Laparoskopia – na czym polega? Laparoskopia ginekologiczna wskazania. Kiedy zabieg laparoskopowy jest niemożliwy? 

Laparoskopia – na czym polega? Laparoskopia ginekologiczna wskazania. Kiedy zabieg laparoskopowy jest niemożliwy? 

Laparoskopia to jedna z technik znanej jako minimalnie inwazyjna chirurgia. W tym artykule omówimy, czym jest laparoskopia, jak wygląda zabieg, dlaczego jest stosowana, co powinien wiedzieć pacjent przed zabiegiem i historia tej techniki.

Co to jest laparoskopia?

Laparoskopia to metoda diagnostyczna i chirurgiczna, podczas której lekarz wprowadza do organizmu pacjenta cienki, teleskopowy instrument za pomocą nacięcia w okolicy pępka. Za pomocą laparoskopu lekarz obserwuje wewnętrzne narządy pacjenta, a następnie wykonuje niezbędne procedury chirurgiczne.

Historia i rozwój laparoskopii

Pierwsza laparoskopowa operacja miała miejsce w 1901 roku. Wczesne próby laparoskopii nie były skuteczne, a technika nie była na tyle rozwinięta, aby stanowić alternatywę dla metod chirurgicznych. W latach 80. ubiegłego wieku, dzięki postępom technologicznym w laparoskopii, metoda stała się bardziej popularna w chirurgii z powodu jej mniejszej inwazyjności i krótszego okresu rekonwalescencji.

Wraz z rozwojem technologii, laparoskopia rozszerzyła swoje zastosowanie na wiele dziedzin chirurgii, m.in. chirurgię onkologiczną, urologię, chirurgię naczyniową oraz ginekologię.

Dlaczego laparoskopia jest używana?

Laparoskopia wykorzystywana jest w celach diagnostycznych oraz chirurgicznych. W chirurgii laparoskopowej lekarz wprowadza laparoskop do organizmu pacjenta, tworząc nacięcie (tzw. trokar) przez skórę i tkanki miękkie. Dzięki temu laparoskopia pozwala na zminimalizowanie uszkodzenia tkanek, co skraca czas rekonwalescencji pacjenta.

Laparoskopia stosowana jest m.in. do:

  • Usuwania pęcherzyka żółciowego
  • Leczenia przepukliny rozworu przełykowego
  • Usuwania wyrostka robaczkowego
  • Leczenia chorób jajników, jak np. torbiele, nowotwory
  • Wykonywania operacji dróg żółciowych
  • Diagnostyki stłuszczenia wątroby
  • Wykonywania laparoskopowych operacji przepukliny pachwinowej i innych przepuklin (np. pępkowej)

Krok po kroku: jak wygląda zabieg laparoskopowy?

Przed przeprowadzeniem laparoskopii, pacjent jest poddawany badaniom laboratoryjnym, takim jak próba krwi, EKG (elektrokardiografia) i badania obrazowe.

Podczas laparoskopii pacjent jest znieczulany. Lekarz przeprowadza nacięcie w okolicy pępka, po czym wprowadza do organizmu pacjenta laparoskop (cienki płaski rurkę wyposażoną w kamerę i źródło światła), umożliwiając chirurgowi obserwację narządów w jamie brzusznej pacjenta na monitorze. Kolejne nacięcia zwykle są wykonywane w celu wprowadzenia narzędzi chirurgicznych i wykonania odpowiedniej procedury.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

  • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
  • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
  • Dowiedz się o nowych artykułach

Czego pacjenci powinni być świadomi przed laparoskopią?

Przed laparoskopią powinniśmy upewnić się, że wiemy, jak wygląda proces przygotowania do zabiegu i co należy zrobić, aby jak najlepiej się do niego przygotować. Często zaleca się wstrzymywanie jedzenia i picia na kilka godzin przed zabiegiem oraz wykonanie oczyszczenia jelit.

W przypadku alergii na leki, powinniśmy skonsultować się z lekarzem w celu ustalenia najlepszej strategii leczenia bólu. Należy także skonsultować się z lekarzem dotyczącym zabiegu i możliwych skutków ubocznych.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Technologia BIA – precyzyjna analiza składu ciała dla lepszego zdrowia

Technologia BIA – precyzyjna analiza składu ciała dla lepszego zdrowia

Nowoczesne podejście do dietetyki wymaga nie tylko wiedzy, ale także narzędzi umożliwiających precyzyjną analizę składu ciała. Bioimpedancja elektryczna (BIA) to jedna z najdokładniejszych metod oceny proporcji tkanki tłuszczowej, mięśniowej i poziomu nawodnienia organizmu.

Prozdrowotne i modne obuwie Birkenstock – poznaj historię kultowych butów

Prozdrowotne i modne obuwie Birkenstock – poznaj historię kultowych butów

Czy zwykła para butów może łączyć wygodę, zdrowie i styl, wzbudzając zachwyt na całym świecie? Poznaj markę Birkenstock i przygotuj się na podróż, której punktem startowym jest XVIII-wieczna niemiecka wioska a metą… cóż, kultowy brand nie myśli zwalniać tempa. Jak to możliwe, że propozycje Birkenstock zyskały status kultowych? Już za chwilę wszystko stanie się jasne.

Rower spinningowy GR7 Horizon Fitness – trenuj przed kolarskimi wyzwaniami!

Rower spinningowy GR7 Horizon Fitness – trenuj przed kolarskimi wyzwaniami!

Coraz prężniej rozwijają się oddolne inicjatywy kolarskie, a w każdym dużym mieście można znaleźć grupę pasjonatów jeżdżenia na rowerze, którzy wspólnie organizują rowerowe wyjazdy. Przed taką przygodą warto przejść porządny trening, by bez trudu pokonywać dłuższe dystanse. Zimą najlepiej wybrać ćwiczenia w domu, co ułatwia rower spinningowy GR7 Horizon Fitness, zapewniający jazdę na profesjonalnym poziomie.

Catering dietetyczny - Twój klucz do zdrowego stylu życia

Catering dietetyczny - Twój klucz do zdrowego stylu życia

Catering dietetyczny przestaje być kojarzony wyłącznie z modnym sposobem na odchudzanie. Odpowiednio skomponowane diety pudełkowe mogą pomóc w leczeniu oraz łagodzeniu objawów wielu chorób. Kto może sięgnąć po takie rozwiązanie?

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Tylko teraz bez automatycznego przedłużania
195zł /
Zobacz co zyskasz

Otrzymasz:

  • Obszerną bazę wiedzy
  • Nowości w każdym miesiącu
  • Wygodny sposób na rozwój