Jodek potasu - jak dawkować tabletki?

Jodek potasu - jak dawkować tabletki?

Co to jest jodek potasu? Czy tabletki z jodkiem potasu chronią przed wchłanianiem promieniotwórczego jodu? Celem przyjmowania tabletek jodku potasu, podobnie jak kiedyś płynu lugola jest ochrona organizmu przed działaniem radioaktywnego jodu, w sytuacji uwolnienia go podczas awarii elektrowni atomowej.W razie zagrożenia dystrybucja tabletek jodku potasu będzie wydawać lek m.in dzieciom w szkołach.Przyjmowanie jodku potasu przez dzieci jest obowiązkowe, ponieważ w tym wieku ryzyko zachorowania na raka tarczycy jest największe.

Kiedy zażywać jodek potasu?

Jodek potasu (sól potasowa kwasu jodowodorowego (KI)) to związek chemiczny, który wygląda jak bezbarwne kryształy. W przypadku zagrożenia promieniotwórczego powinno się stosować jodek potasu, ponieważ chroni on przed rakiem tarczycy. Wynika to z tego, że nasyca on tarczycę stabilnym jodem. Należy jednak wiedzieć, że przyjęty niewłaściwie może być niebezpieczny oraz przyczynić się do powstania problemów zdrowotnych.

Głównym celem spożycia jodku potasu podczas incydentów nuklearnych jest wysycenie tarczycy jodem bezpiecznym. Dzięki temu nie będzie w niej miejsca na jod promieniotwórczy. Przyjęcie potasu w sytuacji zagrożenia radiacyjnego obecnego na terenie kraju zmniejsza ryzyko rozwoju raka tarczycy.

Ryzyko rozwoju nowotworu jest największe wśród dzieci i młodzieży do 15. roku życia. Spożycie tabletek z jodem

przez zdrowe dzieci nie powinno mieć żadnych działań niepożądanych.

Wśród właściwości medycznych zastosowania jodku potasu w przypadku leczenia pacjentów, wymienia się korzystne, a także ochronne działanie na tarczycę. Ponadto wykazuje on działanie przeciwzapalne, przeciwobrzękowe oraz wykrztuśne. Odpowiednia ilość mg jodu wspomaga leczenie grzybiczej choroby skórnej. Należy jednak pamiętać, że przed przyjęciem tabletek z jodkiem potasu, innych leków, bądź suplementów diety należy skonsultować się z lekarzem, który ustali odpowiednią dawkę.

Jodek potasu - jak dawkować?

Najbardziej optymalne jest przyjmowanie jodku potasu (jodu stabilnego) w okresie od 24 godzin przed przewidywanym początkiem ekspozycji na promieniowanie do 2 godzin po jego rozpoczęciu (należy przyjąć jodek potasu w dawce 65 mg). Ponadto uzasadnione jest również jego zastosowanie w ciągu 8 godzin od rozpoczęcia ekspozycji.

Nie zalecane jest natomiast branie jodku potasu później niż 24 godziny po ekspozycji promieniotwórczego jodu. Zgodnie ze wskazaniami medycznymi takie postąpienie może wyrządzić więcej szkód niż korzyści zdrowotnych.

W przypadku realnego zagrożenia jodem radioaktywnym zwykle wystarcza jednorazowe podanie jodu. W sytuacji długotrwałego, czyli dłuższego niż 24 godziny albo wielokrotnego narażenia na promieniotwórcze izotopy jodu będzie najprawdopodobniej konieczne powtórne podanie stabilnego jodu.

Drugiej dawki jodku potasu nie należy podawać noworodkom, kobietom w okresie ciąży i karmienia piersią, a także osobom po 60. roku życia.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

  • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
  • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
  • Dowiedz się o nowych artykułach

Przeciwwskazania i potencjalne zagrożenia

Jodku potasu nie powinny przyjmować osoby:

  • u których stwierdzono alergię na jodek potasu albo jakikolwiek inny składnik leku
  • z nadczynnością tarczycy
  • z zaburzeniami w obrębie naczyń krwionośnych
  • z niektórymi chorobami autoimmunologicznymi

Ostrożność przed przyjęciem jodku oraz skonsultować się z lekarzem powinny osoby u których:

  • stwierdzone w wywiadzie choroby tarczycy (również w przeszłości)
  • zmagają się z nieleczoną autonomią tarczycy
  • cierpią na zaburzenia funkcjonowania nerek
  • zmagają się z zaburzeniami czynności nadnerczy
  • są odwodnieni
  • przyjmują leki hamujące czynność tarczycy, działające moczopędnie, leki które zawierają takie substancje czynne, jak: kaptopryl, enalapryl albo chinidynę

Leki zawierające jod potasu należy zawsze przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza. W sytuacjach narażenia na działanie radioaktywnych izotopów jodu należy postępować zgodnie z obowiązującymi wytycznymi instytucji zarządzania kryzysowego, państwowej agencji atomistyki, czy zarządzeniami ministra zdrowia. Warto jednak pamiętać, że na organizm niekorzystnie oddziałowuje przyjmowanie jodku potasu na własną rękę i bez wyraźnych wskazań. Za częste i niekontrolowane przyjmowanie jodku w dużych dawkach może mieć negatywny wpływ na funkcjonowanie hormonów tarczycy.


Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o skutecznej ochronie zdrowia dołącz do platformy edukacyjnej BezTabletek.pl. Poznaj sposoby na pozbycie się występujących niedoborów w organizmie. Bądź najlepszym specjalistą w zakresie profilaktyki zdrowia. Jedna płatność = dożywotni dostęp

Chcesz wiedzieć więcej o swoim zdrowiu?

Szkolenia w formie video znajdziesz na platformie Bez Tabletek. Dołącz do niej!

Jedna płatność = dożywotni dostęp

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Czym jest Legionella? Jak ją rozpoznać?

Czym jest Legionella? Jak ją rozpoznać?

Legionella to rodzaj bakterii, które są odpowiedzialne za wywoływanie legionelozy, w tym dwóch głównych form tej choroby: choroby legionistów i gorączki Pontiac. Nazwa pochodzi od epidemii, która wybuchła w 1976 roku w Filadelfii podczas zjazdu weteranów wojennych, zwanych Legionistami. Choroba, będąca wówczas tajemniczym i śmiertelnym schorzeniem, stała się przedmiotem intensywnych badań naukowych, które doprowadziły do odkrycia Legionella pneumophila jako głównego czynnika sprawczego.

Jak zadbać o prostą postawę ciała? - Najlepsze wskazówki

Jak zadbać o prostą postawę ciała? - Najlepsze wskazówki

Odpowiednia postawa ciała nie jest tylko kwestią estetyki, ale ma fundamentalne znaczenie dla zdrowia i samopoczucia każdego z nas. Codzienne nawyki, takie jak sposób siedzenia przy biurku, sposób chodzenia czy spania, mają ogromny wpływ na kondycję naszego kręgosłupa i mięśni. W dzisiejszym świecie, gdzie większość czasu spędzamy w pozycji siedzącej lub stojącej, utrzymanie prostej postawy staje się kluczowym elementem profilaktyki zdrowotnej. Jak zadbać o prostą sylwetkę?

Medycyna konwencjonalna a alternatywna? – co warto wiedzieć

Medycyna konwencjonalna a alternatywna? – co warto wiedzieć

Historia medycyny zna wiele koncepcji, podejść i praktyk mających na celu leczenie chorób. Ich rozwój narodził się z troski ludzi o zdrowie i życie, ale też ze specyficznych uwarunkowań kulturowych, geograficznych i cywilizacyjnych. Dlaczego przez wieki za niezbędne uważano stosowanie ziół, duchowe ceremonie, krioterapię, akupunkturę czy homeopatię, a dziś te formy leczenia nie są równoznaczne z medycyną tradycyjną lub konwencjonalną, lecz bywają określane jako alternatywne, komplementarne, naturalne, holistyczne, integracyjne czy innowacyjne? Odpowiedzi na te pytania poszukajmy w dążeniu do optymalnego leczenia oraz w walce o szacunek dla różnorodności kulturowej, filozoficznej i naukowej.

Zdrowe przekąski - alternatywy dla tradycyjnych słodyczy

Zdrowe przekąski - alternatywy dla tradycyjnych słodyczy

Wraz ze wzrostem zainteresowania zdrowiem i dobrym samopoczuciem rośnie zapotrzebowanie na zdrowsze przekąski. Tradycyjne słodycze, bogate w cukier i niezdrowe tłuszcze, mogą przyczyniać się do różnych problemów zdrowotnych. W tym artykule zbadamy alternatywne przekąski, które mogą zaspokoić apetyt, dostarczając jednocześnie niezbędnych składników odżywczych, a wszystko to bez uszczerbku dla zdrowia.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja

195

97.5zł / rok

24h

00Dni
14Godzin
31Minut
29Sekund
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca