bezTabletek.pl

Praktyczna wiedza o twoim
zdrowiu w przystępnej formie

Miażdżyca – przyczyny i leczenie tej choroby

Blog healthcare

Miażdżyca – przyczyny i leczenie tej choroby

Miażdżyca - co to za choroba? Profilaktyka chorób układu krążenia i układu sercowo-naczyniowego.Miażdżyca jest chorobą układu sercowo - naczyniowego. Polega ona na odkładaniu się w wewnętrznych warstwach ścian naczyń tętniczych blaszek miażdżycowych. W konsekwencji zmniejszają światło naczynia oraz znacznie utrudniają przepływ przez nie krwi. Doprowadzić to może niebezpiecznych powikłań związanych z całkowitym zablokowaniem przepływu krwi przez określone naczynia krwionośne. Jakie są objawy miażdżycy? Jak powinna wyglądać profilaktyka chorób układu sercowo-naczyniowego. Przeczytaj poniższy artykuł i zapobiegać rozwojowi miażdżycy.

Spis treści

 1. Miażdżyca - co to za choroba?
 2. Miażdżyca – objawy, powikłania
 3. Czynniki ryzyka
 4. Dowiedz się więcej dzięki naszym szkoleniom:

Miażdżyca - co to za choroba?

Miażdżyca to przewlekła choroba. Zazwyczaj rozwija się przez długie lata i nie wykazuje jakichkolwiek objawów. Do rozwoju tej choroby prowadzą przewlekłe uszkodzenia wewnętrznie położonych warstw ścian naczyń tętniczych, pęknięcie ich. Powodują one zaburzenia ich czynności i rozwój stanu zapalnego. W jego wyniku dochodzi natomiast m.in. do agregacji płytek krwi i aktywacji komórek układu odpornościowego (leukocyty, limfocyty, monocyty, makrofagi). W wyniku tych wszystkich procesów przez lata odkładają się w organizmie lipidy (nacieczenia lipidowe), które z czasem tworzą płytki (blaszki) miażdżycowe.

Płytki miażdżycowe zazwyczaj powstają, kiedy w krwiobiegu znajdują się za duże stężenie lipidów. Ten proces bardzo często trwa latami. Niezwykle istotne jest, więc regularne wykonywanie badań kontrolnych. Pozwalają one na ocenę stężeń we krwi lipidów odpowiedzialnych za wywoływanie miażdżycy.

Warto wiedzieć, że zbyt wysokie stężenia tłuszczów we krwi (hiperlipidemia) mogą mieć bardzo różne przyczyny, ale najczęstszą z nich jest niewłaściwa dieta, bogata w nasycone kwasy tłuszczowe, które przyczyniają się do wzrostu frakcji LDL. W celu zapobiegania zachorowania na miażdżycę warto, więc ograniczyć spożywanie nienasyconych kwasów tłuszczowych, wpływających niekorzystnie na poziom cholesterolu LDL. W zdrowej, zbilansowanej diecie powinny znaleźć się natomiast nienasycone kwasy tłuszczowe, dużo warzyw i owoców, błonnik. Będą one pozytywnie wpływać na poziom cholesterolu HDL.

Miażdżyca – objawy, powikłania

Miażdżyca zazwyczaj nie daje wyraźnych objawów klinicznych. Ujawniają się one dopiero podczas powikłania spowodowanego narastającymi zmianami miażdżycowymi w ścianach naczyniach tętniczych. Zaobserwować można wtedy ograniczoną podaż tlenu do narządów, za których ukrwienie odpowiedzialne są tętnice (dotknięte jednak zmianami miażdżycowymi). Objawy chorobowe są związane z lokalizacją zmian miażdżycowych, a także jednostek chorobowych.

Zaliczają się do nich:

 • szybsze męczenie się
 • duszność, nawet po niewielkim wysiłku
 • ból w klatce piersiowej
 • zawroty głowy
 • dezorientacja
 • zaburzenia świadomości
 • zaburzenia czucia
 • obniżenie koordynacji ruchowej
 • bóle głowy
 • udar niedokrwienny mózgu
 • zaburzenia czucia kończyn dolnych (drętwienia, mrowienie, ból)


Jednym z najgroźniejszych oraz najczęstszym powikłaniem nieleczonej miażdżycy jest zawał serca. W jego wyniku dochodzi do obumarcia komórek mięśnia sercowego, a w zależności od jak rozległy jest obszar dotknięty przez martwicę może dojść do nagłego zatrzymania krążenia.

Kolejną chorobą, której ryzyko możne znacznie wzrosnąć w przypadku jednoczesnego występowania miażdżycy, jest udar mózgu. Narządem którego dotyka niedokrwienie jest ośrodkowy układ nerwowy, a neurony są szczególnie wrażliwe na brak tlenu, więc ich uszkodzenie może skutkować trwałymi oraz nieodwracalnymi zmianami w mózgu pacjenta.

Czynniki ryzyka

Czynniki ryzyka i przyczyny miażdżycy na które pacjent ma wpływ (poprzez modyfikację stylu życia, odpowiednią dietę, aktywność fizyczną, czy wdrożenie odpowiedniego leczenia) to:

 • nadmierne spożycie tłuszczów prowadzące do hiperlipidemii
 • nadwaga
 • nadciśnienie tętnicze
 • choroby układu sercowo-naczyniowego
 • choroby tętnic obwodowych
 • choroby nerek
 • źle kontrolowana albo nierozpoznana cukrzyca
 • palenie tytoniu
 • brak aktywności fizycznej


Do czynników niezależnych od pacjenta zaliczają się m.in podeszły wiek, płeć męska, czy historia przedwczesnego występowania chorób układu sercowo-naczyniowego i jej powikłań w rodzinie, mogące wiązać się z predyspozycjami genetycznymi do tej choroby np. hipercholesterolemia rodzinna.


Jeśli chcesz odwiedzić się skąd bierze się miażdżyca, jakie są jej przyczyny i leczenie zapraszamy Cię do dołączenia do platformy edukacyjnej BezTabletek.pl. Dowiedz się co ma wpływ na zły cholesterol, jak przeciwdziałać zawałowi serca i udarze mózgu. Poznaj objawy niedokrwienia i sposoby na wzmocnienie naczyń wieńcowych. Sprawdź, czy zakrzep i zwężenie żył mogą być niebezpieczne dla zdrowia. Zostań mistrzem profilaktyki zdrowia! Jedna płatność = dożywotni dostęp.

Nie daj się miażdżycy i dołącz do naszej społeczności

Jeśli interesują Cię szkolenia w postaci video wzbogacone o ebooki czy podcasty o tematyce zdrowia to zapraszamy Cię do dołączenia do platformy Bez Tabletek.

Jedna płatność = dożywotni dostęp

Dołącz do nas już teraz!
 • Facebook
 • Spreaker
 • LinkedIn
5/510 ocen

oceń ten artykuł

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Objawy i leczenie boreliozy

Objawy i leczenie boreliozy

Jak leczyć boreliozę? Co zrobić, że uchronić się przed kleszczami? Czy borelioza to choroba zagrażająca życiu? Większość przypadków zachorowania na boreliozę jest spowodowania ukąszeniem kleszcza. Niestety, liczba zakażeń tą chorobą w Polsce ciągle rośnie. Borelioza to choroba z lyme, powodowana przez spiralną bakterię (krętki) zwaną Borrelia burgdorferi może spowodować m.in: problemy z układem nerwowym, zapalenie mięśni i stawów, problemy neurologiczne, częste infekcje w naszym organizmie, czy choroby stawowe (zapalenie stawów). Kleszcz wraz ze śliną lub wymiocinami przenosi bakterie. Nieleczona choroba może natomiast doprowadzić nawet do kleszczowego zapalenia mózgu (porażenia mózgu). Przyjąć może ona również formę przewlekłą.Kleszcze wybierają głównie ciepłe miejsca, gdzie skóra jest cienka, np. pachwiny, skóra w okolicy pach. W wyniku ukąszenia kleszcza pojawić się może rumień. Jak wygląda leczenie i diagnostyka boreliozy? Co zrobić, żeby uchronić się przed ugryzieniem kleszcza? Czy jest możliwe całkowite wyleczenie boreliozy z lyme.

Jak łączyć suplementy ze sobą diety bogate w witaminy i minerały?

Jak łączyć suplementy ze sobą diety bogate w witaminy i minerały?

Czy można przyjmować razem suplementację różnych preparatów? Najlepsze suplementy diety dostarczając witamin i minerałów.Spożywanie jednocześnie zbyt dużej ilość suplementów może być dla nasz szkodliwe. Dzieje się tak, ponieważ wiele suplementów w swoim składzie zawiera te same substancje odżywcze. Zażywając na raz suplementy o podobnym składzie, możemy dostarczyć naszemu organizmowi zbyt wysoką dawkę jakiegoś produktu, co może negatywnie wpłynąć na nasze zdrowie i samopoczucie. Warto, więc znać podstawowe zasady korzystania suplementów. Dowiedz się jak łączyć suplementy diety, co ogranicza ich wchłanialność oraz co zrobić, żeby organizm lepiej je przyswajał.

Suplementy diety i preparaty, które warto stosować przy menopauzie

Suplementy diety i preparaty, które warto stosować przy menopauzie

Jakie suplementy diety oraz preparaty wybrać, kiedy pojawi się menopauza? Klimakterium - okres w życiu każdej kobiety, czyli jak złagodzić objawy menopauzy.Kiedy, w życiu kobiety pojawia się czas menopauzy, często wiąże się on z przykrymi dolegliwościami.Należą do nich np.: uderzenia gorąca, wahania nastroju, problemy z koncentracją, potliwość, problemy ze snem, spadek libido, czy suchość w pochwie.W jaki sposób możemy złagodzić dolegliwości związane z menopauzą? Czy istnieją suplementy diety przeznaczone dla kobiet w okresie menopauzy?

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Zarejestruj się już teraz
Dożywotnia licencja
1188PLN

Tylko 29.99 zł miesięcznie wybierając płatność ratalną

 • Obszerna baza wiedzy
 • Dożywotni dostęp do platformy
 • Nowe kursy każdego miesiąca
Kup teraz
 • Raty PayU
 • Blik
 • VISA
 • Master Card

Rozłóż spłatę na raty bez dodatkowych opłat i prowizji

Rata 0% już od:29.99PLN