Kombucza a właściwości zdrowotne

Kombucza a właściwości zdrowotne

Kombucza to coraz bardziej popularny herbaciany napój orzeźwiający przygotowywany z grzybka japońskiego, jednak czy jest on dla każdego? 

Kombucza

Kombucza to napój znany od tysięcy lat. Jest on wytwarzany z herbaty, cukru i specjalnej kultury SCOBY (Symbiotyczna Kultura Bakterii i Drożdży). SCOBY to grzyb herbaciany lub grzybek japoński, który rośnie na wierzchu mieszanki, pomagając fermentować ją w musujący napój o właściwościach probiotycznych.

Czym jest kombucha ?

Kombucha jest wynikiem symbiotycznej kultury bakterii i drożdży (SCOBY), która tworzy galaretowatą masę na bazie herbaty. SCOBY to postać galaretowatej masy, którą często można zobaczyć na wierzchu kombuchy w butelkach lub słoikach.

Grzybek herbaciany możemy wychodować sami poprzez tzw. starter będący zaczynem w produkcji naszego napoju.Kombucha powstaje właśnie z wykorzystaniem owej masy SCOBY, a piwowarzy następnie wyrzucają ją po zakończeniu parzenia.Kombucha wykazuje swoje cenne właściwości dzięki połączeniu drożdży i bakterii, oba te składniki mają różny wpływ na produkt końcowy.

Właściwości kombuczy

  • SCOBY to grupa symbiotycznych kultur drożdży i bakterii.
  • Kombucza to sfermentowana herbata. Jest wytwarzana przez dodanie SCOBY do bazy herbaty, która następnie rośnie, wydzielając wiele korzystnych enzymów, które żywią się cukrem zawartym w herbacie. Enzymy te pomagają rozkładać cukry zawarte w herbacie, dzięki czemu kombucza wspomaga trawienie!

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

  • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
  • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
  • Dowiedz się o nowych artykułach

Napój z kombuchy a właściwości zdrowotne 

Kombucha może być przygotowywana w domu, kupowana lub używana w przepisach.Z pewnością warto pić ten orzeźwiający napój

Kombucha to sfermentowana herbata znana od wieków. Powstaje poprzez dodanie SCOBY (symbiotycznej kolonii bakterii i drożdży) do słodzonej czarnej lub zielonej herbaty, a następnie pozostawienie jej do fermentacji na kilka tygodni. W wyniku tego procesu powstaje kwaśny płyn, który zawiera probiotyki, witaminy z grupy B, witaminę c, kwasy organiczne, kwas mlekowy i inne składniki odżywcze. Proces fermentacji powoduje również lekkie nasycenie dwutlenkiem węgla, dzięki czemu kombucha bardziej przypomina napoje gazowane niż inne rodzaje herbat - choć nie zawiera kofeiny!

Kwas octowy zawarty w kombuchy może pomóc nam przyśpieszyć metabolizm, przyczyniając się do zwiększenia tempa spalania tłuszczu i pomóc nam w odchudzaniu.

Istnieje wiele sposobów na przygotowanie kombuchy w domu: Możesz zakupić zestaw startowy online lub w specjalistycznych sklepach, zrobić własną SCOBY, łącząc ziarna kefiru wodnego z cukrem, lub kupić gotowe butelki od licznych firm.

Przepis na kombuchę a przeciwwskazania

Wniosek z tego jest taki, że kombucha istnieje od tysięcy lat, ale jej obecna popularność rośnie.

Gotowy napój sfermentowana herbata wytwarzana z symbiotycznej kultury bakterii i drożdży. Kombucha (combo-bucha) wykorzystuje te same składniki, co zwykła kombucha, ale zawiera również sok owocowy lub inne substancje słodzące, takie jak miód lub ekstrakt z liści stewii. Można ją przygotować w domu lub kupić w sklepie.

Kombucha jak już udowodniono wykazuje właściwości lecznicze jednak nie może być spożywana przez dzieci ze względu na zawartość alkoholu, jak również diabetycy czy kobiety w ciąży.Spożycie kombuchy w nadmiernych ilościach może powodować dostarczenie do organizmu zbyt dużych ilości fluorków.

Picie napoju z kombuchy nie powinno być większe niż 100 - 150 ml dziennie.

Picie kombuchy

Kombucha to świetny sposób na wprowadzenie do diety większej ilości probiotyków. Ma również wiele korzyści zdrowotnych, w tym wspomaga trawienie i wzmacnia układ odpornościowy. Jeśli chcesz spróbować tego starożytnego napoju, zalecamy zrobienie go w domu! Sprawdź nasze kursy - dietetyk kurs online.

Twoje zdrowie naprawdę jest dla ciebie najważniejsze ?

Dowiedz się więcej z unikalnych autorskich szkoleń, które znajdziesz na pierwszej w Polsce platformie edukacyjnej o zdrowiu - Bez Tabletek. 

Dołącz już dziś w cenie jednej kawy na mieście !

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Skaling, piaskowanie i fluoryzacja – kluczowe procedury w profilaktyce stomatologicznej

Skaling, piaskowanie i fluoryzacja – kluczowe procedury w profilaktyce stomatologicznej

Wizyty higienizacyjne, w trakcie których można wykonać skaling, piaskowanie bądź fluoryzację, to doskonały sposób na uchronienie swoich zębów przed próchnicą oraz innymi poważniejszymi chorobami. Na czym polegają te zabiegi? Jak często warto je wykonywać, aby móc cieszyć się zdrowymi i pięknymi zębami? Odpowiadamy w poniższym artykule!

Historia i zastosowania marihuany medycznej

Historia i zastosowania marihuany medycznej

Marihuana medyczna, czyli zastosowanie konopi indyjskich w celach terapeutycznych, ma długą i dynamiczną historię, która sięga tysięcy lat. Już w starożytnych cywilizacjach, takich jak chińska, indyjska czy egipska, konopie były wykorzystywane ze względu na swoje właściwości lecznicze. A jak to wygląda dzisiaj?

Jak fotele masujące mogą przynieść ulgę w bólach pleców?

Jak fotele masujące mogą przynieść ulgę w bólach pleców?

Masaż jest jedną z najstarszych form terapii używanych do łagodzenia bólu, poprawy krążenia krwi i obniżenia poziomu stresu. Techniki masażu, takie jak uciskanie, rozcieranie, i głaskanie, mają na celu stymulowanie mięśni oraz układu krwionośnego, co przynosi ulgę w bólach i sprzyja zdrowiu fizycznemu. Historia masażu sięga tysięcy lat wstecz, kiedy to był on stosowany zarówno w medycynie wschodniej, jak i zachodniej do holistycznego leczenia różnorodnych dolegliwości.

Starania o dziecko – co warto wiedzieć?

Starania o dziecko – co warto wiedzieć?

Decyzja o posiadaniu potomstwa może być jedną z najważniejszych w życiu. Dla wielu osób jest to spełnienie marzeń i naturalny krok w rozwoju rodziny. Jednak o czym warto wiedzieć starając się o dziecko?

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca