Hiperlipidemia - co to jest?

Hiperlipidemia - co to jest?

Czy hiperlipidemia ma związek z podwyższonym poziomem cholesterolu? Sprawdź jak unormować poziom trójglicerydów we krwi.Hiperlipidemia to podwyższony poziom frakcji cholesterolu, a także trójglicerydów we krwi. Prowadzi ona do poważnych powikłań. Pacjenci, którzy zmagają się z hiperlipidemią, przede wszystkim powinni zmienić tryb życia. Co należy zrobić, aby obniżyć stężenie złego cholesterolu we krwi (LDL) oraz zwiększyć poziom stężenia cholesterolu HDL. Sprawdź jaki związek ma hiperlipidemia a dieta i dowiedz się co obniża frakcję LDL.

Co to jest hiperlipidemia?

Hiperlipidemia świadczy o zaburzeniu metabolizmu lipidów, czyli tłuszczy. W surowicy krwi osoby chorej pojawia się podwyższony poziom różnych tłuszczów (np. złego cholesterolu LDL, lipoprotein). Wyróżnić możemy następujące rodzaje hiperlipidemii:

 • hipercholesterolemię - oznacza za wysoki poziom cholesterolu całkowitego
 • hipertrójglicerydemię - za wysoki poziom trójglicerydów
 • hiperlipidemię mieszaną - oznacza zbyt wysoki poziom cholesterolu całkowitego, jak i trójglicerydów

Hiperlipidemia to powszechne schorzenie pośród mieszkańców Polski. Według danych nawet 61% społeczeństwa zmaga się z tą przypadłością. Warto wiedzieć, że aż 60% osób nie jest zdiagnozowanych, a tym samym nie wie, że posiada hiperlipidemię. 

Doprowadzić może ona m.in: do miażdżycy, choroby wieńcowej, kamicy żółciowej, a nawet do udaru i zawału serca. 

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Przyczyny i objawy

Do przyczyn hiperlipidemii zalicza się przede wszystkim:

 • niewłaściwa dieta, taką w której przeważają tłuszcze zwierzęce
 • siedzący tryb życia
 • brak aktywności fizycznej. Niewłaściwy tryb życia sprzyja odkładaniu się tłuszczu oraz zaleganiu złogów w komórkach
 • uwarunkowania genetyczne. W tym przypadku ma się do czynienia z hiperlipidemią rodzinną, czyli taką która odpowiada za mutacje w genach

Choroby mające wpływ na zaburzenia cholesterolu to m.in: bulimia, niedoczynność tarczycy, otyłość, marskość wątroby, choroby nerek, cukrzyca, żółtaczka i zespół policystycznych jajników.

Jeśli natomiast chodzi o objawy to są one bardzo często ciężkie do zdiagnozowania. Duża część pacjentów pozostaje zdiagnozowanych dopiero, kiedy udają się do lekarza z innymi chorobami (w szczególności z chorobami serca). Choroby serca mogą jednak stanowić skutki uboczne hiperlipidemii.

Należy wiedzieć, że hiperlipidemię rozpoznaje się, kiedy wyniki co najmniej dwóch badań lipidogramu zrobione w odstępie 2-3 tygodni są podwyższone. Ponadto nie można zapominać o przestrzeganiu kilku ważnych reguł przed wykonaniem oznaczenia. Jest to niezwykle ważna dla prawidłowej wartości diagnostycznej.

Leczenie hiperlipidemii

W przypadku hiperlipidemii leczenie dietetyczne oraz zmiana stylu życia odgrywają bardzo ważną rolę. Przede wszystkim osoba z objawami hiperlipidemii powinna zwiększyć aktywność fizyczną, zadbać o optymalizację masy ciała, a także o zastosowanie zdrowej i zbilansowanej diety. W tym celu powinno się ogranicz spożywanie nasyconych kwasów tłuszczowych, a zastąpić je wielonienasyconymi oraz jednonienasyconymi roślinnymi kwasami tłuszczowymi. Warto także zmniejszyć spożycie izomerów trans nienasyconych kwasów tłuszczowych (znajdują się one np.: w gotowych wyrobach cukierniczych). Ponadto bardzo ważne jest, aby ograniczyć picie alkoholu. Te zmiany na pewno wpłyną korzystnie na stężenie cholesterolu całkowitego, układ sercowo-naczyniowy, nadciśnienie, czy ograniczą ryzyko miażdżycy. Pamiętaj nadwaga i nieodpowiedni tryb życia wpływa niekorzystnie poziom lipidów, rozwój chorób sercowo-naczyniowych, czy zaburzenia metaboliczne. Stosowanie zdrowych nawyków żywieniowych jest niezwykle ważne w trosce o zdrowie oraz dobre samopoczucie. Nie należy, jednak zapominać, że podstawą zdrowego stylu życia są badania, aktywność fizyczna oraz odpowiednia ilość snu.


Jeśli chcesz dowiedzieć się jak naturalnymi sposobami obniżyć nadciśnienie tętnicze oraz jak wygląda leczenie zaburzeń lipidowych zapraszamy Cię do dołączenia do platformy edukacyjnej BezTabletek.pl. Zobacz jak ułożyć bezpieczną oraz dobrze tolerowaną przez organizm dietę. Dowiedz się jak pomóc osobom cierpiącym na hiperlipidemię i przeciwdziałać chorobom układu krążenia. Jedna płatność = dożywotni dostęp


Zadbaj o swoje zdrowie i dołącz do naszej społeczności

Jeśli interesują Cię szkolenia w postaci video wzbogacone o ebooki czy podcasty o tematyce zdrowia to zapraszamy Cię do dołączenia do platformy Bez Tabletek.

Jedna płatność = dożywotni dostęp

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Holistyczne podejście do zdrowia psychicznego

Holistyczne podejście do zdrowia psychicznego

Wypalenie zawodowe i depresja to aktualnie dwie ogromne epidemie, o których jeszcze niewiele się mówi. Statystyki są zatrważające bowiem w Polsce. ok 39% osób doświadcza wypalenia zawodowego i to poziom najwyższy wśród wszystkich mieszkańców Europy. Z kolei z raportu NFZ wynika, że w Polsce na depresję choruje ok 1,2 mln osób

Zioła lecznicze - po które z nich warto sięgać regularnie?

Zioła lecznicze - po które z nich warto sięgać regularnie?

Zioła lecznicze od wieków są wykorzystywane do poprawy zdrowia i leczenia różnych dolegliwości. Wykazują one różne zdrowotne właściwości, których regularne stosowanie może przynieść wiele korzyści dla organizmu. Dlatego warto poznać i sięgać po niektóre zioła regularnie, aby wesprzeć naturalne procesy lecznicze oraz w celu utrzymania dobrego samopoczucia.

Suplementy kolagenowe - czy warto je stosować dla zdrowej skóry, włosów i paznokci?

Suplementy kolagenowe - czy warto je stosować dla zdrowej skóry, włosów i paznokci?

Kolagen to najważniejsze białko strukturalne w ludzkim ciele, stanowiące kluczowy składnik skóry, włosów, paznokci, kości i stawów. Z wiekiem produkcja kolagenu naturalnie spada, co może przyczyniać się do oznak starzenia, takich jak zmarszczki, osłabienie włosów i paznokci. Suplementy kolagenowe stały się popularnym rozwiązaniem mającym na celu uzupełnienie naturalnego deficytu kolagenu i poprawę zdrowia skóry, włosów oraz paznokci.

Jak wybrać i stosować suplementy diety?

Jak wybrać i stosować suplementy diety?

W dzisiejszych czasach, kiedy wielu z nas żyje w biegu, prawidłowa i zbilansowana dieta może być wyzwaniem. Dlatego korzystanie z suplementów diety może być pomocne w zapewnieniu organizmowi odpowiednich składników odżywczych. Jednak aby suplementacja miała sens, ważne jest, aby dokładnie wiedzieć, na co zwracać uwagę przy wyborze suplementu oraz jak go stosować.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
45zł / rok
Zobacz co zyskasz

Roczna subskrypcja to raptem koszt jednej książki

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca