Krioterapia miejscowa - w jakich przypadkach się ją stosuje? Wskazania i przeciwwskazania. Krioterapia ogólnoustrojowa i krioterapia miejscowa – na czym polega? Krioterapia – leczenie zimnem. Krioterapia – wskazania

Krioterapia miejscowa - w jakich przypadkach się ją stosuje? Wskazania i przeciwwskazania. Krioterapia ogólnoustrojowa i krioterapia miejscowa – na czym polega? Krioterapia – leczenie zimnem. Krioterapia – wskazania

Czy kiedykolwiek zdarzyło Ci się zwichnąć kostkę lub uderzyć się w palec tak mocno, że opuchlizna nie chce zejść? Może warto spróbować zastosować krioterapię miejscową - metodę, która polega na stosowaniu zimna w celu zmniejszenia stanu zapalnego, bólu lub obrzęku w okolicach uszkodzenia. Sprawdź, w jakich przypadkach warto skorzystać z tej metody, a kiedy jest ona przeciwwskazana.

Krioterapia miejscowa - co to jest i w jaki sposób działa?

Krioterapia miejscowa polega na zastosowaniu zimna w okolicach uszkodzenia lub bólu w celu złagodzenia tych objawów. Jest to metoda, która wykorzystywana jest zarówno w medycynie, jak i w kosmetologii, gdzie stosowana jest np. w walce z cellulitem.

Działanie krioterapii miejscowej polega na zmniejszeniu przepływu krwi w okolicy uszkodzenia, co skutkuje obkurczeniem naczyń krwionośnych i zredukowaniem objawów takich jak ból czy opuchlizna. Dodatkowo, zimno ma także działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe.

Krioterapia miejscowa - przeciwwskazania i skutki uboczne

Mimo, że krioterapia miejscowa jest stosowana bezpiecznie w wielu przypadkach, to zdarzają się sytuacje, w których jej stosowanie jest przeciwwskazane. Do najważniejszych należą choroby autoimmunologiczne, choroby skóry, cukrzyca, a także zaburzenia neurologiczne.

Wśród możliwych skutków ubocznych stosowania krioterapii miejscowej warto wymienić m.in. bóle spowodowane działaniem zimna, podrażnienie skóry, a nawet odczyn alergiczny.

Krioterapia miejscowa - jak długo trwa?

Czas trwania krioterapii miejscowej zależy od wielu czynników, takich jak zastosowanie metody w medycynie lub kosmetologii, czyli w zależności od celu i efektu, którego oczekujemy. Najczęściej zabieg trwa od kilku do kilkunastu minut.

Krioterapia – przeciwwskazania

Krioterapia jest metodą leczenia polegającą na poddawaniu organizmu ekstremalnym temperaturom w celu poprawy zdrowia i redukcji dolegliwości. Jednak istnieją pewne przeciwwskazania do stosowania tej terapii. Przede wszystkim osoby z niewydolnością krążenia czy chorobami serca powinny unikać krioterapii. Ekstremalne temperatury mogą wywołać skurcze naczyń krwionośnych i zwiększać obciążenie serca. Podobnie pacjenci z chorobami układu oddechowego, takie jak astma czy przewlekłe zapalenie oskrzeli, powinni unikać krioterapii, ponieważ zimne powietrze może pogorszać ich objawy. Ponadto, osoby z nadwrażliwością na zimno, zakażeniami skóry, chorobami tarczycy czy otyłością powinny skonsultować się z lekarzem przed podjęciem krioterapii. Jest to ważne, aby uniknąć dodatkowych powikłań lub pogorszenia stanu zdrowia. 

Krioterapia miejscowa - na co pomaga?

Metoda ta stosowana jest przede wszystkim w medycynie w przypadku urazów, np. zwichnięć, skręceń czy siniaków. Krioterapia miejscowa jest także stosowana w terapii bólu mięśniowego i stawowego, a także np. przy zespołach bólowych kręgosłupa.

Poza medycyną, krioterapia miejscowa znalazła zastosowanie również w kosmetologii, gdzie pomaga w walce z cellulitem, rozstępami czy utrwaleniem efektu liftingu.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

  • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
  • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
  • Dowiedz się o nowych artykułach

Zabieg krioterapii miejscowej

Zabieg krioterapii miejscowej jest innowacyjną techniką terapeutyczną, która polega na miejscowym poddaniu organizmu silnemu działaniu niskich temperatur. W celu przeprowadzenia tego zabiegu wykorzystuje się specjalne komory kriogeniczne, w których pacjent narażany jest na ekstremalnie niskie temperatury przez krótki okres czasu. Terapia kriogeniczna działa poprzez zwiększenie przepływu krwi, co korzystnie wpływa na procesy regeneracyjne organizmu oraz redukuje ból i stan zapalny. Zabieg ten znajduje zastosowanie w leczeniu różnego rodzaju urazów, takich jak kontuzje mięśni i stawów, bóle reumatyczne czy przewlekłe zapalenia. Jest to również popularna metoda wykorzystywana w medycynie sportowej, szczególnie w przypadku kontuzji sportowców. Ponadto, krioterapia miejscowa może być stosowana jako terapia wspomagająca w leczeniu niektórych chorób skórnych, takich jak łuszczyca czy trądzik różowaty. Dzięki swoim właściwościom kojącym i przeciwzapalnym, zabieg ten przynosi ulgę pacjentom, poprawiając ich komfort życia. 

Krioterapia miejscowa w domu - czy można wykonać krioterapię miejscową w zaciszu domowym?

Stosowanie krioterapii w domowym zaciszu jest możliwe, jednak warto pamiętać, że nie powinniśmy stosować samodzielnie metody za każdym razem, gdy zauważymy ból, opuchliznę czy uraz. Używając zimnych kompresów niejednokrotnie zamiast pomóc, możemy pogorszyć sytuację. Warto skonsultować się z lekarzem i zdecydować o ewentualnym użyciu tej metody.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Terapia dla alkoholika – ile trwa, na czym polega, od czego zacząć?

Terapia dla alkoholika – ile trwa, na czym polega, od czego zacząć?

Nadmierne spożywanie alkoholu jest jednym z największych problemów zdrowia publicznego na świecie. Alkoholizm dotyka każdego: nie tylko alkoholika, ale także jego rodzinę i społeczeństwo, w którym żyje. Istnieje jednak terapia, która wymaga dużego wysiłku ze strony osoby uzależnionej, ale jej znaczenie jest bardzo ważne na drodze do pokonania nałogu. Poznaj szczegóły leczenia dla alkoholika.

Kiedy warto pomyśleć o implantach zębowych?

Kiedy warto pomyśleć o implantach zębowych?

Utrata zęba lub kilku zębów może wiązać się nie tylko z dyskomfortem estetycznym, ale także z problemami zdrowotnymi i obniżeniem jakości życia. Implanty zębowe to rozwiązanie, które pozwala na trwałe i funkcjonalne uzupełnienie braków w uzębieniu, a ich zastosowanie cieszy się coraz większą popularnością. W jakich sytuacjach warto rozważyć to rozwiązanie, jak wygląda proces ich wszczepienia i jakie są korzyści wynikające z implantów?

Leczenie hiperprolaktynemii – co można zrobić naturalnie?

Leczenie hiperprolaktynemii – co można zrobić naturalnie?

W artykule omawiamy, jak w naturalny sposób można obniżyć poziom prolaktyny, jakie zmiany w stylu życia i diecie mogą pomóc oraz które zioła warto rozważyć w walce z hiperprolaktynemią.

Dieta przeciwzapalna – jak walczyć z przewlekłym stanem zapalnym?

Dieta przeciwzapalna – jak walczyć z przewlekłym stanem zapalnym?

Sprawdź, jak skomponować swoją dietę, by przeciwdziałać zapaleniom i cieszyć się lepszym zdrowiem! W artykule omawiamy, jakie produkty warto włączyć do codziennego menu, a których unikać, aby zredukować stan zapalny i wesprzeć zdrowie na dłużej.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Całoroczny dostęp za 45 zł, bez automatycznego przedłużania subskrypcji – tylko w listopadzie!

195

45zł /

Tylko w listopadzie, bez zobowiązań i automatycznego przedłużania!

07Dni
15Godzin
12Minut
19Sekund
Zobacz co zyskasz

Pełen dostęp do naszej bazy wiedzy tylko za 45 zł na cały rok – korzystaj bez ograniczeń!”

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca