Nefrektomia, czyli usunięcie nerki - wskazania, przebieg i rekonwalescencja. Co to jest nefrektomia radykalna? 

Nefrektomia, czyli usunięcie nerki - wskazania, przebieg i rekonwalescencja. Co to jest nefrektomia radykalna? 

Nefrektomia to operacja polegająca na usunięciu nerki i jest ona najważniejszą metodą leczenia raka nerki

Czym jest nefrektomia?

Nefrektomia to zabieg chirurgiczny polegający na usunięciu jednej lub obu nerek. Nerek są narządami o kształcie fasoli, które pełnią kluczową rolę w regulacji gospodarki wodno-elektrolitowej oraz usuwaniu toksyn z organizmu. Operacja nefrektomii może być przeprowadzana w przypadku usunięcia chorobowego narządu lub w celu przeszczepu nerki.

Dlaczego nerkę trzeba usunąć? - wskazania do operacji

Nefrektomia może być konieczna w różnych sytuacjach. Najczęstsze wskazania do usunięcia nerki to:

 1. Choroby nowotworowe: W przypadku, gdy nerka jest dotknięta nowotworem, jej usunięcie może być konieczne w celu powstrzymania rozwoju choroby i zapobieżenia dalszemu szerzeniu się komórek nowotworowych.
 2. Choroby nerek: W przypadku ciężkich chorób nerek, takich jak zaawansowana niewydolność nerek czy powikłania powstałe na tle infekcji czy zapalenia nerek, usunięcie chorej nerki może być jedyną opcją terapeutyczną.
 3. Przeszczep nerki: W przypadku, gdy planowany jest przeszczep nerki, może być konieczne usunięcie pierwotnej nerkę, aby zrobić miejsce na nowy narząd.

Przygotowanie do nefrektomii

Przed zabiegiem nefrektomii konieczne jest odpowiednie przygotowanie pacjenta. Lekarz przeprowadza dokładne badania diagnostyczne, takie jak badanie krwi, moczu i obrazowanie radiologiczne, aby ocenić stan nerek oraz chorób towarzyszących. Dodatkowo, przeprowadzane są konsultacje zespołowe, w których lekarze specjaliści oceniają stan pacjenta i decydują o dalszych etapach leczenia.

W przypadku planowanej nefrektomii, pacjentom zaleca się również zaprzestanie przyjmowania leków, które mogą wpływać na proces krzepnięcia krwi, takich jak aspiryna czy niesteroidowe leki przeciwzapalne, na kilka dni przed operacją.

Jak przebiega operacja usunięcia nerki?

Nefrektomia może być przeprowadzana zarówno za pomocą tradycyjnego otwartego cięcia, jak i za pomocą laparoskopii, która polega na wykorzystaniu kilku mniejszych nacięć. Wybór techniki operacyjnej zależy od indywidualnego przypadku pacjenta oraz preferencji chirurga.

Podczas operacji, lekarz wykonuje nacięcie, aby uzyskać dostęp do nerki. Po usunięciu narządu, przeprowadza się dokładne zabezpieczenie miejsc krwawienia i zamykanie ran. Cały zabieg kontrolowany jest za pomocą specjalistycznego sprzętu medycznego, a stan pacjenta jest monitorowany przez cały czas.

Rekonwalescencja po nefrektomii

Okres rekonwalescencji po nefrektomii różni się u różnych pacjentów, jednak zazwyczaj wymagane jest kilka dni hospitalizacji. W tym czasie personel medyczny kontroluje stan pacjenta, monitoruje ból i dba o odpowiednie leczenie.

Po wypisie ze szpitala, pacjent musi przestrzegać zaleceń lekarza dotyczących pielęgnacji rany, przyjmowania leków przeciwbólowych i regularnych wizyt kontrolnych. W pierwszych tygodniach po operacji zaleca się unikanie intensywnego wysiłku fizycznego, aby umożliwić organizmowi powrót do pełnej sprawności.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Potencjalne ryzyka i komplikacje nefrektomii

Nefrektomia, jak każdy zabieg chirurgiczny, niesie pewne ryzyko powikłań. Mogą one obejmować:

 • Krwawienie
 • Infekcje ran
 • Zaburzenia krążenia
 • Uszkodzenie okolicznych narządów
 • Zatory płucne
 • Zakażenia układu moczowego

Jednakże, ryzyko powikłań jest zwykle niskie, a lekarz przed operacją szczegółowo omówi pacjentowi wszystkie potencjalne zagrożenia.

Życie z jedną nerką: co warto wiedzieć?

Po usunięciu jednej nerki, pacjent w dalszym ciągu może prowadzić pełne, zdrowe życie. Przez pozostałą nerkę organizm jest w stanie skutecznie utrzymywać równowagę wodno-elektrolitową oraz procesować i usuwać toksyny. Jednak po operacji zaleca się regularne badania kontrolne, które pozwolą śledzić stan zdrowia pozostałej nerki oraz monitorować ogólny stan zdrowia pacjenta.

W przypadku osób z jedną nerka ważne jest także dbanie o zdrowy styl życia i utrzymanie odpowiedniej diety. Zaleca się unikanie nadmiernego spożycia soli, picie odpowiedniej ilości płynów oraz regularne badania krwi i moczu, które pozwolą kontrolować funkcjonowanie pozostałego narządu.

Podsumowanie

Nefrektomia, czyli usunięcie nerki, jest operacją często przeprowadzaną w przypadku chorób nerek, nowotworów czy w celu przeszczepu narządu. Przebieg operacji może być otwarty lub laparoskopowy, a wybór zależy od indywidualnej sytuacji pacjenta. Rekonwalescencja po usunięciu nerki wymaga odpowiedniej opieki i przestrzegania zaleceń lekarza. Po zabiegu pacjent powinien regularnie kontrolować stan zdrowia i dbać o zdrowy styl życia. Jak każda operacja, nefrektomia niesie ze sobą pewne ryzyko powikłań, które należy omówić z lekarzem przed podjęciem decyzji o zabiegu.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Jakie okulary wybrać, aby zmniejszyć zmęczenie oczu?

Jakie okulary wybrać, aby zmniejszyć zmęczenie oczu?

Zmęczenie oczu to powszechny problem, zwłaszcza w erze cyfrowej, kiedy większość czasu spędzamy przed ekranami komputerów i urządzeń mobilnych. Wybór odpowiednich okularów może pomóc zminimalizować ten problem i zapewnić oczom większy komfort podczas pracy. W tym artykule omówimy, jakie okulary warto wybrać, aby zmniejszyć zmęczenie oczu.

Jakie są główne objawy zaburzeń lękowych?

Jakie są główne objawy zaburzeń lękowych?

Zaburzenia lękowe są poważnym problemem dotykającym wielu osób. Czym dokładnie się charakteryzują?

Jak prawidłowo konturować twarz? Poradnik dla początkujących

Jak prawidłowo konturować twarz? Poradnik dla początkujących

Konturowanie to technika makijażu, która polega na używaniu ciemniejszych i jaśniejszych odcieni kosmetyków po to, by podkreślić lub ukryć pewne partie twarzy. Dzięki zastosowaniu tej metody możesz uwydatnić kości policzkowe, wysmuklić nos lub zdefiniować linię szczęki. Robiąc to prawidłowo, poprawisz proporcje swojej twarzy, a także nadasz makijażowi atrakcyjnego, nowoczesnego wyglądu. Jak skutecznie konturować? Już teraz sprawdź nasze najważniejsze wskazówki dla początkujących kobiet!

Bor - Mikroelement Wspierający Organizm w Suplementacji Diety

Bor - Mikroelement Wspierający Organizm w Suplementacji Diety

Czy wiesz, jak istotną rolę odgrywa bor w utrzymaniu optymalnego stanu zdrowia?

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca