Niedowidzenie a laserowa korekcja wzroku. Jakie są przeciwwskazania do laserowej korekcji wzroku? 

Niedowidzenie a laserowa korekcja wzroku. Jakie są przeciwwskazania do laserowej korekcji wzroku? 

Niedowidzenie to niepełnosprawność wzroku polegająca na zmniejszeniu ostrości widzenia. Przyczyny niedowidzenia mogą być różne, na przykład: zaburzenia refrakcji, choroby oczu, problemy neurologiczne, urazy. Jednym z sposobów walki z niedowidzeniem jest laserowa korekcja wzroku.

Jakie są przyczyny niedowidzenia?

Najczęstszą przyczyną niedowidzenia jest wada refrakcji - astygmatyzm, krótkowzroczność lub dalekowzroczność. Wada refrakcji polega na nieprawidłowym łamaniu promieni świetlnych w oku, co prowadzi do zniekształcania obrazu na siatkówce.

Innymi przyczynami niedowidzenia mogą być choroby oczu, takie jak zaćma, jaskra, ogniska zwyrodnieniowe siatkówki czy uszkodzenia nerwu wzrokowego. Problemy neurologiczne i urazy głowy także mogą prowadzić do niedowidzenia.

Jak laserowa korekcja wzroku może pomóc?

Laserowa korekcja wzroku może pomóc osobom z niedowidzeniem spowodowanym wadami refrakcji. Dzięki zabiegowi, promienie świetlne będą lepiej skupiać się na siatkówce, co pozwoli na poprawę ostrości widzenia.

Należy jednak pamiętać, że niedowidzenie spowodowane chorobami oczu lub innymi przyczynami niż wady refrakcji nie może być wyleczone laserową korekcją wzroku.

Jak działa laserowa korekcja wzroku?

Laserowa korekcja wzroku to zabieg polegający na modyfikacji kształtu rogówki, która jest odpowiedzialna za 75% refrakcji oka. Podczas zabiegu stosowany jest laser wykorzystujący zjawisko ablacji - usuwania cienkich warstw tkanek rogówki. W zależności od potrzeb, laser usuwa tkanki z centrum rogówki lub z jej obwodu, co wpływa na zmianę jej krzywizny i korygowanie wady refrakcji.

Oczekiwane efekty po laserowej korekcji wzroku u osób z niedowidzeniem

Po zabiegu laserowej korekcji wzroku, osoby z niedowidzeniem spowodowanym wadami refrakcji zazwyczaj doświadczają poprawy ostrości i jakości widzenia. Efekty zabiegu są zwykle widoczne już po kilku dniach, a ostateczny rezultat można ocenić po około 3 miesiącach od zabiegu.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Ile trwa zabieg?

Laserowa korekcja wzroku to krótki zabieg trwający zwykle kilka minut. U niektórych pacjentów może wystąpić lekkie dyskomfort czy ból, jednak jest on zwykle krótkotrwały.

Ile goi się oko po laserze?

Oko po zabiegu laserowej korekcji wzroku goi się przez kilka dni, podczas których mogą wystąpić objawy takie jak podrażnienie, łzawienie, światłowstręt czy zwiększona wrażliwość na zmiany światła. Pacjentom z reguły przepisywane są krople nawilżające i przeciwbólowe, które pomagają złagodzić objawy.

Kto nie może mieć laserowej korekcji wzroku?

Osoby, które nie powinny poddać się laserowej korekcji wzroku to m.in.

 • kobiety w ciąży lub karmiące piersią,
 • osoby z chorobami autoimmunologicznymi,
 • pacjenci z niekontrolowaną cukrzycą,
 • osoby ze stanami zapalnymi lub infekcjami oka,
 • pacjenci z chorobami rogówki lub siatkówki.

Przed podjęciem decyzji o zabiegu laserowej korekcji wzroku, należy zawsze skonsultować się z okulistą, który dokładnie zbada nasze oczy i oceni, czy zabieg jest dla nas odpowiedni.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Na co jest dobry smalec gęsi? Tradycyjne metody stosowania. Smalec gęsi – właściwości i zastosowanie. Czy gęsina jest zdrowa? Sprawdź jej właściwości odżywcze i zdrowotne oraz kaloryczność. Smalec gęsi na odmrożenia, zmarszczki i ból stawów

Na co jest dobry smalec gęsi? Tradycyjne metody stosowania. Smalec gęsi – właściwości i zastosowanie. Czy gęsina jest zdrowa? Sprawdź jej właściwości odżywcze i zdrowotne oraz kaloryczność. Smalec gęsi na odmrożenia, zmarszczki i ból stawów

Smalec gęsi od wieków jest wykorzystywany w tradycyjnej medycynie ludowej jako naturalny środek wspomagający zdrowie i leczący różne dolegliwości. Choć naukowe dowody na korzyści smalcu gęsiego mogą być ograniczone, niektóre zastosowania tego tradycyjnego środka budzą zainteresowanie i warto je zbadać. W tym artykule przyjrzymy się różnym sposobom stosowania smalcu gęsiego w leczeniu przeziębienia, redukcji zmarszczek, łagodzeniu objawów żylaków oraz wspieraniu zdrowia stawów. Przed rozpoczęciem jakiejkolwiek terapii z wykorzystaniem smalcu gęsiego, ważne jest również poznanie przeciwwskazań i świadome podejście do korzystania z tego tradycyjnego leku.

Co robić, jeśli pojawia się krew w moczu? Przyczyny i objawy. Co oznacza krew w moczu? Krew w moczu – przyczyny i leczenie krwiomoczu 

Co robić, jeśli pojawia się krew w moczu? Przyczyny i objawy. Co oznacza krew w moczu? Krew w moczu – przyczyny i leczenie krwiomoczu 

Krwawienie w moczu, znane również jako hematuria, może być niepokojącym objawem, który może wskazywać na różne problemy zdrowotne. Przyjrzyjmy się przyczynom i objawom związanym z pojawieniem się krwi w moczu oraz dowiedzmy się, kiedy powinieneś być zaniepokojony i jak postępować, gdy dzieci doświadczają tego problemu.

Jak wygląda tłuszczak? Skąd się bierze i usuwanie tłuszczaków. Tłuszczak – objawy – jak wygląda tłuszczak pod skórą? Tłuszczaki, rozrost tkanki tłuszczowej

Jak wygląda tłuszczak? Skąd się bierze i usuwanie tłuszczaków. Tłuszczak – objawy – jak wygląda tłuszczak pod skórą? Tłuszczaki, rozrost tkanki tłuszczowej

Tłuszczak to jedno z najczęstszych łagodnych nowotworów tkanki tłuszczowej, występujący u ludzi w różnym wieku i na różnych częściach ciała. Często pojawia się jako niewielka, miękka grudka pod skórą. Tłuszczaki mogą występować pojedynczo lub wielokrotnie, a ich występowanie nie wiąże się z rakiem.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

 • Raty PayU
 • Blik
 • VISA
 • Master Card
Roczna subskrypcja
45zł / rok
Zobacz co zyskasz

Roczna subskrypcja to raptem koszt jednej książki

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca