bezTabletek.pl

Praktyczna wiedza o twoim
zdrowiu w przystępnej formie

Muzykoterapia - co to daje i dlaczego warto ją stosować? Na czym polega muzykoterapia? Leczenie muzyką, terapia muzyką. Dlaczego warto z niej korzystać?

Blog healthcare

Muzykoterapia - co to daje i dlaczego warto ją stosować? Na czym polega muzykoterapia? Leczenie muzyką, terapia muzyką. Dlaczego warto z niej korzystać?

Żadna inna forma terapii nie zyskała takiej popularności wśród osób o różnych potrzebach i problemach, jak muzykoterapia. Ten rodzaj terapii oparty na muzyce jest skuteczną metodą wsparcia procesu leczenia wielu chorób i zaburzeń. Muzyka bezpośrednio wpływa na nasze emocje, stanowi źródło relaksu i kojarzy się z dobrymi wspomnieniami. Dzięki temu staje się narzędziem pomocnym w terapii. Warty zainteresowania i bliższego poznania.

Spis treści

 1. Jak działa muzykoterapia? Czym jest muzykoterapia a czym nie jest.
 2. Muzykoterapia - definicja i zasady działania tej formy terapii opartej na muzyce
 3. Muzykoterapia dla dzieci - korzyści i zastosowanie w terapeutycznym kontekście
 4. Muzykoterapia dla dorosłych - jak muzyka może wspierać proces terapeutyczny u osób dorosłych
 5. Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera
 6. Muzykoterapia - zastosowanie dźwięków i muzyki w terapii
 7. Dowiedz się więcej dzięki naszym szkoleniom:
 8. Muzykoterapia - studia i szkolenia dla przyszłych muzykoterapeutów

Jak działa muzykoterapia? Czym jest muzykoterapia a czym nie jest.

Muzykoterapia to forma terapii, która wykorzystuje muzykę do poprawy zdrowia i samopoczucia pacjentów. Podczas sesji terapeutycznych pacjent słucha różnego rodzaju muzyki, wykonuje ćwiczenia słuchowe oraz uczestniczy w improwizacjach muzycznych. Muzyka może wpływać na różne aspekty naszego życia, takie jak emocje, nastrój, pamięć i koncentrację. Muzykoterapia jest stosowana w leczeniu wielu schorzeń, w tym chorób psychicznych, zaburzeń neurologicznych, depresji, lęku, uzależnień oraz chorób przewlekłych. Działa na zasadzie stymulacji i integracji różnych obszarów mózgu, co prowadzi do poprawy motoryki, percepcji i postrzegania sensorycznego. Ponadto, muzykoterapia przynosi ulgę w leczeniu bólu, redukuje poziom stresu i poprawia jakość snu. Dzięki swojej uniwersalności i łatwości dostępu, muzykoterapia stała się popularną i skuteczną formą terapii wspomagającej, która może być stosowana zarówno u dzieci, jak i dorosłych. 

Muzykoterapia - definicja i zasady działania tej formy terapii opartej na muzyce

Muzykoterapia to metoda terapii oparta na wykorzystaniu muzyki do poprawy zdrowia i samopoczucia. Najczęściej wykorzystywana w terapii chorób psychicznych, jak również w leczeniu zaburzeń rozwojowych u dzieci oraz neurologicznych zaburzeń mowy. Podczas sesji muzykoterapii pacjent słucha specjalnie dobranej muzyki, co pomaga w relaksacji i umożliwia wyjście z internalnych stanów napięcia.

Zastosowanie muzykoterapii to przede wszystkim stymulowanie i harmonizowanie funkcji mózgu, w tym przez szerokie spektrum bodźców słuchowych. Muzykoterapia stymuluje także receptorów słuchowych, co przyspiesza mowę, wzmacnia orientację przestrzenną i zwiększa skupienie. Terapeuta tworzy selekcję muzyki, dzięki czemu muzykoterapia jest dostosowana do potrzeb i możliwości pacjenta.

Muzykoterapia dla dzieci - korzyści i zastosowanie w terapeutycznym kontekście

Muzykoterapia jest szczególnie pomocna w przypadku dzieci z zaburzeniami rozwoju mowy, autyzmem, ADHD, zaburzeniami emocjonalnymi, deficytem uwagi i nadpobudliwością. Dzieci z zaburzeniami przetwarzania informacji sensorycznej w zmysłowych obszarach mózgu również korzystają na muzykoterapii.

Muzykoterapia dla dzieci jest możliwa w każdym wieku; od niemowląt do nastolatków. Terapia ta pomaga w rozwijaniu zdolności percepcyjnych, motorycznych i społecznych dziecka. Z muzykoterapii korzystają również osoby z chorobami nowotworowymi lub z chorobami przewlekłymi.

Muzykoterapia dla dorosłych - jak muzyka może wspierać proces terapeutyczny u osób dorosłych

Muzykoterapia dla dorosłych może pomóc w leczeniu chorób psychicznych, takich jak depresja, nerwice, zaburzenia afektywne dwubiegunowe czy schizofrenia. Jest również skutecznym narzędziem w terapii chorób fizycznych, takich jak astma, zawał serca i inne schorzenia układu krążenia.

Muzykoterapia pomaga pacjentom w zrozumieniu i wyrażeniu swoich emocji, co prowadzi do zrozumienia własnego stanu wewnętrznego. Dzięki temu mogą lepiej radzić sobie z codziennymi problemami. Muzyka pomaga również w odciążeniu umysłu i zmniejszenia poczucia bólu w przypadku pacjentów z chorobami przewlekłymi, jak również pomaga w leczeniu padaczki.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Muzykoterapia - zastosowanie dźwięków i muzyki w terapii

Terapia muzyką może być stosowana w wielu formach. Można z niej korzystać w formie aktywnej, gdzie pacjent uczestniczy w procesie twórczym, jak również w postaci biernych, gdzie pacjent jedynie słucha muzyki. Można ją wykorzystać w klasycznej formie jaką jest sesja przy muzyce, jak również w połączeniu z innymi metodami terapeutycznymi, takimi jak psychoterapia, terapia ruchem, hipoterapia i masaże wibracyjne czy chromoterapia.

Muzykoterapia - studia i szkolenia dla przyszłych muzykoterapeutów

Na całym świecie coraz więcej osób zacząć interesować się muzykoterapią i chcieć się nią zajmować. Dlatego proponowane są także studia, w których można zdobyć wiedzę z zakresu terapii muzycznej oraz szkolenia dla osób, które chciałyby uczyć się na muzykoterapeutów.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz w cenie jednej małej kawy na mieście !

Dołącz do nas już teraz!
 • Facebook
 • Spreaker
 • LinkedIn
5/510 ocen

oceń ten artykuł

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Sok z selera naciowego - przepisy i pomysły na napoje z selera naciowego. Przepis na sok z selera. Jak zrobić sok z selera naciowego, koktajl warzywny

Sok z selera naciowego - przepisy i pomysły na napoje z selera naciowego. Przepis na sok z selera. Jak zrobić sok z selera naciowego, koktajl warzywny

Gotowy na eksplorację różnorodnych przepisów i pomysłów na napoje z selerem naciowym? Wiesz już, że sok z selera naciowego ma liczne korzyści dla zdrowia, ale teraz przyszedł czas, aby dowiedzieć się, jak przygotować ten pyszny i odżywczy napój. W tym artykule przekażemy Ci proste przepisy na sok z selera naciowego, podpowiemy, jak zrobić sok z selera naciowego w blenderze oraz omówimy różnorodne połączenia smakowe. Przygotuj się na prawdziwą dawkę wiedzy o soku z selera naciowego!

Marskość wątroby - objawy. Na co musisz zwrócić uwagę? Choroba wątroby - pierwsze objawy marskości wątroby. Objawy chorej wątroby. Problemy z wątrobą

Marskość wątroby - objawy. Na co musisz zwrócić uwagę? Choroba wątroby - pierwsze objawy marskości wątroby. Objawy chorej wątroby. Problemy z wątrobą

Czy wiesz, że marskość wątroby to jedno z najpoważniejszych schorzeń tego narządu? To choroba, która może prowadzić do licznych powikłań i nawet śmierci, jeśli nie zostanie odpowiednio zdiagnozowana i leczona. Wiedza na ten temat jest istotna, zwłaszcza dla osób z niewielką znajomością medycyny. Dlatego dziś przedstawiamy Ci artykuł, w którym omówimy najważniejsze objawy marskości wątroby.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Zarejestruj się już teraz
Dożywotnia licencja

Dożywotni nielimitowany dostęp do platformy

990PLN

jednorazowa płatność

 • Obszerna baza wiedzy
 • Dożywotni dostęp do platformy
 • Nowe kursy każdego miesiąca
Kup teraz
 • Raty PayU
 • Blik
 • VISA
 • Master Card

Możesz także skorzystać z subskrypcji

 • Miesięczna subskrypcja

  Raptem tyle co dwie kawy na mieście i rezygnujesz kiedy chcesz !

  45PLN

  miesięcznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska miesięczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz
 • Roczna subskrypcja

  Wybierając roczną subskrypcje otrzymujesz miesiąc gratis !

  495PLN

  rocznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz