bezTabletek.pl

Praktyczna wiedza o twoim
zdrowiu w przystępnej formie

Mukowiscydoza - diagnozowanie, objawy i sposoby na lepszą jakość życia. Powikłania i sposoby leczenia

Blog healthcare

Mukowiscydoza - diagnozowanie, objawy i sposoby na lepszą jakość życia. Powikłania i sposoby leczenia

Mukowiscydoza. Sprawdź wszystkie najważniejsze informacje 

Spis treści

 1. Mukowiscydoza - co to za choroba?
 2. Mukowiscydoza - objawy
 3. Pierwsze objawy mukowiscydozy
 4. Mukowiscydoza - objawy u dzieci
 5. Mukowiscydoza - rokowania
 6. Mukowiscydoza - dziedziczenie
 7. Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera
 8. Leczenie i łagodzenie objawów mukowiscydozy. Leczenie mukowiscydozy
 9. Przyczyny mukowiscydozy
 10. Diagnostyka mukowiscydozy
 11. Dowiedz się więcej dzięki naszym szkoleniom:
 12. Przebieg mukowiscydozy

Mukowiscydoza - co to za choroba?

Mukowiscydoza jest rzadką, genetyczną chorobą, która wpływa na wiele układów w organizmie człowieka. Jest to choroba dziedziczna, która występuje w wyniku mutacji w genie CFTR (Cystic Fibrosis Transmembrane Conductance Regulator), który jest odpowiedzialny za produkcję białka kontrolującego przepływ soli i wody w organizmie.

Mukowiscydoza - objawy

Objawy mukowiscydozy mogą być różnorodne i wpływać na wiele układów w ciele. Typowe objawy obejmują problemy z układem oddechowym, układem pokarmowym, a także z układem odpornościowym. W zależności od stopnia zaawansowania choroby, objawy mogą być łagodne lub ciężkie.

Pierwsze objawy mukowiscydozy

W przypadku mukowiscydozy, pierwsze objawy często pojawiają się we wczesnym dzieciństwie. Mogą to być m.in. nawracające infekcje płuc, przewlekły kaszel, trudności w oddychaniu lub zaburzenia wzrostu i przybierania na wadze. Te objawy mogą być związane z naruszeniem funkcji układu oddechowego i trawiennego.

Mukowiscydoza - objawy u dzieci

U dzieci, objawy mukowiscydozy mogą być podobne do tych u dorosłych, ale mogą też występować inne specyficzne objawy. Mogą to być m.in. słabe przyrosty na wadze, biegunka, problemy trawienne, częste infekcje układu oddechowego, a także przesuszona skóra i słony smak jej powierzchni.

Mukowiscydoza - rokowania

Rokowania dla osób z mukowiscydozą uległy znacznej poprawie dzięki postępowi w medycynie. Choć mukowiscydoza nie jest w pełni wyleczalna, obecnie dostępne są różne metody leczenia, a osoby z mukowiscydozą mogą żyć długie, spełnione życie.

Mukowiscydoza - dziedziczenie

Mukowiscydoza dziedziczy się autosomalnie recesywnie, co oznacza, że osoba chorująca musi odziedziczyć wadliwy gen od obojga rodziców. Osoby, które odziedziczyły tylko jeden wadliwy gen, nie będą miały objawów choroby, ale staną się nosicielami choroby. W przypadku, gdy oboje rodzice są nosicielami mukowiscydozy, istnieje 25% szansa, że ich dziecko odziedziczy oba wadliwe geny i będzie cierpieć na chorobę.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Leczenie i łagodzenie objawów mukowiscydozy. Leczenie mukowiscydozy

Leczenie mukowiscydozy ma na celu łagodzenie objawów i poprawę jakości życia. Jest to kompleksowe podejście, które obejmuje różne aspekty, takie jak farmakoterapia, specjalistyczna rehabilitacja oddechowa, zaawansowane metody terapeutyczne, a nawet przeszczepienie narządu w przypadkach szczególnie zaawansowanej choroby. Regularna fizjoterapia oddechowa, zastosowanie leków rozrzedzających wydzieliny i wspieranie zdrowego stylu życia, takiego jak regularna aktywność fizyczna i zdrowa dieta, mogą również przyczynić się do polepszenia jakości życia pacjentów.

Przyczyny mukowiscydozy

Mukowiscydoza, znana również jako fibroza cysticzną, to dziedziczna choroba genetyczna, która dotyczy wielu układów w organizmie. Główną przyczyną mukowiscydozy jest mutacja w genie CFTR, który odpowiada za produkcję białka biorącego udział w równowadze jonowej w komórkach. Mutacja powoduje, że białko CFTR nie działa prawidłowo, co prowadzi do gromadzenia się gęstego śluzu w narządach wewnętrznych, takich jak płuca, trzustka, wątroba czy jelita. To gromadzenie się śluzu powoduje upośledzenie funkcjonowania tych narządów, powodując różnego rodzaju objawy. Choroba jest dziedziczona w sposób autosomalny recesywny, co oznacza, że aby chorować, trzeba odziedziczyć dwie kopie mutowanego genu CFTR - po jednej od każdego z rodziców. Mukowiscydoza występuje częściej u osób pochodzenia europejskiego, ale może dotyczyć osób z dowolnej rasy czy narodowości. Badania genetyczne są obecnie używane do diagnozowania tej choroby oraz do identyfikacji nosicieli. 

Diagnostyka mukowiscydozy

Diagnostyka mukowiscydozy jest procesem, który pomaga w wykrywaniu tej rzadkiej i dziedzicznej choroby. Najczęściej wykorzystuje się badanie potu, które polega na pobraniu próbki potu z powierzchni skóry. U osób z mukowiscydozą stężenie chlorków w potu jest zwiększone. Innym popularnym testem jest badanie genetyczne, które pozwala na wykrycie mutacji w genie CFTR, odpowiedzialnym za mukowiscydozę. Istnieją również inne metody diagnostyczne, takie jak badanie czynnościowe układu oddechowego, testy krwi i obrazowanie radiologiczne. Wczesna diagnoza jest kluczowa przy mukowiscydozie, ponieważ pozwala na wdrożenie odpowiedniego leczenia i zapobieganie powikłaniom. Dzięki odpowiedniej diagnostyce można również przewidzieć prognozę i przewidywany przebieg choroby u pacjentów z mukowiscydozą. 

Przebieg mukowiscydozy

Mukowiscydoza jest genetyczną chorobą, która wpływa na wiele systemów w organizmie. Przebieg tej choroby jest bardzo zróżnicowany i może się różnić zarówno między pacjentami, jak i w różnych fazach życia tego samego pacjenta. Objawy mogą się pojawić już we wczesnym dzieciństwie lub dopiero w dorosłym wieku. Charakterystycznym objawem mukowiscydozy jest przede wszystkim nadmierna produkcja gęstego, lepkiego śluzu, który utrudnia prawidłowe funkcjonowanie wielu narządów, takich jak płuca, trzustka, wątroba czy przewód pokarmowy. Dlatego osoby z tą chorobą mają często nawracające infekcje dróg oddechowych, problemy z oddychaniem, problemy z trawieniem i wchłanianiem pokarmu. Przebieg mukowiscydozy jest zazwyczaj postępujący i prowadzi do stopniowego pogorszenia funkcji narządów oraz wzrostu ryzyka powikłań, takich jak niewydolność oddechowa czy problem z otyłością. Jednak odpowiednie leczenie i opieka medyczna mogą znacznie poprawić jakość życia osób z mukowiscydozą.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz w cenie jednej małej kawy na mieście !

Dołącz do nas już teraz!
 • Facebook
 • Spreaker
 • LinkedIn
5/510 ocen

oceń ten artykuł

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Chodzenie na boso - dlaczego jest dobre dla zdrowia? Chodzenie boso po trawie. Jakie ma wpływ na zdrowie. Dlaczego warto chodzić na bosaka?

Chodzenie na boso - dlaczego jest dobre dla zdrowia? Chodzenie boso po trawie. Jakie ma wpływ na zdrowie. Dlaczego warto chodzić na bosaka?

Czy wiesz, że chodzenie na boso może przynieść wiele korzyści dla zdrowia i dobrostanu? Bez wątpienia, obuwie jest nie tylko modnym dodatkiem, ale także jest ważnym elementem ochrony naszych stóp. Jednak warto zdać sobie sprawę z tego, że nasze stopy zostały stworzone do chodzenia bez ochrony, dlatego chodzenie boso może przynieść wiele korzyści dla zdrowia.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Zarejestruj się już teraz
Dożywotnia licencja

Dożywotni nielimitowany dostęp do platformy

990PLN

jednorazowa płatność

 • Obszerna baza wiedzy
 • Dożywotni dostęp do platformy
 • Nowe kursy każdego miesiąca
Kup teraz
 • Raty PayU
 • Blik
 • VISA
 • Master Card

Możesz także skorzystać z subskrypcji

 • Miesięczna subskrypcja

  Raptem tyle co dwie kawy na mieście i rezygnujesz kiedy chcesz !

  45PLN

  miesięcznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska miesięczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz
 • Roczna subskrypcja

  Wybierając roczną subskrypcje otrzymujesz miesiąc gratis !

  495PLN

  rocznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz