Koronarografia - czym jest i jak przygotować się do zabiegu? Czy są jakieś przeciwwskazania do wykonania koronarografii? Koronarografia serca – na czym polega? 

Koronarografia - czym jest i jak przygotować się do zabiegu? Czy są jakieś przeciwwskazania do wykonania koronarografii? Koronarografia serca – na czym polega? 

W artykule dowiesz się, czym jest koronarografia i jakie są kroki przygotowawcze do tego zabiegu. Koronarografia jest specjalistycznym badaniem diagnostycznym, które ma na celu ocenę stanu naczyń wieńcowych serca. Jest to procedura stosowana w przypadku podejrzenia choroby wieńcowej oraz do planowania ewentualnego leczenia. Przygotowaliśmy dla Ciebie krótki poradnik, który przybliży Ci jak przebiega koronarografia i jak się do niej właściwie przygotować.

Na czym polega koronarografia?

Koronarografia to specjalistyczne badanie stosowane w kardiologii, które pozwala ocenić stan naczyń wieńcowych serca. Polega ona na wprowadzeniu do tętnic wieńcowych kontrastowego barwnika za pomocą cienkiego cewnika włożonego przez naczynie krwionośne. Pozwala to na szczegółową analizę naczyń wieńcowych, a także identyfikację ewentualnych zwężeń czy niedrożności, które mogą powodować niedotlenienie serca.

Dlaczego wykonuje się koronarografię?

Koronarografia wykonuje się w celu zdiagnozowania choroby wieńcowej lub oceny jej zaawansowania. Główne wskazania do przeprowadzenia tego badania to:

 • typowe objawy choroby wieńcowej, takie jak ból w klatce piersiowej, duszność podczas wysiłku lub zawroty głowy;
 • nieprawidłowe wyniki badań diagnostycznych, takich jak elektrokardiogram (EKG) czy badanie stresowe;
 • planowanie planu leczenia, chociażby w przypadku potrzeby stosowania stentów naczyniowych lub pomostów aortalno-wieńcowych;
 • ocena skuteczności leczenia operacyjnego lub farmakologicznego choroby wieńcowej.

Kiedy koronarografia może być niewskazana?

W niektórych przypadkach koronarografia może być niewskazana lub wymaga specjalnej ostrożności. Przeciwwskazania do wykonania tego badania to:

 • alergia na jod lub substancje kontrastowe;
 • ciąża - konieczne jest ocenienie korzyści i ryzyka oraz skonsultowanie się z lekarzem prowadzącym;
 • ciężka niewydolność nerek, która może skomplikować podanie środka kontrastowego;
 • niestabilna hemodynamika - badanie może zagrażać stabilności pacjenta, dlatego wymaga szczególnej oceny.

Jak wygląda koronarografia?

Przed rozpoczęciem koronarografii pacjent zostaje poddany ogólnemu badaniu kardiologicznemu. Procedura jest przeprowadzana w sali zabiegowej, podczas którego pacjent leży na stole operacyjnym. Po znieczuleniu miejsca wkłucia, lekarz wprowadza cienki cewnik przez tętnicę promieniową lub udową, a następnie prowadzi go do tętnic wieńcowych. Podczas zabiegu kontrast jest podawany do naczyń wieńcowych, co pozwala na uzyskanie dokładnych obrazów. Pod kontrolą przezskórnej diagnostyki obrazowej (ang. percutaneous coronary intervention - PCI) lekarz ocenia naczynia wieńcowe i jeśli zachodzi taka potrzeba, wykonuje jednocześnie zabieg angioplastyki, stentowania lub wszczepienia pomostów aortalno-wieńcowych.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Jak czytać wyniki koronarografii?

Po zakończeniu zabiegu, lekarz ocenia uzyskane obrazy naczyń wieńcowych. Wyniki koronarografii mogą pokazywać:

 • ewentualne zwężenie lub niedrożności tętnic wieńcowych;
 • obecność blaszek miażdżycowych;
 • stan naczyń, takich jak tętnice główne i ich rozgałęzienia;
 • ewentualne zmiany w anatomicznej budowie naczyń;
 • obecność skrzeplin lub innych nieprawidłowości.

Znaczenie koronarografii w diagnozowaniu i leczeniu chorób serca

Koronarografia ma kluczowe znaczenie w diagnozowaniu i ocenie chorób serca, takich jak choroba wieńcowa czy zawał serca. Pozwala na dokładną lokalizację i ocenę wielkości ewentualnych zwężeń czy niedrożności naczyń wieńcowych. Na podstawie wyników koronarografii lekarz może wskazać dalszy plan leczenia, takie jak wstawienie stentu lub wykonanie pontażu naczyniowego. Procedura ta jest jednym z najważniejszych narzędzi w kardiologii, które umożliwia dokładną diagnostykę chorób serca i poprawę jakości życia pacjentów.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Jakie okulary wybrać, aby zmniejszyć zmęczenie oczu?

Jakie okulary wybrać, aby zmniejszyć zmęczenie oczu?

Zmęczenie oczu to powszechny problem, zwłaszcza w erze cyfrowej, kiedy większość czasu spędzamy przed ekranami komputerów i urządzeń mobilnych. Wybór odpowiednich okularów może pomóc zminimalizować ten problem i zapewnić oczom większy komfort podczas pracy. W tym artykule omówimy, jakie okulary warto wybrać, aby zmniejszyć zmęczenie oczu.

Jakie są główne objawy zaburzeń lękowych?

Jakie są główne objawy zaburzeń lękowych?

Zaburzenia lękowe są poważnym problemem dotykającym wielu osób. Czym dokładnie się charakteryzują?

Jak prawidłowo konturować twarz? Poradnik dla początkujących

Jak prawidłowo konturować twarz? Poradnik dla początkujących

Konturowanie to technika makijażu, która polega na używaniu ciemniejszych i jaśniejszych odcieni kosmetyków po to, by podkreślić lub ukryć pewne partie twarzy. Dzięki zastosowaniu tej metody możesz uwydatnić kości policzkowe, wysmuklić nos lub zdefiniować linię szczęki. Robiąc to prawidłowo, poprawisz proporcje swojej twarzy, a także nadasz makijażowi atrakcyjnego, nowoczesnego wyglądu. Jak skutecznie konturować? Już teraz sprawdź nasze najważniejsze wskazówki dla początkujących kobiet!

Bor - Mikroelement Wspierający Organizm w Suplementacji Diety

Bor - Mikroelement Wspierający Organizm w Suplementacji Diety

Czy wiesz, jak istotną rolę odgrywa bor w utrzymaniu optymalnego stanu zdrowia?

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca