Jak pozbyć się trądziku?

Jak pozbyć się trądziku?

Trądzik - co to jest i jak sobie z nim radzić? Czym się różni trądzik pospolity od przewlekłego? Trądzik jest uciążliwą chorobą skóry, która kojarzy się głównie z wiekiem młodzieńczym oraz okresem dojrzewania. Potrafi się on jednak pojawić w każdym wieku oraz sprawić, że będziemy czuć się niekomfortowo. Jak wygląda leczenie trądziku oraz jak powinna wyglądać odpowiednia pielęgnacja skóry. Dowiedz się czym jest trądzik i co przyczynia się do jego powstania. Poznaj objawy trądziku i zmian skórnych.

Trądzik pospolity, czyli problem nie tylko nastolatków

Trądzik to choroba skóry. Do powstawania trądziku przyczynia się wydzielanie zbyt dużej ilości sebum (łoju), co z koleji jest spowodowane zmianami hormonalnymi. Następnie sebum wydostaje się na powierzchnię skóry poprzez gruczoły łojowe, a kanaliki prowadzące do gruczołów mogą zostać zapchane w wyniku nadmiaru łoju, a także zrogowaciałego naskórka. To natomiast prowadzi do powstania tak zwanych zaskórników (niezapalnych zmian trądzikowych). Potocznie te krostki, przypominające malutkie guzki nazywane są wykwitami, pryszczami. Czasami przyjmują również ropny wygląd i mogą postać po nich blizny.

Zaskórnik, który występuje w naszym ciele stwarza idealne warunki do rozwoju bakterii. Ich nadmiar prowadzić może natomiast do wytworzenia się w jego okolicy stanu zapalnego. Za najczęstszego winowajcę takiego stanu uznaje się bakterie z gatunku Cutibacterium Acnes, są one odpowiedzialne za około 80% trądziku pośród pacjentów w wieku od 11 do 30 lat. To właśnie osoby z tej grupy wiekowej mają największe skłonności do trądziku. Wystąpić może on również u niemowlaków (trądzik niemowlęcy).

Do głównych przyczyn pojawienia się trądziku pospolitego zalicza się:

  • zbyt duże rogowacenie naskórka w obrębie ujścia gruczołów łojowych
  • przerost gruczołów łojowych oraz zwiększona produkcja łoju, czyli tzw. sebum
  • nadmierna kolonizacja gruczołów łojowych przez bakterię Propionibacterium acnes 
  • czynniki genetyczne 
  • dieta bogata w produkty o wysokim wskaźniku glikemicznym, czy nabiał
  • stres 
  • gorący i wilgotny klimat 
  • palenie papierosów
  • zbyt częste mycie skóry, używanie kosmetyków z alkoholem
  • niektóre lekki
  • problemy związane z hormonami

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

  • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
  • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
  • Dowiedz się o nowych artykułach

Jak leczyć i pozbyć się trądziku?

Leczenie trądziku przede wszystkim powinno być nastawione na poprawę kondycji skóry dotkniętej chorobą, a także zapobieganie następstwom aktywnych zmian zapalnych (sprawdź nasz kursy kosmetologiczne). Bardzo ważne jest, więc aby udać się do dermatologa. Czasami wystarcza leczenie miejscowe, a w innym przypadku konieczne będzie przyjmowanie leku. Do substancji wykorzystywanych w trakcie miejscowego leczenia trądziku należą:

  • retinoidy, czyli pochodne witaminy A, hamujące tworzenie zaskórników oraz zmian zapalnych. Umożliwiają one prawidłowy proces złuszczania naskórka, a także wykazują działanie przeciwzapalne.
  • nadtlenek benzoilu, wykazuje działanie komedolityczne (przeciwzaskórnikowe), keratolityczne (złuszcza martwy naskórek), przeciwzapalne i przeciwbakteryjne.
  • kwas azelainowy, jest on zalecany w przypadku trądziku zaskórnikowego, a także łagodnych postaciach trądziku grudkowo-krostkowego. Ponadto wykazuje działanie przeciwbakteryjne, keratolityczne, przeciwłojotokowe i przeciwzapalne. Wpływa on również na zmniejszenie widoczności przebarwień pozapalnych.
  • antybiotyki, zmniejszają stan zapalny i ilość bakterii Propionibacterium acnes w gruczołach łojowych.

Leczenie trądziku nie należy do najłatwiejszych, warto jednak stosować się do zaleceń lekarza. Tylko wtedy będzie możliwe skuteczne leczenie. Pamiętaj również, że istnieją różne typy trądziku, więc u niektórych osób minie on szybciej, a u innych później. Nie zapominaj także o diecie na trądzik, która z pewnością usprawni proces leczenia jak również o suplementacji nutrikosmetykami

Trądzik różowaty

Trądzik różowaty jest przewlekłą chorobą skóry twarzy, rozwija się na podstawie zaburzeń naczyniowych, a także łojotoku. Występuje on zdecydowanie częściej u kobiet niż mężczyzn, a jego największe nasilanie ma miejsce pomiędzy 40 a 60 rokiem życia. Zmiany chorobowe w przebiegu trądziku różowatego mają miejsce na skórze nosa, a później rozprzestrzeniają się na policzki, podbródek, czoło, szyję, czy dekolt. Na samym początku pojawia się charakterystyczny rumień i teleangiektazje, a następnie grudki oraz krosty. Cecha, która odróżnia trądzik różowaty od pospolitego jest brak zaskórników.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat różnych odmian trądziku i dowiedzieć się jakie są przyczyny powstawania trądziku, zapraszamy Cię do dołączenia do platformy edukacyjnej BezTabletek.pl. Poznaj domowe sposoby na trądzik młodzieńczy. Dowiedz się po co jest kwas salicylowy i co sprzyja tworzeniu się zaskórniaków, a co może nasilać objawy. Jedna płatność = dożywotni dostęp.

Chcesz wiedzieć więcej z dziedziny kosmetologii?

Dowiedz się więcej na temat zdrowej skóry bez trądziku ze szkoleń, które znajdziesz na pierwszej w Polsce platformie edukacyjnej o zdrowiu - Bez Tabletek. Dołącz już dziś!

Jedna płatność = dożywotni dostęp

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Co wpływa na cenę produkcji kontraktowej kosmetyków i wydatki?

Co wpływa na cenę produkcji kontraktowej kosmetyków i wydatki?

Produkcja kontraktowa kosmetyków jest często złożonym przedsięwzięciem, które wymaga przeanalizowania wielu czynników wpływających na cenę końcową produktu dla danej marki. Firmy działające w tej branży muszą doskonale zrozumieć, jakie elementy mają największy wpływ na koszty produkcji oraz jakie strategie można zastosować w celu optymalizacji wydatków.

Czym jest Legionella? Jak ją rozpoznać?

Czym jest Legionella? Jak ją rozpoznać?

Legionella to rodzaj bakterii, które są odpowiedzialne za wywoływanie legionelozy, w tym dwóch głównych form tej choroby: choroby legionistów i gorączki Pontiac. Nazwa pochodzi od epidemii, która wybuchła w 1976 roku w Filadelfii podczas zjazdu weteranów wojennych, zwanych Legionistami. Choroba, będąca wówczas tajemniczym i śmiertelnym schorzeniem, stała się przedmiotem intensywnych badań naukowych, które doprowadziły do odkrycia Legionella pneumophila jako głównego czynnika sprawczego.

Jak zadbać o prostą postawę ciała? - Najlepsze wskazówki

Jak zadbać o prostą postawę ciała? - Najlepsze wskazówki

Odpowiednia postawa ciała nie jest tylko kwestią estetyki, ale ma fundamentalne znaczenie dla zdrowia i samopoczucia każdego z nas. Codzienne nawyki, takie jak sposób siedzenia przy biurku, sposób chodzenia czy spania, mają ogromny wpływ na kondycję naszego kręgosłupa i mięśni. W dzisiejszym świecie, gdzie większość czasu spędzamy w pozycji siedzącej lub stojącej, utrzymanie prostej postawy staje się kluczowym elementem profilaktyki zdrowotnej. Jak zadbać o prostą sylwetkę?

Medycyna konwencjonalna a alternatywna? – co warto wiedzieć

Medycyna konwencjonalna a alternatywna? – co warto wiedzieć

Historia medycyny zna wiele koncepcji, podejść i praktyk mających na celu leczenie chorób. Ich rozwój narodził się z troski ludzi o zdrowie i życie, ale też ze specyficznych uwarunkowań kulturowych, geograficznych i cywilizacyjnych. Dlaczego przez wieki za niezbędne uważano stosowanie ziół, duchowe ceremonie, krioterapię, akupunkturę czy homeopatię, a dziś te formy leczenia nie są równoznaczne z medycyną tradycyjną lub konwencjonalną, lecz bywają określane jako alternatywne, komplementarne, naturalne, holistyczne, integracyjne czy innowacyjne? Odpowiedzi na te pytania poszukajmy w dążeniu do optymalnego leczenia oraz w walce o szacunek dla różnorodności kulturowej, filozoficznej i naukowej.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Kolagen Premium I Olejek Gratis - Opłata za cały rok

195

97.5zł / rok

Kolagen Premium i Olejek Gratis

03Dni
22Godzin
14Minut
01Sekund
Zobacz co zyskasz

Bez konieczności przedłużania

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca