Miażdżyca – przyczyny i leczenie tej choroby

Miażdżyca – przyczyny i leczenie tej choroby

Miażdżyca - co to za choroba? Profilaktyka chorób układu krążenia i układu sercowo-naczyniowego.Miażdżyca jest chorobą układu sercowo - naczyniowego. Polega ona na odkładaniu się w wewnętrznych warstwach ścian naczyń tętniczych blaszek miażdżycowych. W konsekwencji zmniejszają światło naczynia oraz znacznie utrudniają przepływ przez nie krwi. Doprowadzić to może niebezpiecznych powikłań związanych z całkowitym zablokowaniem przepływu krwi przez określone naczynia krwionośne. Jakie są objawy miażdżycy? Jak powinna wyglądać profilaktyka chorób układu sercowo-naczyniowego. Przeczytaj poniższy artykuł i zapobiegać rozwojowi miażdżycy.

Miażdżyca - co to za choroba?

Miażdżyca to przewlekła choroba. Zazwyczaj rozwija się przez długie lata i nie wykazuje jakichkolwiek objawów. Do rozwoju tej choroby prowadzą przewlekłe uszkodzenia wewnętrznie położonych warstw ścian naczyń tętniczych, pęknięcie ich. Powodują one zaburzenia ich czynności i rozwój stanu zapalnego. W jego wyniku dochodzi natomiast m.in. do agregacji płytek krwi i aktywacji komórek układu odpornościowego (leukocyty, limfocyty, monocyty, makrofagi). W wyniku tych wszystkich procesów przez lata odkładają się w organizmie lipidy (nacieczenia lipidowe), które z czasem tworzą płytki (blaszki) miażdżycowe.

Płytki miażdżycowe zazwyczaj powstają, kiedy w krwiobiegu znajdują się za duże stężenie lipidów. Ten proces bardzo często trwa latami. Niezwykle istotne jest, więc regularne wykonywanie badań kontrolnych. Pozwalają one na ocenę stężeń we krwi lipidów odpowiedzialnych za wywoływanie miażdżycy.

Warto wiedzieć, że zbyt wysokie stężenia tłuszczów we krwi (hiperlipidemia) mogą mieć bardzo różne przyczyny, ale najczęstszą z nich jest niewłaściwa dieta, bogata w nasycone kwasy tłuszczowe, które przyczyniają się do wzrostu frakcji LDL. W celu zapobiegania zachorowania na miażdżycę warto, więc ograniczyć spożywanie nienasyconych kwasów tłuszczowych, wpływających niekorzystnie na poziom cholesterolu LDL. W zdrowej, zbilansowanej diecie powinny znaleźć się natomiast nienasycone kwasy tłuszczowe, dużo warzyw i owoców, błonnik. Będą one pozytywnie wpływać na poziom cholesterolu HDL.

Miażdżyca – objawy, powikłania

Miażdżyca zazwyczaj nie daje wyraźnych objawów klinicznych. Ujawniają się one dopiero podczas powikłania spowodowanego narastającymi zmianami miażdżycowymi w ścianach naczyniach tętniczych. Zaobserwować można wtedy ograniczoną podaż tlenu do narządów, za których ukrwienie odpowiedzialne są tętnice (dotknięte jednak zmianami miażdżycowymi). Objawy chorobowe są związane z lokalizacją zmian miażdżycowych, a także jednostek chorobowych.

Zaliczają się do nich:

 • szybsze męczenie się
 • duszność, nawet po niewielkim wysiłku
 • ból w klatce piersiowej
 • zawroty głowy
 • dezorientacja
 • zaburzenia świadomości
 • zaburzenia czucia
 • obniżenie koordynacji ruchowej
 • bóle głowy
 • udar niedokrwienny mózgu
 • zaburzenia czucia kończyn dolnych (drętwienia, mrowienie, ból)


Jednym z najgroźniejszych oraz najczęstszym powikłaniem nieleczonej miażdżycy jest zawał serca. W jego wyniku dochodzi do obumarcia komórek mięśnia sercowego, a w zależności od jak rozległy jest obszar dotknięty przez martwicę może dojść do nagłego zatrzymania krążenia.

Kolejną chorobą, której ryzyko możne znacznie wzrosnąć w przypadku jednoczesnego występowania miażdżycy, jest udar mózgu. Narządem którego dotyka niedokrwienie jest ośrodkowy układ nerwowy, a neurony są szczególnie wrażliwe na brak tlenu, więc ich uszkodzenie może skutkować trwałymi oraz nieodwracalnymi zmianami w mózgu pacjenta.

Czynniki ryzyka

Czynniki ryzyka i przyczyny miażdżycy na które pacjent ma wpływ (poprzez modyfikację stylu życia, odpowiednią dietę, aktywność fizyczną, czy wdrożenie odpowiedniego leczenia) to:

 • nadmierne spożycie tłuszczów prowadzące do hiperlipidemii
 • nadwaga
 • nadciśnienie tętnicze
 • choroby układu sercowo-naczyniowego
 • choroby tętnic obwodowych
 • choroby nerek
 • źle kontrolowana albo nierozpoznana cukrzyca
 • palenie tytoniu
 • brak aktywności fizycznej


Do czynników niezależnych od pacjenta zaliczają się m.in podeszły wiek, płeć męska, czy historia przedwczesnego występowania chorób układu sercowo-naczyniowego i jej powikłań w rodzinie, mogące wiązać się z predyspozycjami genetycznymi do tej choroby np. hipercholesterolemia rodzinna.


Jeśli chcesz odwiedzić się skąd bierze się miażdżyca, jakie są jej przyczyny i leczenie zapraszamy Cię do dołączenia do platformy edukacyjnej BezTabletek.pl. Dowiedz się co ma wpływ na zły cholesterol, jak przeciwdziałać zawałowi serca i udarze mózgu. Poznaj objawy niedokrwienia i sposoby na wzmocnienie naczyń wieńcowych. Sprawdź, czy zakrzep i zwężenie żył mogą być niebezpieczne dla zdrowia. Zostań mistrzem profilaktyki zdrowia! Jedna płatność = dożywotni dostęp.

Nie daj się miażdżycy i dołącz do naszej społeczności

Jeśli interesują Cię szkolenia w postaci video wzbogacone o ebooki czy podcasty o tematyce zdrowia to zapraszamy Cię do dołączenia do platformy Bez Tabletek.

Jedna płatność = dożywotni dostęp

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Jakie są główne objawy zaburzeń lękowych?

Jakie są główne objawy zaburzeń lękowych?

Zaburzenia lękowe są poważnym problemem dotykającym wielu osób. Czym dokładnie się charakteryzują?

Jak prawidłowo konturować twarz? Poradnik dla początkujących

Jak prawidłowo konturować twarz? Poradnik dla początkujących

Konturowanie to technika makijażu, która polega na używaniu ciemniejszych i jaśniejszych odcieni kosmetyków po to, by podkreślić lub ukryć pewne partie twarzy. Dzięki zastosowaniu tej metody możesz uwydatnić kości policzkowe, wysmuklić nos lub zdefiniować linię szczęki. Robiąc to prawidłowo, poprawisz proporcje swojej twarzy, a także nadasz makijażowi atrakcyjnego, nowoczesnego wyglądu. Jak skutecznie konturować? Już teraz sprawdź nasze najważniejsze wskazówki dla początkujących kobiet!

Bor - Mikroelement Wspierający Organizm w Suplementacji Diety

Bor - Mikroelement Wspierający Organizm w Suplementacji Diety

Czy wiesz, jak istotną rolę odgrywa bor w utrzymaniu optymalnego stanu zdrowia?

Zespół suchego oka - objawy, przyczyny i leczenie ZSO

Zespół suchego oka - objawy, przyczyny i leczenie ZSO

Odkryj tajemnice zespołu suchego oka (ZSO) - powszechnego problemu dotykającego wiele osób. Dowiedz się o różnorodnych przyczynach, od genetycznych po nawyki życiowe, i jakie istnieją sposoby poprawy komfortu oczu.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca