Ochrona kobiecego zdrowia: Wczesne wykrywanie raka szyjki macicy. Profilaktyka raka szyjki macicy. Program profilaktyki raka szyjki macicy 

Ochrona kobiecego zdrowia: Wczesne wykrywanie raka szyjki macicy. Profilaktyka raka szyjki macicy. Program profilaktyki raka szyjki macicy 

Często nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele chorób wiąże się z narządami płciowymi kobiet i jak wiele z nich można zapobiec, stosując odpowiednie zasady higieny i zdrowego stylu życia. Jedną z najważniejszych chorób, która negatywnie wpływa na zdrowie kobiet, jest rak szyjki macicy. W badaniach medycznych jest to jedno z najczęściej zgłaszanych schorzeń, zarówno na świecie, jak i w Polsce. Dlatego warto poznać przyczyny, objawy, metody profilaktyki, rokowania i leczenia związane z tym nowotworem, aby móc skutecznie się chronić i podjąć odpowiednie działania w przypadku jego wystąpienia.

Rak szyjki macicy - przyczyny

Rak szyjki macicy jest nowotworem, który rozwija się w szyjce macicy (dolnej części trzonu macicy, która łączy ją z pochwą) i wynika z niekontrolowanego wzrostu komórek nabłonka szyjki macicy. Przyczyny raka szyjki macicy nie są do końca znane, ale wiąże się go z infekcją wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). Wirus ten przenosi się drogą płciową i jest bardzo zakaźny. Około 70% przypadków raka szyjki macicy ma związek z obecnością wirusa HPV w organizmie. Zakażenie wirusem HPV nie jest równoznaczne z rozwojem raka, ponieważ większość zakażeń u kobiet młodszych od 30 roku życia ulega samosterowaniu. Pozostali czynniki, które zwiększają ryzyko raka szyjki macicy to:

Objawy raka szyjki macicy

Chociaż pierwsze objawy raka szyjki macicy mogą być niezauważalne, to jeśli choroba rozwija się dalej, pojawiają się specyficzne symptomy, które nie powinny być ignorowane.

Pierwsze objawy raka szyjki macicy

 • Krwawienia między miesiączkami lub po stosunku
 • Bóle podbrzusza
 • Bóle podczas stosunku seksualnego
 • Zwiększona ilość wydzieliny pochwy, która może być śluzowa, wodnista bądź ropna

Najczęstsze przerzuty raka szyjki macicy

 • Bóle kostno-stawowe
 • Problemy z oddychaniem i kaszel
 • Bóle brzucha i pleców
 • Problemy z układem moczowym

Rak szyjki macicy - rokowania

Rokowania dla raka szyjki macicy są jednakowe dla wszystkich kobiet, bez względu na ich wiek, ale niebezpieczeństwo wystąpienia nowotworu zależy od wieku. W przypadku kobiet w wieku 20-30 lat zakażenie HPV zwykle samoistnie przywraca zdrowie, ale w przypadku wystąpienia raka szyjki macicy każde opóźnienie w diagnostyce i leczeniu może być zgubne dla życia pacjentki. Szanse na wyleczenie są bardzo wysokie, jeśli choroba zostanie w porę wykryta.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Rak szyjki macicy - leczenie

Leczenie raka szyjki macicy zależy od wielkości, zaawansowania i rozległości zmiany nowotworowej. W większości przypadków główne metody leczenia obejmują:

 • Leczenie chirurgiczne na różnych etapach rozwoju nowotworu,
 • Radioterapia w połączeniu z chemioterapią (terapia neoadiuwantowa),
 • Leczenie skojarzone z zastosowaniem immunoterapii.

Rak szyjki macicy - diagnostyka i profilaktyka

Istnieją testy diagnostyczne, które pomagają wykryć obecność wirusa HPV oraz potencjalne zmiany nowotworowe w szyjce macicy. Warto, aby każda kobieta po 25. roku życia wykonywała coroczne badania ginekologiczne z cytologią lub testem HPV. W przypadku zdiagnozowania raka szyjki macicy potrzebna jest kompleksowa opieka medyczna i odpowiednie leczenie. Jednak najlepszą metodą walki z rakiem szyjki macicy jest prewencja.

Prewencja obejmuje:

 • Regularne wizyty u ginekologa
 • Unikanie palenia tytoniu
 • Odpowiednia higiena intymna
 • Zdrowy styl życia
 • Szczepienie przeciwko wirusowi HPV

Większość przypadków raka szyjki macicy może być skutecznie zapobiegana, stosując zdrowy styl życia i regularne kontrole u ginekologa. Szczepienie przeciw wirusowi HPV także może zapobiec rozwojowi raka szyjki macicy, dlatego warto skorzystać z niej oraz informować o niej inne kobiety.

Program profilaktyki raka szyjki macicy

Program profilaktyki raka szyjki macicy to kompleksowe podejście mające na celu zmniejszenie zapadalności na tę chorobę. Program ten skupia się na wzmacnianiu roli profilaktyki i edukacji w zakresie raka szyjki macicy. Przede wszystkim obejmuje regularne wykonywanie badań cytologicznych, zwanych również testami Pap, które pozwalają na wczesne wykrywanie ewentualnych zmian i nowotworów. Program profilaktyki raka szyjki macicy promuje również szczepienia przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV), który jest głównym czynnikiem ryzyka rozwoju tej choroby. Przeprowadzane są także kampanie informacyjne i edukacyjne, które mają na celu zwiększenie świadomości społeczeństwa na temat znaczenia diagnostyki wczesnej i zapobiegania raku szyjki macicy. Dzięki temu programowi możliwe jest zmniejszenie liczby zachorowań na tę chorobę oraz poprawa stanu zdrowia kobiet. Regularne uczestnictwo w programie profilaktyki raka szyjki macicy jest zalecane dla wszystkich kobiet, szczególnie tych w wieku reprodukcyjnym.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Zespół suchego oka - objawy, przyczyny i leczenie ZSO

Zespół suchego oka - objawy, przyczyny i leczenie ZSO

Odkryj tajemnice zespołu suchego oka (ZSO) - powszechnego problemu dotykającego wiele osób. Dowiedz się o różnorodnych przyczynach, od genetycznych po nawyki życiowe, i jakie istnieją sposoby poprawy komfortu oczu.

Okulary progresywne vs. dwuogniskowe - co wybrać?

Okulary progresywne vs. dwuogniskowe - co wybrać?

Które okulary wybrać: progresywne czy dwuogniskowe? Poznaj różnice i korzyści obu rodzajów, by podjąć najlepszą decyzję dopasowaną do Twoich potrzeb i stylu życia.

Czy każda kobieta powinna zrobić test na endometriozę?

Czy każda kobieta powinna zrobić test na endometriozę?

Chociaż coraz częściej mówi się o tym, jak ważne są regularne badania i dbanie o zdrowie, wciąż wiele osób lekceważy te zalecenia. W dodatku istnieją choroby, o których pomimo częstego występowania rzadko się w ogóle wspomina, co może utrudnić ich zdiagnozowanie. Jedną z nich jest endometrioza, czyli przewlekła choroba dotykająca układ rozrodczy. Nie dość, że może prowadzić do silnych bólów, to dodatkowo powodu problemy z płodnością. Najgorsze w tym wszystkim jest to, że endometrioza może dotyczyć nawet co dziesiątej kobiety w wieku rozrodczym na całym świecie!

Na które badania potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego?

Na które badania potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego?

Wizyta u lekarza rodzinnego to pierwszy krok w procesie diagnozowania i leczenia wielu dolegliwości. To właśnie lekarz rodzinny decyduje, jakie badania diagnostyczne są potrzebne, aby ustalić przyczynę dolegliwości pacjenta. Wiele z tych badań wymaga skierowania, które jest niezbędne do uzyskania refundacji z Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). W tym artykule omówimy, na które badania potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego, a także jakie są zasady i procedury związane z wystawianiem skierowań w przychodni lekarskiej.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca