bezTabletek.pl

Praktyczna wiedza o twoim
zdrowiu w przystępnej formie

Niebezpieczne ftalany w kosmetykach?

Blog healthcare

Niebezpieczne ftalany w kosmetykach?

Jak sprawdzić czy w zabawkach i produktach codziennego użytku znajdują się ftalany? Wpływ na zdrowie produktów posiadających ftalany.Ftalany to związki chemiczne, które są otrzymywane z kwasu ftalowego. Wykorzystywane są w wielu gałęziach przemysłu jako m.in. plastyfikatory, czyli substancje, które nadają elastyczność wielu materiałom.Ponadto znaleźć je można w przedmiotach gospodarstwa domowego, czyli przedmiotach codziennego użytku, wyrobach medycznych, opakowaniach, a także zabawkach. Czym są niebezpieczne ftalany i czy powinno się zakazać ich stosowania?

Spis treści

 1. Czym są ftalany i w jaki sposób mogą nam szkodzić te wszechobecne chemikalia?
 2. Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera
 3. Czy ftalany mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie?
 4. Jak sprawdzić, czy ftalany są w żywności i produktach codziennego użytku?
 5. Dowiedz się więcej dzięki naszym szkoleniom:

Czym są ftalany i w jaki sposób mogą nam szkodzić te wszechobecne chemikalia?

Ftalany to sole, a także estry kwasu ftalowego, które są wykorzystywane powszechnie w różnych gałęziach przemysłu i bardzo często są używane do produkcji tworzyw sztucznych. Ich główną funkcją jest nadawanie tworzywom sztucznym elastyczności, tak jak to jest w przypadku PVC. Ma to na celu zwiększenie ich wytrzymałości oraz poprawienie parametrów użytkowych. Ftalany znaleźć można również w zabawkach i produktach dla dzieci, ubrań, pojemnikach do przechowywania żywności, klejach, dezodorantach, plastikowych butelkach, zasłonach prysznicowych, detergentach do prania, przewodach elektrycznych, a także tkaninach sztucznych. Dodawane są również także do wielu kosmetyków.Spotkać je można w składzie lakierów do włosów, lakierach do paznokci oraz perfumach (jako nośniki zapachu). Ftalany znalazły również swoje zastosowanie w budownictwie. Pełnią one tam funkcję elementu np. podłóg i wykładzin winylowych.

W przemyśle medycznym oraz farmaceutycznym służą jako składnik osłonek kapsułek o kontrolowanym czasie uwalniania, pojemników na krew, zgłębników do leczenia żywieniowego, czy aparatów dializacyjnych. Do niedawna były uznawane za bezpieczne, ponieważ są one wbudowane w strukturę polimerów plastiku.Okazało się jednak, iż pod wpływem promieniowania UV czy temperatury większej, niż 50°C łatwo uwalniają się z zawierających je produktów, zanieczyszczając przy tym środowisko, żywność lub kosmetyki. Poprzez swoją toksyczność i syntetyczność mogą, więc zwiększać mogą ryzyko zachorowania na wiele groźnych chorób.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Czy ftalany mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie?

Ftalany w wyniku badań przeprowadzonych przez specjalistów zostały uznane, za niebezpieczne dla zdrowia. Działają toksycznie, zakłócają mechanizmy gospodarki hormonalnej (układu hormonalnego) i mogą być przyczyną problemów rozwojowych, reprodukcyjnych, odpornościowych, a także innych. Należy wiedzieć, że nawet niewielkie zaburzenia hormonalne mogą przyczynić się do znaczących skutków rozwojowych oraz biologicznych. Najnowsze badania wykazały, że ftalany mogą wpływać negatywnie na problemy reprodukcyjne, do których należą m.in: nieprawidłowy rozwój narządów rozrodczych, zbyt mała liczba plemników oraz nieprawidłowy poziom testosteronu u dorosłych mężczyzn. Niebezpieczne ftalany mogą także wpływać na rozwój otyłości u dzieci, astmą, choroby sercowo-naczyniowe, czy nowotwory. Ponadto kontakt z ftalanami może być szczególnie niebezpieczny dla dzieci i kobiet w ciąży. Należy, więc dokładnie czytać skład zabawek z plastikowymi elementami przeznaczonymi dla małych dzieci. Obecność ftalanów w organizmie może być również groźna dla układu nerwowego dzieci.

Jak sprawdzić, czy ftalany są w żywności i produktach codziennego użytku?

W niektórych państwach, np.: w Norwegii, Szwecji, Kanadzie lub Wielkiej Brytanii, dostępne są badania produktów spożywczych pod kątem zawartości w nich ftalanów. 300 µg/kg określono jako wysoką koncentrację ftalanów, a jako niską 50 µg/kg albo mniej. Niskie stężenia tej substancji jest obserwowane w produktach niskoprzetworzonych, świeżych, beztłuszczowych, czy ubogotłuszczowych. Wysokie stężenia ftalanów dotyczy głównie produktów o wyższym stopniu przetworzenia, zwierzęcych lub wysokotłuszczowych.

Powinniśmy, więc dokładnie czytać skład produktów, które kupujemy. Warto wiedzieć, że ftalany niezwykle łatwo rozpuszczają się w ślinie, a to z koleji stwarza zagrożenia szybkiego przeniknięcia do ciała oraz zatrucia go. W wyniku tego nie powinny się one znajdować w wyrobach, które dziecko może gryźć, ssać albo mieć dłuższy kontakt drogą skórną. Producenci zabawek dla dzieci do lat 3, są zobowiązani przestrzegać wymagań dyrektywy zabawkowej 2009/48/WE.


Jeśli chcesz się dowiedzieć jak zanieczyszczona żywność może wpływać na działanie niektórych hormonów, układ nerwowy u dzieci, czy matki w czasie ciąży, zapraszamy Cię do dołączenia, do platformy edukacyjnej BezTabletek.pl. Dowiedz się co chroni przed przedwczesną śmiercią i czy należy unikać produktów wykonanych z PVC. Jedna płatność = dożywotni dostęp.

Chcesz wiedzieć więcej o swoim zdrowiu i twoich najbliższych?

Dołącz do społeczności platformy edukacyjnej o zdrowiu i podnoś swoje kompetencje w sposób łatwy i przyjemny.Interesują cię tego typu materiały prywatnie ? Jesteśmy dostępni również dla osób interesujących się po prostu swoim zdrowiem i zdrowiem swoich najbliższych.

Jedna płatność = dożywotni dostęp

Dołącz do nas już teraz!
 • Facebook
 • Spreaker
 • LinkedIn
5/510 ocen

oceń ten artykuł

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Objawy i leczenie boreliozy

Objawy i leczenie boreliozy

Jak leczyć boreliozę? Co zrobić, że uchronić się przed kleszczami? Czy borelioza to choroba zagrażająca życiu? Większość przypadków zachorowania na boreliozę jest spowodowania ukąszeniem kleszcza. Niestety, liczba zakażeń tą chorobą w Polsce ciągle rośnie. Borelioza to choroba z lyme, powodowana przez spiralną bakterię (krętki) zwaną Borrelia burgdorferi może spowodować m.in: problemy z układem nerwowym, zapalenie mięśni i stawów, problemy neurologiczne, częste infekcje w naszym organizmie, czy choroby stawowe (zapalenie stawów). Kleszcz wraz ze śliną lub wymiocinami przenosi bakterie. Nieleczona choroba może natomiast doprowadzić nawet do kleszczowego zapalenia mózgu (porażenia mózgu). Przyjąć może ona również formę przewlekłą.Kleszcze wybierają głównie ciepłe miejsca, gdzie skóra jest cienka, np. pachwiny, skóra w okolicy pach. W wyniku ukąszenia kleszcza pojawić się może rumień. Jak wygląda leczenie i diagnostyka boreliozy? Co zrobić, żeby uchronić się przed ugryzieniem kleszcza? Czy jest możliwe całkowite wyleczenie boreliozy z lyme.

Jak łączyć suplementy ze sobą diety bogate w witaminy i minerały?

Jak łączyć suplementy ze sobą diety bogate w witaminy i minerały?

Czy można przyjmować razem suplementację różnych preparatów? Najlepsze suplementy diety dostarczając witamin i minerałów.Spożywanie jednocześnie zbyt dużej ilość suplementów może być dla nasz szkodliwe. Dzieje się tak, ponieważ wiele suplementów w swoim składzie zawiera te same substancje odżywcze. Zażywając na raz suplementy o podobnym składzie, możemy dostarczyć naszemu organizmowi zbyt wysoką dawkę jakiegoś produktu, co może negatywnie wpłynąć na nasze zdrowie i samopoczucie. Warto, więc znać podstawowe zasady korzystania suplementów. Dowiedz się jak łączyć suplementy diety, co ogranicza ich wchłanialność oraz co zrobić, żeby organizm lepiej je przyswajał.

Suplementy diety i preparaty, które warto stosować przy menopauzie

Suplementy diety i preparaty, które warto stosować przy menopauzie

Jakie suplementy diety oraz preparaty wybrać, kiedy pojawi się menopauza? Klimakterium - okres w życiu każdej kobiety, czyli jak złagodzić objawy menopauzy.Kiedy, w życiu kobiety pojawia się czas menopauzy, często wiąże się on z przykrymi dolegliwościami.Należą do nich np.: uderzenia gorąca, wahania nastroju, problemy z koncentracją, potliwość, problemy ze snem, spadek libido, czy suchość w pochwie.W jaki sposób możemy złagodzić dolegliwości związane z menopauzą? Czy istnieją suplementy diety przeznaczone dla kobiet w okresie menopauzy?

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Zarejestruj się już teraz
Dożywotnia licencja
1188PLN

Tylko 29.99 zł miesięcznie wybierając płatność ratalną

 • Obszerna baza wiedzy
 • Dożywotni dostęp do platformy
 • Nowe kursy każdego miesiąca
Kup teraz
 • Raty PayU
 • Blik
 • VISA
 • Master Card

Rozłóż spłatę na raty bez dodatkowych opłat i prowizji

Rata 0% już od:29.99PLN