Jak wygląda gastrostomia i kiedy się ją stosuje? Opieka nad pacjentem z gastrostomią typu PEG 

Jak wygląda gastrostomia i kiedy się ją stosuje? Opieka nad pacjentem z gastrostomią typu PEG 

Gastrostomia to procedura chirurgiczna, której celem jest utworzenie sztucznego otworu w ścianie żołądka, umożliwiającego bezpośrednie wprowadzanie żywienia lub leków do przewodu pokarmowego

Gastrostomia - Co to jest i kiedy jest stosowana?

Jest stosowana w celu zapewnienia odpowiedniego odżywiania pacjentów, którzy mają trudności z jedzeniem lub spożywaniem pokarmów drogą doustną.

Gastrostomia jest zalecana w przypadku pacjentów, u których występują trudności w połykaniu lub konieczność długoterminowego stosowania żywienia pozajelitowego. Może to obejmować osoby z uszkodzeniami neurologicznymi, takimi jak pourazowe uszkodzenia mózgu lub choroba Parkinsona, które powodują zaburzenia połykania. Procedura jest również stosowana u pacjentów z nowotworami jamy ustnej lub gardła, u których konieczne jest unikanie jedzenia przez jamę ustną w czasie leczenia onkologicznego.

Rodzaje gastrostomii - Przegląd różnych technik i ich zastosowań

Istnieje kilka różnych technik wykonania gastrostomii, a wybór odpowiedniej zależy od indywidualnych potrzeb i charakterystyki pacjenta. Oto kilka najczęściej stosowanych rodzajów gastrostomii:

 1. Gastrostomia endoskopowa: Jest to najczęściej stosowana metoda, polegająca na wprowadzeniu sondy do żołądka przez jamę ustną pod kontrolą endoskopii. Procedura jest stosunkowo mało inwazyjna i ma niskie ryzyko powikłań. Jest zalecana u pacjentów, u których planuje się stosowanie żywienia pozajelitowego przez okres do 6 miesięcy.
 2. Gastrostomia chirurgiczna: Procedura ta wymaga wykonania nacięcia w skórze i warstwach tkanek brzucha, aby bezpośrednio utworzyć otwór w żołądku. Jest stosowana u pacjentów z długoterminowymi potrzebami żywieniowymi lub u tych, u których gastrostomia endoskopowa jest niewykonalna.
 3. Gastrostomia przez krótki okres: Jest to metoda, w której mały dysk jest umieszczany na zewnątrz skóry i otwór w żołądku jest połączony zewnętrznym przewodem. Jest stosowana u pacjentów, którzy potrzebują żywienia pozajelitowego przez krótki okres czasu lub u tych, u których istnieje ryzyko usunięcia sondy przez pacjenta.

Gastrostomia odżywcza - Jak wpływa na leczenie i żywienie pacjenta?

Gastrostomia odżywcza to technika żywienia pozajelitowego, która pozwala dostarczać pacjentom odpowiednią ilość składników odżywczych bezpośrednio do żołądka. Jest to niezwykle ważne dla pacjentów, którzy mają trudności z jedzeniem lub połykaniem. Procedura ta umożliwia dostarczanie specjalnych preparatów żywieniowych lub płynnych pokarmów, które są łatwo przyswajalne przez organizm.

Gastrostomia odżywcza jest stosowana w przypadku pacjentów, którzy nie mogą spożywać wystarczającej ilości pokarmów drogą doustną lub mają zaburzone wchłanianie składników odżywczych w jelicie cienkim. Pomaga zapewnić pacjentom odpowiednią dawkę kalorii, białka, witamin i minerałów, aby utrzymać prawidłowe funkcjonowanie organizmu.

Proces pielęgnowania pacjenta z gastrostomią - Jak zapewnić odpowiednią opiekę i wsparcie?

Proper care and support are crucial for patients with gastrostomy to ensure both physical and emotional well-being. Here are some key aspects of caring for a patient with a gastrostomy:

Zasady pielęgnacji gastrostomii:

 1. Higiena: Regularne mycie otworu gastrostomii, skóry wokół niego oraz wymiana opatrunku są kluczowe dla zapobiegania infekcjom. Ważne jest stosowanie odpowiednich technik i środków higieny zgodnie z zaleceniami lekarza.
 2. Karmienie: Wprowadzanie żywności lub płynów przez sondę do żołądka powinno odbywać się ostrożnie i zgodnie z instrukcjami lekarza. Ważne jest monitorowanie szybkości i ilości wprowadzanych pokarmów oraz obserwowanie ewentualnych objawów nieprawidłowego tolerowania karmienia.
 3. Monitorowanie: Regularne obserwowanie stanu pacjenta, w tym ocena wagi, nawodnienia, ogólnego samopoczucia oraz zwracanie uwagi na ewentualne objawy infekcji lub powikłań, jest istotne dla zapewnienia odpowiedniej opieki.
 4. Konsultacje lekarskie: Regularne wizyty u lekarza specjalisty są niezbędne do monitorowania stanu pacjenta, oceny postępów rehabilitacji oraz dostosowania planu leczenia.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Gastrostomia klasyczna - Opis i zasady przeprowadzania tego typu zabiegu

Gastrostomia klasyczna to jedna z metod wykonania gastrostomii, która wymaga operacji otwarcia brzucha i bezpośredniego utworzenia otworu w żołądku. Przeprowadzenie tego typu zabiegu wymaga precyzji i umiejętności chirurga.

Procedura najczęściej jest wykonywana w warunkach szpitalnych pod ogólnym znieczuleniem. Pierwszym krokiem jest wykonanie nacięcia w skórze i warstwach tkanek brzucha, po czym chirurg wchodzi w posiadanie żołądka. Następnie jest tworzony otwór w żołądku, a do niego wprowadzana jest specjalna rurka nazywana gastrostomią.

Po zakończeniu zabiegu, pacjent zostaje umieszczony pod obserwacją medyczną i podjęte zostają działania mające na celu zapobieżenie powikłaniom i szybkiej rekonwalescencji.

Powikłania związane z gastrostomią - Jakie problemy zdrowotne mogą się pojawić po zabiegu?

Podobnie jak przy każdym rodzaju medycznym zabiegu chirurgicznym, gastrostomia niesie ze sobą ryzyko wystąpienia powikłań. Oto niektóre z możliwych powikłań związanych z tą procedurą:

 1. Infekcje: Zakażenie w okolicy otworu gastrostomii może być przyczyną bólu, zaczerwienienia, obrzęku lub wydzieliny. Ważne jest, aby monitorować stan otworu i zgłaszać każde niepokojące objawy lekarzowi.
 2. Zatorowość: W rzadkich przypadkach może dojść do zamknięcia otworu gastrostomii przez skrzepy krwi lub inne substancje. Może to prowadzić do trudności w karmieniu pacjenta lub nawet wymagać interwencji medycznej.
 3. Zanik mięśni brzucha: U niektórych pacjentów, w wyniku długotrwałego stosowania gastrostomii, może dojść do osłabienia mięśni brzucha, co może prowadzić do przepuklin lub problemów z utrzymaniem równowagi między składnikami odżywczymi i płynami w organizmie.
 4. Reakcje alergiczne: Rzadko może wystąpić reakcja alergiczna na wykonane zastosowane materiały, takie jak siatka lub nici chirurgiczne. Pacjent powinien być świadomy możliwości wystąpienia alergii i natychmiast zgłaszać jakiekolwiek nieprawidłowości.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Jak dbać o wzrok podczas pracy biurowej?

Jak dbać o wzrok podczas pracy biurowej?

Sprawdzone metody ochrony oczu podczas pracy biurowej przy komputerze. Wpływ światła niebieskiego na narząd wzroku. Jak dbać o wzrok i unikać suchych i zaczerwienionych oczu?

Jak sobie radzić z alergiami w sezonie wiosennym?

Jak sobie radzić z alergiami w sezonie wiosennym?

Jak sobie radzić z alergiami w sezonie wiosennym? Poznaj kalendarz pylenia roślin i skuteczne metody łagodzenia objawów alergii na pyłki!

Ile czeka się na okulary u optyka na receptę?

Ile czeka się na okulary u optyka na receptę?

Ile się czeka na okulary od optyka? Czas oczekiwania zależy od parametrów szkieł, ale zazwyczaj mieści się od kilkunastu minut do około 10 dni roboczych. Odbierz idealnie dopasowane okulary korekcyjne!

Skrzep w probówce - Definicja i objawy

Skrzep w probówce - Definicja i objawy

Dlaczego skrzep w probówce może uniemożliwić wykonanie badań laboratoryjnych? Sprawdź, co oznacza skrzep i jak wpływa na wyniki morfologii.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca