Na które badania potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego?

Na które badania potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego?

Wizyta u lekarza rodzinnego to pierwszy krok w procesie diagnozowania i leczenia wielu dolegliwości. To właśnie lekarz rodzinny decyduje, jakie badania diagnostyczne są potrzebne, aby ustalić przyczynę dolegliwości pacjenta. Wiele z tych badań wymaga skierowania, które jest niezbędne do uzyskania refundacji z Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). W tym artykule omówimy, na które badania potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego, a także jakie są zasady i procedury związane z wystawianiem skierowań w przychodni lekarskiej.

Rola lekarza rodzinnego w wystawianiu skierowań na badania

Rola lekarza rodzinnego w wystawianiu skierowań na badania

Lekarz rodzinny pełni kluczową rolę w systemie opieki zdrowotnej, będąc pierwszym punktem kontaktu dla pacjentów z różnymi dolegliwościami. Jego zadaniem jest przeprowadzenie wstępnej diagnozy i podjęcie decyzji o konieczności dalszych badań diagnostycznych. Skierowanie na badania jest dokumentem, który uprawnia pacjenta do bezpłatnego wykonania określonych procedur diagnostycznych w ramach publicznego systemu opieki zdrowotnej. https://kardiotel.pl/przychodnia-sopot

Skierowanie na badania laboratoryjne

Jednym z najczęściej wystawianych skierowań przez lekarza rodzinnego jest skierowanie na badania laboratoryjne. Badania te obejmują szeroki zakres testów, które pomagają w diagnozowaniu wielu chorób. Wśród najczęściej zlecanych badań znajdują się:

 1. Morfologia krwi: Badanie to pozwala na ocenę ogólnego stanu zdrowia pacjenta oraz wykrycie takich problemów jak anemia, infekcje czy zaburzenia krzepliwości krwi.
 2. Badanie poziomu glukozy we krwi: Jest kluczowe w diagnostyce i monitorowaniu cukrzycy.
 3. Badania funkcji wątroby i nerek: Te testy oceniają funkcjonowanie narządów i pomagają w wykrywaniu chorób wątroby oraz niewydolności nerek.
 4. Profil lipidowy: Badanie poziomu cholesterolu i trójglicerydów we krwi, ważne w ocenie ryzyka chorób sercowo-naczyniowych.
 5. Badania hormonów tarczycy: Pomagają w diagnostyce chorób tarczycy, takich jak nadczynność czy niedoczynność tarczycy.

Skierowanie na badania obrazowe

Lekarz rodzinny może również wystawić skierowanie na różnego rodzaju badania obrazowe, które są niezbędne do dokładniejszej oceny stanu zdrowia pacjenta. Wśród tych badań znajdują się:

 1. USG (ultrasonografia): Badanie ultrasonograficzne jest często zlecane w celu oceny narządów wewnętrznych, takich jak wątroba, nerki, pęcherzyk żółciowy, a także w diagnostyce ciąży.
 2. RTG (rentgenografia): Badanie rentgenowskie jest kluczowe w diagnostyce urazów kości, chorób płuc oraz innych schorzeń wymagających wizualizacji struktur kostnych i tkanek miękkich.
 3. Tomografia komputerowa (TK): TK pozwala na uzyskanie szczegółowych obrazów wnętrza ciała i jest często stosowana w diagnostyce urazów, nowotworów oraz chorób naczyń krwionośnych.
 4. Rezonans magnetyczny (MRI): MRI jest szczególnie przydatny w diagnostyce chorób mózgu, rdzenia kręgowego oraz stawów.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Skierowanie na badania specjalistyczne

W niektórych przypadkach lekarz rodzinny może uznać, że konieczne są bardziej specjalistyczne badania diagnostyczne, które wymagają skierowania do odpowiednich specjalistów. Przykłady takich badań to:

 1. Kolonoskopia: Badanie endoskopowe jelita grubego, które jest kluczowe w diagnostyce chorób jelit, w tym raka jelita grubego.
 2. Gastroskopia: Endoskopowe badanie górnego odcinka przewodu pokarmowego, pomocne w diagnostyce chorób żołądka i przełyku.
 3. Badania kardiologiczne: EKG (elektrokardiografia), echo serca czy testy wysiłkowe są zlecane w celu oceny funkcji serca i wykrywania chorób sercowo-naczyniowych.
 4. Badania okulistyczne: W przypadku problemów ze wzrokiem, lekarz rodzinny może skierować pacjenta na specjalistyczne badania, takie jak badanie dna oka czy pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego.

Jak uzyskać skierowanie od lekarza rodzinnego?

Aby uzyskać skierowanie na badania, pacjent musi zgłosić się do lekarza rodzinnego w przychodni lekarskiej. W trakcie wizyty lekarz przeprowadza wywiad medyczny, analizuje objawy i wyniki wcześniejszych badań, a następnie decyduje o konieczności dalszych badań diagnostycznych. Proces ten może obejmować kilka kroków:

 1. Wywiad medyczny: Lekarz rodzinny zadaje pacjentowi pytania dotyczące jego stanu zdrowia, objawów oraz historii chorób w rodzinie.
 2. Badanie fizykalne: Lekarz przeprowadza badanie fizykalne, które może obejmować osłuchiwanie, palpację oraz ocenę ogólnego stanu zdrowia pacjenta.
 3. Analiza wyników wcześniejszych badań: Jeśli pacjent ma wyniki wcześniejszych badań, lekarz analizuje je, aby lepiej zrozumieć problem zdrowotny.
 4. Wystawienie skierowania: Na podstawie zebranych informacji lekarz decyduje o wystawieniu skierowania na określone badania diagnostyczne.

W jakich sytuacjach lekarz rodzinny może odmówić wystawienia skierowania?

W niektórych przypadkach lekarz rodzinny może odmówić wystawienia skierowania na badania. Może się tak zdarzyć, gdy:

 1. Brak medycznych wskazań: Jeśli lekarz uzna, że nie ma wystarczających medycznych wskazań do przeprowadzenia danego badania, może odmówić wystawienia skierowania.
 2. Nieaktualne dane medyczne: W przypadku, gdy pacjent nie dostarczył aktualnych wyników badań lub nie zgłosił się na zalecane wizyty kontrolne, lekarz może uznać, że skierowanie jest nieuzasadnione.
 3. Podejrzenie nadużycia: W sytuacji, gdy lekarz podejrzewa, że pacjent chce wykorzystać badania do celów niezgodnych z ich przeznaczeniem (np. w celach sądowych), może odmówić wystawienia skierowania.

Podsumowanie

Lekarz rodzinny odgrywa kluczową rolę w procesie diagnostyki i leczenia, a skierowanie na badania jest często niezbędnym elementem tego procesu. Warto znać zasady i procedury związane z wystawianiem skierowań oraz wiedzieć, na jakie badania można je uzyskać. Dzięki temu pacjenci mogą skuteczniej korzystać z usług medycznych i szybciej uzyskać potrzebną pomoc.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Jakie okulary wybrać, aby zmniejszyć zmęczenie oczu?

Jakie okulary wybrać, aby zmniejszyć zmęczenie oczu?

Zmęczenie oczu to powszechny problem, zwłaszcza w erze cyfrowej, kiedy większość czasu spędzamy przed ekranami komputerów i urządzeń mobilnych. Wybór odpowiednich okularów może pomóc zminimalizować ten problem i zapewnić oczom większy komfort podczas pracy. W tym artykule omówimy, jakie okulary warto wybrać, aby zmniejszyć zmęczenie oczu.

Jakie są główne objawy zaburzeń lękowych?

Jakie są główne objawy zaburzeń lękowych?

Zaburzenia lękowe są poważnym problemem dotykającym wielu osób. Czym dokładnie się charakteryzują?

Jak prawidłowo konturować twarz? Poradnik dla początkujących

Jak prawidłowo konturować twarz? Poradnik dla początkujących

Konturowanie to technika makijażu, która polega na używaniu ciemniejszych i jaśniejszych odcieni kosmetyków po to, by podkreślić lub ukryć pewne partie twarzy. Dzięki zastosowaniu tej metody możesz uwydatnić kości policzkowe, wysmuklić nos lub zdefiniować linię szczęki. Robiąc to prawidłowo, poprawisz proporcje swojej twarzy, a także nadasz makijażowi atrakcyjnego, nowoczesnego wyglądu. Jak skutecznie konturować? Już teraz sprawdź nasze najważniejsze wskazówki dla początkujących kobiet!

Bor - Mikroelement Wspierający Organizm w Suplementacji Diety

Bor - Mikroelement Wspierający Organizm w Suplementacji Diety

Czy wiesz, jak istotną rolę odgrywa bor w utrzymaniu optymalnego stanu zdrowia?

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca