Krioterapia miejscowa - w jakich przypadkach się ją stosuje? Wskazania i przeciwwskazania. Krioterapia ogólnoustrojowa i krioterapia miejscowa – na czym polega? Krioterapia – leczenie zimnem. Krioterapia – wskazania

Krioterapia miejscowa - w jakich przypadkach się ją stosuje? Wskazania i przeciwwskazania. Krioterapia ogólnoustrojowa i krioterapia miejscowa – na czym polega? Krioterapia – leczenie zimnem. Krioterapia – wskazania

Czy kiedykolwiek zdarzyło Ci się zwichnąć kostkę lub uderzyć się w palec tak mocno, że opuchlizna nie chce zejść? Może warto spróbować zastosować krioterapię miejscową - metodę, która polega na stosowaniu zimna w celu zmniejszenia stanu zapalnego, bólu lub obrzęku w okolicach uszkodzenia. Sprawdź, w jakich przypadkach warto skorzystać z tej metody, a kiedy jest ona przeciwwskazana.

Krioterapia miejscowa - co to jest i w jaki sposób działa?

Krioterapia miejscowa polega na zastosowaniu zimna w okolicach uszkodzenia lub bólu w celu złagodzenia tych objawów. Jest to metoda, która wykorzystywana jest zarówno w medycynie, jak i w kosmetologii, gdzie stosowana jest np. w walce z cellulitem.

Działanie krioterapii miejscowej polega na zmniejszeniu przepływu krwi w okolicy uszkodzenia, co skutkuje obkurczeniem naczyń krwionośnych i zredukowaniem objawów takich jak ból czy opuchlizna. Dodatkowo, zimno ma także działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe.

Krioterapia miejscowa - przeciwwskazania i skutki uboczne

Mimo, że krioterapia miejscowa jest stosowana bezpiecznie w wielu przypadkach, to zdarzają się sytuacje, w których jej stosowanie jest przeciwwskazane. Do najważniejszych należą choroby autoimmunologiczne, choroby skóry, cukrzyca, a także zaburzenia neurologiczne.

Wśród możliwych skutków ubocznych stosowania krioterapii miejscowej warto wymienić m.in. bóle spowodowane działaniem zimna, podrażnienie skóry, a nawet odczyn alergiczny.

Krioterapia miejscowa - jak długo trwa?

Czas trwania krioterapii miejscowej zależy od wielu czynników, takich jak zastosowanie metody w medycynie lub kosmetologii, czyli w zależności od celu i efektu, którego oczekujemy. Najczęściej zabieg trwa od kilku do kilkunastu minut.

Krioterapia – przeciwwskazania

Krioterapia jest metodą leczenia polegającą na poddawaniu organizmu ekstremalnym temperaturom w celu poprawy zdrowia i redukcji dolegliwości. Jednak istnieją pewne przeciwwskazania do stosowania tej terapii. Przede wszystkim osoby z niewydolnością krążenia czy chorobami serca powinny unikać krioterapii. Ekstremalne temperatury mogą wywołać skurcze naczyń krwionośnych i zwiększać obciążenie serca. Podobnie pacjenci z chorobami układu oddechowego, takie jak astma czy przewlekłe zapalenie oskrzeli, powinni unikać krioterapii, ponieważ zimne powietrze może pogorszać ich objawy. Ponadto, osoby z nadwrażliwością na zimno, zakażeniami skóry, chorobami tarczycy czy otyłością powinny skonsultować się z lekarzem przed podjęciem krioterapii. Jest to ważne, aby uniknąć dodatkowych powikłań lub pogorszenia stanu zdrowia. 

Krioterapia miejscowa - na co pomaga?

Metoda ta stosowana jest przede wszystkim w medycynie w przypadku urazów, np. zwichnięć, skręceń czy siniaków. Krioterapia miejscowa jest także stosowana w terapii bólu mięśniowego i stawowego, a także np. przy zespołach bólowych kręgosłupa.

Poza medycyną, krioterapia miejscowa znalazła zastosowanie również w kosmetologii, gdzie pomaga w walce z cellulitem, rozstępami czy utrwaleniem efektu liftingu.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

  • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
  • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
  • Dowiedz się o nowych artykułach

Zabieg krioterapii miejscowej

Zabieg krioterapii miejscowej jest innowacyjną techniką terapeutyczną, która polega na miejscowym poddaniu organizmu silnemu działaniu niskich temperatur. W celu przeprowadzenia tego zabiegu wykorzystuje się specjalne komory kriogeniczne, w których pacjent narażany jest na ekstremalnie niskie temperatury przez krótki okres czasu. Terapia kriogeniczna działa poprzez zwiększenie przepływu krwi, co korzystnie wpływa na procesy regeneracyjne organizmu oraz redukuje ból i stan zapalny. Zabieg ten znajduje zastosowanie w leczeniu różnego rodzaju urazów, takich jak kontuzje mięśni i stawów, bóle reumatyczne czy przewlekłe zapalenia. Jest to również popularna metoda wykorzystywana w medycynie sportowej, szczególnie w przypadku kontuzji sportowców. Ponadto, krioterapia miejscowa może być stosowana jako terapia wspomagająca w leczeniu niektórych chorób skórnych, takich jak łuszczyca czy trądzik różowaty. Dzięki swoim właściwościom kojącym i przeciwzapalnym, zabieg ten przynosi ulgę pacjentom, poprawiając ich komfort życia. 

Krioterapia miejscowa w domu - czy można wykonać krioterapię miejscową w zaciszu domowym?

Stosowanie krioterapii w domowym zaciszu jest możliwe, jednak warto pamiętać, że nie powinniśmy stosować samodzielnie metody za każdym razem, gdy zauważymy ból, opuchliznę czy uraz. Używając zimnych kompresów niejednokrotnie zamiast pomóc, możemy pogorszyć sytuację. Warto skonsultować się z lekarzem i zdecydować o ewentualnym użyciu tej metody.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Czy każda kobieta powinna zrobić test na endometriozę?

Czy każda kobieta powinna zrobić test na endometriozę?

Chociaż coraz częściej mówi się o tym, jak ważne są regularne badania i dbanie o zdrowie, wciąż wiele osób lekceważy te zalecenia. W dodatku istnieją choroby, o których pomimo częstego występowania rzadko się w ogóle wspomina, co może utrudnić ich zdiagnozowanie. Jedną z nich jest endometrioza, czyli przewlekła choroba dotykająca układ rozrodczy. Nie dość, że może prowadzić do silnych bólów, to dodatkowo powodu problemy z płodnością. Najgorsze w tym wszystkim jest to, że endometrioza może dotyczyć nawet co dziesiątej kobiety w wieku rozrodczym na całym świecie!

Na które badania potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego?

Na które badania potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego?

Wizyta u lekarza rodzinnego to pierwszy krok w procesie diagnozowania i leczenia wielu dolegliwości. To właśnie lekarz rodzinny decyduje, jakie badania diagnostyczne są potrzebne, aby ustalić przyczynę dolegliwości pacjenta. Wiele z tych badań wymaga skierowania, które jest niezbędne do uzyskania refundacji z Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). W tym artykule omówimy, na które badania potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego, a także jakie są zasady i procedury związane z wystawianiem skierowań w przychodni lekarskiej.

Stany lękowe po alkoholu: jak je rozpoznać i pokonać

Stany lękowe po alkoholu: jak je rozpoznać i pokonać

Alkohol często kojarzony jest z relaksem, rozluźnieniem i beztroską. Niestety, jego nadmierne spożycie może mieć poważne konsekwencje, nie tylko dla zdrowia fizycznego, ale i psychicznego. Jednym z nieprzyjemnych skutków picia jest doświadczanie stanów lękowych po spożyciu alkoholu.W tym artykule przybliżymy specyfikę lęku po alkoholu, jego objawy, wpływ na życie osoby pijącej oraz dostępne metody radzenia sobie z problemem.

Skaling, piaskowanie i fluoryzacja – kluczowe procedury w profilaktyce stomatologicznej

Skaling, piaskowanie i fluoryzacja – kluczowe procedury w profilaktyce stomatologicznej

Wizyty higienizacyjne, w trakcie których można wykonać skaling, piaskowanie bądź fluoryzację, to doskonały sposób na uchronienie swoich zębów przed próchnicą oraz innymi poważniejszymi chorobami. Na czym polegają te zabiegi? Jak często warto je wykonywać, aby móc cieszyć się zdrowymi i pięknymi zębami? Odpowiadamy w poniższym artykule!

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca