bezTabletek.pl

Praktyczna wiedza o twoim
zdrowiu w przystępnej formie

Jak pozbyć się trądziku?

Blog healthcare

Jak pozbyć się trądziku?

Trądzik - co to jest i jak sobie z nim radzić? Czym się różni trądzik pospolity od przewlekłego? Trądzik jest uciążliwą chorobą skóry, która kojarzy się głównie z wiekiem młodzieńczym oraz okresem dojrzewania. Potrafi się on jednak pojawić w każdym wieku oraz sprawić, że będziemy czuć się niekomfortowo. Jak wygląda leczenie trądziku oraz jak powinna wyglądać odpowiednia pielęgnacja skóry. Dowiedz się czym jest trądzik i co przyczynia się do jego powstania. Poznaj objawy trądziku i zmian skórnych.

Spis treści

 1. Trądzik pospolity, czyli problem nie tylko nastolatków
 2. Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera
 3. Jak leczyć i pozbyć się trądziku?
 4. Trądzik różowaty
 5. Dowiedz się więcej dzięki naszym szkoleniom:

Trądzik pospolity, czyli problem nie tylko nastolatków

Trądzik to choroba skóry. Do powstawania trądziku przyczynia się wydzielanie zbyt dużej ilości sebum (łoju), co z koleji jest spowodowane zmianami hormonalnymi. Następnie sebum wydostaje się na powierzchnię skóry poprzez gruczoły łojowe, a kanaliki prowadzące do gruczołów mogą zostać zapchane w wyniku nadmiaru łoju, a także zrogowaciałego naskórka. To natomiast prowadzi do powstania tak zwanych zaskórników (niezapalnych zmian trądzikowych). Potocznie te krostki, przypominające malutkie guzki nazywane są wykwitami, pryszczami. Czasami przyjmują również ropny wygląd i mogą postać po nich blizny.

Zaskórnik, który występuje w naszym ciele stwarza idealne warunki do rozwoju bakterii. Ich nadmiar prowadzić może natomiast do wytworzenia się w jego okolicy stanu zapalnego. Za najczęstszego winowajcę takiego stanu uznaje się bakterie z gatunku Cutibacterium Acnes, są one odpowiedzialne za około 80% trądziku pośród pacjentów w wieku od 11 do 30 lat. To właśnie osoby z tej grupy wiekowej mają największe skłonności do trądziku. Wystąpić może on również u niemowlaków (trądzik niemowlęcy).

Do głównych przyczyn pojawienia się trądziku pospolitego zalicza się:

 • zbyt duże rogowacenie naskórka w obrębie ujścia gruczołów łojowych
 • przerost gruczołów łojowych oraz zwiększona produkcja łoju, czyli tzw. sebum
 • nadmierna kolonizacja gruczołów łojowych przez bakterię Propionibacterium acnes 
 • czynniki genetyczne 
 • dieta bogata w produkty o wysokim wskaźniku glikemicznym, czy nabiał
 • stres 
 • gorący i wilgotny klimat 
 • palenie papierosów
 • zbyt częste mycie skóry, używanie kosmetyków z alkoholem
 • niektóre lekki
 • problemy związane z hormonami

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Jak leczyć i pozbyć się trądziku?

Leczenie trądziku przede wszystkim powinno być nastawione na poprawę kondycji skóry dotkniętej chorobą, a także zapobieganie następstwom aktywnych zmian zapalnych. Bardzo ważne jest, więc aby udać się do dermatologa. Czasami wystarcza leczenie miejscowe, a w innym przypadku konieczne będzie przyjmowanie leku. Do substancji wykorzystywanych w trakcie miejscowego leczenia trądziku należą:

 • retinoidy, czyli pochodne witaminy A, hamujące tworzenie zaskórników oraz zmian zapalnych. Umożliwiają one prawidłowy proces złuszczania naskórka, a także wykazują działanie przeciwzapalne.
 • nadtlenek benzoilu, wykazuje działanie komedolityczne (przeciwzaskórnikowe), keratolityczne (złuszcza martwy naskórek), przeciwzapalne i przeciwbakteryjne.
 • kwas azelainowy, jest on zalecany w przypadku trądziku zaskórnikowego, a także łagodnych postaciach trądziku grudkowo-krostkowego. Ponadto wykazuje działanie przeciwbakteryjne, keratolityczne, przeciwłojotokowe i przeciwzapalne. Wpływa on również na zmniejszenie widoczności przebarwień pozapalnych.
 • antybiotyki, zmniejszają stan zapalny i ilość bakterii Propionibacterium acnes w gruczołach łojowych.

Leczenie trądziku nie należy do najłatwiejszych, warto jednak stosować się do zaleceń lekarza. Tylko wtedy będzie możliwe skuteczne leczenie. Pamiętaj również, że istnieją różne typy trądziku, więc u niektórych osób minie on szybciej, a u innych później. Nie zapominaj także o diecie na trądzik, która z pewnością usprawni proces leczenia jak również o suplementacji nutrikosmetykami

Trądzik różowaty

Trądzik różowaty jest przewlekłą chorobą skóry twarzy, rozwija się na podstawie zaburzeń naczyniowych, a także łojotoku. Występuje on zdecydowanie częściej u kobiet niż mężczyzn, a jego największe nasilanie ma miejsce pomiędzy 40 a 60 rokiem życia. Zmiany chorobowe w przebiegu trądziku różowatego mają miejsce na skórze nosa, a później rozprzestrzeniają się na policzki, podbródek, czoło, szyję, czy dekolt. Na samym początku pojawia się charakterystyczny rumień i teleangiektazje, a następnie grudki oraz krosty. Cecha, która odróżnia trądzik różowaty od pospolitego jest brak zaskórników.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat różnych odmian trądziku i dowiedzieć się jakie są przyczyny powstawania trądziku, zapraszamy Cię do dołączenia do platformy edukacyjnej BezTabletek.pl. Poznaj domowe sposoby na trądzik młodzieńczy. Dowiedz się po co jest kwas salicylowy i co sprzyja tworzeniu się zaskórniaków, a co może nasilać objawy. Jedna płatność = dożywotni dostęp.

Chcesz wiedzieć więcej z dziedziny kosmetologii?

Dowiedz się więcej na temat zdrowej skóry bez trądziku ze szkoleń, które znajdziesz na pierwszej w Polsce platformie edukacyjnej o zdrowiu - Bez Tabletek. Dołącz już dziś!

Jedna płatność = dożywotni dostęp

Dołącz do nas już teraz!
 • Facebook
 • Spreaker
 • LinkedIn
5/510 ocen

oceń ten artykuł

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Objawy i leczenie boreliozy

Objawy i leczenie boreliozy

Jak leczyć boreliozę? Co zrobić, że uchronić się przed kleszczami? Czy borelioza to choroba zagrażająca życiu? Większość przypadków zachorowania na boreliozę jest spowodowania ukąszeniem kleszcza. Niestety, liczba zakażeń tą chorobą w Polsce ciągle rośnie. Borelioza to choroba z lyme, powodowana przez spiralną bakterię (krętki) zwaną Borrelia burgdorferi może spowodować m.in: problemy z układem nerwowym, zapalenie mięśni i stawów, problemy neurologiczne, częste infekcje w naszym organizmie, czy choroby stawowe (zapalenie stawów). Kleszcz wraz ze śliną lub wymiocinami przenosi bakterie. Nieleczona choroba może natomiast doprowadzić nawet do kleszczowego zapalenia mózgu (porażenia mózgu). Przyjąć może ona również formę przewlekłą.Kleszcze wybierają głównie ciepłe miejsca, gdzie skóra jest cienka, np. pachwiny, skóra w okolicy pach. W wyniku ukąszenia kleszcza pojawić się może rumień. Jak wygląda leczenie i diagnostyka boreliozy? Co zrobić, żeby uchronić się przed ugryzieniem kleszcza? Czy jest możliwe całkowite wyleczenie boreliozy z lyme.

Jak łączyć suplementy ze sobą diety bogate w witaminy i minerały?

Jak łączyć suplementy ze sobą diety bogate w witaminy i minerały?

Czy można przyjmować razem suplementację różnych preparatów? Najlepsze suplementy diety dostarczając witamin i minerałów.Spożywanie jednocześnie zbyt dużej ilość suplementów może być dla nasz szkodliwe. Dzieje się tak, ponieważ wiele suplementów w swoim składzie zawiera te same substancje odżywcze. Zażywając na raz suplementy o podobnym składzie, możemy dostarczyć naszemu organizmowi zbyt wysoką dawkę jakiegoś produktu, co może negatywnie wpłynąć na nasze zdrowie i samopoczucie. Warto, więc znać podstawowe zasady korzystania suplementów. Dowiedz się jak łączyć suplementy diety, co ogranicza ich wchłanialność oraz co zrobić, żeby organizm lepiej je przyswajał.

Suplementy diety i preparaty, które warto stosować przy menopauzie

Suplementy diety i preparaty, które warto stosować przy menopauzie

Jakie suplementy diety oraz preparaty wybrać, kiedy pojawi się menopauza? Klimakterium - okres w życiu każdej kobiety, czyli jak złagodzić objawy menopauzy.Kiedy, w życiu kobiety pojawia się czas menopauzy, często wiąże się on z przykrymi dolegliwościami.Należą do nich np.: uderzenia gorąca, wahania nastroju, problemy z koncentracją, potliwość, problemy ze snem, spadek libido, czy suchość w pochwie.W jaki sposób możemy złagodzić dolegliwości związane z menopauzą? Czy istnieją suplementy diety przeznaczone dla kobiet w okresie menopauzy?

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Zarejestruj się już teraz
Dożywotnia licencja
1188PLN

Tylko 29.99 zł miesięcznie wybierając płatność ratalną

 • Obszerna baza wiedzy
 • Dożywotni dostęp do platformy
 • Nowe kursy każdego miesiąca
Kup teraz
 • Raty PayU
 • Blik
 • VISA
 • Master Card

Rozłóż spłatę na raty bez dodatkowych opłat i prowizji

Rata 0% już od:29.99PLN