bezTabletek.pl

Praktyczna wiedza o twoim
zdrowiu w przystępnej formie

Najczęstsze objawy omikrona

Blog healthcare

Najczęstsze objawy omikrona

Omikron - wariant covid-19? Objawy i symptomy.Omikron to szczep koronawirusa SARS-CoV-2, który jest odpowiedzialny za wywoływanie choroby COVID-19. Ta mutacja koronawirusa została po raz pierwszy zgłoszona do Światowej Organizacji Zdrowia z RPA 24 listopada 2021 r. Obecnie dostępne są szczepionki dla wariantu Omikron i są wyłącznie w realizacji szczepień przypominających.

Zaszczepić można osoby, które ukończyły 12 lat i zachowaniem minimum 3 miesięcznego odstępu od szczepienia podstawowego albo podania dawki przypominającej.

Spis treści

 1. Najczęstsze objawy omikrona
 2. W jaki sposób można zarazić się omikronem?
 3. Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera
 4. Przebieg choroby
 5. Dowiedz się więcej dzięki naszym szkoleniom:

Najczęstsze objawy omikrona

Subwariant, czyli inaczej mówiąc podwariant wirusa wywołującego COVID-19 nosi nazwę Omikron BA.5. Został on wykryty w lutym 2022 roku w Afryce Południowej. Według badań co czwarta osoba w Polsce chorująca na koronawirusa (25 procent pacjentów), ma Omikrona BA.5.

Objawy zakażenia koronawirusem Omikron przypominają symptomy typowe dla przeziębienia, czy grypy. Osoby chore zmagają się przede wszystkim z uczuciem zatkanego nosa, katarem, kaszlem, kichaniem, bólem głowy, bólem gardła i bólami mięśniowymi całego ciała. Chociaż te objawy mogą przypominać symptomy zwykłego przeziębienia to należy mieć na uwadze fakt, że może zachorowaliśmy na subwariant Omikron BA.5 Ponadto u części pacjentów występuje chrypka, dreszcze, zatkane zatoki, wysoka gorączka, biegunka, wymioty, utrata węchu i smaku. Te dwa ostatnie symptomy pojawiają się jednak zdecydowanie rzadziej niż w przypadku poprzednich wariantów koronawirusa. Przy Omikronie BA.5 duża część z osób zakażonych odczuwa silne zmęczenie, ogólne osłabienie. Pojawić się może również sztywność, drętwienie karku, szumy w uszach, nadwrażliwość na światło, czy nawet intensywne nocne poty. Czasami możliwe jest również odczuwanie duszności. Objawy pojawiające się jako pierwsze są zazwyczaj łagodniejsze, a dopiero później górne drogi oddechowe są coraz bardziej osłabione. Koronawirus omikron ma tendencję do szybkiego rozprzestrzeniania się, jednak jego diagnostyka nie należy do łatwych, właśnie ze względu na błędne interpretowanie jego symptomów.

W jaki sposób można zarazić się omikronem?

Koronawirus i wszystkie jego warianty są bardzo podstępne. Wirus krąży w przestrzeni i znajduje się we wydychanym przez chorego powietrzu. Przed tym zanim u kogoś pojawią się pierwsze objawy i dana osoba zorientuje się, że została zarażona, to w jej otoczeniu będzie już spore ognisko nowych zakażeń.

Osoba, która została zakażona może być zagrożeniem dla innych nawet dwa dni przed pojawieniem się objawów oraz przez 10 dni już trwającej infekcji. W przypadku Omikronu oznacza to natomiast, że po 24 godzinach od momentu kontaktu z nosicielem wirus może być zakażeniem dla następnych osób.

Warto wiedzieć, że Omikron namnaża się w szybkim tępie, jednak tylko w drogach oddechowych. W porównaniu do wariantu Delta rozprzestrzenia się 70 razy szybciej. W pewnym sensie wyjaśnia to, dlaczego w tak łatwy sposób jest możliwe zakażenie się Omikronem. Należy wiedzieć, że Omikron znacznie mniej dynamicznie rozwija się w płucach i dzieje się to w 10 razy wolniejszym tempie porównując do Delty.Po zakażeniu się koronawirlsem warto wzmocnić organizm terapiami witaminowymi.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Przebieg choroby

Wśród pacjentów z objawami koronawirusa Omikron BA.5 obserwuje się lżejszy przebieg niż COVID-19. Pomimo tego, że Omikron charakteryzuje się większą zakaźnością to zazwyczaj nie prowadzi do ciężkiej choroby i większość osób przechodzi infekcję o wiele lżej. Rzadziej występuje również u nich utrata smaku i węchu. Pamiętać należy, jednak, że przebieg tej choroby może się znacznie różnić w zależności od osoby. Ponadto należy warto wiedzieć, że COVID przenosi się z człowieka na człowieka i bardzo ważne jest zachowanie odpowiednich środków ostrożności.


Pandemia nadal trwa, a Omikron zmienił objawy Covid-19. Subwariant BA.5 może dotknąć zarówno osób dorosłych jak dzieci. W celu wykrycia zakażenia Omikronem wykonuje się test antygenowy.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat nowych wariantów koronawirusa i poznać różne objawy choroby dołącz do platformy BezTabletek.pl. Jedna płatność = dożywotni dostęp.

Chcesz wiedzieć więcej na temat chorób zakaźnych ?

Szkolenia dotyczące tematyki medycyny akademickiej znajdziesz również w Bez Tabletek.Dołącz do pierwszej w Polsce platformy edukacyjnej dla osób interesujących się zdrowiem.Co miesiąc nowe unikalne treści.

Jedna płatność = dożywotni dostęp

Dołącz do nas już teraz!
 • Facebook
 • Spreaker
 • LinkedIn
5/510 ocen

oceń ten artykuł

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Kombucza a właściwości zdrowotne

Kombucza a właściwości zdrowotne

Kombucza to coraz bardziej popularny herbaciany napój orzeźwiający przygotowywany z grzybka japońskiego, jednak czy jest on dla każdego? 

Kolendra siewna - coriandrum sativum

Kolendra siewna - coriandrum sativum

Kolendra siewna - jak uprawiać tą jednoroczną roślinę i jakie jest jej działanie, właściwości i zastosowanie ?

Olej marchewkowy - czy olej z marchwi jest zdrowy ?

Olej marchewkowy - czy olej z marchwi jest zdrowy ?

Coraz bardziej popularny w naszych produktach ale czy olej marchewkowy jest zdrowy ? Jakie są jego właściwości i czy olej marchwiowy jest dla każdego ? 

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Zarejestruj się już teraz
Dożywotnia licencja

Dożywotni nielimitowany dostęp do platformy

990PLN

jednorazowa płatność

 • Obszerna baza wiedzy
 • Dożywotni dostęp do platformy
 • Nowe kursy każdego miesiąca
Kup teraz
 • Raty PayU
 • Blik
 • VISA
 • Master Card

Możesz także skorzystać z subskrypcji

 • Miesięczna subskrypcja

  Raptem tyle co dwie kawy na mieście i rezygnujesz kiedy chcesz !

  45PLN

  miesięcznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska miesięczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz
 • Roczna subskrypcja

  Wybierając roczną subskrypcje otrzymujesz miesiąc gratis !

  495PLN

  rocznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz