Niedowidzenie a laserowa korekcja wzroku. Jakie są przeciwwskazania do laserowej korekcji wzroku? 

Niedowidzenie a laserowa korekcja wzroku. Jakie są przeciwwskazania do laserowej korekcji wzroku? 

Niedowidzenie to niepełnosprawność wzroku polegająca na zmniejszeniu ostrości widzenia. Przyczyny niedowidzenia mogą być różne, na przykład: zaburzenia refrakcji, choroby oczu, problemy neurologiczne, urazy. Jednym z sposobów walki z niedowidzeniem jest laserowa korekcja wzroku.

Jakie są przyczyny niedowidzenia?

Najczęstszą przyczyną niedowidzenia jest wada refrakcji - astygmatyzm, krótkowzroczność lub dalekowzroczność. Wada refrakcji polega na nieprawidłowym łamaniu promieni świetlnych w oku, co prowadzi do zniekształcania obrazu na siatkówce.

Innymi przyczynami niedowidzenia mogą być choroby oczu, takie jak zaćma, jaskra, ogniska zwyrodnieniowe siatkówki czy uszkodzenia nerwu wzrokowego. Problemy neurologiczne i urazy głowy także mogą prowadzić do niedowidzenia.

Jak laserowa korekcja wzroku może pomóc?

Laserowa korekcja wzroku może pomóc osobom z niedowidzeniem spowodowanym wadami refrakcji. Dzięki zabiegowi, promienie świetlne będą lepiej skupiać się na siatkówce, co pozwoli na poprawę ostrości widzenia.

Należy jednak pamiętać, że niedowidzenie spowodowane chorobami oczu lub innymi przyczynami niż wady refrakcji nie może być wyleczone laserową korekcją wzroku.

Jak działa laserowa korekcja wzroku?

Laserowa korekcja wzroku to zabieg polegający na modyfikacji kształtu rogówki, która jest odpowiedzialna za 75% refrakcji oka. Podczas zabiegu stosowany jest laser wykorzystujący zjawisko ablacji - usuwania cienkich warstw tkanek rogówki. W zależności od potrzeb, laser usuwa tkanki z centrum rogówki lub z jej obwodu, co wpływa na zmianę jej krzywizny i korygowanie wady refrakcji.

Oczekiwane efekty po laserowej korekcji wzroku u osób z niedowidzeniem

Po zabiegu laserowej korekcji wzroku, osoby z niedowidzeniem spowodowanym wadami refrakcji zazwyczaj doświadczają poprawy ostrości i jakości widzenia. Efekty zabiegu są zwykle widoczne już po kilku dniach, a ostateczny rezultat można ocenić po około 3 miesiącach od zabiegu.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

  • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
  • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
  • Dowiedz się o nowych artykułach

Ile trwa zabieg?

Laserowa korekcja wzroku to krótki zabieg trwający zwykle kilka minut. U niektórych pacjentów może wystąpić lekkie dyskomfort czy ból, jednak jest on zwykle krótkotrwały.

Ile goi się oko po laserze?

Oko po zabiegu laserowej korekcji wzroku goi się przez kilka dni, podczas których mogą wystąpić objawy takie jak podrażnienie, łzawienie, światłowstręt czy zwiększona wrażliwość na zmiany światła. Pacjentom z reguły przepisywane są krople nawilżające i przeciwbólowe, które pomagają złagodzić objawy.

Kto nie może mieć laserowej korekcji wzroku?

Osoby, które nie powinny poddać się laserowej korekcji wzroku to m.in.

  • kobiety w ciąży lub karmiące piersią,
  • osoby z chorobami autoimmunologicznymi,
  • pacjenci z niekontrolowaną cukrzycą,
  • osoby ze stanami zapalnymi lub infekcjami oka,
  • pacjenci z chorobami rogówki lub siatkówki.

Przed podjęciem decyzji o zabiegu laserowej korekcji wzroku, należy zawsze skonsultować się z okulistą, który dokładnie zbada nasze oczy i oceni, czy zabieg jest dla nas odpowiedni.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Czym jest Legionella? Jak ją rozpoznać?

Czym jest Legionella? Jak ją rozpoznać?

Legionella to rodzaj bakterii, które są odpowiedzialne za wywoływanie legionelozy, w tym dwóch głównych form tej choroby: choroby legionistów i gorączki Pontiac. Nazwa pochodzi od epidemii, która wybuchła w 1976 roku w Filadelfii podczas zjazdu weteranów wojennych, zwanych Legionistami. Choroba, będąca wówczas tajemniczym i śmiertelnym schorzeniem, stała się przedmiotem intensywnych badań naukowych, które doprowadziły do odkrycia Legionella pneumophila jako głównego czynnika sprawczego.

Jak zadbać o prostą postawę ciała? - Najlepsze wskazówki

Jak zadbać o prostą postawę ciała? - Najlepsze wskazówki

Odpowiednia postawa ciała nie jest tylko kwestią estetyki, ale ma fundamentalne znaczenie dla zdrowia i samopoczucia każdego z nas. Codzienne nawyki, takie jak sposób siedzenia przy biurku, sposób chodzenia czy spania, mają ogromny wpływ na kondycję naszego kręgosłupa i mięśni. W dzisiejszym świecie, gdzie większość czasu spędzamy w pozycji siedzącej lub stojącej, utrzymanie prostej postawy staje się kluczowym elementem profilaktyki zdrowotnej. Jak zadbać o prostą sylwetkę?

Medycyna konwencjonalna a alternatywna? – co warto wiedzieć

Medycyna konwencjonalna a alternatywna? – co warto wiedzieć

Historia medycyny zna wiele koncepcji, podejść i praktyk mających na celu leczenie chorób. Ich rozwój narodził się z troski ludzi o zdrowie i życie, ale też ze specyficznych uwarunkowań kulturowych, geograficznych i cywilizacyjnych. Dlaczego przez wieki za niezbędne uważano stosowanie ziół, duchowe ceremonie, krioterapię, akupunkturę czy homeopatię, a dziś te formy leczenia nie są równoznaczne z medycyną tradycyjną lub konwencjonalną, lecz bywają określane jako alternatywne, komplementarne, naturalne, holistyczne, integracyjne czy innowacyjne? Odpowiedzi na te pytania poszukajmy w dążeniu do optymalnego leczenia oraz w walce o szacunek dla różnorodności kulturowej, filozoficznej i naukowej.

Zdrowe przekąski - alternatywy dla tradycyjnych słodyczy

Zdrowe przekąski - alternatywy dla tradycyjnych słodyczy

Wraz ze wzrostem zainteresowania zdrowiem i dobrym samopoczuciem rośnie zapotrzebowanie na zdrowsze przekąski. Tradycyjne słodycze, bogate w cukier i niezdrowe tłuszcze, mogą przyczyniać się do różnych problemów zdrowotnych. W tym artykule zbadamy alternatywne przekąski, które mogą zaspokoić apetyt, dostarczając jednocześnie niezbędnych składników odżywczych, a wszystko to bez uszczerbku dla zdrowia.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja

195

97.5zł / rok

24h

00Dni
14Godzin
04Minut
24Sekund
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca