Krzem - kiedy stosować i na co pomaga? - poradnik suplementacji. Jak działa krzem na włosy? Krzem w organizmie – nadmiar i niedobór. Jak sprawdzić poziom krzemu w organizmie? Suplementy z krzemem i z krzemem organicznym – właściwości

Krzem - kiedy stosować i na co pomaga? - poradnik suplementacji. Jak działa krzem na włosy? Krzem w organizmie – nadmiar i niedobór. Jak sprawdzić poziom krzemu w organizmie? Suplementy z krzemem i z krzemem organicznym – właściwości

Sprawdź jak krzem działa na włosy

Czy warto suplementować krzem?

Krzem to nieorganiczny pierwiastek, który odgrywa istotną rolę w organizmach roślin, zwierząt i ludzi. Jest elementem strukturalnym wielu związków organicznych, takich jak kolagen, elastyna i chondroityna. Krzem ma wiele korzystnych właściwości dla organizmu, dlatego często jest stosowany jako suplement diety.

Suplementacja krzemu może być szczególnie pomocna dla osób, które nie otrzymują wystarczającej ilości tego pierwiastka z codziennej diety. Warto rozważyć suplementację krzemem, jeśli występują objawy niedoboru lub specyficzne potrzeby organizmu.

Jakie są objawy niedoboru krzemu?

Objawy niedoboru krzemu mogą być różne, ponieważ ten pierwiastek odgrywa ważną rolę w wielu procesach zachodzących w organizmie. Poniżej przedstawiam najczęstsze objawy, które mogą wskazywać na niedobór krzemu:

 • Osłabienie naskórka i włosów: Niedobór krzemu może wpływać negatywnie na kondycję skóry i włosów, prowadząc do ich osłabienia i łamliwości.
 • Zaburzenia kostne: Krzem wpływa na zachowanie i regenerację kości, dlatego niedobór krzemu może prowadzić do osłabienia kości, zwiększonej podatności na złamania i ryzyka osteoporozy.
 • Zaburzenia paznokci: Niedobór krzemu może wpływać negatywnie na stan paznokci, prowadząc do łamliwości, kruszenia się i wolnego wzrostu.
 • Problemy z zębami: Krzem ma wpływ na zdrowie zębów, dlatego niedobór krzemu może prowadzić do zwiększonego ryzyka próchnicy i osłabienia szkliwa.

Jak uzupełnić niedobór krzemu w organizmie?

Jednym z najłatwiejszych sposobów na uzupełnienie niedoboru krzemu jest odpowiednia dieta. Pokarmy bogate w krzem to przede wszystkim owoce i warzywa, takie jak marchewki, brokuły, morele, truskawki, ogórki i cebula. Jeśli jednak dieta nie dostarcza wystarczającej ilości krzemu, można rozważyć suplementację.

Przed rozpoczęciem suplementacji krzemem zawsze warto skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem, aby zapewnić odpowiednią dawkę i uniknąć ewentualnych interakcji z innymi lekami lub suplementami.

Jaki krzem jest najlepiej przyswajalny?

Najlepiej przyswajalny rodzaj krzemu to ten występujący w formie organicznej, tak jak kwas ortokrzemowy. Jest to forma krzemu, która występuje naturalnie w roślinach i jest dobrze tolerowana przez organizm. Suplementy zawierające kwas ortokrzemowy są najczęściej wykorzystywane do uzupełniania niedoboru krzemu.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Krzem - suplementacja - wskazania i przeciwwskazania

Suplementacja krzemem może być zalecana w wielu przypadkach, takich jak:

 • Wspomaganie regeneracji skóry, włosów i paznokci
 • Wspieranie zdrowia kostnego
 • Wspieranie układu mięśniowo-szkieletowego
 • Poprawa stanu tkanek łącznych, takich jak stawy i więzadła
 • Wspomaganie procesów gojenia się ran

Jednakże, suplementacja krzemem może być nieodpowiednia w pewnych sytuacjach, takich jak:

 • Ciąża i karmienie piersią: W przypadku ciąży i karmienia piersią, zawsze warto skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem suplementacji krzemem, aby mieć pewność, że jest to bezpieczne i odpowiednie.
 • Przyjmowanie innych leków lub suplementów: Niekiedy suplementacja krzemem może wchodzić w interakcje z niektórymi lekami lub suplementami. Dlatego ważne jest skonsultowanie się z lekarzem, jeśli przyjmujesz inne preparaty.

Krzem na włosy, trądzik, stawy i nie tylko

Krzem na włosy, trądzik, stawy i nie tylko – krzem jest niezbędnym pierwiastkiem dla zachowania zdrowej skóry, włosów i paznokci. Wpływa także pozytywnie na układ kostny i stawy. Dlatego warto zadbać o odpowiednią suplementację krzemu. Brak tego pierwiastka może prowadzić do osłabienia struktury włosów i paznokci, a także problemów skórnych takich jak trądzik. Krzem wpływa na poprawę elastyczności skóry, eliminację toksyn oraz ochronę przed stresem oksydacyjnym. Dodatkowo, wpływa na układ kostny i stawy, zapobiegając osteoporozie i łagodząc objawy związane z chorobami stawów. Regularne spożywanie krzemu wpływa także na poprawę stanu włosów i paznokci, które stają się silniejsze i bardziej odporne na uszkodzenia. Aby zapewnić organizmowi odpowiednią ilość krzemu, warto sięgnąć po suplementy diety, które są łatwo przyswajalne i w łatwy sposób uzupełnią niedobory tego pierwiastka. 

Krzem jako pierwiastek

Krzem jest pierwiastkiem chemicznym o symbolu Si i liczbie atomowej 14. Jest kolejnym pod względem obfitości pierwiastkiem występującym w skorupie ziemi. Posiada on unikalne właściwości fizyczne i chemiczne, dzięki którym ma szerokie zastosowanie w przemyśle i technologii. Krzem jest półmetalem o wyraźnie krystalicznej strukturze, co sprawia, że jest niezwykle odporny na działanie czynników zewnętrznych, takich jak woda czy korozja. Ponadto, krzem ma zdolność do tworzenia połączeń chemicznych z innymi pierwiastkami, co daje możliwość tworzenia różnorodnych związków chemicznych. Dowodem na jego wszechstronność jest jego obecność zarówno w naturalnych minerałach, takich jak kwarc czy krzemionka, jak i w szeroko stosowanych substancjach, takich jak silikony czy szkło. Krzem odgrywa również ważną rolę w elektronice, ponieważ ma zdolność przewodzenia prądu elektrycznego, co sprawia, że jest niezastąpiony w produkcji układów scalonych i fotowoltaiki. Dzięki swoim unikalnym cechom, krzem jest nie tylko niezbędny w wielu dziedzinach życia codziennego, ale także ciągle obiektem badań naukowych w celu odkrycia nowych zastosowań i udoskonalenia już istniejących. Overall, krzem to niezwykle ważny i wszechstronny pierwiastek chemiczny, który odgrywa kluczową rolę w wielu dziedzinach nauki i przemysłu. 

Podsumowując, suplementacja krzemem może być korzystna dla zdrowia, szczególnie w sytuacji niedoboru lub specyficznych potrzeb. Jednak zawsze warto skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem suplementacji, aby zapewnić jej bezpieczeństwo i skuteczność.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Holistyczne podejście do zdrowia psychicznego

Holistyczne podejście do zdrowia psychicznego

Wypalenie zawodowe i depresja to aktualnie dwie ogromne epidemie, o których jeszcze niewiele się mówi. Statystyki są zatrważające bowiem w Polsce. ok 39% osób doświadcza wypalenia zawodowego i to poziom najwyższy wśród wszystkich mieszkańców Europy. Z kolei z raportu NFZ wynika, że w Polsce na depresję choruje ok 1,2 mln osób

Zioła lecznicze - po które z nich warto sięgać regularnie?

Zioła lecznicze - po które z nich warto sięgać regularnie?

Zioła lecznicze od wieków są wykorzystywane do poprawy zdrowia i leczenia różnych dolegliwości. Wykazują one różne zdrowotne właściwości, których regularne stosowanie może przynieść wiele korzyści dla organizmu. Dlatego warto poznać i sięgać po niektóre zioła regularnie, aby wesprzeć naturalne procesy lecznicze oraz w celu utrzymania dobrego samopoczucia.

Suplementy kolagenowe - czy warto je stosować dla zdrowej skóry, włosów i paznokci?

Suplementy kolagenowe - czy warto je stosować dla zdrowej skóry, włosów i paznokci?

Kolagen to najważniejsze białko strukturalne w ludzkim ciele, stanowiące kluczowy składnik skóry, włosów, paznokci, kości i stawów. Z wiekiem produkcja kolagenu naturalnie spada, co może przyczyniać się do oznak starzenia, takich jak zmarszczki, osłabienie włosów i paznokci. Suplementy kolagenowe stały się popularnym rozwiązaniem mającym na celu uzupełnienie naturalnego deficytu kolagenu i poprawę zdrowia skóry, włosów oraz paznokci.

Jak wybrać i stosować suplementy diety?

Jak wybrać i stosować suplementy diety?

W dzisiejszych czasach, kiedy wielu z nas żyje w biegu, prawidłowa i zbilansowana dieta może być wyzwaniem. Dlatego korzystanie z suplementów diety może być pomocne w zapewnieniu organizmowi odpowiednich składników odżywczych. Jednak aby suplementacja miała sens, ważne jest, aby dokładnie wiedzieć, na co zwracać uwagę przy wyborze suplementu oraz jak go stosować.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
45zł / rok
Zobacz co zyskasz

Roczna subskrypcja to raptem koszt jednej książki

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca