Kwasica ketonowa - jakie są jej objawy i przyczyny? Leczenie kwasicy ketonowej. Kwasica ketonowa – objawy, leczenie. Ile trwa kwasica cukrzycowa? 

Kwasica ketonowa - jakie są jej objawy i przyczyny? Leczenie kwasicy ketonowej. Kwasica ketonowa – objawy, leczenie. Ile trwa kwasica cukrzycowa? 

Kwasica ketonowa to poważny stan, który może wystąpić u pacjentów z cukrzycą, ale nie tylko. Warto znać objawy, przyczyny oraz sposoby leczenia kwasicy ketonowej.

Kwasica ketonowa - co to jest i jakie są jej objawy?

Kwasica ketonowa (inaczej kwasica ketonowa cukrzycowa) to stan, w którym poziom glukozy we krwi jest zbyt wysoki, a jednocześnie nie ma wystarczającej ilości insuliny, która jest potrzebna do przetworzenia glukozy na energię. W wyniku tego procesu, organizm zaczyna wytwarzać ketony, które rozpuszczają się w krwi i mogą prowadzić do zakłócenia równowagi kwasowo-zasadowej organizmu.

Objawy kwasicy ketonowej to przede wszystkim: nudności, wymioty, bóle brzucha, szybkie oddawanie moczu, pragnienie, uczucie osłabienia oraz rozdrażnienie. W przypadku ciężkiej kwasicy ketonowej mogą pojawić się zaburzenia oddychania, śpiączka, a nawet zgon.

Objawy kwasicy ketonowej - jak rozpoznać ten stan?

Jeśli pacjent z cukrzycą lub bezpośrednią rodziną ma z nią doświadczenie, to powinien być świadomy objawów kwasicy ketonowej i wiedzieć, jak je rozpoznać. Pacjenci bez cukrzycy i bez wiedzy medycznej powinni pamiętać o objawach, które mogą sugerować kwasica ketonową tj. nagły wzrost poziomu cukru we krwi, żółtawe zęby (osoby z kwasica ketonowa często miewają słabą higienę jamy ustnej), ostry zapach z ust oraz mlecznobiała skóra.

W przypadku podejrzenia kwasicy ketonowej, konieczne jest jak najszybsze skontaktowanie się z lekarzem i wykonanie badania krwi, aby potwierdzić stan.

Kwasica ketonowa a cukrzyca - czy tylko osoby z cukrzycą mogą ją mieć?

Kwasica ketonowa często jest kojarzona z cukrzycą, ponieważ częściej występuje u osób z tym schorzeniem. Jednak nie tylko osoby z cukrzycą mogą ją mieć. Kwasica ketonowa może być spowodowana przez inne czynniki takie jak: infekcje, urazy, stres, alkoholizm, niedobory żywieniowe, choroby tarczycy, leki i wiele innych. Dlatego ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem w przypadku pojawienia się objawów kwasicy ketonowej, nawet jeśli pacjent nie ma cukrzycy.

Kwasica ketonowa - przyczyny i czynniki ryzyka

Kwasica ketonowa jest spowodowana brakiem insuliny, która jest potrzebna do przetworzenia glukozy na energię w organizmie. Przyczyny braku insuliny mogą być różne, jednak najczęściej jest to:

 • cukrzyca typu 1, w której organizm nie wytwarza wystarczającej ilości insuliny
 • cukrzyca typu 2, w której organizm nie wytwarza odpowiedniej ilości insuliny lub nie wykorzystuje jej prawidłowo
 • infekcje, które zwiększają zapotrzebowanie organizmu na insulinę
 • urazy, które wpływają na produkcję insuliny
 • leki, które wpływają na produkcję insuliny lub na wykorzystanie jej przez organizm.

Czynniki ryzyka kwasicy ketonowej to m.in.

 • długi okres głodu,
 • brak aktywności fizycznej,
 • wysokie stężenia kwasów tłuszczowych we krwi.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Leczenie kwasicy ketonowej - co robić w przypadku podejrzenia tego stanu?

Leczenie kwasicy ketonowej to przede wszystkim podanie insuliny, która przekształca glukozę w energię, a tym samym zapobiega wytwarzaniu ketonów. W przypadku ciężkiej kwasicy ketonowej, konieczne może być hospitalizacja i podawanie płynów i elektrolitów.

Jeśli podejrzewa się u siebie lub u kogoś innego kwasicę ketonową, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem lub wezwać pomoc medyczną. W domowych warunkach nie jest możliwe podanie odpowiednio skomponowanej dawki insuliny.

Leczenie domowe kwasicy ketonowej - jakie działania można podjąć w domu?

W przypadku łagodnej kwasicy ketonowej, istnieją pewne domowe sposoby, które mogą pomóc pacjentowi poczuć się lepiej.

 • Należy pić dużo wody, aby uniknąć odwodnienia.
 • Trzeba monitorować poziom glukozy we krwi i regulować go w zależności od wskazań lekarza.
 • Unikać jedzenia, dopóki poziom cukru we krwi nie wróci do normalnego poziomu lub zgodnie z zaleceniem lekarza.
 • Odpoczywać i unikać nadmiernego wysiłku fizycznego.

Ważne jest, aby pamiętać, że każdy przypadek kwasicy ketonowej wymaga konsultacji z lekarzem i podjęcia odpowiednich działań leczniczych.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Jakie okulary wybrać, aby zmniejszyć zmęczenie oczu?

Jakie okulary wybrać, aby zmniejszyć zmęczenie oczu?

Zmęczenie oczu to powszechny problem, zwłaszcza w erze cyfrowej, kiedy większość czasu spędzamy przed ekranami komputerów i urządzeń mobilnych. Wybór odpowiednich okularów może pomóc zminimalizować ten problem i zapewnić oczom większy komfort podczas pracy. W tym artykule omówimy, jakie okulary warto wybrać, aby zmniejszyć zmęczenie oczu.

Jakie są główne objawy zaburzeń lękowych?

Jakie są główne objawy zaburzeń lękowych?

Zaburzenia lękowe są poważnym problemem dotykającym wielu osób. Czym dokładnie się charakteryzują?

Jak prawidłowo konturować twarz? Poradnik dla początkujących

Jak prawidłowo konturować twarz? Poradnik dla początkujących

Konturowanie to technika makijażu, która polega na używaniu ciemniejszych i jaśniejszych odcieni kosmetyków po to, by podkreślić lub ukryć pewne partie twarzy. Dzięki zastosowaniu tej metody możesz uwydatnić kości policzkowe, wysmuklić nos lub zdefiniować linię szczęki. Robiąc to prawidłowo, poprawisz proporcje swojej twarzy, a także nadasz makijażowi atrakcyjnego, nowoczesnego wyglądu. Jak skutecznie konturować? Już teraz sprawdź nasze najważniejsze wskazówki dla początkujących kobiet!

Bor - Mikroelement Wspierający Organizm w Suplementacji Diety

Bor - Mikroelement Wspierający Organizm w Suplementacji Diety

Czy wiesz, jak istotną rolę odgrywa bor w utrzymaniu optymalnego stanu zdrowia?

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca