bezTabletek.pl

Praktyczna wiedza o twoim
zdrowiu w przystępnej formie

Najczęstsze objawy boreliozy po ukąszeniu przez kleszcza

Blog healthcare

Najczęstsze objawy boreliozy po ukąszeniu przez kleszcza

Czy każdy kleszcz przenosi boreliozę? Kleszcze to drobne pajęczaki, należące do rzędu pajęczaków z podgromady roztoczy. Są nosicielami nie tylko krętków borrelia powodujących boreliozę, ale też wielu innych groźnych chorób, jak babeszjoza, anaplazmoza czy kleszczowe zapalenie mózgu. Odstraszają i wzbudzają obrzydzenie. Czym jest borelioza? Choroba z Lyme, nazywana także boreliozą, jest powodowana przez spiralną bakterię, Borrelia burgdorferi. To najczęściej rozpoznawana choroba przenoszona przez kleszcze. Pomimo, że ta choroba znana była od ponad 100 lat, dopiero Willy Burgdorfer w 1982 roku odkrył, iż jest ona spowodowana przez bakterie znajdujące się w jelitach Sprawdź, czy wiesz wszystko o boreliozie i co zrobić jak zauważysz na swoim ciele kleszcza. Przeczytaj poniższy artykuł i poznaj sposoby leczenia boreliozy.

Spis treści

 1. Borelioza – objawy. Przekonaj się czy wiesz o niej wszystko, co pozwoli Ci jej uniknąć!
 2. Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera
 3. Jak rozpoznać boreliozę? Diagnoza
 4. Borelioza – leczenie
 5. Dowiedz się więcej dzięki naszym szkoleniom:

Borelioza – objawy. Przekonaj się czy wiesz o niej wszystko, co pozwoli Ci jej uniknąć!

Od 10 do 40% kleszczy w zależności od obszaru przenosi chorobotwórcze drobnoustroje. Warto wiedzieć, że ukąszenie przez niezakażonego szkodliwymi drobnoustrojami kleszcza może wywołać reakcję alergiczną czy stan zapalny. Zignorowanie objawów może doprowadzić wtedy też do zmian ogólnoustrojowych.

Kiedy kleszcz wbija się w skórę ofiary, wydziela substancję znieczulającą – zagnieżdża się bezboleśnie. Właśnie dlatego, należy oglądać swoje ciało po przebywaniu w miejscach, gdzie mogą bytować kleszcze.

Te małe stworzenia lokują się najczęściej w trawach i krzakach przy traktach przemierzanych przez zwierzęta i ludzi. Mitem jest, że kleszcze żyją jedynie na łąkach, w lesie czy zaroślach. Można je spotkać także w zielonych miejscach w mieście, nie tylko w wysokiej trawie. Dlatego zawsze warto pamiętać o ochronie swojego pupila, który jest także jest narażony na kleszcze.

Objawy boreliozy można podzielić na skórne oraz ogólne.

W większości przypadków zachorowań najpierw pojawia się objaw skórny – tak zwany rumień wędrujący wokół ukąszenia kleszcza. Zwykle można go zaobserwować od kilku dni do tygodnia od ukąszenia. Należy jednak pamiętać, że nie jest to obligatoryjny objaw pomimo zarażenia bakteriami.

Do objawów ogólnych można zaliczyć:

 • gorączkę
 • bóle mięśni
 • bóle stawów
 • bóle żołądka

Jak widać, boreliozę łatwo można pomylić z przeziębieniem czy grypą i wiele osób ma trudności w rozpoznaniu jej. Dlatego, po każdym spacerze na łonie natury, należy mieć oko na całe ciało, by nie przeoczyć kleszcza i możliwego niebezpieczeństwa, które niesie.

Tak popularne objawy sprawiają, że boreliozę trudno rozpoznać. By mieć potwierdzenie co do zachorowania, należy wykonać specjalistyczne badania i testy, które wymieniamy poniżej. Jeśli zauważymy kleszcza na ciele należy jak najszybciej usunąć go za pomocą pęsety, albo zestawu do wyciągania kleszczy dostępnego w aptece.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Jak rozpoznać boreliozę? Diagnoza

Jako, że borelioza rzutuje na różne układy w ciele człowieka, objawy mogą płynąć z wielu narządów. Stąd, po skierowanie na badania diagnostyczne można zwrócić się do kilku specjalistów, m. in. specjalisty chorób zakaźnych, neurologa, dermatologa, okulisty czy diagnosty pracującego na urządzeniu Mezator M1

Dany lekarz zleca najczęściej badania serologiczne, aby potwierdzić lub wykluczyć boreliozę – polegają one na oznaczeniu przeciwciał przeciwko boreliozie w klasie IgG/IgM. Ich sporą wadą jest jednak to, że nie są jednoznaczne pod względem bycia chorym. Przeciwciała te występować mogą również w początkowym stadium u osób zdrowych.

Standard diagnostyczny tego typu to test ELISA i następujące po nim ich potwierdzenie testem Western blot.

Ich wynik zależy jednak od kilku czynników:

 • stadium choroby,
 • czasu występowania objawów
 • ewentualnych terapii antybiotykowych.

Badanie serologiczne może dać wynik dodatni minimum 3-4 tyg. od zakażenia. Poddanie się badaniu kilka dniu po ukąszeniu nie ma sensu.

Istnieją również metody PCT i PCT Real Time, które stanowią alternatywę do badań serologicznych. Wykrywają DNA bakterii oraz są dużo bardziej skuteczne. Wykonuje się je w wyjątkowych przypadkach, ponieważ należy wtedy pobrać wycinek skóry lub płyn mózgowo – rdzeniowy.

Borelioza – leczenie

Jak wyleczyć boreliozę? Ponieważ borelioza jest chorobą bakteryjną, leczy się ją terapią antybiotykową – obowiązuje ona po wczesnym wykryciu. Jeśli objawy nie mijają po skończeniu terapii, chory może wymagać leczenia wspomagającego i/lub rehabilitacji.

Opiera się na podaniu antybiotyku wtedy, gdy wystąpią pierwsze objawy. Jest stosowana w przypadku, kiedy minęły mniej niż 72 godziny od usunięcia kleszcza, gdy nie ma przeciwwskazań do leczenia. Kleszcz musiał wpić się na obszarze, gdzie min. 20% tych osobników jest zakażonych boreliozą. Antybiotyk jest stosowany przez 3 – 4 tygodnie. Jeśli po tym czasie objawy nadal występują, orzeka się zespół poboreliozowy.

Antybiotyk podaje się w przypadku wystąpienia pierwszych objawów.

Wymagane jest, aby:

 • od usunięcia kleszcza nie minęły mniej niż 72 godziny
 • nie było przeciwwskazań do leczenia
 • kleszcz wpił się na obszarze, gdzie populacja osobników tego gatunku jest zakażona boreliozą w co najmniej 20%.

Ta metoda bazuje na podaniu leku zanim wystąpią pierwsze objawy. Specjaliści stosujący tą metodę uważają, że leczenie powinno zostać wdrożone w przypadku, kiedy podejrzewa się zakażenie. Ich zdaniem lepszym rozwiązaniem jest zaryzykowanie antybiotykoterapii niż dopuszczenie do potencjalnego rozwoju choroby.

Prawdopodobieństwo zachorowania na boreliozę wzrasta, gdy:

 • kleszcz pochodził z obszarów endemicznych,
 • tkwił w skórze kilka godzin,
 • część kleszcza została w skórze.

Nierzadko istnieją przypadki, kiedy choroba nie ustępuje, a liczba zachorowań ciągle sięzwiększa. Borelioza może mieć też niestety bardzo różny przebieg – od lekkiego do zaburzającego codzienne funkcjonowania. By uchronić się przed uciążliwymi skutkami i wybić krętki borelii, pomocne jest także stosowanie terapii biorezonansowej. Metoda ta opiera się na drganiach elektromagnetycznych, które tępią w ludzkim organizmie m. in. krętki boreliozy.

Warto dodać, że biorezonans nie tylko wspomaga leczenie, ale też umożliwia zdiagnozowanie boreliozy. Jest to ogromny plus, ponieważ pozwala na szybsze wdrożenie leczenia w razie wykrycia choroby.

Temat boreliozy jest dość popularny. Wynika to z tego, że w ostatnich latach choroba zaatakowała wiele ludzi. Jeszcze 10 lat temu kleszczy było o wiele mniej, a sezon kleszczowy trwał krócej. Należy jednak wiedzieć, że nie wszystkie z nich są nosicielami boreliozy. Pomimo tego warto chronić się przed kleszczami (nie tylko w trakcie spaceru w lesie) w momencie pojawienia się rumienia skontaktować się z lekarzem oraz wykonać badania w kierunku chorób od kleszczowych. Pomogą one określić, czy mamy do czynienia z boreliozą. Jeśli podejrzewasz u siebie zakażenie boreliozą, masz problemy z koncentracją i nie wiesz czy doszło do zakażenia to musisz się udać do lekarza.

Jeśli chcesz dowiedzieć się kto najczęściej choruje na boreliozę i jak znaleźć przyczynę złego samopoczucia dołącz do platformy edukacyjnej Beztabletek.pl. Dowiedz się kiedy kleszcze są aktywnie i co szczególnie lubią. Poznaj objawy kliniczne chorób przez nie przenoszonych. Zapoznaj się z metodami leczenia boreliozy. Jedna płatność = dożywotni dostęp.


Chcesz wiedzieć więcej na temat skutecznej walki z boreliozą ?

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o boreliozie to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.

Jedna płatność = dożywotni dostęp

Dołącz do nas już teraz!
 • Facebook
 • Spreaker
 • LinkedIn
5/510 ocen

oceń ten artykuł

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Objawy i leczenie boreliozy

Objawy i leczenie boreliozy

Jak leczyć boreliozę? Co zrobić, że uchronić się przed kleszczami? Czy borelioza to choroba zagrażająca życiu? Większość przypadków zachorowania na boreliozę jest spowodowania ukąszeniem kleszcza. Niestety, liczba zakażeń tą chorobą w Polsce ciągle rośnie. Borelioza to choroba z lyme, powodowana przez spiralną bakterię (krętki) zwaną Borrelia burgdorferi może spowodować m.in: problemy z układem nerwowym, zapalenie mięśni i stawów, problemy neurologiczne, częste infekcje w naszym organizmie, czy choroby stawowe (zapalenie stawów). Kleszcz wraz ze śliną lub wymiocinami przenosi bakterie. Nieleczona choroba może natomiast doprowadzić nawet do kleszczowego zapalenia mózgu (porażenia mózgu). Przyjąć może ona również formę przewlekłą.Kleszcze wybierają głównie ciepłe miejsca, gdzie skóra jest cienka, np. pachwiny, skóra w okolicy pach. W wyniku ukąszenia kleszcza pojawić się może rumień. Jak wygląda leczenie i diagnostyka boreliozy? Co zrobić, żeby uchronić się przed ugryzieniem kleszcza? Czy jest możliwe całkowite wyleczenie boreliozy z lyme.

Jak łączyć suplementy ze sobą diety bogate w witaminy i minerały?

Jak łączyć suplementy ze sobą diety bogate w witaminy i minerały?

Czy można przyjmować razem suplementację różnych preparatów? Najlepsze suplementy diety dostarczając witamin i minerałów.Spożywanie jednocześnie zbyt dużej ilość suplementów może być dla nasz szkodliwe. Dzieje się tak, ponieważ wiele suplementów w swoim składzie zawiera te same substancje odżywcze. Zażywając na raz suplementy o podobnym składzie, możemy dostarczyć naszemu organizmowi zbyt wysoką dawkę jakiegoś produktu, co może negatywnie wpłynąć na nasze zdrowie i samopoczucie. Warto, więc znać podstawowe zasady korzystania suplementów. Dowiedz się jak łączyć suplementy diety, co ogranicza ich wchłanialność oraz co zrobić, żeby organizm lepiej je przyswajał.

Suplementy diety i preparaty, które warto stosować przy menopauzie

Suplementy diety i preparaty, które warto stosować przy menopauzie

Jakie suplementy diety oraz preparaty wybrać, kiedy pojawi się menopauza? Klimakterium - okres w życiu każdej kobiety, czyli jak złagodzić objawy menopauzy.Kiedy, w życiu kobiety pojawia się czas menopauzy, często wiąże się on z przykrymi dolegliwościami.Należą do nich np.: uderzenia gorąca, wahania nastroju, problemy z koncentracją, potliwość, problemy ze snem, spadek libido, czy suchość w pochwie.W jaki sposób możemy złagodzić dolegliwości związane z menopauzą? Czy istnieją suplementy diety przeznaczone dla kobiet w okresie menopauzy?

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Zarejestruj się już teraz
Dożywotnia licencja
1188PLN

Tylko 29.99 zł miesięcznie wybierając płatność ratalną

 • Obszerna baza wiedzy
 • Dożywotni dostęp do platformy
 • Nowe kursy każdego miesiąca
Kup teraz
 • Raty PayU
 • Blik
 • VISA
 • Master Card

Rozłóż spłatę na raty bez dodatkowych opłat i prowizji

Rata 0% już od:29.99PLN