bezTabletek.pl

Praktyczna wiedza o twoim
zdrowiu w przystępnej formie

Jodek potasu - jak dawkować tabletki?

Blog healthcare

Jodek potasu - jak dawkować tabletki?

Co to jest jodek potasu? Czy tabletki z jodkiem potasu chronią przed wchłanianiem promieniotwórczego jodu? Celem przyjmowania tabletek jodku potasu, podobnie jak kiedyś płynu lugola jest ochrona organizmu przed działaniem radioaktywnego jodu, w sytuacji uwolnienia go podczas awarii elektrowni atomowej.W razie zagrożenia dystrybucja tabletek jodku potasu będzie wydawać lek m.in dzieciom w szkołach.Przyjmowanie jodku potasu przez dzieci jest obowiązkowe, ponieważ w tym wieku ryzyko zachorowania na raka tarczycy jest największe.

Spis treści

 1. Kiedy zażywać jodek potasu?
 2. Jodek potasu - jak dawkować?
 3. Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera
 4. Przeciwwskazania i potencjalne zagrożenia
 5. Dowiedz się więcej dzięki naszym szkoleniom:

Kiedy zażywać jodek potasu?

Jodek potasu (sól potasowa kwasu jodowodorowego (KI)) to związek chemiczny, który wygląda jak bezbarwne kryształy. W przypadku zagrożenia promieniotwórczego powinno się stosować jodek potasu, ponieważ chroni on przed rakiem tarczycy. Wynika to z tego, że nasyca on tarczycę stabilnym jodem. Należy jednak wiedzieć, że przyjęty niewłaściwie może być niebezpieczny oraz przyczynić się do powstania problemów zdrowotnych.

Głównym celem spożycia jodku potasu podczas incydentów nuklearnych jest wysycenie tarczycy jodem bezpiecznym. Dzięki temu nie będzie w niej miejsca na jod promieniotwórczy. Przyjęcie potasu w sytuacji zagrożenia radiacyjnego obecnego na terenie kraju zmniejsza ryzyko rozwoju raka tarczycy.

Ryzyko rozwoju nowotworu jest największe wśród dzieci i młodzieży do 15. roku życia. Spożycie tabletek z jodem

przez zdrowe dzieci nie powinno mieć żadnych działań niepożądanych.

Wśród właściwości medycznych zastosowania jodku potasu w przypadku leczenia pacjentów, wymienia się korzystne, a także ochronne działanie na tarczycę. Ponadto wykazuje on działanie przeciwzapalne, przeciwobrzękowe oraz wykrztuśne. Odpowiednia ilość mg jodu wspomaga leczenie grzybiczej choroby skórnej. Należy jednak pamiętać, że przed przyjęciem tabletek z jodkiem potasu, innych leków, bądź suplementów diety należy skonsultować się z lekarzem, który ustali odpowiednią dawkę.

Jodek potasu - jak dawkować?

Najbardziej optymalne jest przyjmowanie jodku potasu (jodu stabilnego) w okresie od 24 godzin przed przewidywanym początkiem ekspozycji na promieniowanie do 2 godzin po jego rozpoczęciu (należy przyjąć jodek potasu w dawce 65 mg). Ponadto uzasadnione jest również jego zastosowanie w ciągu 8 godzin od rozpoczęcia ekspozycji.

Nie zalecane jest natomiast branie jodku potasu później niż 24 godziny po ekspozycji promieniotwórczego jodu. Zgodnie ze wskazaniami medycznymi takie postąpienie może wyrządzić więcej szkód niż korzyści zdrowotnych.

W przypadku realnego zagrożenia jodem radioaktywnym zwykle wystarcza jednorazowe podanie jodu. W sytuacji długotrwałego, czyli dłuższego niż 24 godziny albo wielokrotnego narażenia na promieniotwórcze izotopy jodu będzie najprawdopodobniej konieczne powtórne podanie stabilnego jodu.

Drugiej dawki jodku potasu nie należy podawać noworodkom, kobietom w okresie ciąży i karmienia piersią, a także osobom po 60. roku życia.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Przeciwwskazania i potencjalne zagrożenia

Jodku potasu nie powinny przyjmować osoby:

 • u których stwierdzono alergię na jodek potasu albo jakikolwiek inny składnik leku
 • z nadczynnością tarczycy
 • z zaburzeniami w obrębie naczyń krwionośnych
 • z niektórymi chorobami autoimmunologicznymi

Ostrożność przed przyjęciem jodku oraz skonsultować się z lekarzem powinny osoby u których:

 • stwierdzone w wywiadzie choroby tarczycy (również w przeszłości)
 • zmagają się z nieleczoną autonomią tarczycy
 • cierpią na zaburzenia funkcjonowania nerek
 • zmagają się z zaburzeniami czynności nadnerczy
 • są odwodnieni
 • przyjmują leki hamujące czynność tarczycy, działające moczopędnie, leki które zawierają takie substancje czynne, jak: kaptopryl, enalapryl albo chinidynę

Leki zawierające jod potasu należy zawsze przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza. W sytuacjach narażenia na działanie radioaktywnych izotopów jodu należy postępować zgodnie z obowiązującymi wytycznymi instytucji zarządzania kryzysowego, państwowej agencji atomistyki, czy zarządzeniami ministra zdrowia. Warto jednak pamiętać, że na organizm niekorzystnie oddziałowuje przyjmowanie jodku potasu na własną rękę i bez wyraźnych wskazań. Za częste i niekontrolowane przyjmowanie jodku w dużych dawkach może mieć negatywny wpływ na funkcjonowanie hormonów tarczycy.


Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o skutecznej ochronie zdrowia dołącz do platformy edukacyjnej BezTabletek.pl. Poznaj sposoby na pozbycie się występujących niedoborów w organizmie. Bądź najlepszym specjalistą w zakresie profilaktyki zdrowia. Jedna płatność = dożywotni dostęp

Chcesz wiedzieć więcej o swoim zdrowiu?

Szkolenia w formie video znajdziesz na platformie Bez Tabletek. Dołącz do niej!

Jedna płatność = dożywotni dostęp

Dołącz do nas już teraz!
 • Facebook
 • Spreaker
 • LinkedIn
5/510 ocen

oceń ten artykuł

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Sok z marchwi – warto go pić ze względu na składniki odżywcze

Sok z marchwi – warto go pić ze względu na składniki odżywcze

Sok z marchwi poprawia funkcjonowanie całego organizmu i zawiera wiele wartości odżywczych i polecany jest profilaktyce chorób.Sprawdź w czym pomoże picie soku z tego warzywa ?Sok z marchwi – dlaczego warto go pić ?Sok z marchwi to doskonały wybór dla tych, którzy pragną zadbać o swoje zdrowie i dobre samopoczucie. Marchew jest bogata w witaminy i minerały, które korzystnie wpływają na organizm. Wystarczy wypić szklankę soku dziennie, aby zauważyć pozytywne efekty dla zdrowia.

Sok z brzozy - właściwości i zastosowanie

Sok z brzozy - właściwości i zastosowanie

Sok z brzozy określany eliksirem życia posiadający właściwości prozdrowotne używany często w medycynie naturalnej.Sok z brzozyto napój, który zyskuje coraz większą popularność ze względu na swoje właściwości prozdrowotne. Sok brzozowy to naturalne źródło witamin i minerałów, które może wspomagać zdrowie na różne sposoby. W tym artykule przedstawimy cztery ważne korzyści płynące z regularnego spożywania soku z brzozy.

Facetektomia lędźwiowa co to i dlaczego było w milionerach w tvn

Facetektomia lędźwiowa co to i dlaczego było w milionerach w tvn

Jeśli zaciekawił cię specjalny odcinek milionerów i chcesz sprawdzić co to facetektomia kręgosłupa to zapraszamy cię do tego artykułu.Facetektomia - wszystko, co musisz wiedzieć o zabieguFacetektomia to jedna z metod leczenia bólu kręgosłupa, która polega na usunięciu części stawów międzykręgowych. Często stosowana u pacjentów z bólami pleców, szyi lub karku, facetektomia może pomóc złagodzić ból i poprawić jakość życia.Fraza ta stała się popularna po wyemitowaniu odcinka specjalnego w tvn programu milionerzy gdzie Magdalena Cielecka i Marta Kuligowska grały o milion złotych.W tym artykule omówimy dokładnie, czym jest facetektomia, jakie są jej wskazania i przeciwwskazania, jak przebiega zabieg i jakie są możliwe skutki uboczne.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Zarejestruj się już teraz
Dożywotnia licencja

Zapłać raz - uzyskaj dożywotni nielimitowany dostęp do platformy

194PLN

jednorazowa płatność

Cena regularna: 1188

Dołącz i wygraj Mezator M1

01Dni
12Godzin
19Minut
49Sekund
 • Obszerna baza wiedzy
 • Dożywotni dostęp do platformy
 • Nowe kursy każdego miesiąca
Kup teraz
 • Raty PayU
 • Blik
 • VISA
 • Master Card

Możesz także skorzystać z subskrypcji

 • Miesięczna subskrypcja

  Uzyskaj dostęp do platformy dzięki niskiej miesięcznej opłacie.Rezygnujesz kiedy chcesz

  10PLN

  miesięcznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska miesięczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz
 • Roczna subskrypcja

  Wybierz subskrypcję z coroczną płatnością

  95PLN

  rocznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz