Jak wygląda gastrostomia i kiedy się ją stosuje? Opieka nad pacjentem z gastrostomią typu PEG 

Jak wygląda gastrostomia i kiedy się ją stosuje? Opieka nad pacjentem z gastrostomią typu PEG 

Gastrostomia to procedura chirurgiczna, której celem jest utworzenie sztucznego otworu w ścianie żołądka, umożliwiającego bezpośrednie wprowadzanie żywienia lub leków do przewodu pokarmowego

Gastrostomia - Co to jest i kiedy jest stosowana?

Jest stosowana w celu zapewnienia odpowiedniego odżywiania pacjentów, którzy mają trudności z jedzeniem lub spożywaniem pokarmów drogą doustną.

Gastrostomia jest zalecana w przypadku pacjentów, u których występują trudności w połykaniu lub konieczność długoterminowego stosowania żywienia pozajelitowego. Może to obejmować osoby z uszkodzeniami neurologicznymi, takimi jak pourazowe uszkodzenia mózgu lub choroba Parkinsona, które powodują zaburzenia połykania. Procedura jest również stosowana u pacjentów z nowotworami jamy ustnej lub gardła, u których konieczne jest unikanie jedzenia przez jamę ustną w czasie leczenia onkologicznego.

Rodzaje gastrostomii - Przegląd różnych technik i ich zastosowań

Istnieje kilka różnych technik wykonania gastrostomii, a wybór odpowiedniej zależy od indywidualnych potrzeb i charakterystyki pacjenta. Oto kilka najczęściej stosowanych rodzajów gastrostomii:

 1. Gastrostomia endoskopowa: Jest to najczęściej stosowana metoda, polegająca na wprowadzeniu sondy do żołądka przez jamę ustną pod kontrolą endoskopii. Procedura jest stosunkowo mało inwazyjna i ma niskie ryzyko powikłań. Jest zalecana u pacjentów, u których planuje się stosowanie żywienia pozajelitowego przez okres do 6 miesięcy.
 2. Gastrostomia chirurgiczna: Procedura ta wymaga wykonania nacięcia w skórze i warstwach tkanek brzucha, aby bezpośrednio utworzyć otwór w żołądku. Jest stosowana u pacjentów z długoterminowymi potrzebami żywieniowymi lub u tych, u których gastrostomia endoskopowa jest niewykonalna.
 3. Gastrostomia przez krótki okres: Jest to metoda, w której mały dysk jest umieszczany na zewnątrz skóry i otwór w żołądku jest połączony zewnętrznym przewodem. Jest stosowana u pacjentów, którzy potrzebują żywienia pozajelitowego przez krótki okres czasu lub u tych, u których istnieje ryzyko usunięcia sondy przez pacjenta.

Gastrostomia odżywcza - Jak wpływa na leczenie i żywienie pacjenta?

Gastrostomia odżywcza to technika żywienia pozajelitowego, która pozwala dostarczać pacjentom odpowiednią ilość składników odżywczych bezpośrednio do żołądka. Jest to niezwykle ważne dla pacjentów, którzy mają trudności z jedzeniem lub połykaniem. Procedura ta umożliwia dostarczanie specjalnych preparatów żywieniowych lub płynnych pokarmów, które są łatwo przyswajalne przez organizm.

Gastrostomia odżywcza jest stosowana w przypadku pacjentów, którzy nie mogą spożywać wystarczającej ilości pokarmów drogą doustną lub mają zaburzone wchłanianie składników odżywczych w jelicie cienkim. Pomaga zapewnić pacjentom odpowiednią dawkę kalorii, białka, witamin i minerałów, aby utrzymać prawidłowe funkcjonowanie organizmu.

Proces pielęgnowania pacjenta z gastrostomią - Jak zapewnić odpowiednią opiekę i wsparcie?

Proper care and support are crucial for patients with gastrostomy to ensure both physical and emotional well-being. Here are some key aspects of caring for a patient with a gastrostomy:

Zasady pielęgnacji gastrostomii:

 1. Higiena: Regularne mycie otworu gastrostomii, skóry wokół niego oraz wymiana opatrunku są kluczowe dla zapobiegania infekcjom. Ważne jest stosowanie odpowiednich technik i środków higieny zgodnie z zaleceniami lekarza.
 2. Karmienie: Wprowadzanie żywności lub płynów przez sondę do żołądka powinno odbywać się ostrożnie i zgodnie z instrukcjami lekarza. Ważne jest monitorowanie szybkości i ilości wprowadzanych pokarmów oraz obserwowanie ewentualnych objawów nieprawidłowego tolerowania karmienia.
 3. Monitorowanie: Regularne obserwowanie stanu pacjenta, w tym ocena wagi, nawodnienia, ogólnego samopoczucia oraz zwracanie uwagi na ewentualne objawy infekcji lub powikłań, jest istotne dla zapewnienia odpowiedniej opieki.
 4. Konsultacje lekarskie: Regularne wizyty u lekarza specjalisty są niezbędne do monitorowania stanu pacjenta, oceny postępów rehabilitacji oraz dostosowania planu leczenia.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Gastrostomia klasyczna - Opis i zasady przeprowadzania tego typu zabiegu

Gastrostomia klasyczna to jedna z metod wykonania gastrostomii, która wymaga operacji otwarcia brzucha i bezpośredniego utworzenia otworu w żołądku. Przeprowadzenie tego typu zabiegu wymaga precyzji i umiejętności chirurga.

Procedura najczęściej jest wykonywana w warunkach szpitalnych pod ogólnym znieczuleniem. Pierwszym krokiem jest wykonanie nacięcia w skórze i warstwach tkanek brzucha, po czym chirurg wchodzi w posiadanie żołądka. Następnie jest tworzony otwór w żołądku, a do niego wprowadzana jest specjalna rurka nazywana gastrostomią.

Po zakończeniu zabiegu, pacjent zostaje umieszczony pod obserwacją medyczną i podjęte zostają działania mające na celu zapobieżenie powikłaniom i szybkiej rekonwalescencji.

Powikłania związane z gastrostomią - Jakie problemy zdrowotne mogą się pojawić po zabiegu?

Podobnie jak przy każdym rodzaju medycznym zabiegu chirurgicznym, gastrostomia niesie ze sobą ryzyko wystąpienia powikłań. Oto niektóre z możliwych powikłań związanych z tą procedurą:

 1. Infekcje: Zakażenie w okolicy otworu gastrostomii może być przyczyną bólu, zaczerwienienia, obrzęku lub wydzieliny. Ważne jest, aby monitorować stan otworu i zgłaszać każde niepokojące objawy lekarzowi.
 2. Zatorowość: W rzadkich przypadkach może dojść do zamknięcia otworu gastrostomii przez skrzepy krwi lub inne substancje. Może to prowadzić do trudności w karmieniu pacjenta lub nawet wymagać interwencji medycznej.
 3. Zanik mięśni brzucha: U niektórych pacjentów, w wyniku długotrwałego stosowania gastrostomii, może dojść do osłabienia mięśni brzucha, co może prowadzić do przepuklin lub problemów z utrzymaniem równowagi między składnikami odżywczymi i płynami w organizmie.
 4. Reakcje alergiczne: Rzadko może wystąpić reakcja alergiczna na wykonane zastosowane materiały, takie jak siatka lub nici chirurgiczne. Pacjent powinien być świadomy możliwości wystąpienia alergii i natychmiast zgłaszać jakiekolwiek nieprawidłowości.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Na co jest dobry smalec gęsi? Tradycyjne metody stosowania. Smalec gęsi – właściwości i zastosowanie. Czy gęsina jest zdrowa? Sprawdź jej właściwości odżywcze i zdrowotne oraz kaloryczność. Smalec gęsi na odmrożenia, zmarszczki i ból stawów

Na co jest dobry smalec gęsi? Tradycyjne metody stosowania. Smalec gęsi – właściwości i zastosowanie. Czy gęsina jest zdrowa? Sprawdź jej właściwości odżywcze i zdrowotne oraz kaloryczność. Smalec gęsi na odmrożenia, zmarszczki i ból stawów

Smalec gęsi od wieków jest wykorzystywany w tradycyjnej medycynie ludowej jako naturalny środek wspomagający zdrowie i leczący różne dolegliwości. Choć naukowe dowody na korzyści smalcu gęsiego mogą być ograniczone, niektóre zastosowania tego tradycyjnego środka budzą zainteresowanie i warto je zbadać. W tym artykule przyjrzymy się różnym sposobom stosowania smalcu gęsiego w leczeniu przeziębienia, redukcji zmarszczek, łagodzeniu objawów żylaków oraz wspieraniu zdrowia stawów. Przed rozpoczęciem jakiejkolwiek terapii z wykorzystaniem smalcu gęsiego, ważne jest również poznanie przeciwwskazań i świadome podejście do korzystania z tego tradycyjnego leku.

Co robić, jeśli pojawia się krew w moczu? Przyczyny i objawy. Co oznacza krew w moczu? Krew w moczu – przyczyny i leczenie krwiomoczu 

Co robić, jeśli pojawia się krew w moczu? Przyczyny i objawy. Co oznacza krew w moczu? Krew w moczu – przyczyny i leczenie krwiomoczu 

Krwawienie w moczu, znane również jako hematuria, może być niepokojącym objawem, który może wskazywać na różne problemy zdrowotne. Przyjrzyjmy się przyczynom i objawom związanym z pojawieniem się krwi w moczu oraz dowiedzmy się, kiedy powinieneś być zaniepokojony i jak postępować, gdy dzieci doświadczają tego problemu.

Jak wygląda tłuszczak? Skąd się bierze i usuwanie tłuszczaków. Tłuszczak – objawy – jak wygląda tłuszczak pod skórą? Tłuszczaki, rozrost tkanki tłuszczowej

Jak wygląda tłuszczak? Skąd się bierze i usuwanie tłuszczaków. Tłuszczak – objawy – jak wygląda tłuszczak pod skórą? Tłuszczaki, rozrost tkanki tłuszczowej

Tłuszczak to jedno z najczęstszych łagodnych nowotworów tkanki tłuszczowej, występujący u ludzi w różnym wieku i na różnych częściach ciała. Często pojawia się jako niewielka, miękka grudka pod skórą. Tłuszczaki mogą występować pojedynczo lub wielokrotnie, a ich występowanie nie wiąże się z rakiem.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

 • Raty PayU
 • Blik
 • VISA
 • Master Card
Roczna subskrypcja
45zł / rok
Zobacz co zyskasz

Roczna subskrypcja to raptem koszt jednej książki

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca