Jak zadbać o profesjonalizm pracowników w salonach kosmetycznych?

Jak zadbać o profesjonalizm pracowników w salonach kosmetycznych?

W branży beauty właściwa prezencja liczy się jak nigdzie indziej. To właśnie pracownicy salonów kosmetycznych są ich prawdziwą wizytówką, dlatego muszą wyglądać nienagannie, nawet po wielu godzinach pracy. Ważna jest nie tylko estetyka, ale również spójność. Jakie standardy warto wdrożyć we własnym salonie urody? Podpowiadamy w poniższym artykule!

Strój pracowniczy - o czym warto pamiętać?

Pracownicy salonów kosmetycznych teoretycznie nie muszą mieć na sobie konkretnego rodzaju odzieży. Niektórzy pracodawcy stawiają na dowolność w tym zakresie, jednak warto mieć na uwadze, że prywatne ubrania niekoniecznie będą prezentować się profesjonalnie. Trudno bowiem zachować najwyższe standardy, wybierając odzież we własnym zakresie. Dlatego tak dużą popularnością cieszy się odzież kosmetyczna. Są to specjalne stroje, które zapewniają pracownikom przede wszystkim swobodę ruchu oraz w pełni profesjonalny wygląd. Właściciele salonów kosmetycznych coraz częściej wybierają dla swoich pracowników ubrania w konkretnym kolorze, dzięki czemu łatwo ich zidentyfikować. Dotyczy to zwłaszcza dużych miejsc pracy, które na co dzień odwiedza sporo klientów.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Przestrzeganie standardów higieny w salonach kosmetycznych

Na profesjonalny wygląd składa się nie tylko ubiór. Warto zwrócić też uwagę na dodatkowe elementy, które są niejako przypisane pracownikom salonów kosmetycznych. Pozwalają one zadbać o higienę, a tym samym bezpieczeństwo klientów. Pamiętajmy, że niezbędne jest zwrócenie uwagi na dostosowanie wyglądu pracownika do obowiązującego standardy higieny, czyli:

 • zakładanie maseczki i rękawiczek jednorazowych,
 • dezynfekowanie rąk,
 • dezynfekowanie stanowiska pracy,
 • używanie jednorazowych narzędzi,
 • dezynfekowanie narzędzi wielokrotnego użytku.

Właśnie ze sprawą niestosowania się m.in. do wymienionych wyżej zasad, można zwiększyć zagrożenie swoje i pacjentów, a także budować negatywny wizerunek placówki.

Schludny i estetyczny wygląd na co dzień

Podstawowym aspektem w zakresie prezencji pracownika salonu kosmetycznego jest odpowiedni strój. Niemniej jednak klienci zwracają również uwagę na estetykę wyglądu, w tym włosy, skórę czy paznokcie. Trudno oddać się w ręce pracownika, który sam nie prezentuje najwyższych standardów. Z drugiej strony, pracodawca nie może nakazać wszystkim pracownikom np. pomalować paznokci na czerwono czy upiąć włosy w kok. Bardzo ważne jednak, aby pracownicy zawsze mieli przycięte paznokcie (resztki manicure nie będą dobrze się prezentować), umyte włosy oraz czystą skórę.Mimo że kosmetolodzy i kosmetyczki najczęściej dbają o swój wygląd, nie zaszkodzi przypomnieć im, że są wizytówką miejsca, w którym pracują.

Wysokie standardy w zakresie obsługi klienta

Wygląd pracowników salonów kosmetycznych jest niezwykle istotny, ale trzeba też zadbać o najwyższe standardy obsługi klienta. W tym aspekcie główną rolę odgrywa pracodawca, który powinien przeszkolić każdego pracownika. Chodzi o to, aby klient poczuł się zaopiekowany, dzięki czemu będzie chciał wrócić i ponownie skorzystać z usługi. Klient powinien uzyskać wszelkie informacje na temat zabiegu, natomiast pracownicy muszą też pamiętać o prowadzeniu indywidualnych kart klientów. 

Osoby zatrudnione w salonach kosmetycznych na ogół posiadają podstawową wiedzę w tym zakresie, ale nie zwalnia to pracodawcy z obowiązku przeprowadzenia szkolenia wstępnego. Pracownik powinien też wiedzieć, jak zachować się w sytuacji spornej, gdy np. klient zgłasza reklamację. Opracowanie jednolitych standardów pozwala pracownikom poczuć się pewniej w sporze z klientem, ale również umożliwia traktowanie wszystkich w ten sam sposób, stawiając na pełen profesjonalizm.

Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Dołącz do pierwszej w Polsce platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek i zyskaj dostęp do szkoleń w formie video czy ebooków jak i podcastów.

Jedna płatność = co miesiąc nowe szkolenia

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Zabiegi w ramach turnusów rehabilitacyjnych PFRON - jak dokonać właściwego wyboru?

Zabiegi w ramach turnusów rehabilitacyjnych PFRON - jak dokonać właściwego wyboru?

Rehabilitacja odgrywa kluczową rolę w powrocie do zdrowia i poprawie jakości życia. Dzięki odpowiednio dobranym zabiegom pacjenci mogą skutecznie przeciwdziałać lub łagodzić swoje dolegliwości, zwiększając sprawność fizyczną, przywracając normalne funkcje ciała oraz zmniejszając ból.

Korzyści i Zagrożenia Związane z Spożyciem Kofeiny w Kawie

Korzyści i Zagrożenia Związane z Spożyciem Kofeiny w Kawie

Kawa jest jednym z najbardziej popularnych napojów na całym świecie. Niemal każdego dnia miliony ludzi konsumują kawę, by zyskać energię i poprawić swoją koncentrację. Kluczowym składnikiem wpływającym na te właściwości jest kofeina. Jednakże, z jakimi korzyściami i zagrożeniami związanymi z kofeiną w kawie powinniśmy być świadomi? Artykuł ten ma na celu rzetelne omówienie tego zagadnienia.

Mezator M1 w wersji Refurbished ponownie dostępny!

Mezator M1 w wersji Refurbished ponownie dostępny!

Dzisiaj rozpoczyna się rejestracja dla wszystkich zainteresowanych unikatowym modelem Mezator M1 w wersji Refurbished. To nadal ta sama zaawansowana technologia, ale teraz dostępna w rewelacyjnej cenie - jedynie 9999 zł, zamiast standardowych 40.310 zł.

Motywacje pacjentów decydujących się na depilację laserową

Motywacje pacjentów decydujących się na depilację laserową

Depilacja laserowa zyskuje na popularności jako metoda eliminacji niepożądanego owłosienia, przewyższając tradycyjne techniki takie jak golenie, woskowanie czy użycie depilatorów. Zabieg ten przyciąga uwagę dzięki swojej zdolności do zapewnienia długotrwałych efektów, co stanowi znaczącą przewagę nad tymczasowymi rozwiązaniami. Pacjenci, którzy wybierają depilację laserową, często kierują się chęcią uniknięcia częstego powtarzania zabiegów, jakie są konieczne przy innych metodach. Ponadto depilacja laserowa jest ceniona za minimalizację ryzyka podrażnień skóry, które mogą wystąpić po tradycyjnych metodach depilacji.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
195zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca