Laserowa korekcja astygmatyzmu - co trzeba wiedzieć? Laserowa korekcja wzroku – jak przygotować się do zabiegu? Wszystko, co musisz wiedzieć o laserowej korekcji wzroku 

Laserowa korekcja astygmatyzmu - co trzeba wiedzieć? Laserowa korekcja wzroku – jak przygotować się do zabiegu? Wszystko, co musisz wiedzieć o laserowej korekcji wzroku 

Astygmatyzm to wada wzroku, która może negatywnie wpływać na ostrość widzenia i jakość życia. Na szczęście istnieje nowoczesna metoda, jaką jest laserowa korekcja, która pozwala skorygować astygmatyzm. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak działa ta operacja, dla kogo jest przeznaczona oraz jakie są oczekiwane efekty.

Co to jest astygmatyzm i jak wpływa na wzrok?

Astagmatyzm jest wadą wzroku, w której rogówka oka lub soczewka nie mają prawidłowego kształtu. Zamiast być równomiernie zaokrąglone, są one bardziej wydłużone w jednym kierunku, powodując zaburzenia w ogniskowaniu światła na siatkówce oka. Efektem jest rozmazany lub zniekształcony widok zarówno na bliskie, jak i odległe odległości.

Osoby z astygmatyzmem często doświadczają objawów, takich jak:

 • Niewyraźny widok przedmiotów na różnych odległościach,
 • Problemy z widzeniem w nocy lub przy słabym oświetleniu,
 • Zniekształcenie obrazu np. postrzeganie prostych linii jako krzywe,
 • Zwiększone zmęczenie oczu,
 • Bóle głowy.

Jak operacja na rogówkę może pomóc w astygmatyzmie?

Laserowa korekcja astygmatyzmu, znana także jako LASIK, to nowoczesna procedura operacyjna, która umożliwia trwałe skorygowanie wady wzroku. W czasie zabiegu chirurg usuwa cienką warstwę tkanki rogówki, aby spłaszczyć jej kształt i poprawić ogniskowanie światła na siatkówce. Następnie, przy użyciu lasera, tworzona jest nowa powierzchnia rogówki, która ma bardziej równomierny kształt.

Dzięki tej procedurze, pacjenci z astygmatyzmem mogą cieszyć się poprawą ostrości widzenia bez potrzeby noszenia okularów lub soczewek kontaktowych.

Astygmatyzm: czy podlega laserowej korekcji wzroku?

Podstawowe pytanie, które często pada w kontekście astygmatyzmu i laserowej korekcji, dotyczy możliwości poddania się takiej operacji.

Laserowa korekcja jest skuteczną metodą leczenia astygmatyzmu, ale nie dla wszystkich pacjentów. Należy pamiętać, że każdy przypadek jest indywidualny i decyzję co do możliwości wykonania operacji podejmuje okulista po dokładnym zbadaniu oka.

Najlepsi kandydaci na laserową korekcję astygmatyzmu to osoby z:

 • Stabilnym wzrokiem przez co najmniej rok,
 • Wadą wzroku w odpowiednim przedziale dioptrii, dla którego operacja jest bezpieczna i skuteczna,
 • Brakiem poważnych chorób oczu,
 • Wiek powyżej 18 lat, aby oczy były w pełni rozwinięte.

Laserowa korekcja astygmatyzmu – do ilu dioptrii?

Wielu pacjentów zastanawia się, jakie wady wzroku podlegają laserowej korekcji astygmatyzmu. Tutaj warto zaznaczyć, że to zależy od wielu czynników, takich jak grubość rogówki, stabilność wady wzroku, ogólny stan oka.

W przypadku astygmatyzmu, spektrum skorygowanych wad wzroku może być dość szerokie. Laserowa korekcja astygmatyzmu jest efektywna dla pacjentów z wadą wzroku w przedziale od -0,75 do -5 dioptrii. Niemniej jednak, tylko po przeprowadzeniu dokładnego badania i konsultacji z okulistą można stwierdzić, czy dana osoba kwalifikuje się do operacji.Dowiedź się czym jest niedowidzenie a astygmatyzm i jakie są przeciwskazania do laserowej korekcji wzroku

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Przebieg laserowej korekcji astygmatyzmu

Przebieg operacji laserowej korekcji astygmatyzmu jest zwykle szybki i minimalnie inwazyjny. Oto kilka kroków, które mogą obejmować ten zabieg:

 1. Znieczulenie kroplowe: Okulista aplikuje krople znieczulające na powierzchnię oka, aby zapewnić komfort pacjenta podczas operacji.
 2. Przygotowanie rogówki: Na początku chirurg oczyszcza i oznacza rogówkę, aby określić miejsca, które będą poddane działaniu lasera.
 3. Korzystanie z lasera: Następnie laser jest używany do wykonania nacięć w rogówce, które umożliwiają kształtowanie jej powierzchni.
 4. Modelowanie rogówki: Lasery excimerowe są stosowane do usuwania cienkich warstw tkanki rogówki, aż do osiągnięcia pożądanego kształtu.
 5. Zabezpieczenie oka: Na koniec operacji chirurg umieszcza delikatną opatrunkową soczewkę na oku, aby ułatwić proces gojenia.

Co można oczekiwać po operacji?

Po operacji laserowej korekcji astygmatyzmu mogą wystąpić pewne efekty uboczne i okres rekonwalescencji. Pamiętaj, że każdy przypadek jest unikalny i wyniki mogą się różnić.

Oto kilka rzeczy, które mogą pojawić się po operacji:

 • Możliwe uczucie suchości oka, które może być złagodzone stosowaniem kropli nawilżających zgodnie z zaleceniami lekarza,
 • Wkrótce po zabiegu możliwe jest dostrzeganie blasków lub halo wokół źródeł światła, jednak te objawy zwykle znikają stopniowo,
 • Poprawa wzroku zazwyczaj występuje w ciągu kilku dni po operacji, ale pełne efekty można odczuwać po miesiącu lub dłużej.

Ważne jest, aby ścisłe przestrzegać wskazówek postoperacyjnych podanych przez lekarza, aby zapewnić kompletną rekonwalescencję i osiągnąć najlepsze wyniki.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Jakie okulary wybrać, aby zmniejszyć zmęczenie oczu?

Jakie okulary wybrać, aby zmniejszyć zmęczenie oczu?

Zmęczenie oczu to powszechny problem, zwłaszcza w erze cyfrowej, kiedy większość czasu spędzamy przed ekranami komputerów i urządzeń mobilnych. Wybór odpowiednich okularów może pomóc zminimalizować ten problem i zapewnić oczom większy komfort podczas pracy. W tym artykule omówimy, jakie okulary warto wybrać, aby zmniejszyć zmęczenie oczu.

Jakie są główne objawy zaburzeń lękowych?

Jakie są główne objawy zaburzeń lękowych?

Zaburzenia lękowe są poważnym problemem dotykającym wielu osób. Czym dokładnie się charakteryzują?

Jak prawidłowo konturować twarz? Poradnik dla początkujących

Jak prawidłowo konturować twarz? Poradnik dla początkujących

Konturowanie to technika makijażu, która polega na używaniu ciemniejszych i jaśniejszych odcieni kosmetyków po to, by podkreślić lub ukryć pewne partie twarzy. Dzięki zastosowaniu tej metody możesz uwydatnić kości policzkowe, wysmuklić nos lub zdefiniować linię szczęki. Robiąc to prawidłowo, poprawisz proporcje swojej twarzy, a także nadasz makijażowi atrakcyjnego, nowoczesnego wyglądu. Jak skutecznie konturować? Już teraz sprawdź nasze najważniejsze wskazówki dla początkujących kobiet!

Bor - Mikroelement Wspierający Organizm w Suplementacji Diety

Bor - Mikroelement Wspierający Organizm w Suplementacji Diety

Czy wiesz, jak istotną rolę odgrywa bor w utrzymaniu optymalnego stanu zdrowia?

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca