Jak wygląda poród naturalny? Poród fizjologiczny i jego fazy 

Jak wygląda poród naturalny? Poród fizjologiczny i jego fazy 

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak wygląda poród naturalny? To naturalne, że poruszają Cię pytania dotyczące tego niezwykłego procesu. W tym artykule odpowiemy na najważniejsze pytania związane z porodem naturalnym, przybliżając Ci etapy, przebieg i różnice między porodem naturalnym a cesarskim cięciem.

Jak wygląda poród naturalny? Etapy porodu naturalnego

Poród naturalny składa się z kilku etapów, a każdy z nich prowadzi do kolejnego.

 1. Rozpoczęcie porodu: Poród naturalny zwykle rozpoczyna się od regularnych skurczów macicy oraz otwarcia się szyjki macicy, zwanej rozwarcie. To oznacza, że poród właśnie się rozpoczyna.
 2. Rozwarcie: Podczas rozwarcia szyjki macicy stopniowo otwiera się, przygotowując drogę dla dziecka do urodzenia. Rozwarcie podczas porodu naturalnego postępuje stopniowo, często w tempie około 1 cm na godzinę.
 3. Drugi etap: Kiedy osiągnięte zostaje pełne rozwarcie szyjki macicy, zaczyna się drugi etap porodu. W tym etapie matka odczuwa silniejsze skurcze, a dziecko przesuwa się wzdłuż kanału rodnego, zbliżając się do momentu urodzenia.
 4. Wyparcie: W momencie urodzenia dziecka, wypiera się całe ciało. To jest najbardziej intensywny moment porodu naturalnego, jednak po nim następuje ogromna ulga, gdy matka zaczyna tworzyć więź z nowo narodzonym maluchem.

Jak przebiega rozwarcie podczas porodu naturalnego?

Rozwarcie podczas porodu naturalnego jest procesem stopniowym, który prowadzi do otwarcia szyjki macicy wystarczająco szeroko, aby umożliwić przejście dziecka przez kanał rodny. Rozwarcie rozpoczyna się od zerowego rozwarcia i zwykle postępuje w tempie około 1 cm na godzinę.

Podczas rozwarcia matka może odczuwać skurcze macicy, które są regularne i stają się coraz silniejsze. Skurcze te pomagają w otwieraniu szyjki macicy i popychają dziecko w kierunku kanału rodnego. Jednocześnie matka może odczuwać ból i napięcie w dolnej części brzucha i krzyżu.

Ważne jest, aby matka miała zapewnioną wsparcie i opiekę podczas rozwarcia, aby pomóc jej radzić sobie z bólem i dostarczyć poczucie bezpieczeństwa.

Jak wygląda typowy poród naturalny?

Typowy poród naturalny ma swoje unikalne cechy, które mogą się różnić u różnych kobiet. Oto kilka aspektów, które mogą charakteryzować typowy poród naturalny:

 • Skurcze regularne i coraz silniejsze: Skurcze, które występują podczas porodu naturalnego, są zwykle regularne i stają się coraz silniejsze w miarę postępu porodu.
 • Działanie grawitacji: W trakcie porodu naturalnego, korzysta się z działania grawitacji, aby dziecko naturalnie przesunęło się w kierunku kanału rodowego. Matka może spędzać czas na zmieniających pozycję spacerach, siadaniu na piłce porodowej lub przyjmowaniu pozycji pionowych, aby pomóc w przyspieszeniu porodu.
 • Bezpośredni kontakt z dzieckiem: Bezpośrednio po urodzeniu dziecka, matka może cieszyć się tym magicznym momentem, mając je od razu na swojej klatce piersiowej i nawiązując z nim bliski kontakt skóra do skóry.

Czy można mieć poród naturalny po wcześniejszej cesarskiej cięciu?

Tak, w wielu przypadkach można mieć poród naturalny po wcześniejszej cesarskim cięciu. Jednak decyzja o tym, czy to jest bezpieczne dla mamy i dziecka, powinna być podjęta przez lekarza po dokładnym przeanalizowaniu indywidualnej sytuacji.

Wiele zależy od metody wykonania wcześniejszego cesarskiego cięcia, stanu macicy i ogólnego zdrowia matki. W niektórych przypadkach poród naturalny po cesarskim cięciu jest możliwy i może być opcją bezpieczną. W innych przypadkach może być konieczne powtórzenie cesarskiego cięcia.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Jakie są różnice między cesarskim cięciem a porodem naturalnym?

Cesarskie cięcie i poród naturalny to dwa różne sposoby przyjścia dziecka na świat. Oto kilka kluczowych różnic między nimi:

 • Sposób urodzenia dziecka: W cesarskim cięciu dziecko jest wyjmowane za pomocą chirurgicznej metody, poprzez nacięcie brzucha i macicy. W porodzie naturalnym dziecko przechodzi przez kanał rodny matki.
 • Czas gojenia: Po cesarskim cięciu niezbędny jest czas na rekonwalescencję po operacji, a gojenie się nacięcia brzucha i macicy może trwać kilka tygodni. W porodzie naturalnym gojenie jest zazwyczaj szybsze i nie jest wymagana długotrwała rekonwalescencja.
 • Ryzyko powikłań: Podczas cesarskiego cięcia wiąże się z większym ryzykiem powikłań, takich jak infekcja, krwawienie i powikłania związane z nacięciem narządów wewnętrznych. Poród naturalny ma mniejsze ryzyko powikłań chirurgicznych.

Jak dbać o krocze po porodzie naturalnym?

Po porodzie naturalnym ważne jest odpowiednie dbanie o krocze, które może być obolałe i zranione. Oto kilka wskazówek, jak o nie zadbać:

 • Myj krocze regularnie: Po porodzie naturalnym ważne jest dbanie o higienę krocza. Możesz korzystać z łagodnego mydła pH-neutralnego podczas codziennej higieny.
 • Stosuj chłodne okłady: Chłodne okłady mogą pomóc w zmniejszeniu opuchlizny i złagodzeniu bólu. Możesz stosować je przez kilka minut kilka razy dziennie.
 • Unikaj szorstkiego czy przylegającego ubrania: Wybieraj luźne, przewiewne ubrania, które nie będą ocierać się o krocze. Unikaj również noszenia stringów czy obcisłych majtek.
 • Korzystaj z poduszek do siedzenia: Poduszki do siedzenia mogą pomóc w złagodzeniu nacisku na krocze, zwłaszcza podczas karmienia piersią.
 • Skonsultuj się z lekarzem: Jeśli odczuwasz silny ból, zaczerwienienie, obrzęk lub inne niepokojące objawy, skonsultuj się z lekarzem lub położną.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Historia i zastosowania marihuany medycznej

Historia i zastosowania marihuany medycznej

Marihuana medyczna, czyli zastosowanie konopi indyjskich w celach terapeutycznych, ma długą i dynamiczną historię, która sięga tysięcy lat. Już w starożytnych cywilizacjach, takich jak chińska, indyjska czy egipska, konopie były wykorzystywane ze względu na swoje właściwości lecznicze. A jak to wygląda dzisiaj?

Jak fotele masujące mogą przynieść ulgę w bólach pleców?

Jak fotele masujące mogą przynieść ulgę w bólach pleców?

Masaż jest jedną z najstarszych form terapii używanych do łagodzenia bólu, poprawy krążenia krwi i obniżenia poziomu stresu. Techniki masażu, takie jak uciskanie, rozcieranie, i głaskanie, mają na celu stymulowanie mięśni oraz układu krwionośnego, co przynosi ulgę w bólach i sprzyja zdrowiu fizycznemu. Historia masażu sięga tysięcy lat wstecz, kiedy to był on stosowany zarówno w medycynie wschodniej, jak i zachodniej do holistycznego leczenia różnorodnych dolegliwości.

Starania o dziecko – co warto wiedzieć?

Starania o dziecko – co warto wiedzieć?

Decyzja o posiadaniu potomstwa może być jedną z najważniejszych w życiu. Dla wielu osób jest to spełnienie marzeń i naturalny krok w rozwoju rodziny. Jednak o czym warto wiedzieć starając się o dziecko?

Porady dla osób z genetyczną skłonnością do żylaków

Porady dla osób z genetyczną skłonnością do żylaków

Żylaki kończyn dolnych to problem, który dotyka wielu osób, szczególnie tych z genetyczną skłonnością. Mimo że często postrzegane są one jedynie jako defekt estetyczny, w rzeczywistości mogą prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Ważne jest zatem, aby nie tylko znać metody leczenia, ale przede wszystkim skupić się na profilaktyce i wczesnym rozpoznawaniu.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca