Laparoskopia – na czym polega? Laparoskopia ginekologiczna wskazania. Kiedy zabieg laparoskopowy jest niemożliwy? 

Laparoskopia – na czym polega? Laparoskopia ginekologiczna wskazania. Kiedy zabieg laparoskopowy jest niemożliwy? 

Laparoskopia to jedna z technik znanej jako minimalnie inwazyjna chirurgia. W tym artykule omówimy, czym jest laparoskopia, jak wygląda zabieg, dlaczego jest stosowana, co powinien wiedzieć pacjent przed zabiegiem i historia tej techniki.

Co to jest laparoskopia?

Laparoskopia to metoda diagnostyczna i chirurgiczna, podczas której lekarz wprowadza do organizmu pacjenta cienki, teleskopowy instrument za pomocą nacięcia w okolicy pępka. Za pomocą laparoskopu lekarz obserwuje wewnętrzne narządy pacjenta, a następnie wykonuje niezbędne procedury chirurgiczne.

Historia i rozwój laparoskopii

Pierwsza laparoskopowa operacja miała miejsce w 1901 roku. Wczesne próby laparoskopii nie były skuteczne, a technika nie była na tyle rozwinięta, aby stanowić alternatywę dla metod chirurgicznych. W latach 80. ubiegłego wieku, dzięki postępom technologicznym w laparoskopii, metoda stała się bardziej popularna w chirurgii z powodu jej mniejszej inwazyjności i krótszego okresu rekonwalescencji.

Wraz z rozwojem technologii, laparoskopia rozszerzyła swoje zastosowanie na wiele dziedzin chirurgii, m.in. chirurgię onkologiczną, urologię, chirurgię naczyniową oraz ginekologię.

Dlaczego laparoskopia jest używana?

Laparoskopia wykorzystywana jest w celach diagnostycznych oraz chirurgicznych. W chirurgii laparoskopowej lekarz wprowadza laparoskop do organizmu pacjenta, tworząc nacięcie (tzw. trokar) przez skórę i tkanki miękkie. Dzięki temu laparoskopia pozwala na zminimalizowanie uszkodzenia tkanek, co skraca czas rekonwalescencji pacjenta.

Laparoskopia stosowana jest m.in. do:

  • Usuwania pęcherzyka żółciowego
  • Leczenia przepukliny rozworu przełykowego
  • Usuwania wyrostka robaczkowego
  • Leczenia chorób jajników, jak np. torbiele, nowotwory
  • Wykonywania operacji dróg żółciowych
  • Diagnostyki stłuszczenia wątroby
  • Wykonywania laparoskopowych operacji przepukliny pachwinowej i innych przepuklin (np. pępkowej)

Krok po kroku: jak wygląda zabieg laparoskopowy?

Przed przeprowadzeniem laparoskopii, pacjent jest poddawany badaniom laboratoryjnym, takim jak próba krwi, EKG (elektrokardiografia) i badania obrazowe.

Podczas laparoskopii pacjent jest znieczulany. Lekarz przeprowadza nacięcie w okolicy pępka, po czym wprowadza do organizmu pacjenta laparoskop (cienki płaski rurkę wyposażoną w kamerę i źródło światła), umożliwiając chirurgowi obserwację narządów w jamie brzusznej pacjenta na monitorze. Kolejne nacięcia zwykle są wykonywane w celu wprowadzenia narzędzi chirurgicznych i wykonania odpowiedniej procedury.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

  • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
  • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
  • Dowiedz się o nowych artykułach

Czego pacjenci powinni być świadomi przed laparoskopią?

Przed laparoskopią powinniśmy upewnić się, że wiemy, jak wygląda proces przygotowania do zabiegu i co należy zrobić, aby jak najlepiej się do niego przygotować. Często zaleca się wstrzymywanie jedzenia i picia na kilka godzin przed zabiegiem oraz wykonanie oczyszczenia jelit.

W przypadku alergii na leki, powinniśmy skonsultować się z lekarzem w celu ustalenia najlepszej strategii leczenia bólu. Należy także skonsultować się z lekarzem dotyczącym zabiegu i możliwych skutków ubocznych.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Co wpływa na cenę produkcji kontraktowej kosmetyków i wydatki?

Co wpływa na cenę produkcji kontraktowej kosmetyków i wydatki?

Produkcja kontraktowa kosmetyków jest często złożonym przedsięwzięciem, które wymaga przeanalizowania wielu czynników wpływających na cenę końcową produktu dla danej marki. Firmy działające w tej branży muszą doskonale zrozumieć, jakie elementy mają największy wpływ na koszty produkcji oraz jakie strategie można zastosować w celu optymalizacji wydatków.

Czym jest Legionella? Jak ją rozpoznać?

Czym jest Legionella? Jak ją rozpoznać?

Legionella to rodzaj bakterii, które są odpowiedzialne za wywoływanie legionelozy, w tym dwóch głównych form tej choroby: choroby legionistów i gorączki Pontiac. Nazwa pochodzi od epidemii, która wybuchła w 1976 roku w Filadelfii podczas zjazdu weteranów wojennych, zwanych Legionistami. Choroba, będąca wówczas tajemniczym i śmiertelnym schorzeniem, stała się przedmiotem intensywnych badań naukowych, które doprowadziły do odkrycia Legionella pneumophila jako głównego czynnika sprawczego.

Jak zadbać o prostą postawę ciała? - Najlepsze wskazówki

Jak zadbać o prostą postawę ciała? - Najlepsze wskazówki

Odpowiednia postawa ciała nie jest tylko kwestią estetyki, ale ma fundamentalne znaczenie dla zdrowia i samopoczucia każdego z nas. Codzienne nawyki, takie jak sposób siedzenia przy biurku, sposób chodzenia czy spania, mają ogromny wpływ na kondycję naszego kręgosłupa i mięśni. W dzisiejszym świecie, gdzie większość czasu spędzamy w pozycji siedzącej lub stojącej, utrzymanie prostej postawy staje się kluczowym elementem profilaktyki zdrowotnej. Jak zadbać o prostą sylwetkę?

Medycyna konwencjonalna a alternatywna? – co warto wiedzieć

Medycyna konwencjonalna a alternatywna? – co warto wiedzieć

Historia medycyny zna wiele koncepcji, podejść i praktyk mających na celu leczenie chorób. Ich rozwój narodził się z troski ludzi o zdrowie i życie, ale też ze specyficznych uwarunkowań kulturowych, geograficznych i cywilizacyjnych. Dlaczego przez wieki za niezbędne uważano stosowanie ziół, duchowe ceremonie, krioterapię, akupunkturę czy homeopatię, a dziś te formy leczenia nie są równoznaczne z medycyną tradycyjną lub konwencjonalną, lecz bywają określane jako alternatywne, komplementarne, naturalne, holistyczne, integracyjne czy innowacyjne? Odpowiedzi na te pytania poszukajmy w dążeniu do optymalnego leczenia oraz w walce o szacunek dla różnorodności kulturowej, filozoficznej i naukowej.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Kolagen Premium I Olejek Gratis - Opłata za cały rok

195

97.5zł / rok

Kolagen Premium i Olejek Gratis

03Dni
22Godzin
07Minut
27Sekund
Zobacz co zyskasz

Bez konieczności przedłużania

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca