Kocimiętka - właściwości lecznicze

Kocimiętka - właściwości lecznicze

Kocimiętka jaka to roślina i dlaczego jest tak popularna w medycynie ludowej i wśród kotów ? Sprawdziliśmy to dla ciebie !

Kocimiętka właściwości lecznicze 

Koty są znane z tego, że są zabawne, ciekawskie i energiczne. Ale czy wiesz, że kocimiętka może pomóc im być bardziej spokojnymi i zrelaksowanymi? I czy wiesz również, że może mieć podobny wpływ na ludzi? To prawda! Kocimiętka to zioło, które pochodzi z rodziny miętowatych i jest używane przez ludzi od tysięcy lat. W tym artykule przyjrzymy się kilku faktom na temat kocimiętki: czym jest, jak działa na koty (i ludzi), gdzie ją zdobyć i jak jej używać, jeśli chcesz dać swojemu zwierzakowi nowe, zabawne zabawki lub smakołyki.

Kocimiętka działanie

Kocimiętka to wieloletnie zioło, które rośnie dziko i jest również uprawiane. Można ją łatwo wyhodować we własnym ogródku, a nawet kupić w lokalnej szkółce lub online. Kocimiętka od dawna stosowana jest jako ziołowy środek na różne dolegliwości zdrowotne, takie jak bóle głowy, bezsenność i gorączka. Wykazano, że kocimiętka ma właściwości przeciwutleniające, które pomagają zwalczać wolne rodniki w organizmie.

Czy kocimiętka działa na koty ?

Łacińska nazwa kocimiętki to Nepeta cataria. Potoczne nazwy kocimiętki to catmint i catwort, podczas gdy jej nazwa botaniczna to Nepeta cataria.

Kocimiętka zawiera olejek eteryczny zwany nepetalaktonem, który ma silny zapach podobny do mięty, ale z nutami cytrusowymi, którym wiele kotów nie może się oprzeć. Kiedy ją powąchasz, będziesz wiedział dlaczego!

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

  • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
  • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
  • Dowiedz się o nowych artykułach

Właściwości lecznicze kocimiętki

Aktywnym składnikiem kocimiętki jest nepetalakton, związek chemiczny, który nadaje jej euforyczny efekt. Nepetalakton wiąże się z receptorami w układzie węchowym nosa kotów i stymuluje je, powodując u nich stan podniecenia i nadpobudliwości.

Aby zrozumieć, jak to działa, musimy przyjrzeć się temu, jak koty wyczuwają swój świat. Koty mają prawie dwa razy więcej receptorów zapachowych niż ludzie (około 200 milionów w porównaniu do naszych 80 milionów), więc mogą wykrywać zapachy na znacznie niższych poziomach niż my - pojedyncza cząsteczka w porównaniu do 10 000 cząsteczek dla nas! Ma to sens, jeśli się nad tym zastanowić: jeśli próbujesz upolować ofiarę lub uniknąć drapieżników, poruszając się szybko przez gęstą roślinność lub za rogami, nie będąc zauważonym (a wszystko to będąc głodnym), posiadanie dodatkowych wyostrzonych zmysłów z pewnością by się przydało!

Co to jest nepetalakton ?

Nepetalakton, aktywna substancja chemiczna zawarta w kocimiętce, wiąże się z receptorami w nosie kota i powoduje, że zachowuje się on dziwnie, gdy poczuje jej zapach. Reakcja ta trwa zwykle od 10 do 15 minut, po czym ustępuje. Efekty obejmują zwiększoną wesołość i przywiązanie do ludzi lub innych kotów. Niektóre koty stają się również nadpobudliwe i skoczne pod wpływem kocimiętki - zachowanie to jest czasami mylone z agresją przez właścicieli, którzy nie wiedzą, co się dzieje!

Większość ludzi wie, jak reaguje ich własny pies lub kot, gdy napotkają tę roślinę.Pierwszą rzeczą, którą musimy wiedzieć o naszych kocich przyjaciołach, jest to, czy są one "wysoko reagujące", czy nie (co oznacza, że są podekscytowane zapachem). Jeśli twój kot należy do tej kategorii, to gratulacje - masz szczęśliwą małą futrzaną kulkę!

Podanie kotu kocimiętki może prowadzić do nadpobudliwości

Podanie kotu odrobiny kocimiętki może prowadzić do nadpobudliwości. Dotyczy to zwłaszcza kociąt i młodszych kotów. Roślina ta zawiera substancję chemiczną o nazwie nepetalakton, która naśladuje feromony u kotów, powodując różnego rodzaju zabawne reakcje!

Twój kot może tarzać się po podłodze lub ocierać o ciebie lub inne przedmioty w pokoju, jakby był łaskotany przez niewidzialną rękę - to normalne! Oprócz bycia figlarnym i czułym, niektóre koty mogą również rozwinąć problem ślinienia się po kontakcie z tą rośliną zielną. Jeśli tak się stanie, nie należy się martwić: to tylko kolejny znak, że zwierzę zbyt dobrze bawiło się swoją nową zabawką!Nie wiadomo, dlaczego niektóre koty reagują na kocimiętkę, a inne nie, ani jak długo utrzymują się efekty.

Aktywnym składnikiem kocimiętki jest nepetalakton, który wiąże się z receptorem w mózgu kota, odpowiedzialnym za jego stymulację. Kiedy tak się dzieje, wywołuje to reakcję podobną do feromonów - substancji chemicznych, które powodują, że zwierzę czuje pociąg do innego przedstawiciela swojego gatunku. Oprócz stosowania jako zioło w herbacie lub zmielone na ciasteczka i smakołyki (które mogą być niebezpieczne w przypadku spożycia), niektórzy ludzie zgłaszali, że używają go jako sposobu na problemy behawioralne swoich zwierząt, takie jak lęk lub agresja związana z nudą; jednak nie ma jeszcze wystarczających dowodów na to, czy to rzeczywiście działa w większości przypadków, ponieważ nie wszystkie koty reagują pozytywnie na jego zapach

Warto jednak wiedzieć

Kocimiętka jest powszechnie stosowana jako alternatywny lek na alergie i stany lękowe. Jej rzekome działanie obejmuje uspokojenie nerwów i zmniejszenie stanu zapalnego, co może pomóc złagodzić ból. Niektórzy twierdzą również, że kocimiętka może być pomocna w łagodzeniu objawów PMS, migreny i bezsenności.

W niewielkim badaniu opublikowanym w Journal of Alternative Complementary Medicine w 2017 r. naukowcy odkryli, że kocimiętka może być skuteczna w zmniejszaniu objawów związanych z zespołem jelita drażliwego (IBS).

Choć wyniki te są obiecujące, nie są one jeszcze rozstrzygające - potrzeba byłoby znacznie większych badań z udziałem większej liczby uczestników, zanim dowiemy się, czy kocimiętka może naprawdę skutecznie pomóc w leczeniu wszelkiego rodzaju dolegliwości lub schorzeń.Napar z kocimiętki jak i liście z kocimiętki są popularne w medycynie naturalnej i ziołolecznictwie.

Przysmak do uprawy w domu

Oprócz serwowania jej jako przysmaku, można ją uprawiać w doniczkach w domu lub na balkonie z nasion lub kupując rośliny w szkółkach lub centrach ogrodniczych. Kocimiętka jako ziele będzie naszym wieloletnim przyjacielem i będzie powracać każdego roku. Kocimiętka to roślina, którą należy sadzić wiosną lub jesienią w słonecznym miejscu z dobrze przepuszczalną glebą i dobrą cyrkulacją powietrza, gdyż kwitnie od maja do września. Podlewajmy ja regularnie, aż rośliny się zakorzenią, a następnie tylko wtedy, gdy gleba jest sucha w dotyku na powierzchni 1 cala gleby (2 cm).

Kocimiętka a inne korzyści, o których do tej pory nikt nie wiedział !

Kocimiętka to świetny sposób na zapewnienie rozrywki swojemu kociemu przyjacielowi, ale mogą istnieć inne korzyści, o których do tej pory nie wiedziałeś!

  • Kocimiętka może pomóc zmniejszyć stres i niepokój.
  • Może również poprawić jakość snu u kotów cierpiących na bezsenność lub inne zaburzenia snu.

Wykazano, że kocimiętka ma podobne działanie jak korzeń waleriany i chmiel, jeśli chodzi o zmniejszanie poziomu lęku u ludzi, więc jeśli twój kot wydaje się często nerwowy lub zestresowany, rozważ podanie mu kocimiętki jako alternatywnego lekarstwa na te problemy (lub nawet dla zabawy).

Chcesz wiedzieć więcej na temat ziołolecznictwa ?

Jeśli interesują Cię unikalne szkolenia dotyczące zdrowia i samorozwoju to zapraszamy do dołączenia do platformy Bez Tabletek.

Miesięczny dostęp bez limitów i rezygnujesz kiedy chcesz

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Jak zadbać o profesjonalizm pracowników w salonach kosmetycznych?

Jak zadbać o profesjonalizm pracowników w salonach kosmetycznych?

W branży beauty właściwa prezencja liczy się jak nigdzie indziej. To właśnie pracownicy salonów kosmetycznych są ich prawdziwą wizytówką, dlatego muszą wyglądać nienagannie, nawet po wielu godzinach pracy. Ważna jest nie tylko estetyka, ale również spójność. Jakie standardy warto wdrożyć we własnym salonie urody? Podpowiadamy w poniższym artykule!

Zabiegi w ramach turnusów rehabilitacyjnych PFRON - jak dokonać właściwego wyboru?

Zabiegi w ramach turnusów rehabilitacyjnych PFRON - jak dokonać właściwego wyboru?

Rehabilitacja odgrywa kluczową rolę w powrocie do zdrowia i poprawie jakości życia. Dzięki odpowiednio dobranym zabiegom pacjenci mogą skutecznie przeciwdziałać lub łagodzić swoje dolegliwości, zwiększając sprawność fizyczną, przywracając normalne funkcje ciała oraz zmniejszając ból.

Korzyści i Zagrożenia Związane z Spożyciem Kofeiny w Kawie

Korzyści i Zagrożenia Związane z Spożyciem Kofeiny w Kawie

Kawa jest jednym z najbardziej popularnych napojów na całym świecie. Niemal każdego dnia miliony ludzi konsumują kawę, by zyskać energię i poprawić swoją koncentrację. Kluczowym składnikiem wpływającym na te właściwości jest kofeina. Jednakże, z jakimi korzyściami i zagrożeniami związanymi z kofeiną w kawie powinniśmy być świadomi? Artykuł ten ma na celu rzetelne omówienie tego zagadnienia.

Mezator M1 w wersji Refurbished ponownie dostępny!

Mezator M1 w wersji Refurbished ponownie dostępny!

Dzisiaj rozpoczyna się rejestracja dla wszystkich zainteresowanych unikatowym modelem Mezator M1 w wersji Refurbished. To nadal ta sama zaawansowana technologia, ale teraz dostępna w rewelacyjnej cenie - jedynie 9999 zł, zamiast standardowych 40.310 zł.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
195zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca