Jak wygląda operacja zaćmy? Jak się przygotować do operacji zaćmy? Czym się charakteryzuje chromanie przestankowe i jak je zdiagnozować?

Jak wygląda operacja zaćmy? Jak się przygotować do operacji zaćmy? Czym się charakteryzuje chromanie przestankowe i jak je zdiagnozować?

Kiedy należy wykonać operację zaćmy i jak się do niej przygotować odpowiednio ?

Operacja zaćmy - Bezpieczne i skuteczne usuwanie mętności oka

Operacja zaćmy to inaczej zabieg usuwania mętności soczewki oka. Przeprowadzana jest, gdy soczewka zamienia się w mglistą białą substancję lub zrobi się zbyt gruba, co prowadzi do zaburzeń widzenia. Operacja jest skutecznym sposobem na przywrócenie ostrości widzenia i zwykle jest bezpieczna dla pacjenta.

Mimo to, wielu ludzi obawia się operacji na oku. W tym artykule omówimy procedurę dotyczącą usuwania zaćmy (katarakty), wskazówki dotyczące przygotowania się do zabiegu oraz powikłania, ryzyka oraz oczekiwania co do jakości widzenia po operacji.

Zabieg na zaćmę - Procedura, przygotowanie i rekonwalescencja

Przygotowanie do zabiegu na zaćmę zaczyna się od wizyty u specjalisty, okulistą lub chirurgiem oka. Przed zabiegiem należy poddać się badaniom medycznym oceniającym ogólny stan zdrowia, a także oka, w którym będzie przeprowadzana operacja.

Przy operacji zaćmy pacjent przewożony jest do sali operacyjnej, gdzie poddawany jest znieczuleniu miejscowemu. Procedura zabiegu polega na wykorzystaniu ultradźwięków, które usuwają mętną tkankę soczewki. Następnie chirurg implantuje sztuczną soczewkę, która wypełni wolną przestrzeń po usuniętej soczewce.

Zabieg trwa zwykle około 30 minut i jest wykonywany na jednym oku w ciągu jednego dnia. Pacjent po operacji będzie musiał pozostać trochę w szpitalu lub ośrodku ambulatoryjnym, zwykle około 2-3 godzin.

Po zabiegu pacjent może odczuwać delikatny ból oka oraz lekkie zaczerwienienie podczas pierwszych dni rekonwalescencji. Zaleca się stosowanie kropli do oka oraz unikanie aktywności fizycznej ograniczenie wysiłku fizycznego przez kilka dni. Ostateczne wyniki zabiegu można ocenić po około jednym miesiącu od operacji.

Zabieg usunięcia zaćmy - Kiedy jest konieczny i jakie są korzyści?

Zabieg usuwania zaćmy jest konieczny, gdy mętność soczewki zakłóca codzienne funkcjonowanie lub prowadzi do poważnych zaburzeń widzenia. Korzyści wynikające ze znieczulenia to przede wszystkim poprawa jakości widzenia po zabiegu. Usunięcie dla powikłanej zaćmy może również poprawić zdrowie ogólne, minimalizując ryzyko urazu wynikającego z upadków z powodu pogorszonego widzenia.

Jak wygląda operacja zaćmy? Procedura krok po kroku

 1. Przygotowanie pacjenta: Pacjent jest znieczulany miejscowo i dostaje tabletki uspokajające.
 2. Przygotowanie oka: Chirurg dezynfekuje oko i stosuje krople, które rozszerzą źrenicę, ułatwiając dostęp do soczewki.
 3. Określenie środka soczewki: Rejestracja używa pomiarów ultradźwięków, aby określić adekwatny rozmiar soczewki zastępczej.
 4. Usuwanie soczewki: Chirurg dokonuje nacięcia w rogówce z użyciem laserowego noża. Następnie z użyciem ultradźwięków, mętna substancja soczewki jest usuwana poluzowaną strzykawką.
 5. Wypełnianie soczewki: Kiedy soczewka zostanie usunięta, chirurg wypełnia tę przestrzeń nową sztuczną soczewką.
 6. Zakończenie operacji: Po zakończeniu operacji oko jest pokrywane bandażem ochronnym.

Jak przygotować się do zabiegu na zaćmę? Ważne informacje dla pacjentów

Przygotowanie do zabiegu na zaćmę zwykle wymaga pewnych ograniczeń przed i po operacji. Wskazówki te zwykle obejmują:

 • Zabraniaj jedzenia i picia przez kilka godzin przed operacją
 • Unikanie stosowania kosmetyków (np. makijaż) na dzień przed zabiegiem
 • Zorganizuj kogoś, kto będzie mógł odebrać Cię z kliniki lub szpitala po zabiegu, ponieważ nie będziesz w stanie prowadzić samochodu po znieczuleniu

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Ryzyko i powikłania związane z operacją zaćmy - Co warto wiedzieć?

Należy zawsze omawiać wszelkie ryzyka lub powikłania zabiegu z wykonującym go chirurgiem. Pomimo że operacja zaćmy zwykle jest bezpieczna, to, jak każdy inny zabieg, może wiązać się z pewnym ryzykiem. Niektóre z tych ryzyk obejmują:

 • Infekcja
 • Zdarzenie naczyniowe wewnątrz oka lub krwotok
 • Odwarstwienie siatkówki

Operacja na zaćmę a jakość widzenia - Realistyczne oczekiwania po zabiegu

Z uwagi na fakt, że operacja na zaćmę jest jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów chirurgicznych, można oczekiwać pozytywnych wyników w postaci poprawy jakości widzenia u pacjentów. Wielu ludzi po operacji melduje znaczną poprawę, i to zarówno w kwestii ostrości widzenia, jak również jakości obrazów.

Należy jednak pamiętać, że w niektórych przypadkach po zabiegu mogą pojawić się różne problemy, takie jak trudności z widzeniem w nocy lub nowe problemy z ostrością widzenia. W każdym razie naucz się, co możesz oczekiwać, konsultując to z chirurgiem przed zabiegiem.

Przed i po operacji zaćmy - Wskazówki i zalecenia dla pacjentów

Po zabiegu zaćmy pacjent powinien przede wszystkim odpocząć, unikać nadmiernych obciążeń oraz kierowania pojazdów mechanicznych przez pierwsze kilka dni. Pacjent powinien również stosować przepisane krople do oczu oraz opaskę ochronną przez okres zalecany przez chirurga. W przypadku skomplikowanej zaćmy, istnieje również ryzyko oddzielającej się siatkówki, dlatego konieczne jest dalsze monitorowanie ze strony lekarza.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Jakie okulary wybrać, aby zmniejszyć zmęczenie oczu?

Jakie okulary wybrać, aby zmniejszyć zmęczenie oczu?

Zmęczenie oczu to powszechny problem, zwłaszcza w erze cyfrowej, kiedy większość czasu spędzamy przed ekranami komputerów i urządzeń mobilnych. Wybór odpowiednich okularów może pomóc zminimalizować ten problem i zapewnić oczom większy komfort podczas pracy. W tym artykule omówimy, jakie okulary warto wybrać, aby zmniejszyć zmęczenie oczu.

Jakie są główne objawy zaburzeń lękowych?

Jakie są główne objawy zaburzeń lękowych?

Zaburzenia lękowe są poważnym problemem dotykającym wielu osób. Czym dokładnie się charakteryzują?

Jak prawidłowo konturować twarz? Poradnik dla początkujących

Jak prawidłowo konturować twarz? Poradnik dla początkujących

Konturowanie to technika makijażu, która polega na używaniu ciemniejszych i jaśniejszych odcieni kosmetyków po to, by podkreślić lub ukryć pewne partie twarzy. Dzięki zastosowaniu tej metody możesz uwydatnić kości policzkowe, wysmuklić nos lub zdefiniować linię szczęki. Robiąc to prawidłowo, poprawisz proporcje swojej twarzy, a także nadasz makijażowi atrakcyjnego, nowoczesnego wyglądu. Jak skutecznie konturować? Już teraz sprawdź nasze najważniejsze wskazówki dla początkujących kobiet!

Bor - Mikroelement Wspierający Organizm w Suplementacji Diety

Bor - Mikroelement Wspierający Organizm w Suplementacji Diety

Czy wiesz, jak istotną rolę odgrywa bor w utrzymaniu optymalnego stanu zdrowia?

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca