Malaria: Jak chronić się przed ukąszeniami komarów i zapobiegać tej chorobie. Jak chronić się przed malarią. Profilaktyka. Jak leczyć malarię? Jak zapobiegać malarii?

Malaria: Jak chronić się przed ukąszeniami komarów i zapobiegać tej chorobie. Jak chronić się przed malarią. Profilaktyka. Jak leczyć malarię? Jak zapobiegać malarii?

Zapach kwitnących kwiatów i leniwe popołudnia spędzone na świeżym powietrzu mogą być przyjemne, ale okres letni wiąże się również z większym ryzykiem ukąszeń komarów. W niektórych częściach świata ukąszenia komarów mogą jednak prowadzić do poważnej choroby - malarii. Dowiedz się więcej na temat tego, czym jest malaria, jakie są jej objawy i jak można się przed nią chronić.

Malaria - co to i skąd się bierze? Jak można zarazić się malarią

Malaria to choroba pasożytnicza wywoływana przez pasożyty z rodzaju Plasmodium, które są przenoszone przez ukąszenia komarów, głównie przez komary Anopheles. Najczęściej występuje w krajach o ciepłym i wilgotnym klimacie, takich jak Afryka subsaharyjska, Azja Południowo-Wschodnia i Pacyfik. Głównymi czynnikami, które wpływają na rozpowszechnianie się malarii, są obecność pasożyta Plasmodium i obecność odpowiednich gatunków komarów.

Malaria - objawy

Objawy malarii mogą się różnić w zależności od gatunku Plasmodium i indywidualnych czynników, takich jak odporność organizmu. Najczęstsze objawy to nagłe wystąpienie gorączki, dreszczy, bólu głowy oraz nudności. Choroba może prowadzić również do wystąpienia duszności, bólu mięśni, zmniejszenia ilości czerwonych krwinek oraz uszkodzenia narządów wewnętrznych, zwłaszcza w cięższych przypadkach.

Malaria - szczepienie

Nie istnieje dostępna komercyjnie szczepionka przeciwko malarii dla ogółu populacji. Szczepienia przeciwko malarii są jednak dostępne w niektórych krajach, w szczególności dla osób podróżujących do regionów o dużym ryzyku zakażenia. Jeśli planujesz podróż do obszaru, gdzie występuje malaria, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistyczną kliniką podróżniczą, aby dowiedzieć się, czy powinieneś się zaszczepić.

Malaria - leczenie

Szybka diagnoza i odpowiednie leczenie są kluczowe dla powodzenia w walce z malarią. Leczenie malarii opiera się na stosowaniu leków przeciwpasożytniczych, które eliminują pasożyty z organizmu. Wybór leków zależy od rodzaju Plasmodium i strefy geograficznej, w której doszło do zakażenia. W przypadku cięższych przypadków malarii, pacjenci mogą wymagać hospitalizacji.

Czy malaria jest zaraźliwa? Jak zapobiec zakażeniu malarią? Jak chronić się przed malarią?

Malaria nie jest bezpośrednio zaraźliwa i nie rozprzestrzenia się ze swej zakażonej osoby na osobę zdrową. Jednak zarażenie malarią następuje przez ukąszenie zarażonego komara Anopheles. Aby zapobiec zakażeniu malarią, istnieje kilka skutecznych metod ochrony:

 1. Używaj środków odstraszających komary, takich jak spraye, kremy lub lotiony zawierające DEET lub pikarydynę.
 2. Noszenie długich rękawów i spodni, szczególnie o zmierzchu i świcie, kiedy komary są najbardziej aktywne.
 3. Korzystaj z moskitier lub ekranów przeciwko komarom w swoim miejscu zamieszkania.
 4. Unikaj miejsc, które są szczególnie atrakcyjne dla komarów, takich jak bagna, stojące wody lub gęste lasy.
 5. W miejscach o wysokim ryzyku zakażenia malarią zastosuj także farmakologiczną profilaktykę malarii pod nadzorem lekarza.

Pamiętaj, że ochrona przed ukąszeniami komarów jest kluczowa nie tylko w kontekście malarii, ale także w zapobieganiu innym chorobom przenoszonym przez komary, takim jak denga czy zika.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Rejony występowania malarii

Malarię można spotkać w wielu regionach świata, głównie w strefach tropikalnych i subtropikalnych. Najwięcej przypadków występowania tej choroby notuje się w Afryce Subsaharyjskiej, gdzie odpowiada za duże liczby hospitalizacji oraz zgonów. Inne obszary, w których malarię można spotkać to Azja Południowo-Wschodnia, Ameryka Środkowa i Południowa oraz rejon Pacyfiku. Czynniki, które wpływają na rozwój malarii w tych regionach to obecność odpowiednich gatunków komarów, które przenoszą zarazki, a także warunki klimatyczne, takie jak temperatura i wilgotność, sprzyjające rozwojowi tych owadów. Często na obszarach dotkniętych malarią występuje niska sytuacja sanitarna, co sprawia, że choroba może się łatwiej rozprzestrzeniać. Ze względu na to, że malaria jest chorobą zarazkową, kontakt z zarażonymi osobami lub ukąszenie przez zarażone komary są głównymi sposobami przenoszenia wirusa. W związku z tym, podróżujący do tych obszarów powinni zachować szczególną ostrożność i stosować odpowiednie środki ochrony przed komarami. 

Malaria – profilaktyka

Malaria jest chorobą pasożytniczą przenoszoną przez komary. Występuje głównie w krajach tropikalnych i subtropikalnych, gdzie jest odpowiedni klimat dla rozwoju komarów. Istnieje wiele sposobów profilaktyki przeciwko malarii, które mogą pomóc w uniknięciu zakażenia. Jednym z najważniejszych środków ochrony jest stosowanie moskitier, zarówno na łóżkach, jak i na oknach. Osoby podróżujące do rejonów endemicznych powinny również nosić długie rękawy i spodnie oraz stosować skuteczne środki odstraszające komary. W niektórych przypadkach zalecane jest również zażywanie tabletek przeciwmalarycznych przed i podczas podróży. Ważne jest również świadomość, że malarię można przenosić również przez przetoczenie zakażonej krwi, dlatego ważne jest zachowanie ostrożności podczas transfuzji krwi. W przypadku wystąpienia objawów malarii, takich jak gorączka, dreszcze i bóle ciała, należy natychmiast zasięgnąć porady medycznej i przeprowadzić odpowiednie badania, aby potwierdzić lub wykluczyć zakażenie malarią.  

Malaria w Polsce 

Malaria w Polsce jest chorobą tropikalną, której przypadek potwierdzono ostatnio w 1952 roku. Wcześniej była ona szeroko rozpowszechniona na terenie Polski, zwłaszcza w rejonach bagien i podmokłych obszarach. Jednak dzięki skutecznym działaniom prewencyjnym, jak stosowanie moskitier, opryskiwanie insektycydami i założenie stawów hodowlanych ryb drapieżnych, liczba przypadków malarii została znacznie zredukowana. Obecnie Polska jest uważana za kraj wolny od malarii. Jednak ze względu na coraz większą mobilność ludzi oraz zmiany klimatyczne, istnieje ryzyko ponownego pojawienia się tej choroby. Dlatego ważne jest utrzymanie świadomości na temat malarii oraz stosowanie odpowiednich metod ochrony podczas podróży do krajów o wysokim ryzyku zachorowania. Ponadto, należy podkreślić, że malarię można skutecznie leczyć, o ile zostanie zdiagnozowana na wczesnym etapie. W przypadku pojawienia się objawów takich jak gorączka, dreszcze i bóle głowy po powrocie z podróży, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem. 

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Jak sobie radzić z alergiami w sezonie wiosennym?

Jak sobie radzić z alergiami w sezonie wiosennym?

Jak sobie radzić z alergiami w sezonie wiosennym? Poznaj kalendarz pylenia roślin i skuteczne metody łagodzenia objawów alergii na pyłki!

Ile czeka się na okulary u optyka na receptę?

Ile czeka się na okulary u optyka na receptę?

Ile się czeka na okulary od optyka? Czas oczekiwania zależy od parametrów szkieł, ale zazwyczaj mieści się od kilkunastu minut do około 10 dni roboczych. Odbierz idealnie dopasowane okulary korekcyjne!

Skrzep w probówce - Definicja i objawy

Skrzep w probówce - Definicja i objawy

Dlaczego skrzep w probówce może uniemożliwić wykonanie badań laboratoryjnych? Sprawdź, co oznacza skrzep i jak wpływa na wyniki morfologii.

Jak zostać psychoterapeutą w Polsce w 2024 r.?

Jak zostać psychoterapeutą w Polsce w 2024 r.?

Dowiedz się, jak zostać psychoterapeutą i jak sprawdzić czy ten zawód jest dla Ciebie. Porady i wskazówki na temat wymagań i ścieżki kariery.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca