Infekcje pasożytnicze

Infekcje pasożytnicze

Pasożytem określa się organizm, który w celu przetrwania wykorzystuje inny żywy organizm. Nazwa parasitos pochodzi z języka greckiego i dosłownie oznacza „darmozjada”. Choć wydaje się, że temat infekcji pasożytniczych jest niesamowicie odległy i aktualny wyłącznie w krajach słabo rozwiniętych, okazuje się, że sytuacja przedstawia się nieco inaczej. Zdarza się, że pasożyty bytujące w naszych organizmach nie będą wywoływać żadnych klinicznych objawów. Co więcej, jeśli symptomy będą mało charakterystyczne, przez długi czas możemy nie spotkać się z prawidłową diagnozą. 

Jak może dojść do zakażenia?

Zdecydowanie najczęstszą drogą, poprzez którą dochodzi do infekcji, jest droga pokarmowa. Zarówno warzywa, owoce, jak i skażona woda mogą być źródłem pasożytów. Spotykane są one również w mięsie i rybach - szczególnie surowych. O ile niektóre rodzaje pasożytów mogą nie powodować dolegliwości i negatywnych skutków zdrowotnych przez długi czas, o tyle inne mogą stanowić istotne zagrożenie życia. 

Do zakażenia może dojść również przez skórę. Pasożyty przenoszą się z człowieka na człowieka, stąd często podkreśla się znaczenie dokładnego mycia rąk. Ważnym czynnikiem ryzyka jest wspólne korzystanie z niektórych akcesoriów przez wszystkich domowników. Mowa m.in. o maszynkach jednorazowych, ale także ręcznikach czy pościeli. Na ich powierzchni pasożyty mogą przetrwać przez kilka tygodni. Być może nie zdajesz sobie sprawy, ale zwierzęta domowe także mogą przenosić pasożyty. Okazuje się, że równie niebezpieczne w skutkach są ukąszenia owadów. Dlaczego tak ważne jest wykrywanie pasożytów w organizmie człowieka ? Mimo zachowania możliwych środków ostrożności ciężko mówić o absolutnym bezpieczeństwie, gdyż niektóre z pasożytów przenoszą się razem z… kurzem w naszym mieszkaniu ,dlatego tak ważne jest wykrywanie

Organizmy pasożytnicze bytują nie tylko w naszych jelitach, ale spotyka się je również w płucach, mięśniach, krwi, mózgu, wątrobie, a nawet skórze czy włosach. 

Jakie infekcje pasożytnicze spotykamy współcześnie?

Do najczęściej spotykanych organizmów pasożytniczych zalicza się owsik ludzki. Charakterystycznym objawem towarzyszącym jego obecności jest świąd odbytu. Owsica jest chorobą, o której często mówi się w grupie dzieci. Jej popularność wynika w dużej mierze z łatwości zakażenia. Jaja owsików mogą zostać przeniesione przez brudne dłonie, pokarmy, a także przedmioty codziennego użytku. Skuteczne metody leczenia obejmują nie tylko terapię farmakologiczną, ale także dbałość o utrzymanie higieny, częstą zmianę pościeli oraz bielizny.

Drugim co do częstotliwości występowania w Polsce jest zakażenie włosogłówką ludzką. Objawy mogą wystąpić ze strony przewodu pokarmowego, nerwowego oraz krążenia. Do najczęstszych należą bóle brzucha, biegunka, bóle i zawroty głowy, niedokrwistość. Jeśli chcemy skutecznie zapobiegać zakażeniu, powinniśmy dbać o utrzymanie higieny osobistej na najwyższym poziomie oraz dokładnie oczyszczać warzywa i owoce przed ich spożyciem. 

Zakażenie glistą ludzką najczęściej dotyka obszarów wyróżniających się ubóstwem i niskim poziomem warunków sanitarnych. Larwy mogą przebywać nie tylko w jelitach, ale również w płucach i tam także wywoływać szkody. Wśród objawów towarzyszących wymienia się pokrzywkę, świąd skóry, obrzęki, suchy kaszel, objawy alergiczne, ale także bezsenność czy nadmierną pobudliwość nerwową. 

Tasiemce z kolei są organizmami występującymi w jelitach psów. Nietrudno odgadnąć, że do zakażenia człowieka może dojść na skutek kontaktu z zakażonych zwierzęciem. O ile organizm psa dobrze radzi sobie tasiemcem, o tyle zakażenie u człowieka może prowadzić do poważnych skutków zdrowotnych. Objawy pojawiają się jednak zazwyczaj dopiero po kilku latach. 

W grupie pasożytów zewnętrznych często wymieniana jest wesz odzieżowa oraz wesz głowowa - jej jedynym żywicielem jest człowiek. Zakażenie objawia się uciążliwym świądem. Następnie pojawiają się zranienia powstałe w wyniku agresywnego drapania. Wszy przenoszone są głównie poprzez odzież, zatem wspólne korzystanie z elementów garderoby może stanowić czynnik ryzyka. Podobnie wygląda sytuacja z akcesoriami przeznaczonymi do rozczesywania włosów. 

Czy istnieją skuteczne metody leczenia infekcji pasożytniczych? Owszem, natomiast biorąc pod uwagę, jak długotrwałym i żmudnym procesem jest leczenie, zdecydowanie łatwiej będzie stosować środki prewencji, czyli przede wszystkim dbałość o utrzymanie wysokiego poziomu higieny osobistej.

Bądź na bieżąco zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

  • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
  • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
  • Dowiedz się o nowych artykułach

Chcesz wiedzieć więcej na temat infekcji pasożytniczych ?


Szkolenia z tematyki infekcji pasożytniczych jak i samych pasożytów znajdują się już w naszej platformie edukacyjnej Bez Tabletek. Uzyskaj nieograniczony dostęp i co miesiąc nowe unikalne treści.


Jedna płatność = dożywotni dostęp

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Jak stosować prezerwatywy damskie? Czy to skuteczny środek antykoncepcyjny? Prezerwatywa - rodzaje i rozmiary. Czy jest skutecznym środkiem antykoncepcji? 

Jak stosować prezerwatywy damskie? Czy to skuteczny środek antykoncepcyjny? Prezerwatywa - rodzaje i rozmiary. Czy jest skutecznym środkiem antykoncepcji? 

Prezerwatywy damskie to forma antykoncepcji oparta na zasadzie fizycznego zabezpieczenia się podczas stosunku przed zakażeniem chorobami przenoszonymi drogą płciową oraz zapobiegania ciąży. Damskie prezerwatywy są stosunkowo nowym wynalazkiem na rynku antykoncepcji, ale cieszą się rosnącą popularnością ze względu na ich prostotę i łatwość użycia. Jeśli chcesz poznać więcej na temat prezerwatyw damskich i ich skuteczności jako środka antykoncepcyjnego, przeczytaj ten poradnikowy artykuł.

Co to jest morfina i jak działa? Silny lek przeciwbólowy. Uzależnienie od morfiny. 

Co to jest morfina i jak działa? Silny lek przeciwbólowy. Uzależnienie od morfiny. 

Morfina to silny lek przeciwbólowy, który stosuje się w medycynie w celu łagodzenia bólu, szczególnie w przypadku bólu pourazowego, nowotworowego oraz chorób przewlekłych. Morfina jest opioidem, czyli substancją, która działa na receptory opioidowe w mózgu, zmniejszając w ten sposób odczuwanie bólu. Niemniej jednak, ze względu na jej potencjalne skutki uboczne, morfina jest zwykle stosowana w przypadkach silnego bólu, który nie ustępuje po zastosowaniu innych leków przeciwbólowych. W tym artykule omówimy, czym jest morfina, jej działanie na organizm, sposób podawania oraz mit o tym, że morfina przyspiesza śmierć.

Właściwości zdrowotne podagrycznika. Kiedy należy go stosować? Podagrycznik – właściwości zdrowotne. Kolendra – właściwości lecznicze i zastosowanie w kuchni. 

Właściwości zdrowotne podagrycznika. Kiedy należy go stosować? Podagrycznik – właściwości zdrowotne. Kolendra – właściwości lecznicze i zastosowanie w kuchni. 

Podagrycznik to roślina, która ma właściwości lecznicze i korzystny wpływ na zdrowie człowieka, jednak jednocześnie może wywoływać skutki uboczne i powinien być stosowany z ostrożnością. W niniejszym artykule zostaną przedstawione najważniejsze informacje na temat tej rośliny, w tym czym jest podagrycznik, jak wygląda, jakie ma właściwości lecznicze, jakie są przeciwwskazania do jego stosowania oraz zalecenia dotyczące dawkowania.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
45zł / rok
Zobacz co zyskasz

Roczna subskrypcja to raptem koszt jednej książki

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca