Masło ghee - czym jest, jakie przynosi korzyści dla zdrowia i jakie ma zastosowanie w ajurwedzie? Masło klarowane ma szerokie spektrum zastosowań w kuchni

Masło ghee - czym jest, jakie przynosi korzyści dla zdrowia i jakie ma zastosowanie w ajurwedzie? Masło klarowane ma szerokie spektrum zastosowań w kuchni

Masło ghee, znane również jako masło klarowane ghee, jest tłuszczem otrzymanym poprzez odparowanie zawartości wody i białka z masła. Jest stosowane zarówno w indyjskiej ajurwedzie, jak i w kuchni wielu kultur. Cechuje się bogactwem składników odżywczych i posiada wiele korzyści dla zdrowia. Dlatego warto dowiedzieć się, czym jest masło ghee, jakie ma właściwości i jak można je używać w codziennej diecie.

Masło klarowane ghee - Czym jest i jak powstaje?

Masło ghee jest produktem uzyskiwanym z odparowania wody, białka i laktozy z tradycyjnego masła. Proces klarowania polega na stopieniu masła i gotowaniu go do momentu, aż woda odparuje, a białko opada na dno. W ten sposób otrzymuje się czysty tłuszcz, który jest bogaty w składniki odżywcze.

Masło ghee - Definicja i różnice od zwykłego masła klarowanego

Masło ghee jest często mylone z zwykłym masłem klarowanym, ale różni się od niego kilkoma istotnymi cechami. Ghee podczas procesu klarowania jest gotowane dłużej, co nadaje mu głębszy smak orzechowy i zapach. Ponadto, masło ghee może być przechowywane przez dłuższy czas dzięki swojej stabilności - dzięki usunięciu białka i wody nie podlega tak intensywnemu psuciu się jak zwykłe masło klarowane.

Właściwości masła ghee - Korzyści dla zdrowia i organizmu

Masło ghee ma wiele korzyści dla zdrowia, które wynikają z jego bogatego składu odżywczego. Oto niektóre z jego właściwości:

 1. Źródło zdrowych tłuszczów - masło ghee zawiera tłuszcze nasycone, ale w porównaniu do innych źródeł tłuszczów nasyconych, takich jak masło czy olej kokosowy, zawiera również większą ilość tłuszczów jednonienasyconych i wielonienasyconych.
 2. Ochrona układu trawiennego - masło ghee wspomaga trawienie i wchłanianie składników odżywczych, a także pomaga w utrzymaniu zdrowej mikroflory jelitowej.
 3. Wzmacnianie układu immunologicznego - masło ghee bogate jest w witaminy A, D, E i K, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego.
 4. Ochrona przed chorobami serca - dzięki obecności kwasów tłuszczowych, takich jak kwas masłowy i kwas koniugowany linolowy (CLA), masło ghee może pomóc w obniżaniu poziomu złego cholesterolu i chronić przed chorobami serca.

Masło ghee a masło klarowane - Podobieństwa i różnice

Masło ghee i masło klarowane mają pewne podobieństwa, ale także istotne różnice w kontekście zastosowania i składu. Oto kilka kluczowych różnic:

 1. Usunięcie białka - masło ghee jest poddawane dłuższemu procesowi klarowania, co prowadzi do większego usunięcia białka w porównaniu do zwykłego masła klarowanego.
 2. Zastosowanie w wysokich temperaturach - dzięki swojej wyższej temperaturze dymienia, masło ghee jest idealne do smażenia, pieczenia i gotowania na wysokich temperaturach, podczas gdy zwykłe masło klarowane może się przypalać.
 3. Dłuższy czas przechowywania - masło ghee posiada dłuższą trwałość niż masło klarowane, ponieważ proces klarowania redukuje obecność białka i wody, które są podatne na psucie się.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Jak zrobić masło ghee krok po kroku?

Proces przygotowania masła ghee może wydawać się skomplikowany, ale w rzeczywistości jest prosty do wykonania w domu. Oto krótka instrukcja krok po kroku:

 1. W garnku na małym ogniu stopić masło. Powinno się to odbywać powoli i stopniowo.
 2. Gdy masło zacznie się topić, na powierzchni utworzy się piana. Można ją delikatnie ściągnąć łyżką.
 3. Gotować masło na małym ogniu, aż całkowicie odparuje woda. Nie należy mieszać.
 4. Po jakimś czasie masło stanie się przezroczyste, a na dnie garnka pojawi się upieczona warstwa.
 5. Odsunąć garnuszek z ognia i przelać masło ghee do słoika za pomocą sitka lub szumowiny, aby oddzielić resztki białka.

Masło ghee w ajurwedzie - Tradycyjne zastosowanie i znaczenie

Masło ghee od wieków jest obecne w ajurwedzie, starożytnej indyjskiej medycynie. Jest uważane za skarbnicę składników odżywczych i stosowane jako lek i środek pielęgnacyjny. Ma znaczenie zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie w terapiach ajurwedyjskich, aby poprawić ogólny stan zdrowia i równowagę organizmu.

Masło ghee jest stosowane do masażu ciała, jako lek dla zaburzeń trawiennych i hormonalnych, a także do poprawy jakości skóry i włosów.

Warto pamiętać, że mimo korzystnych właściwości i zastosowań, należy spożywać masło ghee z umiarem, zgodnie z zaleceniami dietetyka.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Historia i zastosowania marihuany medycznej

Historia i zastosowania marihuany medycznej

Marihuana medyczna, czyli zastosowanie konopi indyjskich w celach terapeutycznych, ma długą i dynamiczną historię, która sięga tysięcy lat. Już w starożytnych cywilizacjach, takich jak chińska, indyjska czy egipska, konopie były wykorzystywane ze względu na swoje właściwości lecznicze. A jak to wygląda dzisiaj?

Jak fotele masujące mogą przynieść ulgę w bólach pleców?

Jak fotele masujące mogą przynieść ulgę w bólach pleców?

Masaż jest jedną z najstarszych form terapii używanych do łagodzenia bólu, poprawy krążenia krwi i obniżenia poziomu stresu. Techniki masażu, takie jak uciskanie, rozcieranie, i głaskanie, mają na celu stymulowanie mięśni oraz układu krwionośnego, co przynosi ulgę w bólach i sprzyja zdrowiu fizycznemu. Historia masażu sięga tysięcy lat wstecz, kiedy to był on stosowany zarówno w medycynie wschodniej, jak i zachodniej do holistycznego leczenia różnorodnych dolegliwości.

Starania o dziecko – co warto wiedzieć?

Starania o dziecko – co warto wiedzieć?

Decyzja o posiadaniu potomstwa może być jedną z najważniejszych w życiu. Dla wielu osób jest to spełnienie marzeń i naturalny krok w rozwoju rodziny. Jednak o czym warto wiedzieć starając się o dziecko?

Porady dla osób z genetyczną skłonnością do żylaków

Porady dla osób z genetyczną skłonnością do żylaków

Żylaki kończyn dolnych to problem, który dotyka wielu osób, szczególnie tych z genetyczną skłonnością. Mimo że często postrzegane są one jedynie jako defekt estetyczny, w rzeczywistości mogą prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Ważne jest zatem, aby nie tylko znać metody leczenia, ale przede wszystkim skupić się na profilaktyce i wczesnym rozpoznawaniu.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca