Miażdżyca – przyczyny i leczenie tej choroby

Miażdżyca – przyczyny i leczenie tej choroby

Miażdżyca - co to za choroba? Profilaktyka chorób układu krążenia i układu sercowo-naczyniowego.Miażdżyca jest chorobą układu sercowo - naczyniowego. Polega ona na odkładaniu się w wewnętrznych warstwach ścian naczyń tętniczych blaszek miażdżycowych. W konsekwencji zmniejszają światło naczynia oraz znacznie utrudniają przepływ przez nie krwi. Doprowadzić to może niebezpiecznych powikłań związanych z całkowitym zablokowaniem przepływu krwi przez określone naczynia krwionośne. Jakie są objawy miażdżycy? Jak powinna wyglądać profilaktyka chorób układu sercowo-naczyniowego. Przeczytaj poniższy artykuł i zapobiegać rozwojowi miażdżycy.

Miażdżyca - co to za choroba?

Miażdżyca to przewlekła choroba. Zazwyczaj rozwija się przez długie lata i nie wykazuje jakichkolwiek objawów. Do rozwoju tej choroby prowadzą przewlekłe uszkodzenia wewnętrznie położonych warstw ścian naczyń tętniczych, pęknięcie ich. Powodują one zaburzenia ich czynności i rozwój stanu zapalnego. W jego wyniku dochodzi natomiast m.in. do agregacji płytek krwi i aktywacji komórek układu odpornościowego (leukocyty, limfocyty, monocyty, makrofagi). W wyniku tych wszystkich procesów przez lata odkładają się w organizmie lipidy (nacieczenia lipidowe), które z czasem tworzą płytki (blaszki) miażdżycowe.

Płytki miażdżycowe zazwyczaj powstają, kiedy w krwiobiegu znajdują się za duże stężenie lipidów. Ten proces bardzo często trwa latami. Niezwykle istotne jest, więc regularne wykonywanie badań kontrolnych. Pozwalają one na ocenę stężeń we krwi lipidów odpowiedzialnych za wywoływanie miażdżycy.

Warto wiedzieć, że zbyt wysokie stężenia tłuszczów we krwi (hiperlipidemia) mogą mieć bardzo różne przyczyny, ale najczęstszą z nich jest niewłaściwa dieta, bogata w nasycone kwasy tłuszczowe, które przyczyniają się do wzrostu frakcji LDL. W celu zapobiegania zachorowania na miażdżycę warto, więc ograniczyć spożywanie nienasyconych kwasów tłuszczowych, wpływających niekorzystnie na poziom cholesterolu LDL. W zdrowej, zbilansowanej diecie powinny znaleźć się natomiast nienasycone kwasy tłuszczowe, dużo warzyw i owoców, błonnik. Będą one pozytywnie wpływać na poziom cholesterolu HDL.

Miażdżyca – objawy, powikłania

Miażdżyca zazwyczaj nie daje wyraźnych objawów klinicznych. Ujawniają się one dopiero podczas powikłania spowodowanego narastającymi zmianami miażdżycowymi w ścianach naczyniach tętniczych. Zaobserwować można wtedy ograniczoną podaż tlenu do narządów, za których ukrwienie odpowiedzialne są tętnice (dotknięte jednak zmianami miażdżycowymi). Objawy chorobowe są związane z lokalizacją zmian miażdżycowych, a także jednostek chorobowych.

Zaliczają się do nich:

 • szybsze męczenie się
 • duszność, nawet po niewielkim wysiłku
 • ból w klatce piersiowej
 • zawroty głowy
 • dezorientacja
 • zaburzenia świadomości
 • zaburzenia czucia
 • obniżenie koordynacji ruchowej
 • bóle głowy
 • udar niedokrwienny mózgu
 • zaburzenia czucia kończyn dolnych (drętwienia, mrowienie, ból)


Jednym z najgroźniejszych oraz najczęstszym powikłaniem nieleczonej miażdżycy jest zawał serca. W jego wyniku dochodzi do obumarcia komórek mięśnia sercowego, a w zależności od jak rozległy jest obszar dotknięty przez martwicę może dojść do nagłego zatrzymania krążenia.

Kolejną chorobą, której ryzyko możne znacznie wzrosnąć w przypadku jednoczesnego występowania miażdżycy, jest udar mózgu. Narządem którego dotyka niedokrwienie jest ośrodkowy układ nerwowy, a neurony są szczególnie wrażliwe na brak tlenu, więc ich uszkodzenie może skutkować trwałymi oraz nieodwracalnymi zmianami w mózgu pacjenta.

Czynniki ryzyka

Czynniki ryzyka i przyczyny miażdżycy na które pacjent ma wpływ (poprzez modyfikację stylu życia, odpowiednią dietę, aktywność fizyczną, czy wdrożenie odpowiedniego leczenia) to:

 • nadmierne spożycie tłuszczów prowadzące do hiperlipidemii
 • nadwaga
 • nadciśnienie tętnicze
 • choroby układu sercowo-naczyniowego
 • choroby tętnic obwodowych
 • choroby nerek
 • źle kontrolowana albo nierozpoznana cukrzyca
 • palenie tytoniu
 • brak aktywności fizycznej


Do czynników niezależnych od pacjenta zaliczają się m.in podeszły wiek, płeć męska, czy historia przedwczesnego występowania chorób układu sercowo-naczyniowego i jej powikłań w rodzinie, mogące wiązać się z predyspozycjami genetycznymi do tej choroby np. hipercholesterolemia rodzinna.


Jeśli chcesz odwiedzić się skąd bierze się miażdżyca, jakie są jej przyczyny i leczenie zapraszamy Cię do dołączenia do platformy edukacyjnej BezTabletek.pl. Dowiedz się co ma wpływ na zły cholesterol, jak przeciwdziałać zawałowi serca i udarze mózgu. Poznaj objawy niedokrwienia i sposoby na wzmocnienie naczyń wieńcowych. Sprawdź, czy zakrzep i zwężenie żył mogą być niebezpieczne dla zdrowia. Zostań mistrzem profilaktyki zdrowia! Jedna płatność = dożywotni dostęp.

Nie daj się miażdżycy i dołącz do naszej społeczności

Jeśli interesują Cię szkolenia w postaci video wzbogacone o ebooki czy podcasty o tematyce zdrowia to zapraszamy Cię do dołączenia do platformy Bez Tabletek.

Jedna płatność = dożywotni dostęp

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Holistyczne podejście do zdrowia psychicznego

Holistyczne podejście do zdrowia psychicznego

Wypalenie zawodowe i depresja to aktualnie dwie ogromne epidemie, o których jeszcze niewiele się mówi. Statystyki są zatrważające bowiem w Polsce. ok 39% osób doświadcza wypalenia zawodowego i to poziom najwyższy wśród wszystkich mieszkańców Europy. Z kolei z raportu NFZ wynika, że w Polsce na depresję choruje ok 1,2 mln osób

Zioła lecznicze - po które z nich warto sięgać regularnie?

Zioła lecznicze - po które z nich warto sięgać regularnie?

Zioła lecznicze od wieków są wykorzystywane do poprawy zdrowia i leczenia różnych dolegliwości. Wykazują one różne zdrowotne właściwości, których regularne stosowanie może przynieść wiele korzyści dla organizmu. Dlatego warto poznać i sięgać po niektóre zioła regularnie, aby wesprzeć naturalne procesy lecznicze oraz w celu utrzymania dobrego samopoczucia.

Suplementy kolagenowe - czy warto je stosować dla zdrowej skóry, włosów i paznokci?

Suplementy kolagenowe - czy warto je stosować dla zdrowej skóry, włosów i paznokci?

Kolagen to najważniejsze białko strukturalne w ludzkim ciele, stanowiące kluczowy składnik skóry, włosów, paznokci, kości i stawów. Z wiekiem produkcja kolagenu naturalnie spada, co może przyczyniać się do oznak starzenia, takich jak zmarszczki, osłabienie włosów i paznokci. Suplementy kolagenowe stały się popularnym rozwiązaniem mającym na celu uzupełnienie naturalnego deficytu kolagenu i poprawę zdrowia skóry, włosów oraz paznokci.

Jak wybrać i stosować suplementy diety?

Jak wybrać i stosować suplementy diety?

W dzisiejszych czasach, kiedy wielu z nas żyje w biegu, prawidłowa i zbilansowana dieta może być wyzwaniem. Dlatego korzystanie z suplementów diety może być pomocne w zapewnieniu organizmowi odpowiednich składników odżywczych. Jednak aby suplementacja miała sens, ważne jest, aby dokładnie wiedzieć, na co zwracać uwagę przy wyborze suplementu oraz jak go stosować.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
45zł / rok
Zobacz co zyskasz

Roczna subskrypcja to raptem koszt jednej książki

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca