oba typy IBD dotyczą układu trawiennego, ale z różną lokalizacją. CD może wpływać na całkowity przewód pokarmowy, natomiast UC najczęściej wpływa na wyrostek robaczkowy, okrężnicę oraz odbytnicę. W wyniku choroby, błona śluzowa jelit ulega stanowi zapalnemu, co prowadzi do obrzęków, tworzenia się wrzodów oraz blizn. Komplikacjami choroby może być perforacja jelita, zwężenie jelita oraz opóźnienie wzrostu i rozwoju u dzieci i młodzieży.

Nieswoiste zapalenie jelit - objawy

Objawy IBD są różne w zależności od typu choroby oraz miejsc, na które choroba wpłynęła. Poniżej przedstawiamy podstawowe objawy, które powinny zwrócić uwagę i być sygnałem do wizyty u lekarza:

  • Krwawienie z odbytu
  • Biegunki lub zaparcia trwające dłużej niż tydzień
  • Tętniący ból brzucha lokalizujący się w okolicy pępka
  • Utrata masy ciała bez niewłaściwych nawyków żywieniowych
  • Wyczuwalne guzki na powierzchni skóry, zwane chorobą skórną Crohna, która często występuje w połączeniu z chorobą Leśniowskiego-Crohna
  • Wysypki, zapalenie stawów, gorączka, zmęczenie i chwiejny nastrój

Nieswoiste zapalenie jelit - skąd się bierze?

Nieznana jest dokładna przyczyna występowania chorob nieswoistych zapaleń jelit. Na rozwój choroby wpływają jednak czynniki genetyczne, autoimmunologiczne i środowiskowe. Wiele badań koncentruje się na powstawaniu chorób autoimmunologicznych w wyniku niewłaściwego funkcjonowania układu odpornościowego, który atakuje komórki jelita grubego bądź przewodu pokarmowego. Czynniki środowiskowe, takie jak dieta, palenie papierosów, stres oraz nieprawidłowe bakterie jelitowe, także mogą wpłynąć na rozwój choroby.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

  • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
  • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
  • Dowiedz się o nowych artykułach

Leczenie nieswoistego zapalenia jelit

Leczenie nieswoistego zapalenia jelit jest bardzo indywidualne - bierze pod uwagę m.in: typ choroby i jej nasilenie, stan zdrowia pacjenta, wiek, płeć, styl życia i wiele innych kwestii. Cechą charakterystyczną leczenia jest podejście holistyczne, które obejmuje zarówno aspekty farmakologiczne, jak i niemedyczne. Poniżej przedstawiamy najczęściej stosowane metody leczenia chorób nieswoistych zapaleń jelit:

  • Leki - stosowane w leczeniu chorób nieswoistych zapaleń jelit są przede wszystkim leki immunosupresyjne, kortykosteroidy, salicylany oraz leki biologiczne.
  • Dieta - ważna jest optymalizacja diety w celu unikania stymulacji jelit oraz dolegliwości bólowych. Często zalecana jest dieta ubogo błonnikowa, w której białko roślinne i produkty zbożowe są łatwo strawne, a owoce i warzywa są w formie ugotowanej lub wyciśniętej.
  • Suplementacja - pacjenci korzystający z terapii IBD często cierpią na niedobory witamin i składników mineralnych. W początkowych stadium choroby często zaleca się suplementację wapniem i witaminą D.
  • Edukacja - pacjent z chorobami nieswoistymi zapaleniami jelit musi poznać swoje ciało, objawy choroby i sposoby na jej kontrolowanie.

Nieswoiste zapalenie jelit to poważne schorzenie, które daje wiele objawów i powikłań. Warto pamiętać, że w porę zdiagnozowana choroba i wdrożona odpowiednia terapia, jest w stanie w znacznym stopniu zredukować skutki choroby. Dlatego, jeśli zauważasz jakiekolwiek objawy, nie bagatelizuj ich i skonsultuj się z lekarzem.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Czym jest Legionella? Jak ją rozpoznać?

Czym jest Legionella? Jak ją rozpoznać?

Legionella to rodzaj bakterii, które są odpowiedzialne za wywoływanie legionelozy, w tym dwóch głównych form tej choroby: choroby legionistów i gorączki Pontiac. Nazwa pochodzi od epidemii, która wybuchła w 1976 roku w Filadelfii podczas zjazdu weteranów wojennych, zwanych Legionistami. Choroba, będąca wówczas tajemniczym i śmiertelnym schorzeniem, stała się przedmiotem intensywnych badań naukowych, które doprowadziły do odkrycia Legionella pneumophila jako głównego czynnika sprawczego.

Jak zadbać o prostą postawę ciała? - Najlepsze wskazówki

Jak zadbać o prostą postawę ciała? - Najlepsze wskazówki

Odpowiednia postawa ciała nie jest tylko kwestią estetyki, ale ma fundamentalne znaczenie dla zdrowia i samopoczucia każdego z nas. Codzienne nawyki, takie jak sposób siedzenia przy biurku, sposób chodzenia czy spania, mają ogromny wpływ na kondycję naszego kręgosłupa i mięśni. W dzisiejszym świecie, gdzie większość czasu spędzamy w pozycji siedzącej lub stojącej, utrzymanie prostej postawy staje się kluczowym elementem profilaktyki zdrowotnej. Jak zadbać o prostą sylwetkę?

Medycyna konwencjonalna a alternatywna? – co warto wiedzieć

Medycyna konwencjonalna a alternatywna? – co warto wiedzieć

Historia medycyny zna wiele koncepcji, podejść i praktyk mających na celu leczenie chorób. Ich rozwój narodził się z troski ludzi o zdrowie i życie, ale też ze specyficznych uwarunkowań kulturowych, geograficznych i cywilizacyjnych. Dlaczego przez wieki za niezbędne uważano stosowanie ziół, duchowe ceremonie, krioterapię, akupunkturę czy homeopatię, a dziś te formy leczenia nie są równoznaczne z medycyną tradycyjną lub konwencjonalną, lecz bywają określane jako alternatywne, komplementarne, naturalne, holistyczne, integracyjne czy innowacyjne? Odpowiedzi na te pytania poszukajmy w dążeniu do optymalnego leczenia oraz w walce o szacunek dla różnorodności kulturowej, filozoficznej i naukowej.

Zdrowe przekąski - alternatywy dla tradycyjnych słodyczy

Zdrowe przekąski - alternatywy dla tradycyjnych słodyczy

Wraz ze wzrostem zainteresowania zdrowiem i dobrym samopoczuciem rośnie zapotrzebowanie na zdrowsze przekąski. Tradycyjne słodycze, bogate w cukier i niezdrowe tłuszcze, mogą przyczyniać się do różnych problemów zdrowotnych. W tym artykule zbadamy alternatywne przekąski, które mogą zaspokoić apetyt, dostarczając jednocześnie niezbędnych składników odżywczych, a wszystko to bez uszczerbku dla zdrowia.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja

195

97.5zł / rok

24h

00Dni
17Godzin
54Minut
45Sekund
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca