bezTabletek.pl

Praktyczna wiedza o twoim
zdrowiu w przystępnej formie

Kocimiętka - właściwości lecznicze

Blog healthcare

Kocimiętka - właściwości lecznicze

Kocimiętka jaka to roślina i dlaczego jest tak popularna w medycynie ludowej i wśród kotów ? Sprawdziliśmy to dla ciebie !

Spis treści

 1. Kocimiętka działanie
 2. Czy kocimiętka działa na koty ?
 3. Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera
 4. Właściwości lecznicze kocimiętki
 5. Co to jest nepetalakton ?
 6. Podanie kotu kocimiętki może prowadzić do nadpobudliwości
 7. Warto jednak wiedzieć
 8. Przysmak do uprawy w domu
 9. Kocimiętka a inne korzyści, o których do tej pory nikt nie wiedział !
 10. Dowiedz się więcej dzięki naszym szkoleniom:

Kocimiętka właściwości lecznicze 

Koty są znane z tego, że są zabawne, ciekawskie i energiczne. Ale czy wiesz, że kocimiętka może pomóc im być bardziej spokojnymi i zrelaksowanymi? I czy wiesz również, że może mieć podobny wpływ na ludzi? To prawda! Kocimiętka to zioło, które pochodzi z rodziny miętowatych i jest używane przez ludzi od tysięcy lat. W tym artykule przyjrzymy się kilku faktom na temat kocimiętki: czym jest, jak działa na koty (i ludzi), gdzie ją zdobyć i jak jej używać, jeśli chcesz dać swojemu zwierzakowi nowe, zabawne zabawki lub smakołyki.

Kocimiętka działanie

Kocimiętka to wieloletnie zioło, które rośnie dziko i jest również uprawiane. Można ją łatwo wyhodować we własnym ogródku, a nawet kupić w lokalnej szkółce lub online. Kocimiętka od dawna stosowana jest jako ziołowy środek na różne dolegliwości zdrowotne, takie jak bóle głowy, bezsenność i gorączka. Wykazano, że kocimiętka ma właściwości przeciwutleniające, które pomagają zwalczać wolne rodniki w organizmie.

Czy kocimiętka działa na koty ?

Łacińska nazwa kocimiętki to Nepeta cataria. Potoczne nazwy kocimiętki to catmint i catwort, podczas gdy jej nazwa botaniczna to Nepeta cataria.

Kocimiętka zawiera olejek eteryczny zwany nepetalaktonem, który ma silny zapach podobny do mięty, ale z nutami cytrusowymi, którym wiele kotów nie może się oprzeć. Kiedy ją powąchasz, będziesz wiedział dlaczego!

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Właściwości lecznicze kocimiętki

Aktywnym składnikiem kocimiętki jest nepetalakton, związek chemiczny, który nadaje jej euforyczny efekt. Nepetalakton wiąże się z receptorami w układzie węchowym nosa kotów i stymuluje je, powodując u nich stan podniecenia i nadpobudliwości.

Aby zrozumieć, jak to działa, musimy przyjrzeć się temu, jak koty wyczuwają swój świat. Koty mają prawie dwa razy więcej receptorów zapachowych niż ludzie (około 200 milionów w porównaniu do naszych 80 milionów), więc mogą wykrywać zapachy na znacznie niższych poziomach niż my - pojedyncza cząsteczka w porównaniu do 10 000 cząsteczek dla nas! Ma to sens, jeśli się nad tym zastanowić: jeśli próbujesz upolować ofiarę lub uniknąć drapieżników, poruszając się szybko przez gęstą roślinność lub za rogami, nie będąc zauważonym (a wszystko to będąc głodnym), posiadanie dodatkowych wyostrzonych zmysłów z pewnością by się przydało!

Co to jest nepetalakton ?

Nepetalakton, aktywna substancja chemiczna zawarta w kocimiętce, wiąże się z receptorami w nosie kota i powoduje, że zachowuje się on dziwnie, gdy poczuje jej zapach. Reakcja ta trwa zwykle od 10 do 15 minut, po czym ustępuje. Efekty obejmują zwiększoną wesołość i przywiązanie do ludzi lub innych kotów. Niektóre koty stają się również nadpobudliwe i skoczne pod wpływem kocimiętki - zachowanie to jest czasami mylone z agresją przez właścicieli, którzy nie wiedzą, co się dzieje!

Większość ludzi wie, jak reaguje ich własny pies lub kot, gdy napotkają tę roślinę.Pierwszą rzeczą, którą musimy wiedzieć o naszych kocich przyjaciołach, jest to, czy są one "wysoko reagujące", czy nie (co oznacza, że są podekscytowane zapachem). Jeśli twój kot należy do tej kategorii, to gratulacje - masz szczęśliwą małą futrzaną kulkę!

Podanie kotu kocimiętki może prowadzić do nadpobudliwości

Podanie kotu odrobiny kocimiętki może prowadzić do nadpobudliwości. Dotyczy to zwłaszcza kociąt i młodszych kotów. Roślina ta zawiera substancję chemiczną o nazwie nepetalakton, która naśladuje feromony u kotów, powodując różnego rodzaju zabawne reakcje!

Twój kot może tarzać się po podłodze lub ocierać o ciebie lub inne przedmioty w pokoju, jakby był łaskotany przez niewidzialną rękę - to normalne! Oprócz bycia figlarnym i czułym, niektóre koty mogą również rozwinąć problem ślinienia się po kontakcie z tą rośliną zielną. Jeśli tak się stanie, nie należy się martwić: to tylko kolejny znak, że zwierzę zbyt dobrze bawiło się swoją nową zabawką!Nie wiadomo, dlaczego niektóre koty reagują na kocimiętkę, a inne nie, ani jak długo utrzymują się efekty.

Aktywnym składnikiem kocimiętki jest nepetalakton, który wiąże się z receptorem w mózgu kota, odpowiedzialnym za jego stymulację. Kiedy tak się dzieje, wywołuje to reakcję podobną do feromonów - substancji chemicznych, które powodują, że zwierzę czuje pociąg do innego przedstawiciela swojego gatunku. Oprócz stosowania jako zioło w herbacie lub zmielone na ciasteczka i smakołyki (które mogą być niebezpieczne w przypadku spożycia), niektórzy ludzie zgłaszali, że używają go jako sposobu na problemy behawioralne swoich zwierząt, takie jak lęk lub agresja związana z nudą; jednak nie ma jeszcze wystarczających dowodów na to, czy to rzeczywiście działa w większości przypadków, ponieważ nie wszystkie koty reagują pozytywnie na jego zapach

Warto jednak wiedzieć

Kocimiętka jest powszechnie stosowana jako alternatywny lek na alergie i stany lękowe. Jej rzekome działanie obejmuje uspokojenie nerwów i zmniejszenie stanu zapalnego, co może pomóc złagodzić ból. Niektórzy twierdzą również, że kocimiętka może być pomocna w łagodzeniu objawów PMS, migreny i bezsenności.

W niewielkim badaniu opublikowanym w Journal of Alternative Complementary Medicine w 2017 r. naukowcy odkryli, że kocimiętka może być skuteczna w zmniejszaniu objawów związanych z zespołem jelita drażliwego (IBS).

Choć wyniki te są obiecujące, nie są one jeszcze rozstrzygające - potrzeba byłoby znacznie większych badań z udziałem większej liczby uczestników, zanim dowiemy się, czy kocimiętka może naprawdę skutecznie pomóc w leczeniu wszelkiego rodzaju dolegliwości lub schorzeń.Napar z kocimiętki jak i liście z kocimiętki są popularne w medycynie naturalnej i ziołolecznictwie.

Przysmak do uprawy w domu

Oprócz serwowania jej jako przysmaku, można ją uprawiać w doniczkach w domu lub na balkonie z nasion lub kupując rośliny w szkółkach lub centrach ogrodniczych. Kocimiętka jako ziele będzie naszym wieloletnim przyjacielem i będzie powracać każdego roku. Kocimiętka to roślina, którą należy sadzić wiosną lub jesienią w słonecznym miejscu z dobrze przepuszczalną glebą i dobrą cyrkulacją powietrza, gdyż kwitnie od maja do września. Podlewajmy ja regularnie, aż rośliny się zakorzenią, a następnie tylko wtedy, gdy gleba jest sucha w dotyku na powierzchni 1 cala gleby (2 cm).

Kocimiętka a inne korzyści, o których do tej pory nikt nie wiedział !

Kocimiętka to świetny sposób na zapewnienie rozrywki swojemu kociemu przyjacielowi, ale mogą istnieć inne korzyści, o których do tej pory nie wiedziałeś!

 • Kocimiętka może pomóc zmniejszyć stres i niepokój.
 • Może również poprawić jakość snu u kotów cierpiących na bezsenność lub inne zaburzenia snu.

Wykazano, że kocimiętka ma podobne działanie jak korzeń waleriany i chmiel, jeśli chodzi o zmniejszanie poziomu lęku u ludzi, więc jeśli twój kot wydaje się często nerwowy lub zestresowany, rozważ podanie mu kocimiętki jako alternatywnego lekarstwa na te problemy (lub nawet dla zabawy).

Chcesz wiedzieć więcej na temat ziołolecznictwa ?

Jeśli interesują Cię unikalne szkolenia dotyczące zdrowia i samorozwoju to zapraszamy do dołączenia do platformy Bez Tabletek.

Miesięczny dostęp bez limitów i rezygnujesz kiedy chcesz

Dołącz do nas już teraz!
 • Facebook
 • Spreaker
 • LinkedIn
5/510 ocen

oceń ten artykuł

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Kombucza a właściwości zdrowotne

Kombucza a właściwości zdrowotne

Kombucza to coraz bardziej popularny herbaciany napój orzeźwiający przygotowywany z grzybka japońskiego, jednak czy jest on dla każdego? 

Kolendra siewna - coriandrum sativum

Kolendra siewna - coriandrum sativum

Kolendra siewna - jak uprawiać tą jednoroczną roślinę i jakie jest jej działanie, właściwości i zastosowanie ?

Olej marchewkowy - czy olej z marchwi jest zdrowy ?

Olej marchewkowy - czy olej z marchwi jest zdrowy ?

Coraz bardziej popularny w naszych produktach ale czy olej marchewkowy jest zdrowy ? Jakie są jego właściwości i czy olej marchwiowy jest dla każdego ? 

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Zarejestruj się już teraz
Dożywotnia licencja

Dożywotni nielimitowany dostęp do platformy

990PLN

jednorazowa płatność

 • Obszerna baza wiedzy
 • Dożywotni dostęp do platformy
 • Nowe kursy każdego miesiąca
Kup teraz
 • Raty PayU
 • Blik
 • VISA
 • Master Card

Możesz także skorzystać z subskrypcji

 • Miesięczna subskrypcja

  Raptem tyle co dwie kawy na mieście i rezygnujesz kiedy chcesz !

  45PLN

  miesięcznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska miesięczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz
 • Roczna subskrypcja

  Wybierając roczną subskrypcje otrzymujesz miesiąc gratis !

  495PLN

  rocznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz