Najczęstsze objawy omikrona

Najczęstsze objawy omikrona

Omikron - wariant covid-19? Objawy i symptomy.Omikron to szczep koronawirusa SARS-CoV-2, który jest odpowiedzialny za wywoływanie choroby COVID-19. Ta mutacja koronawirusa została po raz pierwszy zgłoszona do Światowej Organizacji Zdrowia z RPA 24 listopada 2021 r. Obecnie dostępne są szczepionki dla wariantu Omikron i są wyłącznie w realizacji szczepień przypominających.

Zaszczepić można osoby, które ukończyły 12 lat i zachowaniem minimum 3 miesięcznego odstępu od szczepienia podstawowego albo podania dawki przypominającej.

Najczęstsze objawy omikrona

Subwariant, czyli inaczej mówiąc podwariant wirusa wywołującego COVID-19 nosi nazwę Omikron BA.5. Został on wykryty w lutym 2022 roku w Afryce Południowej. Według badań co czwarta osoba w Polsce chorująca na koronawirusa (25 procent pacjentów), ma Omikrona BA.5.

Objawy zakażenia koronawirusem Omikron przypominają symptomy typowe dla przeziębienia, czy grypy. Osoby chore zmagają się przede wszystkim z uczuciem zatkanego nosa, katarem, kaszlem, kichaniem, bólem głowy, bólem gardła i bólami mięśniowymi całego ciała. Chociaż te objawy mogą przypominać symptomy zwykłego przeziębienia to należy mieć na uwadze fakt, że może zachorowaliśmy na subwariant Omikron BA.5 Ponadto u części pacjentów występuje chrypka, dreszcze, zatkane zatoki, wysoka gorączka, biegunka, wymioty, utrata węchu i smaku. Te dwa ostatnie symptomy pojawiają się jednak zdecydowanie rzadziej niż w przypadku poprzednich wariantów koronawirusa. Przy Omikronie BA.5 duża część z osób zakażonych odczuwa silne zmęczenie, ogólne osłabienie. Pojawić się może również sztywność, drętwienie karku, szumy w uszach, nadwrażliwość na światło, czy nawet intensywne nocne poty. Czasami możliwe jest również odczuwanie duszności. Objawy pojawiające się jako pierwsze są zazwyczaj łagodniejsze, a dopiero później górne drogi oddechowe są coraz bardziej osłabione. Koronawirus omikron ma tendencję do szybkiego rozprzestrzeniania się, jednak jego diagnostyka nie należy do łatwych, właśnie ze względu na błędne interpretowanie jego symptomów.

W jaki sposób można zarazić się omikronem?

Koronawirus i wszystkie jego warianty są bardzo podstępne. Wirus krąży w przestrzeni i znajduje się we wydychanym przez chorego powietrzu. Przed tym zanim u kogoś pojawią się pierwsze objawy i dana osoba zorientuje się, że została zarażona, to w jej otoczeniu będzie już spore ognisko nowych zakażeń.

Osoba, która została zakażona może być zagrożeniem dla innych nawet dwa dni przed pojawieniem się objawów oraz przez 10 dni już trwającej infekcji. W przypadku Omikronu oznacza to natomiast, że po 24 godzinach od momentu kontaktu z nosicielem wirus może być zakażeniem dla następnych osób.

Warto wiedzieć, że Omikron namnaża się w szybkim tępie, jednak tylko w drogach oddechowych. W porównaniu do wariantu Delta rozprzestrzenia się 70 razy szybciej. W pewnym sensie wyjaśnia to, dlaczego w tak łatwy sposób jest możliwe zakażenie się Omikronem. Należy wiedzieć, że Omikron znacznie mniej dynamicznie rozwija się w płucach i dzieje się to w 10 razy wolniejszym tempie porównując do Delty.Po zakażeniu się koronawirlsem warto wzmocnić organizm terapiami witaminowymi.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

  • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
  • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
  • Dowiedz się o nowych artykułach

Przebieg choroby

Wśród pacjentów z objawami koronawirusa Omikron BA.5 obserwuje się lżejszy przebieg niż COVID-19. Pomimo tego, że Omikron charakteryzuje się większą zakaźnością to zazwyczaj nie prowadzi do ciężkiej choroby i większość osób przechodzi infekcję o wiele lżej. Rzadziej występuje również u nich utrata smaku i węchu. Pamiętać należy, jednak, że przebieg tej choroby może się znacznie różnić w zależności od osoby. Ponadto należy warto wiedzieć, że COVID przenosi się z człowieka na człowieka i bardzo ważne jest zachowanie odpowiednich środków ostrożności.


Pandemia nadal trwa, a Omikron zmienił objawy Covid-19. Subwariant BA.5 może dotknąć zarówno osób dorosłych jak dzieci. W celu wykrycia zakażenia Omikronem wykonuje się test antygenowy.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat nowych wariantów koronawirusa i poznać różne objawy choroby dołącz do platformy BezTabletek.pl. Jedna płatność = dożywotni dostęp.

Chcesz wiedzieć więcej na temat chorób zakaźnych ?

Szkolenia dotyczące tematyki medycyny akademickiej znajdziesz również w Bez Tabletek.Dołącz do pierwszej w Polsce platformy edukacyjnej dla osób interesujących się zdrowiem.Co miesiąc nowe unikalne treści.

Jedna płatność = dożywotni dostęp

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Jak zadbać o profesjonalizm pracowników w salonach kosmetycznych?

Jak zadbać o profesjonalizm pracowników w salonach kosmetycznych?

W branży beauty właściwa prezencja liczy się jak nigdzie indziej. To właśnie pracownicy salonów kosmetycznych są ich prawdziwą wizytówką, dlatego muszą wyglądać nienagannie, nawet po wielu godzinach pracy. Ważna jest nie tylko estetyka, ale również spójność. Jakie standardy warto wdrożyć we własnym salonie urody? Podpowiadamy w poniższym artykule!

Zabiegi w ramach turnusów rehabilitacyjnych PFRON - jak dokonać właściwego wyboru?

Zabiegi w ramach turnusów rehabilitacyjnych PFRON - jak dokonać właściwego wyboru?

Rehabilitacja odgrywa kluczową rolę w powrocie do zdrowia i poprawie jakości życia. Dzięki odpowiednio dobranym zabiegom pacjenci mogą skutecznie przeciwdziałać lub łagodzić swoje dolegliwości, zwiększając sprawność fizyczną, przywracając normalne funkcje ciała oraz zmniejszając ból.

Korzyści i Zagrożenia Związane z Spożyciem Kofeiny w Kawie

Korzyści i Zagrożenia Związane z Spożyciem Kofeiny w Kawie

Kawa jest jednym z najbardziej popularnych napojów na całym świecie. Niemal każdego dnia miliony ludzi konsumują kawę, by zyskać energię i poprawić swoją koncentrację. Kluczowym składnikiem wpływającym na te właściwości jest kofeina. Jednakże, z jakimi korzyściami i zagrożeniami związanymi z kofeiną w kawie powinniśmy być świadomi? Artykuł ten ma na celu rzetelne omówienie tego zagadnienia.

Mezator M1 w wersji Refurbished ponownie dostępny!

Mezator M1 w wersji Refurbished ponownie dostępny!

Dzisiaj rozpoczyna się rejestracja dla wszystkich zainteresowanych unikatowym modelem Mezator M1 w wersji Refurbished. To nadal ta sama zaawansowana technologia, ale teraz dostępna w rewelacyjnej cenie - jedynie 9999 zł, zamiast standardowych 40.310 zł.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
195zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca