Mindfulness - co to jest i jak zacząć praktykować? Jak praktykować Mindfulness - Rozwiń potrzebne umiejętności. Mindfulness – jak zacząć? Mindfulness dla początkujących, czyli jak zacząć praktykować uważność

Mindfulness - co to jest i jak zacząć praktykować? Jak praktykować Mindfulness - Rozwiń potrzebne umiejętności. Mindfulness – jak zacząć? Mindfulness dla początkujących, czyli jak zacząć praktykować uważność

Sprawdź jak zacząć praktykować uważność i co to właściwie jest 

Mindfulness - czym jest i jak praktykować?

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak wprowadzić spokój i uważność do swojego codziennego życia? Może usłyszałeś o mindfulness i chciałbyś dowiedzieć się więcej na ten temat? W tym artykule opowiemy o medytacji mindfulness i podpowiemy, jak można rozpocząć praktykę uważności.

Medytacja mindfulness - wprowadzenie do praktyki uważności

Praktyka medytacji mindfulness to alternatywna forma medytacji, której korzenie sięgają tysiącleci. Jej popularność zwiększyła się w ostatnich latach ze względu na liczne korzyści, jakie może przynieść dla zdrowia fizycznego i psychicznego.

Medytacja mindfulness opiera się na idei uważnego obserwowania zdarzeń i doświadczeń zachodzących wewnątrz i na zewnątrz naszego umysłu i ciała, bez oceniania czy przywiązania. To praktyka skupienia uwagi na teraźniejszości, momentach obecności i świadomości swoich myśli, emocji i fizycznego doświadczenia.

Co to jest mindfulness? Wyjaśnienie pojęcia i jego znaczenia

Mindfulness, znane również jako uważność, to umiejętność skupienia uwagi na tu i teraz, bez oceniania czy przywiązania. Oznacza to, że obserwujemy swoje myśli, emocje i ciało, z głębokim akceptowaniem tego, co się pojawia. Mindfulness pomaga nam być bardziej świadomymi naszych reakcji na różne sytuacje, a także stwarza możliwość wyboru, jak na nie odpowiedzieć.

Mindfulness – na czym polega trening uważności?

Trening uważności, zwany także medytacją mindfulness, polega na skupieniu się na teraźniejszym momencie i świadomej obserwacji myśli, emocji i doznań, bez ich oceniania czy analizowania. Jest to praktyka, która pochodzi z buddyjskiej tradycji, ale została zaadaptowana i zyskała popularność na Zachodzie. Głównym celem treningu uważności jest rozwinięcie umiejętności bycia obecnym i świadomym w każdej chwili, zarówno w czasie medytacji, jak i w codziennym życiu. Trening uważności wpływa na naszą zdolność do radzenia sobie ze stresem, kontroli emocji oraz koncentracji. Poprzez regularne praktykowanie mindfulness, uczymy się akceptacji obecnej chwili i doceniania drobnych, codziennych rzeczy. Całkowita obecność w teraźniejszym momencie pozwala nam doświadczać głębokiego spokoju i zwiększa naszą samoświadomość. 

Mindfulness – jak zacząć?

Mindfulness, czyli uważność, to praktyka, która pomaga nam czerpać radość z chwili obecnej i być bardziej świadomymi swoich myśli, emocji i ciała. Jeśli chcesz zacząć praktykować mindfulness, można zacząć od prostego ćwiczenia, jakim jest skupienie się na oddechu. Siądź w wygodnej pozycji, zamknij oczy i skoncentruj się na swoim oddechu. Czuwaj nad nim przez kilka minut, zauważając jak powietrze wchodzi i wychodzi z Twoich płuc. Kiedy zaczynasz się rozpraszać, wróć swoją uwagę do oddechu. Możesz także spróbować praktyki mindful eating, czyli świadomego jedzenia. Zamiast pochłaniać posiłek w pośpiechu, skup się na smaku, zapachu i teksturze jedzenia. Zauważaj każdy kęs i powoli przeżuwaj. Jeśli zauważysz, że myśli zaczynają zbaczać na inne tematy, delikatnie wróć swoją uwagę do jedzenia. Zacząć praktykować mindfulness można także poprzez regularne ćwiczenia jogi lub medytacji. Pamiętaj, że mindfulness to umiejętność, która rozwija się stopniowo, więc nie zniechęcaj się, jeśli na początku trudno Ci się skupić. Ważne jest regularne praktykowanie i czerpanie korzyści z obecności w teraźniejszym momencie. 

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Mindfulness - czym dokładnie jest to pojęcie?

Mindfulness jest postawą, jaką możemy przyjąć wobec życia i samych siebie. To sposób patrzenia na świat z odwagą, akceptacją i ciekawością. Praktykowanie mindfulness pomaga nam zrozumieć nasze umysły i emocje, a także zwiększa naszą zdolność do radzenia sobie z trudnościami i stresującymi sytuacjami.

Mindfulness ma również naukowe podstawy. Badania pokazują, że regularne praktykowanie mindfulness może obniżać poziom stresu, poprawiać koncentrację, wzmacniać odporność emocjonalną i wpływać na nasze zdrowie psychiczne i fizyczne.

Jak zacząć praktykować uważność?

Aby zacząć praktykować uważność, warto znaleźć kilka minut dziennie na medytację. Można usiąść w wygodnej pozycji, zamknąć oczy i skoncentrować się na oddechu. Ważne jest, aby skupić się na teraźniejszym momencie i zauważyć swoje myśli, emocje i odczucia, ale bez oceniania ich. Celem medytacji uważności jest rozwijanie świadomości swojego umysłu oraz zwiększanie wrażliwości na piękno i szczęście w codziennym życiu. Warto też wprowadzać świadomość w codzienne czynności, takie jak jedzenie czy przechodzenie ulicą. Ważne jest, aby być obecnym w każdym momencie i zauważać to, co dzieje się wokół nas. Praktyka uważności może być trudna na początku, jednak regularne wykonywanie ćwiczeń przyniesie coraz większe korzyści i znacząco poprawi jakość naszego życia. To nie tylko metoda na redukcję stresu, ale również sposób na rozwijanie wewnętrznej harmonii i spokoju. 

Mindfulness - co to znaczy i jak ją wprowadzić do swojego życia?

Jeśli zastanawiasz się, jak rozpocząć praktykę mindfulness, oto kilka prostych wskazówek:

 1. Wybierz odpowiednie miejsce: Wybierz ciche i spokojne miejsce, w którym będziesz mógł skupić się na praktyce bez rozproszeń.
 2. Wybierz odpowiedni czas: Wybierz dogodny dla siebie czas, w którym będziesz mógł systematycznie praktykować mindfulness. Może to być rano po przebudzeniu, wieczorem przed snem lub w dowolnym momencie, który pasuje do twojego harmonogramu.
 3. Skup się na oddechu: Skoncentruj się na swoim oddechu, obserwuj jego rytm i głębokość. To pomoże ci zanurzyć się w teraźniejszości i stworzyć spokojną przestrzeń w swoim umyśle.
 4. Obserwuj swoje myśli i emocje: Pozwól swoim myślom i emocjom płynąć swobodnie, nie oceniając ich ani nie przywiązywając się do nich. Po prostu obserwuj, jak one pojawiają się i znikają.
 5. Ćwicz regularnie: Praktyka mindfulness wymaga regularności. Ćwicz ją przez kilka minut codziennie lub dłużej, jeśli masz na to czas. Im częściej praktykujesz, tym większe korzyści możesz odnieść.

Rozpoczynając praktykę mindfulness, warto również skorzystać z dostępnych aplikacji mobilnych lub kursów online, które oferują przewodniki i medytacje prowadzące przez praktykę.

Praktyka mindfulness to proces, który wymaga wytrwałości i cierpliwości. Nie oczekuj natychmiastowego rezultatu, ale bądź otwarty na doświadczanie i eksplorację swojego umysłu i ciała.

Podsumowanie

Mindfulness to praktyka uważności, która pomaga nam zyskać większą świadomość i obecność w naszym życiu. To umiejętność skupienia uwagi na teraźniejszości i akceptacji tego, co się pojawia. Praktykowanie mindfulness może przynieść wiele korzyści dla zdrowia i dobrostanu psychicznego. Pamiętaj, że medytacja mindfulness to proces, a regularna praktyka i cierpliwość są kluczowe dla osiągnięcia pozytywnych efektów.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Jakie leki na ból zęba? Domowe sposoby i środki bez recepty

Jakie leki na ból zęba? Domowe sposoby i środki bez recepty

Zarówno przy słabszym, jak i silnym bólu zęba normalne funkcjonowanie może być bardzo utrudnione. W takich sytuacjach można sięgnąć po dostępne bez recepty środki o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym - zwłaszcza przy słabszym bólu. W wielu przypadkach domowe sposoby okażą się jednak niewystarczające - każda uciążliwa dolegliwość wymaga bezzwłocznej konsultacji z lekarzem. 

Jak wygląda brzuch kortyzolowy ( brzuch stresowy)?

Jak wygląda brzuch kortyzolowy ( brzuch stresowy)?

Dowiedz się, jak rozpoznać i pozbyć się brzucha kortyzolowego (stresowego) - skutku przewlekłego stresu. Sprawdź, jak sobie z tym poradzić!

Jak zmniejszyć tkankę tłuszczową - redukcja masy ciała?

Jak zmniejszyć tkankę tłuszczową - redukcja masy ciała?

Jak zmniejszyć tkankę tłuszczową? Dowiedz się, jak skutecznie zredukować tkankę tłuszczową i spalić tłuszcz podczas zdrowego odchudzania.

Jak obliczyć zapotrzebowanie na tłuszcze, białko i węglowodany?

Jak obliczyć zapotrzebowanie na tłuszcze, białko i węglowodany?

Sprawdź i oblicz swoje zapotrzebowanie na makroskładniki takie jak białko, węglowodany i tłuszcze.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca