Nefrektomia, czyli usunięcie nerki - wskazania, przebieg i rekonwalescencja. Co to jest nefrektomia radykalna? 

Nefrektomia, czyli usunięcie nerki - wskazania, przebieg i rekonwalescencja. Co to jest nefrektomia radykalna? 

Nefrektomia to operacja polegająca na usunięciu nerki i jest ona najważniejszą metodą leczenia raka nerki

Czym jest nefrektomia?

Nefrektomia to zabieg chirurgiczny polegający na usunięciu jednej lub obu nerek. Nerek są narządami o kształcie fasoli, które pełnią kluczową rolę w regulacji gospodarki wodno-elektrolitowej oraz usuwaniu toksyn z organizmu. Operacja nefrektomii może być przeprowadzana w przypadku usunięcia chorobowego narządu lub w celu przeszczepu nerki.

Dlaczego nerkę trzeba usunąć? - wskazania do operacji

Nefrektomia może być konieczna w różnych sytuacjach. Najczęstsze wskazania do usunięcia nerki to:

 1. Choroby nowotworowe: W przypadku, gdy nerka jest dotknięta nowotworem, jej usunięcie może być konieczne w celu powstrzymania rozwoju choroby i zapobieżenia dalszemu szerzeniu się komórek nowotworowych.
 2. Choroby nerek: W przypadku ciężkich chorób nerek, takich jak zaawansowana niewydolność nerek czy powikłania powstałe na tle infekcji czy zapalenia nerek, usunięcie chorej nerki może być jedyną opcją terapeutyczną.
 3. Przeszczep nerki: W przypadku, gdy planowany jest przeszczep nerki, może być konieczne usunięcie pierwotnej nerkę, aby zrobić miejsce na nowy narząd.

Przygotowanie do nefrektomii

Przed zabiegiem nefrektomii konieczne jest odpowiednie przygotowanie pacjenta. Lekarz przeprowadza dokładne badania diagnostyczne, takie jak badanie krwi, moczu i obrazowanie radiologiczne, aby ocenić stan nerek oraz chorób towarzyszących. Dodatkowo, przeprowadzane są konsultacje zespołowe, w których lekarze specjaliści oceniają stan pacjenta i decydują o dalszych etapach leczenia.

W przypadku planowanej nefrektomii, pacjentom zaleca się również zaprzestanie przyjmowania leków, które mogą wpływać na proces krzepnięcia krwi, takich jak aspiryna czy niesteroidowe leki przeciwzapalne, na kilka dni przed operacją.

Jak przebiega operacja usunięcia nerki?

Nefrektomia może być przeprowadzana zarówno za pomocą tradycyjnego otwartego cięcia, jak i za pomocą laparoskopii, która polega na wykorzystaniu kilku mniejszych nacięć. Wybór techniki operacyjnej zależy od indywidualnego przypadku pacjenta oraz preferencji chirurga.

Podczas operacji, lekarz wykonuje nacięcie, aby uzyskać dostęp do nerki. Po usunięciu narządu, przeprowadza się dokładne zabezpieczenie miejsc krwawienia i zamykanie ran. Cały zabieg kontrolowany jest za pomocą specjalistycznego sprzętu medycznego, a stan pacjenta jest monitorowany przez cały czas.

Rekonwalescencja po nefrektomii

Okres rekonwalescencji po nefrektomii różni się u różnych pacjentów, jednak zazwyczaj wymagane jest kilka dni hospitalizacji. W tym czasie personel medyczny kontroluje stan pacjenta, monitoruje ból i dba o odpowiednie leczenie.

Po wypisie ze szpitala, pacjent musi przestrzegać zaleceń lekarza dotyczących pielęgnacji rany, przyjmowania leków przeciwbólowych i regularnych wizyt kontrolnych. W pierwszych tygodniach po operacji zaleca się unikanie intensywnego wysiłku fizycznego, aby umożliwić organizmowi powrót do pełnej sprawności.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Potencjalne ryzyka i komplikacje nefrektomii

Nefrektomia, jak każdy zabieg chirurgiczny, niesie pewne ryzyko powikłań. Mogą one obejmować:

 • Krwawienie
 • Infekcje ran
 • Zaburzenia krążenia
 • Uszkodzenie okolicznych narządów
 • Zatory płucne
 • Zakażenia układu moczowego

Jednakże, ryzyko powikłań jest zwykle niskie, a lekarz przed operacją szczegółowo omówi pacjentowi wszystkie potencjalne zagrożenia.

Życie z jedną nerką: co warto wiedzieć?

Po usunięciu jednej nerki, pacjent w dalszym ciągu może prowadzić pełne, zdrowe życie. Przez pozostałą nerkę organizm jest w stanie skutecznie utrzymywać równowagę wodno-elektrolitową oraz procesować i usuwać toksyny. Jednak po operacji zaleca się regularne badania kontrolne, które pozwolą śledzić stan zdrowia pozostałej nerki oraz monitorować ogólny stan zdrowia pacjenta.

W przypadku osób z jedną nerka ważne jest także dbanie o zdrowy styl życia i utrzymanie odpowiedniej diety. Zaleca się unikanie nadmiernego spożycia soli, picie odpowiedniej ilości płynów oraz regularne badania krwi i moczu, które pozwolą kontrolować funkcjonowanie pozostałego narządu.

Podsumowanie

Nefrektomia, czyli usunięcie nerki, jest operacją często przeprowadzaną w przypadku chorób nerek, nowotworów czy w celu przeszczepu narządu. Przebieg operacji może być otwarty lub laparoskopowy, a wybór zależy od indywidualnej sytuacji pacjenta. Rekonwalescencja po usunięciu nerki wymaga odpowiedniej opieki i przestrzegania zaleceń lekarza. Po zabiegu pacjent powinien regularnie kontrolować stan zdrowia i dbać o zdrowy styl życia. Jak każda operacja, nefrektomia niesie ze sobą pewne ryzyko powikłań, które należy omówić z lekarzem przed podjęciem decyzji o zabiegu.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Holistyczne podejście do zdrowia psychicznego

Holistyczne podejście do zdrowia psychicznego

Wypalenie zawodowe i depresja to aktualnie dwie ogromne epidemie, o których jeszcze niewiele się mówi. Statystyki są zatrważające bowiem w Polsce. ok 39% osób doświadcza wypalenia zawodowego i to poziom najwyższy wśród wszystkich mieszkańców Europy. Z kolei z raportu NFZ wynika, że w Polsce na depresję choruje ok 1,2 mln osób

Zioła lecznicze - po które z nich warto sięgać regularnie?

Zioła lecznicze - po które z nich warto sięgać regularnie?

Zioła lecznicze od wieków są wykorzystywane do poprawy zdrowia i leczenia różnych dolegliwości. Wykazują one różne zdrowotne właściwości, których regularne stosowanie może przynieść wiele korzyści dla organizmu. Dlatego warto poznać i sięgać po niektóre zioła regularnie, aby wesprzeć naturalne procesy lecznicze oraz w celu utrzymania dobrego samopoczucia.

Suplementy kolagenowe - czy warto je stosować dla zdrowej skóry, włosów i paznokci?

Suplementy kolagenowe - czy warto je stosować dla zdrowej skóry, włosów i paznokci?

Kolagen to najważniejsze białko strukturalne w ludzkim ciele, stanowiące kluczowy składnik skóry, włosów, paznokci, kości i stawów. Z wiekiem produkcja kolagenu naturalnie spada, co może przyczyniać się do oznak starzenia, takich jak zmarszczki, osłabienie włosów i paznokci. Suplementy kolagenowe stały się popularnym rozwiązaniem mającym na celu uzupełnienie naturalnego deficytu kolagenu i poprawę zdrowia skóry, włosów oraz paznokci.

Jak wybrać i stosować suplementy diety?

Jak wybrać i stosować suplementy diety?

W dzisiejszych czasach, kiedy wielu z nas żyje w biegu, prawidłowa i zbilansowana dieta może być wyzwaniem. Dlatego korzystanie z suplementów diety może być pomocne w zapewnieniu organizmowi odpowiednich składników odżywczych. Jednak aby suplementacja miała sens, ważne jest, aby dokładnie wiedzieć, na co zwracać uwagę przy wyborze suplementu oraz jak go stosować.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
45zł / rok
Zobacz co zyskasz

Roczna subskrypcja to raptem koszt jednej książki

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca