Najczęstsze objawy boreliozy po ukąszeniu przez kleszcza

Najczęstsze objawy boreliozy po ukąszeniu przez kleszcza

Czy każdy kleszcz przenosi boreliozę? Kleszcze to drobne pajęczaki, należące do rzędu pajęczaków z podgromady roztoczy. Są nosicielami nie tylko krętków borrelia powodujących boreliozę, ale też wielu innych groźnych chorób, jak babeszjoza, anaplazmoza czy kleszczowe zapalenie mózgu. Odstraszają i wzbudzają obrzydzenie. Czym jest borelioza? Choroba z Lyme, nazywana także boreliozą, jest powodowana przez spiralną bakterię, Borrelia burgdorferi. To najczęściej rozpoznawana choroba przenoszona przez kleszcze. Pomimo, że ta choroba znana była od ponad 100 lat, dopiero Willy Burgdorfer w 1982 roku odkrył, iż jest ona spowodowana przez bakterie znajdujące się w jelitach Sprawdź, czy wiesz wszystko o boreliozie i co zrobić jak zauważysz na swoim ciele kleszcza. Przeczytaj poniższy artykuł i poznaj sposoby leczenia boreliozy.

Borelioza – objawy. Przekonaj się czy wiesz o niej wszystko, co pozwoli Ci jej uniknąć!

Od 10 do 40% kleszczy w zależności od obszaru przenosi chorobotwórcze drobnoustroje. Warto wiedzieć, że ukąszenie przez niezakażonego szkodliwymi drobnoustrojami kleszcza może wywołać reakcję alergiczną czy stan zapalny. Zignorowanie objawów może doprowadzić wtedy też do zmian ogólnoustrojowych.

Kiedy kleszcz wbija się w skórę ofiary, wydziela substancję znieczulającą – zagnieżdża się bezboleśnie. Właśnie dlatego, należy oglądać swoje ciało po przebywaniu w miejscach, gdzie mogą bytować kleszcze.

Te małe stworzenia lokują się najczęściej w trawach i krzakach przy traktach przemierzanych przez zwierzęta i ludzi. Mitem jest, że kleszcze żyją jedynie na łąkach, w lesie czy zaroślach. Można je spotkać także w zielonych miejscach w mieście, nie tylko w wysokiej trawie. Dlatego zawsze warto pamiętać o ochronie swojego pupila, który jest także jest narażony na kleszcze.

Objawy boreliozy można podzielić na skórne oraz ogólne.

W większości przypadków zachorowań najpierw pojawia się objaw skórny – tak zwany rumień wędrujący wokół ukąszenia kleszcza. Zwykle można go zaobserwować od kilku dni do tygodnia od ukąszenia. Należy jednak pamiętać, że nie jest to obligatoryjny objaw pomimo zarażenia bakteriami.

Do objawów ogólnych można zaliczyć:

 • gorączkę
 • bóle mięśni
 • bóle stawów
 • bóle żołądka

Jak widać, boreliozę łatwo można pomylić z przeziębieniem czy grypą i wiele osób ma trudności w rozpoznaniu jej. Dlatego, po każdym spacerze na łonie natury, należy mieć oko na całe ciało, by nie przeoczyć kleszcza i możliwego niebezpieczeństwa, które niesie.

Tak popularne objawy sprawiają, że boreliozę trudno rozpoznać. By mieć potwierdzenie co do zachorowania, należy wykonać specjalistyczne badania i testy, które wymieniamy poniżej. Jeśli zauważymy kleszcza na ciele należy jak najszybciej usunąć go za pomocą pęsety, albo zestawu do wyciągania kleszczy dostępnego w aptece.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Jak rozpoznać boreliozę? Diagnoza

Jako, że borelioza rzutuje na różne układy w ciele człowieka, objawy mogą płynąć z wielu narządów. Stąd, po skierowanie na badania diagnostyczne można zwrócić się do kilku specjalistów, m. in. specjalisty chorób zakaźnych, neurologa, dermatologa, okulisty czy diagnosty pracującego na urządzeniu Mezator M1

Dany lekarz zleca najczęściej badania serologiczne, aby potwierdzić lub wykluczyć boreliozę – polegają one na oznaczeniu przeciwciał przeciwko boreliozie w klasie IgG/IgM. Ich sporą wadą jest jednak to, że nie są jednoznaczne pod względem bycia chorym. Przeciwciała te występować mogą również w początkowym stadium u osób zdrowych.

Standard diagnostyczny tego typu to test ELISA i następujące po nim ich potwierdzenie testem Western blot.

Ich wynik zależy jednak od kilku czynników:

 • stadium choroby,
 • czasu występowania objawów
 • ewentualnych terapii antybiotykowych.

Badanie serologiczne może dać wynik dodatni minimum 3-4 tyg. od zakażenia. Poddanie się badaniu kilka dniu po ukąszeniu nie ma sensu.

Istnieją również metody PCT i PCT Real Time, które stanowią alternatywę do badań serologicznych. Wykrywają DNA bakterii oraz są dużo bardziej skuteczne. Wykonuje się je w wyjątkowych przypadkach, ponieważ należy wtedy pobrać wycinek skóry lub płyn mózgowo – rdzeniowy.

Borelioza – leczenie

Jak wyleczyć boreliozę? Ponieważ borelioza jest chorobą bakteryjną, leczy się ją terapią antybiotykową – obowiązuje ona po wczesnym wykryciu. Jeśli objawy nie mijają po skończeniu terapii, chory może wymagać leczenia wspomagającego i/lub rehabilitacji.

Opiera się na podaniu antybiotyku wtedy, gdy wystąpią pierwsze objawy. Jest stosowana w przypadku, kiedy minęły mniej niż 72 godziny od usunięcia kleszcza, gdy nie ma przeciwwskazań do leczenia. Kleszcz musiał wpić się na obszarze, gdzie min. 20% tych osobników jest zakażonych boreliozą. Antybiotyk jest stosowany przez 3 – 4 tygodnie. Jeśli po tym czasie objawy nadal występują, orzeka się zespół poboreliozowy.

Antybiotyk podaje się w przypadku wystąpienia pierwszych objawów.

Wymagane jest, aby:

 • od usunięcia kleszcza nie minęły mniej niż 72 godziny
 • nie było przeciwwskazań do leczenia
 • kleszcz wpił się na obszarze, gdzie populacja osobników tego gatunku jest zakażona boreliozą w co najmniej 20%.

Ta metoda bazuje na podaniu leku zanim wystąpią pierwsze objawy. Specjaliści stosujący tą metodę uważają, że leczenie powinno zostać wdrożone w przypadku, kiedy podejrzewa się zakażenie. Ich zdaniem lepszym rozwiązaniem jest zaryzykowanie antybiotykoterapii niż dopuszczenie do potencjalnego rozwoju choroby.

Prawdopodobieństwo zachorowania na boreliozę wzrasta, gdy:

 • kleszcz pochodził z obszarów endemicznych,
 • tkwił w skórze kilka godzin,
 • część kleszcza została w skórze.

Nierzadko istnieją przypadki, kiedy choroba nie ustępuje, a liczba zachorowań ciągle sięzwiększa. Borelioza może mieć też niestety bardzo różny przebieg – od lekkiego do zaburzającego codzienne funkcjonowania. By uchronić się przed uciążliwymi skutkami i wybić krętki borelii, pomocne jest także stosowanie terapii biorezonansowej. Metoda ta opiera się na drganiach elektromagnetycznych, które tępią w ludzkim organizmie m. in. krętki boreliozy.

Warto dodać, że biorezonans nie tylko wspomaga leczenie, ale też umożliwia zdiagnozowanie boreliozy. Jest to ogromny plus, ponieważ pozwala na szybsze wdrożenie leczenia w razie wykrycia choroby.

Temat boreliozy jest dość popularny. Wynika to z tego, że w ostatnich latach choroba zaatakowała wiele ludzi. Jeszcze 10 lat temu kleszczy było o wiele mniej, a sezon kleszczowy trwał krócej. Należy jednak wiedzieć, że nie wszystkie z nich są nosicielami boreliozy. Pomimo tego warto chronić się przed kleszczami (nie tylko w trakcie spaceru w lesie) w momencie pojawienia się rumienia skontaktować się z lekarzem oraz wykonać badania w kierunku chorób od kleszczowych. Pomogą one określić, czy mamy do czynienia z boreliozą. Jeśli podejrzewasz u siebie zakażenie boreliozą, masz problemy z koncentracją i nie wiesz czy doszło do zakażenia to musisz się udać do lekarza.

Jeśli chcesz dowiedzieć się kto najczęściej choruje na boreliozę i jak znaleźć przyczynę złego samopoczucia dołącz do platformy edukacyjnej Beztabletek.pl. Dowiedz się kiedy kleszcze są aktywnie i co szczególnie lubią. Poznaj objawy kliniczne chorób przez nie przenoszonych. Zapoznaj się z metodami leczenia boreliozy. Jedna płatność = dożywotni dostęp.


Chcesz wiedzieć więcej na temat skutecznej walki z boreliozą ?

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o boreliozie to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.

Jedna płatność = dożywotni dostęp

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Skaling, piaskowanie i fluoryzacja – kluczowe procedury w profilaktyce stomatologicznej

Skaling, piaskowanie i fluoryzacja – kluczowe procedury w profilaktyce stomatologicznej

Wizyty higienizacyjne, w trakcie których można wykonać skaling, piaskowanie bądź fluoryzację, to doskonały sposób na uchronienie swoich zębów przed próchnicą oraz innymi poważniejszymi chorobami. Na czym polegają te zabiegi? Jak często warto je wykonywać, aby móc cieszyć się zdrowymi i pięknymi zębami? Odpowiadamy w poniższym artykule!

Historia i zastosowania marihuany medycznej

Historia i zastosowania marihuany medycznej

Marihuana medyczna, czyli zastosowanie konopi indyjskich w celach terapeutycznych, ma długą i dynamiczną historię, która sięga tysięcy lat. Już w starożytnych cywilizacjach, takich jak chińska, indyjska czy egipska, konopie były wykorzystywane ze względu na swoje właściwości lecznicze. A jak to wygląda dzisiaj?

Jak fotele masujące mogą przynieść ulgę w bólach pleców?

Jak fotele masujące mogą przynieść ulgę w bólach pleców?

Masaż jest jedną z najstarszych form terapii używanych do łagodzenia bólu, poprawy krążenia krwi i obniżenia poziomu stresu. Techniki masażu, takie jak uciskanie, rozcieranie, i głaskanie, mają na celu stymulowanie mięśni oraz układu krwionośnego, co przynosi ulgę w bólach i sprzyja zdrowiu fizycznemu. Historia masażu sięga tysięcy lat wstecz, kiedy to był on stosowany zarówno w medycynie wschodniej, jak i zachodniej do holistycznego leczenia różnorodnych dolegliwości.

Starania o dziecko – co warto wiedzieć?

Starania o dziecko – co warto wiedzieć?

Decyzja o posiadaniu potomstwa może być jedną z najważniejszych w życiu. Dla wielu osób jest to spełnienie marzeń i naturalny krok w rozwoju rodziny. Jednak o czym warto wiedzieć starając się o dziecko?

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca