Na czym polega trening interwałowy i dlaczego warto wprowadzić go do swojego życia? Trening interwałowy – na czym polega i jakie efekty można uzyskać? Intensywny trening interwałowy to najlepszy sposób na spalanie tkanki tłuszczowej. Fakty i mity.

Na czym polega trening interwałowy i dlaczego warto wprowadzić go do swojego życia? Trening interwałowy – na czym polega i jakie efekty można uzyskać? Intensywny trening interwałowy to najlepszy sposób na spalanie tkanki tłuszczowej. Fakty i mity.

Sprawdź czym jest trening interwałowy i jak go poprawnie i skutecznie wykonywać

Trening interwałowy - co to jest i na czym polega? Czym jest trening interwałowy?

Trening interwałowy to forma treningu, która polega na wykonywaniu intensywnych ćwiczeń przez krótki okres czasu, a następnie relaksując się przez jeszcze krótszą chwilę przed powtórzeniem ćwiczenia. Powtarzanie tych cykli przez określony czas stanowi trening interwałowy. Ten rodzaj treningu charakteryzuje się szybkim tempem i zmiennością, co stymuluje metabolizm i pozwala spalać więcej kalorii w krótszym czasie.

Trening interwałowy w domu - skuteczne ćwiczenia bez potrzeby specjalistycznego sprzętu. Spalanie tkanki tłuszczowej 

Trening interwałowy można wykonywać w domu bez potrzeby posiadania specjalistycznego sprzętu. Istnieje wiele ćwiczeń, które można wykonać samodzielnie, aby wzmocnić organizm i poprawić swoją kondycję. Oto kilka przykładów:

 1. Skakanka: Skakanie na skakance to doskonały sposób na trening interwałowy. Można wykonywać różne kombinacje skoków, takie jak podskoki, skoki na jednej nodze, czy skoki w bok. Skakanka pozwala na spalenie dużej ilości kalorii w krótkim czasie i wzmacnia mięśnie nóg.
 2. Burpees: Burpees są świetnym ćwiczeniem, które angażuje wiele grup mięśniowych jednocześnie. Polega na wykonaniu skoku, przysiadu, pompki i ponownym skoku w jednym płynnym ruchu. To intensywne ćwiczenie pozwala na wyzwanie organizmu i poprawienie wydolności.
 3. Mountain climbers: Ta aktywność fizyczna angażuje mięśnie brzucha, nóg i ramion. Polega na przyjęciu pozycji plancku, a następnie naprzemiennym przyciąganiu jednego kolana do klatki piersiowej. Mountain climbers są doskonałym ćwiczeniem cardio, które pomaga w spalaniu tkanki tłuszczowej.
 4. Skłony na boki: Skłony na boki to proste ćwiczenie, które angażuje mięśnie brzucha i boczne partie ciała. Wykonuje się je, stojąc wyprostowanym, z rozstawionymi nogami na szerokość bioder. Następnie przechyla się tułów na boki, starając się dotknąć jednej stopy. Powtórzenia można wykonać na przemian po obu stronach.

Trening interwałowy - przykłady ćwiczeń i schematy treningowe. Przykładowy trening interwałowy 

Przykładowe ćwiczenia, które można uwzględnić w treningu interwałowym, to:

 1. Bieganie sprintem przez 30 sekund, a następnie spacer przez 15 sekund. Powtórz ten cykl 10 razy.
 2. Wykonywanie przysiadów przez 40 sekund, z przerwą 20 sekund. Powtórz to ćwiczenie 5 razy.
 3. Skakanie na skakance przez 1 minutę, odpoczynek przez 30 sekund. Powtórz ten cykl 8 razy.

Schematy treningowe dla początkujących mogą zawierać krótszy czas wysiłku i dłuższą przerwę, aby organizm mógł się przyzwyczaić do intensywności treningu. W miarę poprawy kondycji i wytrzymałości można stopniowo zwiększać czas treningu i skrócać przerwy.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Trening interwałowy na bieżni - wykorzystanie bieżni do efektywnego treningu interwałowego

Bieżnia to popularne urządzenie używane do treningu interwałowego. Można ustawić odpowiednie tempo i nachylenie, aby dostosować trening do indywidualnych potrzeb. Oto kilka przykładów treningu interwałowego na bieżni:

 1. 5 minut rozgrzewki spacerem lub łagodnym biegiem.
 2. Bieganie z intensywnym tempem przez 1 minutę.
 3. Spacer przez 30 sekund w celu odpoczynku.
 4. Powtórz punkt 2 i 3 jeszcze 5 razy.
 5. 5 minut chłodzenia z łagodnym tempem.

Trening interwałowy dla początkujących - sposób na rozpoczęcie treningu interwałowego bez doświadczenia

Dla osób początkujących, trening interwałowy może być wyzwaniem. Jednak istnieje sposób na łagodne wprowadzenie się w ten rodzaj treningu. Oto kilka wskazówek dla początkujących:

 1. Zaczynaj od krótszych interwałów: Zamiast kilkudziesięciosekundowych interwałów, zacznij od krótkich interwałów przez 10-15 sekund. Stopniowo zwiększaj czas wysiłku, gdy poczujesz się na siłach.
 2. Odpoczywaj między interwałami: W początkowej fazie treningu, powinieneś mieć więcej czasu na odpoczynek między interwałami. Pamiętaj, że twoje ciało potrzebuje czasu na regenerację.
 3. Słuchaj swojego ciała: Jeśli czujesz, że masz zbyt trudno, zrób dłuższą przerwę lub zakończ trening na danym etapie. Nie narażaj się na nadmierny wysiłek.

Trening interwałowy to skuteczna metoda poprawy kondycji, spalania kalorii i wzmacniania organizmu. Wprowadź go do swojego życia i ciesz się korzyściami!

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Jak dbać o wzrok podczas pracy biurowej?

Jak dbać o wzrok podczas pracy biurowej?

Sprawdzone metody ochrony oczu podczas pracy biurowej przy komputerze. Wpływ światła niebieskiego na narząd wzroku. Jak dbać o wzrok i unikać suchych i zaczerwienionych oczu?

Jak sobie radzić z alergiami w sezonie wiosennym?

Jak sobie radzić z alergiami w sezonie wiosennym?

Jak sobie radzić z alergiami w sezonie wiosennym? Poznaj kalendarz pylenia roślin i skuteczne metody łagodzenia objawów alergii na pyłki!

Ile czeka się na okulary u optyka na receptę?

Ile czeka się na okulary u optyka na receptę?

Ile się czeka na okulary od optyka? Czas oczekiwania zależy od parametrów szkieł, ale zazwyczaj mieści się od kilkunastu minut do około 10 dni roboczych. Odbierz idealnie dopasowane okulary korekcyjne!

Skrzep w probówce - Definicja i objawy

Skrzep w probówce - Definicja i objawy

Dlaczego skrzep w probówce może uniemożliwić wykonanie badań laboratoryjnych? Sprawdź, co oznacza skrzep i jak wpływa na wyniki morfologii.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca