Jak wygląda zanokcica? Leczenie i sposoby domowe. Zanokcica - objawy, przyczyny i leczenie schorzenia. Zanokcica paznokcia – jak wygląda leczenie?

Jak wygląda zanokcica? Leczenie i sposoby domowe. Zanokcica - objawy, przyczyny i leczenie schorzenia. Zanokcica paznokcia – jak wygląda leczenie?

Zanokcica to bolesne i nieprzyjemne schorzenie, które dotyczy skóry wokół paznokcia. Warto zdobyć podstawową wiedzę na temat objawów i przyczyn zanokcicy oraz dowiedzieć się, jak można ją leczyć. W tym artykule omówimy, jak zanokcica wygląda, jakie są dostępne metody leczenia i jakie są skuteczne sposoby domowe na złagodzenie objawów i przyspieszenie gojenia. Dodatkowo przedstawimy informacje dotyczące leczenia zanokcicy u dzieci oraz jaki antybiotyk może być stosowany w przypadku zakażenia.

Zanokcica - Leczenie i metody usuwania infekcji wokół paznokcia

Leczenie zanokcicy polega na usunięciu zakażonej tkanki i oczyszczeniu obszaru wokół paznokcia. W niektórych przypadkach lekarz może zalecić również antybiotyki, aby zwalczyć infekcję. Oto kilka popularnych metod leczenia zanokcicy:

 • Nakładanie ciepłych okładów - Stosowanie ciepłych okładów na zainfekowany obszar pomaga złagodzić ból, zmniejszyć obrzęk i pobudzić krążenie krwi, co przyspiesza gojenie.
 • Wkłucie przez lekarza - W przypadkach bardziej zaawansowanych, gdy zbiera się ropa, lekarz może zdecydować się na wkłucie, aby usunąć zgromadzoną ropę.
 • Usunięcie części paznokcia - Jeśli infekcja jest poważna i nie reaguje na leczenie, lekarz może zdecydować się na częściowe usunięcie paznokcia, aby usunąć zakażoną tkankę.
 • Zastosowanie antybiotyków - Jeżeli infekcja jest silna i rozprzestrzenia się, konieczne może być zażycie odpowiedniego antybiotyku, który zwalczy bakterie.

Zanokcica paznokcia - Domowe sposoby na złagodzenie objawów i przyspieszenie gojenia

Oprócz leczenia farmakologicznego, istnieją również domowe sposoby, które mogą pomóc złagodzić objawy zanokcicy i przyspieszyć proces gojenia. Oto kilka zaleceń:

 • Stosowanie ciepłych okładów - Regularne stosowanie ciepłych okładów przez 15-20 minut kilka razy dziennie może złagodzić obrzęk, zmniejszyć ból i przyspieszyć gojenie.
 • Unikanie moczenia dłoni w wodzie - Ważne jest, aby unikać długotrwałego moczenia dłoni w wodzie, co może nasilać objawy zanokcicy.
 • Stosowanie kremów antyseptycznych - Przy stosowaniu kremów antyseptycznych na obszarze zanokcicy, można zahamować rozwój infekcji i przyspieszyć proces gojenia.
 • Ograniczenie nacisku na paznokieć - Ważne jest unikanie nadmiernego nacisku na paznokieć, który może zaostrzać objawy zanokcicy. Można to osiągnąć poprzez noszenie odpowiedniego obuwia i unikanie czynności związanych z silnym naciskiem na palce.

Zanokcica - Leczenie domowe a zalecenia lekarza - Kiedy można próbować samodzielnego działania?

W przypadku łagodnej zanokcicy, kiedy objawy są minimalne i nie ma rozprzestrzenienia się infekcji, można spróbować leczenia domowego. Jednak zawsze warto skonsultować się z lekarzem przed podjęciem jakichkolwiek działań, aby ocenił powagę przypadku i zalecił odpowiednie postępowanie. Jeśli objawy pogarszają się lub nie ustępują po zastosowaniu domowych sposobów, należy natychmiast skonsultować się z lekarzem.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Zanokcica u dziecka - Czy są inne metody leczenia i jak zabezpieczyć małe paluszki?

Leczenie zanokcicy u dziecka może być nieco trudniejsze ze względu na ich mniejszą wytrzymałość na ból i trudności w utrzymaniu higieny. W przypadku zanokcicy u dziecka, zawsze warto skonsultować się z lekarzem, który dobierze odpowiednie leczenie i podpowie, jak zabezpieczyć małe paluszki przed dalszymi infekcjami.

Zanokcica - Jaki antybiotyk może być stosowany w przypadku zakażenia?

W przypadku zanokcicy, gdy infekcja jest silna i rozprzestrzenia się, konieczne może być zastosowanie antybiotyków. Ostateczna decyzja dotycząca antybiotyku powinna być podejmowana przez lekarza, który oceni rodzaj infekcji, bakterie odpowiedzialne za zakażenie oraz ewentualne czynniki ryzyka. Popularnym antybiotykiem stosowanym w przypadku zanokcicy jest dikloksacylina.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Jakie leki na ból zęba? Domowe sposoby i środki bez recepty

Jakie leki na ból zęba? Domowe sposoby i środki bez recepty

Zarówno przy słabszym, jak i silnym bólu zęba normalne funkcjonowanie może być bardzo utrudnione. W takich sytuacjach można sięgnąć po dostępne bez recepty środki o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym - zwłaszcza przy słabszym bólu. W wielu przypadkach domowe sposoby okażą się jednak niewystarczające - każda uciążliwa dolegliwość wymaga bezzwłocznej konsultacji z lekarzem. 

Jak wygląda brzuch kortyzolowy ( brzuch stresowy)?

Jak wygląda brzuch kortyzolowy ( brzuch stresowy)?

Dowiedz się, jak rozpoznać i pozbyć się brzucha kortyzolowego (stresowego) - skutku przewlekłego stresu. Sprawdź, jak sobie z tym poradzić!

Jak zmniejszyć tkankę tłuszczową - redukcja masy ciała?

Jak zmniejszyć tkankę tłuszczową - redukcja masy ciała?

Jak zmniejszyć tkankę tłuszczową? Dowiedz się, jak skutecznie zredukować tkankę tłuszczową i spalić tłuszcz podczas zdrowego odchudzania.

Jak obliczyć zapotrzebowanie na tłuszcze, białko i węglowodany?

Jak obliczyć zapotrzebowanie na tłuszcze, białko i węglowodany?

Sprawdź i oblicz swoje zapotrzebowanie na makroskładniki takie jak białko, węglowodany i tłuszcze.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca