Laparoskopia – na czym polega? Laparoskopia ginekologiczna wskazania. Kiedy zabieg laparoskopowy jest niemożliwy? 

Laparoskopia – na czym polega? Laparoskopia ginekologiczna wskazania. Kiedy zabieg laparoskopowy jest niemożliwy? 

Laparoskopia to jedna z technik znanej jako minimalnie inwazyjna chirurgia. W tym artykule omówimy, czym jest laparoskopia, jak wygląda zabieg, dlaczego jest stosowana, co powinien wiedzieć pacjent przed zabiegiem i historia tej techniki.

Co to jest laparoskopia?

Laparoskopia to metoda diagnostyczna i chirurgiczna, podczas której lekarz wprowadza do organizmu pacjenta cienki, teleskopowy instrument za pomocą nacięcia w okolicy pępka. Za pomocą laparoskopu lekarz obserwuje wewnętrzne narządy pacjenta, a następnie wykonuje niezbędne procedury chirurgiczne.

Historia i rozwój laparoskopii

Pierwsza laparoskopowa operacja miała miejsce w 1901 roku. Wczesne próby laparoskopii nie były skuteczne, a technika nie była na tyle rozwinięta, aby stanowić alternatywę dla metod chirurgicznych. W latach 80. ubiegłego wieku, dzięki postępom technologicznym w laparoskopii, metoda stała się bardziej popularna w chirurgii z powodu jej mniejszej inwazyjności i krótszego okresu rekonwalescencji.

Wraz z rozwojem technologii, laparoskopia rozszerzyła swoje zastosowanie na wiele dziedzin chirurgii, m.in. chirurgię onkologiczną, urologię, chirurgię naczyniową oraz ginekologię.

Dlaczego laparoskopia jest używana?

Laparoskopia wykorzystywana jest w celach diagnostycznych oraz chirurgicznych. W chirurgii laparoskopowej lekarz wprowadza laparoskop do organizmu pacjenta, tworząc nacięcie (tzw. trokar) przez skórę i tkanki miękkie. Dzięki temu laparoskopia pozwala na zminimalizowanie uszkodzenia tkanek, co skraca czas rekonwalescencji pacjenta.

Laparoskopia stosowana jest m.in. do:

 • Usuwania pęcherzyka żółciowego
 • Leczenia przepukliny rozworu przełykowego
 • Usuwania wyrostka robaczkowego
 • Leczenia chorób jajników, jak np. torbiele, nowotwory
 • Wykonywania operacji dróg żółciowych
 • Diagnostyki stłuszczenia wątroby
 • Wykonywania laparoskopowych operacji przepukliny pachwinowej i innych przepuklin (np. pępkowej)

Krok po kroku: jak wygląda zabieg laparoskopowy?

Przed przeprowadzeniem laparoskopii, pacjent jest poddawany badaniom laboratoryjnym, takim jak próba krwi, EKG (elektrokardiografia) i badania obrazowe.

Podczas laparoskopii pacjent jest znieczulany. Lekarz przeprowadza nacięcie w okolicy pępka, po czym wprowadza do organizmu pacjenta laparoskop (cienki płaski rurkę wyposażoną w kamerę i źródło światła), umożliwiając chirurgowi obserwację narządów w jamie brzusznej pacjenta na monitorze. Kolejne nacięcia zwykle są wykonywane w celu wprowadzenia narzędzi chirurgicznych i wykonania odpowiedniej procedury.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Czego pacjenci powinni być świadomi przed laparoskopią?

Przed laparoskopią powinniśmy upewnić się, że wiemy, jak wygląda proces przygotowania do zabiegu i co należy zrobić, aby jak najlepiej się do niego przygotować. Często zaleca się wstrzymywanie jedzenia i picia na kilka godzin przed zabiegiem oraz wykonanie oczyszczenia jelit.

W przypadku alergii na leki, powinniśmy skonsultować się z lekarzem w celu ustalenia najlepszej strategii leczenia bólu. Należy także skonsultować się z lekarzem dotyczącym zabiegu i możliwych skutków ubocznych.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Jak zadbać o profesjonalizm pracowników w salonach kosmetycznych?

Jak zadbać o profesjonalizm pracowników w salonach kosmetycznych?

W branży beauty właściwa prezencja liczy się jak nigdzie indziej. To właśnie pracownicy salonów kosmetycznych są ich prawdziwą wizytówką, dlatego muszą wyglądać nienagannie, nawet po wielu godzinach pracy. Ważna jest nie tylko estetyka, ale również spójność. Jakie standardy warto wdrożyć we własnym salonie urody? Podpowiadamy w poniższym artykule!

Zabiegi w ramach turnusów rehabilitacyjnych PFRON - jak dokonać właściwego wyboru?

Zabiegi w ramach turnusów rehabilitacyjnych PFRON - jak dokonać właściwego wyboru?

Rehabilitacja odgrywa kluczową rolę w powrocie do zdrowia i poprawie jakości życia. Dzięki odpowiednio dobranym zabiegom pacjenci mogą skutecznie przeciwdziałać lub łagodzić swoje dolegliwości, zwiększając sprawność fizyczną, przywracając normalne funkcje ciała oraz zmniejszając ból.

Korzyści i Zagrożenia Związane z Spożyciem Kofeiny w Kawie

Korzyści i Zagrożenia Związane z Spożyciem Kofeiny w Kawie

Kawa jest jednym z najbardziej popularnych napojów na całym świecie. Niemal każdego dnia miliony ludzi konsumują kawę, by zyskać energię i poprawić swoją koncentrację. Kluczowym składnikiem wpływającym na te właściwości jest kofeina. Jednakże, z jakimi korzyściami i zagrożeniami związanymi z kofeiną w kawie powinniśmy być świadomi? Artykuł ten ma na celu rzetelne omówienie tego zagadnienia.

Mezator M1 w wersji Refurbished ponownie dostępny!

Mezator M1 w wersji Refurbished ponownie dostępny!

Dzisiaj rozpoczyna się rejestracja dla wszystkich zainteresowanych unikatowym modelem Mezator M1 w wersji Refurbished. To nadal ta sama zaawansowana technologia, ale teraz dostępna w rewelacyjnej cenie - jedynie 9999 zł, zamiast standardowych 40.310 zł.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
195zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca