bezTabletek.pl

Praktyczna wiedza o twoim
zdrowiu w przystępnej formie

Hiperlipidemia - co to jest?

Blog healthcare

Hiperlipidemia - co to jest?

Czy hiperlipidemia ma związek z podwyższonym poziomem cholesterolu? Sprawdź jak unormować poziom trójglicerydów we krwi.Hiperlipidemia to podwyższony poziom frakcji cholesterolu, a także trójglicerydów we krwi. Prowadzi ona do poważnych powikłań. Pacjenci, którzy zmagają się z hiperlipidemią, przede wszystkim powinni zmienić tryb życia. Co należy zrobić, aby obniżyć stężenie złego cholesterolu we krwi (LDL) oraz zwiększyć poziom stężenia cholesterolu HDL. Sprawdź jaki związek ma hiperlipidemia a dieta i dowiedz się co obniża frakcję LDL.

Spis treści

 1. Co to jest hiperlipidemia?
 2. Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera
 3. Przyczyny i objawy
 4. Leczenie hiperlipidemii
 5. Dowiedz się więcej dzięki naszym szkoleniom:

Co to jest hiperlipidemia?

Hiperlipidemia świadczy o zaburzeniu metabolizmu lipidów, czyli tłuszczy. W surowicy krwi osoby chorej pojawia się podwyższony poziom różnych tłuszczów (np. złego cholesterolu LDL, lipoprotein). Wyróżnić możemy następujące rodzaje hiperlipidemii:

 • hipercholesterolemię - oznacza za wysoki poziom cholesterolu całkowitego
 • hipertrójglicerydemię - za wysoki poziom trójglicerydów
 • hiperlipidemię mieszaną - oznacza zbyt wysoki poziom cholesterolu całkowitego, jak i trójglicerydów

Hiperlipidemia to powszechne schorzenie pośród mieszkańców Polski. Według danych nawet 61% społeczeństwa zmaga się z tą przypadłością. Warto wiedzieć, że aż 60% osób nie jest zdiagnozowanych, a tym samym nie wie, że posiada hiperlipidemię. 

Doprowadzić może ona m.in: do miażdżycy, choroby wieńcowej, kamicy żółciowej, a nawet do udaru i zawału serca. 

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Przyczyny i objawy

Do przyczyn hiperlipidemii zalicza się przede wszystkim:

 • niewłaściwa dieta, taką w której przeważają tłuszcze zwierzęce
 • siedzący tryb życia
 • brak aktywności fizycznej. Niewłaściwy tryb życia sprzyja odkładaniu się tłuszczu oraz zaleganiu złogów w komórkach
 • uwarunkowania genetyczne. W tym przypadku ma się do czynienia z hiperlipidemią rodzinną, czyli taką która odpowiada za mutacje w genach

Choroby mające wpływ na zaburzenia cholesterolu to m.in: bulimia, niedoczynność tarczycy, otyłość, marskość wątroby, choroby nerek, cukrzyca, żółtaczka i zespół policystycznych jajników.

Jeśli natomiast chodzi o objawy to są one bardzo często ciężkie do zdiagnozowania. Duża część pacjentów pozostaje zdiagnozowanych dopiero, kiedy udają się do lekarza z innymi chorobami (w szczególności z chorobami serca). Choroby serca mogą jednak stanowić skutki uboczne hiperlipidemii.

Należy wiedzieć, że hiperlipidemię rozpoznaje się, kiedy wyniki co najmniej dwóch badań lipidogramu zrobione w odstępie 2-3 tygodni są podwyższone. Ponadto nie można zapominać o przestrzeganiu kilku ważnych reguł przed wykonaniem oznaczenia. Jest to niezwykle ważna dla prawidłowej wartości diagnostycznej.

Leczenie hiperlipidemii

W przypadku hiperlipidemii leczenie dietetyczne oraz zmiana stylu życia odgrywają bardzo ważną rolę. Przede wszystkim osoba z objawami hiperlipidemii powinna zwiększyć aktywność fizyczną, zadbać o optymalizację masy ciała, a także o zastosowanie zdrowej i zbilansowanej diety. W tym celu powinno się ogranicz spożywanie nasyconych kwasów tłuszczowych, a zastąpić je wielonienasyconymi oraz jednonienasyconymi roślinnymi kwasami tłuszczowymi. Warto także zmniejszyć spożycie izomerów trans nienasyconych kwasów tłuszczowych (znajdują się one np.: w gotowych wyrobach cukierniczych). Ponadto bardzo ważne jest, aby ograniczyć picie alkoholu. Te zmiany na pewno wpłyną korzystnie na stężenie cholesterolu całkowitego, układ sercowo-naczyniowy, nadciśnienie, czy ograniczą ryzyko miażdżycy. Pamiętaj nadwaga i nieodpowiedni tryb życia wpływa niekorzystnie poziom lipidów, rozwój chorób sercowo-naczyniowych, czy zaburzenia metaboliczne. Stosowanie zdrowych nawyków żywieniowych jest niezwykle ważne w trosce o zdrowie oraz dobre samopoczucie. Nie należy, jednak zapominać, że podstawą zdrowego stylu życia są badania, aktywność fizyczna oraz odpowiednia ilość snu.


Jeśli chcesz dowiedzieć się jak naturalnymi sposobami obniżyć nadciśnienie tętnicze oraz jak wygląda leczenie zaburzeń lipidowych zapraszamy Cię do dołączenia do platformy edukacyjnej BezTabletek.pl. Zobacz jak ułożyć bezpieczną oraz dobrze tolerowaną przez organizm dietę. Dowiedz się jak pomóc osobom cierpiącym na hiperlipidemię i przeciwdziałać chorobom układu krążenia. Jedna płatność = dożywotni dostęp


Zadbaj o swoje zdrowie i dołącz do naszej społeczności

Jeśli interesują Cię szkolenia w postaci video wzbogacone o ebooki czy podcasty o tematyce zdrowia to zapraszamy Cię do dołączenia do platformy Bez Tabletek.

Jedna płatność = dożywotni dostęp

Dołącz do nas już teraz!
 • Facebook
 • Spreaker
 • LinkedIn
5/510 ocen

oceń ten artykuł

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Objawy i leczenie boreliozy

Objawy i leczenie boreliozy

Jak leczyć boreliozę? Co zrobić, że uchronić się przed kleszczami? Czy borelioza to choroba zagrażająca życiu? Większość przypadków zachorowania na boreliozę jest spowodowania ukąszeniem kleszcza. Niestety, liczba zakażeń tą chorobą w Polsce ciągle rośnie. Borelioza to choroba z lyme, powodowana przez spiralną bakterię (krętki) zwaną Borrelia burgdorferi może spowodować m.in: problemy z układem nerwowym, zapalenie mięśni i stawów, problemy neurologiczne, częste infekcje w naszym organizmie, czy choroby stawowe (zapalenie stawów). Kleszcz wraz ze śliną lub wymiocinami przenosi bakterie. Nieleczona choroba może natomiast doprowadzić nawet do kleszczowego zapalenia mózgu (porażenia mózgu). Przyjąć może ona również formę przewlekłą.Kleszcze wybierają głównie ciepłe miejsca, gdzie skóra jest cienka, np. pachwiny, skóra w okolicy pach. W wyniku ukąszenia kleszcza pojawić się może rumień. Jak wygląda leczenie i diagnostyka boreliozy? Co zrobić, żeby uchronić się przed ugryzieniem kleszcza? Czy jest możliwe całkowite wyleczenie boreliozy z lyme.

Jak łączyć suplementy ze sobą diety bogate w witaminy i minerały?

Jak łączyć suplementy ze sobą diety bogate w witaminy i minerały?

Czy można przyjmować razem suplementację różnych preparatów? Najlepsze suplementy diety dostarczając witamin i minerałów.Spożywanie jednocześnie zbyt dużej ilość suplementów może być dla nasz szkodliwe. Dzieje się tak, ponieważ wiele suplementów w swoim składzie zawiera te same substancje odżywcze. Zażywając na raz suplementy o podobnym składzie, możemy dostarczyć naszemu organizmowi zbyt wysoką dawkę jakiegoś produktu, co może negatywnie wpłynąć na nasze zdrowie i samopoczucie. Warto, więc znać podstawowe zasady korzystania suplementów. Dowiedz się jak łączyć suplementy diety, co ogranicza ich wchłanialność oraz co zrobić, żeby organizm lepiej je przyswajał.

Suplementy diety i preparaty, które warto stosować przy menopauzie

Suplementy diety i preparaty, które warto stosować przy menopauzie

Jakie suplementy diety oraz preparaty wybrać, kiedy pojawi się menopauza? Klimakterium - okres w życiu każdej kobiety, czyli jak złagodzić objawy menopauzy.Kiedy, w życiu kobiety pojawia się czas menopauzy, często wiąże się on z przykrymi dolegliwościami.Należą do nich np.: uderzenia gorąca, wahania nastroju, problemy z koncentracją, potliwość, problemy ze snem, spadek libido, czy suchość w pochwie.W jaki sposób możemy złagodzić dolegliwości związane z menopauzą? Czy istnieją suplementy diety przeznaczone dla kobiet w okresie menopauzy?

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Zarejestruj się już teraz
Dożywotnia licencja
1188PLN

Tylko 29.99 zł miesięcznie wybierając płatność ratalną

 • Obszerna baza wiedzy
 • Dożywotni dostęp do platformy
 • Nowe kursy każdego miesiąca
Kup teraz
 • Raty PayU
 • Blik
 • VISA
 • Master Card

Rozłóż spłatę na raty bez dodatkowych opłat i prowizji

Rata 0% już od:29.99PLN