Laparoskopia – na czym polega? Laparoskopia ginekologiczna wskazania. Kiedy zabieg laparoskopowy jest niemożliwy? 

Laparoskopia – na czym polega? Laparoskopia ginekologiczna wskazania. Kiedy zabieg laparoskopowy jest niemożliwy? 

Laparoskopia to jedna z technik znanej jako minimalnie inwazyjna chirurgia. W tym artykule omówimy, czym jest laparoskopia, jak wygląda zabieg, dlaczego jest stosowana, co powinien wiedzieć pacjent przed zabiegiem i historia tej techniki.

Co to jest laparoskopia?

Laparoskopia to metoda diagnostyczna i chirurgiczna, podczas której lekarz wprowadza do organizmu pacjenta cienki, teleskopowy instrument za pomocą nacięcia w okolicy pępka. Za pomocą laparoskopu lekarz obserwuje wewnętrzne narządy pacjenta, a następnie wykonuje niezbędne procedury chirurgiczne.

Historia i rozwój laparoskopii

Pierwsza laparoskopowa operacja miała miejsce w 1901 roku. Wczesne próby laparoskopii nie były skuteczne, a technika nie była na tyle rozwinięta, aby stanowić alternatywę dla metod chirurgicznych. W latach 80. ubiegłego wieku, dzięki postępom technologicznym w laparoskopii, metoda stała się bardziej popularna w chirurgii z powodu jej mniejszej inwazyjności i krótszego okresu rekonwalescencji.

Wraz z rozwojem technologii, laparoskopia rozszerzyła swoje zastosowanie na wiele dziedzin chirurgii, m.in. chirurgię onkologiczną, urologię, chirurgię naczyniową oraz ginekologię.

Dlaczego laparoskopia jest używana?

Laparoskopia wykorzystywana jest w celach diagnostycznych oraz chirurgicznych. W chirurgii laparoskopowej lekarz wprowadza laparoskop do organizmu pacjenta, tworząc nacięcie (tzw. trokar) przez skórę i tkanki miękkie. Dzięki temu laparoskopia pozwala na zminimalizowanie uszkodzenia tkanek, co skraca czas rekonwalescencji pacjenta.

Laparoskopia stosowana jest m.in. do:

  • Usuwania pęcherzyka żółciowego
  • Leczenia przepukliny rozworu przełykowego
  • Usuwania wyrostka robaczkowego
  • Leczenia chorób jajników, jak np. torbiele, nowotwory
  • Wykonywania operacji dróg żółciowych
  • Diagnostyki stłuszczenia wątroby
  • Wykonywania laparoskopowych operacji przepukliny pachwinowej i innych przepuklin (np. pępkowej)

Krok po kroku: jak wygląda zabieg laparoskopowy?

Przed przeprowadzeniem laparoskopii, pacjent jest poddawany badaniom laboratoryjnym, takim jak próba krwi, EKG (elektrokardiografia) i badania obrazowe.

Podczas laparoskopii pacjent jest znieczulany. Lekarz przeprowadza nacięcie w okolicy pępka, po czym wprowadza do organizmu pacjenta laparoskop (cienki płaski rurkę wyposażoną w kamerę i źródło światła), umożliwiając chirurgowi obserwację narządów w jamie brzusznej pacjenta na monitorze. Kolejne nacięcia zwykle są wykonywane w celu wprowadzenia narzędzi chirurgicznych i wykonania odpowiedniej procedury.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

  • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
  • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
  • Dowiedz się o nowych artykułach

Czego pacjenci powinni być świadomi przed laparoskopią?

Przed laparoskopią powinniśmy upewnić się, że wiemy, jak wygląda proces przygotowania do zabiegu i co należy zrobić, aby jak najlepiej się do niego przygotować. Często zaleca się wstrzymywanie jedzenia i picia na kilka godzin przed zabiegiem oraz wykonanie oczyszczenia jelit.

W przypadku alergii na leki, powinniśmy skonsultować się z lekarzem w celu ustalenia najlepszej strategii leczenia bólu. Należy także skonsultować się z lekarzem dotyczącym zabiegu i możliwych skutków ubocznych.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Terapia dla alkoholika – ile trwa, na czym polega, od czego zacząć?

Terapia dla alkoholika – ile trwa, na czym polega, od czego zacząć?

Nadmierne spożywanie alkoholu jest jednym z największych problemów zdrowia publicznego na świecie. Alkoholizm dotyka każdego: nie tylko alkoholika, ale także jego rodzinę i społeczeństwo, w którym żyje. Istnieje jednak terapia, która wymaga dużego wysiłku ze strony osoby uzależnionej, ale jej znaczenie jest bardzo ważne na drodze do pokonania nałogu. Poznaj szczegóły leczenia dla alkoholika.

Kiedy warto pomyśleć o implantach zębowych?

Kiedy warto pomyśleć o implantach zębowych?

Utrata zęba lub kilku zębów może wiązać się nie tylko z dyskomfortem estetycznym, ale także z problemami zdrowotnymi i obniżeniem jakości życia. Implanty zębowe to rozwiązanie, które pozwala na trwałe i funkcjonalne uzupełnienie braków w uzębieniu, a ich zastosowanie cieszy się coraz większą popularnością. W jakich sytuacjach warto rozważyć to rozwiązanie, jak wygląda proces ich wszczepienia i jakie są korzyści wynikające z implantów?

Leczenie hiperprolaktynemii – co można zrobić naturalnie?

Leczenie hiperprolaktynemii – co można zrobić naturalnie?

W artykule omawiamy, jak w naturalny sposób można obniżyć poziom prolaktyny, jakie zmiany w stylu życia i diecie mogą pomóc oraz które zioła warto rozważyć w walce z hiperprolaktynemią.

Dieta przeciwzapalna – jak walczyć z przewlekłym stanem zapalnym?

Dieta przeciwzapalna – jak walczyć z przewlekłym stanem zapalnym?

Sprawdź, jak skomponować swoją dietę, by przeciwdziałać zapaleniom i cieszyć się lepszym zdrowiem! W artykule omawiamy, jakie produkty warto włączyć do codziennego menu, a których unikać, aby zredukować stan zapalny i wesprzeć zdrowie na dłużej.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Całoroczny dostęp za 45 zł, bez automatycznego przedłużania subskrypcji – tylko w listopadzie!

195

45zł /

Tylko w listopadzie, bez zobowiązań i automatycznego przedłużania!

07Dni
19Godzin
43Minut
21Sekund
Zobacz co zyskasz

Pełen dostęp do naszej bazy wiedzy tylko za 45 zł na cały rok – korzystaj bez ograniczeń!”

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca