Niepłodność a bezpłodność - jakie są różnice? Bezpłodność a niepłodność – jakie są między nimi różnice? Bezpłodność i niepłodność – różnice. Jakie są różnice między niepłodnością a bezpłodnością? 

Niepłodność a bezpłodność - jakie są różnice? Bezpłodność a niepłodność – jakie są między nimi różnice? Bezpłodność i niepłodność – różnice. Jakie są różnice między niepłodnością a bezpłodnością? 

Jeśli planujesz w najbliższym czasie rozpoczęcie rodziny, a doświadczasz problemów z zajściem w ciążę, możesz zacząć zastanawiać się, czy powinieneś szukać pomocy medycznej. Jednym z podstawowych problemów, z jakim zetknąć się może para, to problem niepłodności lub bezpłodności. Często jednak te dwa terminy są mylone i stosowane zamiennie, co jest błędem. W tym poradnikowym artykule omówione zostaną definicje, różnice oraz przyczyny tych problemów.

Niepłodność a bezpłodność - różnice i definicje

Bezpłodność jest chorobą, która dotyczy jednej z dwóch płci. Oznacza to, że dana osoba nie może mieć dziecka bez pomocy medycznej. Niepłodność natomiast jest sytuacją, w której para nie może zajść w ciążę pomimo regularnych prób przez okres jednego roku. Oznacza to, że możliwe jest zajście w ciążę, ale wymaga ono medycznej interwencji z powodu zaburzeń układu rozrodczego, co wynika między innymi z naruszeń hormonalnych, genetycznych lub nieprawidłowości anatomicznych.

Jak rozpoznać bezpłodność - diagnostyka i badania

Bezpłodność najczęściej jest diagnozowana u mężczyzn na podstawie badania nasienia i męskiego hormonalnego profilu. U kobiet natomiast konieczne są badania dotyczące jajników, a także hormonalne i immunologiczne. Do diagnostyki bezpłodności wymagane są dodatkowo ocena hodowli plemników, laparoskopia oraz w niektórych przypadkach badania genetyczne.

Objawy bezpłodności - czynniki wskazujące na problem

Jeśli para podejrzewa, że mogą mieć problem z bezpłodnością, warto zwrócić uwagę na kilka objawów. Uwzględniając organizm kobiety, należy zwrócić uwagę na regularność cyklu miesiączkowego. Objawem bezpłodności może być również nieregularne krwawienie menstruacyjne lub jego brak, bolesne dolegliwości, pękające pęcherzyki, a także przepukliny w jajnikach czy infekcje dróg rodnych. U mężczyzn ważne są takie czynniki jak zaburzenia erekcji, problemy z erekcją w czasie stosunku, problemy z wytryskiem oraz obecność zaburzeń hormonalnych.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Jak sprawdzić czy jest się bezpłodnym - testy i badania

Sprawdzenie stanu płodności jest możliwe dzięki specjalnym testom i badaniom, które wykonywane są w klinikach lekarskich. Istnieje kilka metod, które mogą pomóc w wykryciu problemów z bezpłodnością, takie jak badania nasienia, ocena morfologii jajników czy wykrycie zaburzeń hormonalnych. Badanie jajowodów, laparoskopia i badanie endometrium są również wykorzystywane w diagnostyce bezpłodności.

Przyczyny niepłodności - hormonalne, genetyczne i środowiskowe czynniki

Przyczyny niepłodności są zróżnicowane i obejmują zarówno czynniki hormonalne, jak i genetyczne. Środowiskowe czynniki, takie jak palenie papierosów, stres czy narażenie na substancje toksyczne, również mogą wpłynąć na zdolność do poczęcia dziecka. Niepłodność może również wynikać z takich czynników jak zaawansowany wiek, zespoły genetyczne czy wady anatomiczne.

Jakie mogą być przyczyny niepłodności i bezpłodności u kobiet?

Niepłodność i bezpłodność to warunki, w których kobieta ma trudności z zajściem w ciążę lub utrzymaniem ciąży. Istnieje wiele przyczyn niepłodności u kobiet, zarówno fizycznych, jak i psychologicznych. Oto niektóre z głównych przyczyn:

 1. Zaburzenia owulacji: Nieregularne owulacje lub brak owulacji mogą powodować trudności z zajściem w ciążę. Przyczyną mogą być hormonalne zaburzenia, takie jak zespół policystycznych jajników (PCOS), zaburzenia tarczycy lub nadnerczy.
 2. Choroby jajników: Choroby jajników, takie jak endometrioza, torbiele jajnika lub uszkodzenia jajników, mogą wpłynąć na płodność.
 3. Zablokowane jajowody: Uszkodzenie lub zablokowanie jajowodów może uniemożliwić przejście jaja komórki jajowej do macicy.
 4. Zaburzenia macicy: Nieprawidłowości w macicy, takie jak mięśniaki macicy (fibroidy) lub stany zapalne, mogą utrudniać implantację zarodka lub rozwój ciąży.
 5. Wiek: Płodność kobiet maleje w miarę starzenia się, a ryzyko niepłodności wzrasta po 35 roku życia.
 6. Zaburzenia hormonalne: Różne zaburzenia hormonalne, takie jak nadmierna produkcja prolaktyny, niski poziom hormonów tarczycy czy zaburzenia przysadki, mogą wpływać na płodność.
 7. Otyłość lub nadmierna chudość: Ekstremalne zmiany w masie ciała mogą wpłynąć na cykl menstruacyjny i owulację.
 8. Stany zapalne: Infekcje narządów płciowych, takie jak zapalenie przydatków, mogą uszkodzić jajniki lub jajowody.
 9. Cukrzyca: Niekontrolowana cukrzyca może wpłynąć na zdolność do zajścia w ciążę.
 10. Stres i czynniki psychologiczne: Wysoki poziom stresu i depresja mogą wpłynąć na płodność poprzez zaburzenia hormonalne.
 11. Czynniki środowiskowe: Ekspozycja na toksyny i substancje chemiczne może wpłynąć na płodność.
 12. Palenie papierosów i nadużywanie alkoholu: Te czynniki szkodzą zdrowiu rozrodczemu i mogą prowadzić do niepłodności.
 13. Inne przyczyny: Istnieją również inne, bardziej rzadkie przyczyny niepłodności u kobiet, takie jak wrodzone wady anatomiczne, autoimmunologiczne zaburzenia płodności czy dziedziczne czynniki.

W przypadku problemów z zajściem w ciążę, ważne jest skonsultowanie się z lekarzem specjalizującym się w leczeniu niepłodności. Lekarz może zalecić badania diagnostyczne, takie jak badania hormonalne, obrazowe i laparoskopię, aby zidentyfikować przyczynę niepłodności i zaplanować odpowiednie leczenie, które może obejmować farmakoterapię, interwencje chirurgiczne, in vitro fertilization (IVF) lub inne techniki wspomaganego rozrodu.

Odróżnienie bezpłodności od niepłodności jest bardzo istotne, gdyż są to dwa różne stany. Bez wizyty u specjalisty nie jest możliwe dokładne określenie, co jest źródłem problemów z płodnością. Jakiekolwiek wskazówki, takie jak nieregularny cykl menstruacyjny, problemy z wytryskiem lub zaburzenia erekcji, powinny być sygnałem, że konieczna jest wizyta u lekarza specjalisty.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Jakie okulary wybrać, aby zmniejszyć zmęczenie oczu?

Jakie okulary wybrać, aby zmniejszyć zmęczenie oczu?

Zmęczenie oczu to powszechny problem, zwłaszcza w erze cyfrowej, kiedy większość czasu spędzamy przed ekranami komputerów i urządzeń mobilnych. Wybór odpowiednich okularów może pomóc zminimalizować ten problem i zapewnić oczom większy komfort podczas pracy. W tym artykule omówimy, jakie okulary warto wybrać, aby zmniejszyć zmęczenie oczu.

Jakie są główne objawy zaburzeń lękowych?

Jakie są główne objawy zaburzeń lękowych?

Zaburzenia lękowe są poważnym problemem dotykającym wielu osób. Czym dokładnie się charakteryzują?

Jak prawidłowo konturować twarz? Poradnik dla początkujących

Jak prawidłowo konturować twarz? Poradnik dla początkujących

Konturowanie to technika makijażu, która polega na używaniu ciemniejszych i jaśniejszych odcieni kosmetyków po to, by podkreślić lub ukryć pewne partie twarzy. Dzięki zastosowaniu tej metody możesz uwydatnić kości policzkowe, wysmuklić nos lub zdefiniować linię szczęki. Robiąc to prawidłowo, poprawisz proporcje swojej twarzy, a także nadasz makijażowi atrakcyjnego, nowoczesnego wyglądu. Jak skutecznie konturować? Już teraz sprawdź nasze najważniejsze wskazówki dla początkujących kobiet!

Bor - Mikroelement Wspierający Organizm w Suplementacji Diety

Bor - Mikroelement Wspierający Organizm w Suplementacji Diety

Czy wiesz, jak istotną rolę odgrywa bor w utrzymaniu optymalnego stanu zdrowia?

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca