Mapa emocji - czym jest i jak rozpoznać swoje emocje? Mapa emocji w ciele - co to takiego? Gdzie odczuwamy różne emocje? Mapa emocji w ciele. Zobacz, jak ciało reaguje na poszczególne emocje

Mapa emocji - czym jest i jak rozpoznać swoje emocje? Mapa emocji w ciele - co to takiego? Gdzie odczuwamy różne emocje? Mapa emocji w ciele. Zobacz, jak ciało reaguje na poszczególne emocje

Sprawdź czym jest mapa emocji 

Co to jest mapa emocji?

Mapa emocji to graficzne przedstawienie różnych stanów emocjonalnych i fizycznych odczuwanych przez człowieka. Jest to narzędzie, które pomaga nam zrozumieć, jak różne emocje wpływają na nasze samopoczucie i zachowanie.

Mapa emocji często jest przedstawiana w formie koła, które jest podzielone na różne sektory odpowiadające różnym emocjom, takim jak radość, smutek, gniew czy strach. Każdy sektor ma również przypisane fizyczne odczucia, które mogą towarzyszyć danej emocji.

Gdzie czujemy emocje w ciele?

Emocje nie tylko wpływają na nasz umysł, ale również na nasze ciało. Różne emocje mogą objawiać się różnymi fizycznymi odczuciami. Na przykład, gdy jesteśmy szczęśliwi, możemy odczuwać lekkość w ciele, a nasze mięśnie mogą być bardziej elastyczne. Z kolei, w momencie strachu, możemy odczuwać przyspieszenie bicia serca i napięcie mięśni.

Jest to odzwierciedlone w mapie emocji, gdzie poszczególne sektory odpowiadające różnym emocjom są powiązane z określonymi fizycznymi odczuciami. Przykładowo, radość może wiązać się z uczuciem lekkości w klatce piersiowej, a gniew z napięciem w mięśniach twarzy i szyi.

Jak rozumieć mapę i koło emocji?

Rozumienie mapy emocji jest kluczowe, aby być świadomym swoich emocji i móc na nie reagować. Poprzez rozpoznanie, gdzie w mapie emocji znajduje się dana emocja, możemy zidentyfikować jej przyczyny oraz możliwe sposoby radzenia sobie z nią.

Na przykład, jeśli w danej sytuacji odczuwamy silne napięcie w klatce piersiowej i rozpoznajemy to jako strach, możemy zastanowić się, co jest powodem tego strachu i jak możemy sobie z nim poradzić. Może to skłonić nas do poszukiwania wsparcia lub podjęcia działań, które pozwolą nam zmniejszyć lęk.

Mapa emocji jest narzędziem, które pomaga nam poczuć się bardziej związani z naszymi emocjami i zrozumieć, jak one wpływają na nasze zachowanie. Dzięki temu możemy podejmować bardziej świadome decyzje i podejście do sytuacji, które stawiają nas w obliczu silnych emocji.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Rozpoznaj swoje emocje i uczucia

Aby rozpoznać swoje emocje i uczucia, ważne jest byśmy nauczyli się słuchać swojego ciała. Spójrz wstecz na sytuacje, w których odczuwałeś różne emocje i zastanów się, jak one wpływały na Twoje ciało. Jakie odczucia fizyczne pojawiały się wraz z daną emocją? Wykorzystaj to do stworzenia swojej własnej mapy emocji.

Spędzanie czasu na samoobserwacji i rozpoznawaniu swoich emocji pozwoli Ci na lepsze zrozumienie siebie i swojego zachowania. Będziesz bardziej świadomy swojego stanu emocjonalnego i będziesz mieć większą kontrolę nad tym, jak na nie reagujesz.

Nie zapomnij, że mapa emocji jest indywidualna dla każdego z nas. Każdy ma inne odczucia fizyczne i emocjonalne. Ważne jest, abyś samodzielnie eksperymentował i odkrywał, jak Twoje emocje wpływają na Twój umysł i ciało.

Jak znaleźć zamrożone w swoim ciele emocje?

Znalezienie i zrozumienie zamrożonych emocji może być ważnym krokiem w procesie rozwoju osobistego i psychoterapii. Zamrożone emocje to te, które były tłumione lub ukrywane w przeszłości, a teraz pozostają nieuświadomione lub wyizolowane. Oto kilka kroków, które mogą pomóc w identyfikacji i pracy nad zamrożonymi emocjami:

 1. Zbliż się do swoich emocji: Rozpocznij od momentu obserwacji swoich obecnych emocji. Staraj się zwracać uwagę na swoje uczucia w różnych sytuacjach i zastanawiać się, dlaczego odczuwasz te konkretne emocje.
 2. Praktykuj samoświadomość: Warto regularnie praktykować techniki samoświadomości, takie jak medytacja czy dziennikarstwo emocji. Pomaga to w rozpoznawaniu i zrozumieniu własnych uczuć.
 3. Skonsultuj się z terapeutą: Jeśli masz trudności w identyfikowaniu swoich emocji lub czujesz, że zamrożone emocje mają negatywny wpływ na twoje życie, warto skonsultować się z terapeutą. Profesjonalny terapeuta pomoże ci w pracy nad emocjami i otwarciu się na to, co się w tobie kryje.
 4. Zwróć uwagę na ciało: Zamrożone emocje często wiążą się z napięciami i fizycznymi odczuciami w ciele. Bądź świadomy fizycznych oznak emocji, takich jak ból w określonym miejscu, napięcie mięśni czy inne doznania cielesne. To może pomóc w zidentyfikowaniu powiązanych emocji.
 5. Pracuj nad akceptacją: Akceptacja swoich emocji, bez oceniania ich jako dobrych czy złych, może pomóc w rozpuszczeniu zamrożonych uczuć. Staraj się być przyjazny wobec siebie i swoich emocji.
 6. Próbuj technik wyrażania emocji: Czasami wyrażanie emocji poprzez pisanie, malarstwo, taniec czy muzykę może pomóc w uwalnianiu zamrożonych uczuć.
 7. Znajdź bezpieczne środowisko: Warto szukać wsparcia od bliskich osób lub w grupach terapeutycznych, które mogą pomóc ci otworzyć się na swoje emocje i poczuć się akceptowanym.
 8. Cierpliwie pracuj nad procesem: Proces rozprowadzania zamrożonych emocji może być trudny i długotrwały. Bądź cierpliwy i nie spiesz się, aby osiągnąć rezultaty. Ważne jest, aby pracować nad tym w swoim własnym tempie.

Pamiętaj, że praca nad zamrożonymi emocjami może być trudna, ale może przynieść ulgę i przyczynić się do większej samoświadomości oraz lepszego ogólnego samopoczucia. Profesjonalna terapia może być pomocna w procesie rozpoznawania i rozpuszczania zamrożonych emocji.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Jakie leki na ból zęba? Domowe sposoby i środki bez recepty

Jakie leki na ból zęba? Domowe sposoby i środki bez recepty

Zarówno przy słabszym, jak i silnym bólu zęba normalne funkcjonowanie może być bardzo utrudnione. W takich sytuacjach można sięgnąć po dostępne bez recepty środki o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym - zwłaszcza przy słabszym bólu. W wielu przypadkach domowe sposoby okażą się jednak niewystarczające - każda uciążliwa dolegliwość wymaga bezzwłocznej konsultacji z lekarzem. 

Jak wygląda brzuch kortyzolowy ( brzuch stresowy)?

Jak wygląda brzuch kortyzolowy ( brzuch stresowy)?

Dowiedz się, jak rozpoznać i pozbyć się brzucha kortyzolowego (stresowego) - skutku przewlekłego stresu. Sprawdź, jak sobie z tym poradzić!

Jak zmniejszyć tkankę tłuszczową - redukcja masy ciała?

Jak zmniejszyć tkankę tłuszczową - redukcja masy ciała?

Jak zmniejszyć tkankę tłuszczową? Dowiedz się, jak skutecznie zredukować tkankę tłuszczową i spalić tłuszcz podczas zdrowego odchudzania.

Jak obliczyć zapotrzebowanie na tłuszcze, białko i węglowodany?

Jak obliczyć zapotrzebowanie na tłuszcze, białko i węglowodany?

Sprawdź i oblicz swoje zapotrzebowanie na makroskładniki takie jak białko, węglowodany i tłuszcze.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca