Jak pozbyć się trądziku?

Jak pozbyć się trądziku?

Trądzik - co to jest i jak sobie z nim radzić? Czym się różni trądzik pospolity od przewlekłego? Trądzik jest uciążliwą chorobą skóry, która kojarzy się głównie z wiekiem młodzieńczym oraz okresem dojrzewania. Potrafi się on jednak pojawić w każdym wieku oraz sprawić, że będziemy czuć się niekomfortowo. Jak wygląda leczenie trądziku oraz jak powinna wyglądać odpowiednia pielęgnacja skóry. Dowiedz się czym jest trądzik i co przyczynia się do jego powstania. Poznaj objawy trądziku i zmian skórnych.

Trądzik pospolity, czyli problem nie tylko nastolatków

Trądzik to choroba skóry. Do powstawania trądziku przyczynia się wydzielanie zbyt dużej ilości sebum (łoju), co z koleji jest spowodowane zmianami hormonalnymi. Następnie sebum wydostaje się na powierzchnię skóry poprzez gruczoły łojowe, a kanaliki prowadzące do gruczołów mogą zostać zapchane w wyniku nadmiaru łoju, a także zrogowaciałego naskórka. To natomiast prowadzi do powstania tak zwanych zaskórników (niezapalnych zmian trądzikowych). Potocznie te krostki, przypominające malutkie guzki nazywane są wykwitami, pryszczami. Czasami przyjmują również ropny wygląd i mogą postać po nich blizny.

Zaskórnik, który występuje w naszym ciele stwarza idealne warunki do rozwoju bakterii. Ich nadmiar prowadzić może natomiast do wytworzenia się w jego okolicy stanu zapalnego. Za najczęstszego winowajcę takiego stanu uznaje się bakterie z gatunku Cutibacterium Acnes, są one odpowiedzialne za około 80% trądziku pośród pacjentów w wieku od 11 do 30 lat. To właśnie osoby z tej grupy wiekowej mają największe skłonności do trądziku. Wystąpić może on również u niemowlaków (trądzik niemowlęcy).

Do głównych przyczyn pojawienia się trądziku pospolitego zalicza się:

 • zbyt duże rogowacenie naskórka w obrębie ujścia gruczołów łojowych
 • przerost gruczołów łojowych oraz zwiększona produkcja łoju, czyli tzw. sebum
 • nadmierna kolonizacja gruczołów łojowych przez bakterię Propionibacterium acnes 
 • czynniki genetyczne 
 • dieta bogata w produkty o wysokim wskaźniku glikemicznym, czy nabiał
 • stres 
 • gorący i wilgotny klimat 
 • palenie papierosów
 • zbyt częste mycie skóry, używanie kosmetyków z alkoholem
 • niektóre lekki
 • problemy związane z hormonami

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Jak leczyć i pozbyć się trądziku?

Leczenie trądziku przede wszystkim powinno być nastawione na poprawę kondycji skóry dotkniętej chorobą, a także zapobieganie następstwom aktywnych zmian zapalnych (sprawdź nasz kursy kosmetologiczne). Bardzo ważne jest, więc aby udać się do dermatologa. Czasami wystarcza leczenie miejscowe, a w innym przypadku konieczne będzie przyjmowanie leku. Do substancji wykorzystywanych w trakcie miejscowego leczenia trądziku należą:

 • retinoidy, czyli pochodne witaminy A, hamujące tworzenie zaskórników oraz zmian zapalnych. Umożliwiają one prawidłowy proces złuszczania naskórka, a także wykazują działanie przeciwzapalne.
 • nadtlenek benzoilu, wykazuje działanie komedolityczne (przeciwzaskórnikowe), keratolityczne (złuszcza martwy naskórek), przeciwzapalne i przeciwbakteryjne.
 • kwas azelainowy, jest on zalecany w przypadku trądziku zaskórnikowego, a także łagodnych postaciach trądziku grudkowo-krostkowego. Ponadto wykazuje działanie przeciwbakteryjne, keratolityczne, przeciwłojotokowe i przeciwzapalne. Wpływa on również na zmniejszenie widoczności przebarwień pozapalnych.
 • antybiotyki, zmniejszają stan zapalny i ilość bakterii Propionibacterium acnes w gruczołach łojowych.

Leczenie trądziku nie należy do najłatwiejszych, warto jednak stosować się do zaleceń lekarza. Tylko wtedy będzie możliwe skuteczne leczenie. Pamiętaj również, że istnieją różne typy trądziku, więc u niektórych osób minie on szybciej, a u innych później. Nie zapominaj także o diecie na trądzik, która z pewnością usprawni proces leczenia jak również o suplementacji nutrikosmetykami

Trądzik różowaty

Trądzik różowaty jest przewlekłą chorobą skóry twarzy, rozwija się na podstawie zaburzeń naczyniowych, a także łojotoku. Występuje on zdecydowanie częściej u kobiet niż mężczyzn, a jego największe nasilanie ma miejsce pomiędzy 40 a 60 rokiem życia. Zmiany chorobowe w przebiegu trądziku różowatego mają miejsce na skórze nosa, a później rozprzestrzeniają się na policzki, podbródek, czoło, szyję, czy dekolt. Na samym początku pojawia się charakterystyczny rumień i teleangiektazje, a następnie grudki oraz krosty. Cecha, która odróżnia trądzik różowaty od pospolitego jest brak zaskórników.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat różnych odmian trądziku i dowiedzieć się jakie są przyczyny powstawania trądziku, zapraszamy Cię do dołączenia do platformy edukacyjnej BezTabletek.pl. Poznaj domowe sposoby na trądzik młodzieńczy. Dowiedz się po co jest kwas salicylowy i co sprzyja tworzeniu się zaskórniaków, a co może nasilać objawy. Jedna płatność = dożywotni dostęp.

Chcesz wiedzieć więcej z dziedziny kosmetologii?

Dowiedz się więcej na temat zdrowej skóry bez trądziku ze szkoleń, które znajdziesz na pierwszej w Polsce platformie edukacyjnej o zdrowiu - Bez Tabletek. Dołącz już dziś!

Jedna płatność = dożywotni dostęp

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Zespół suchego oka - objawy, przyczyny i leczenie ZSO

Zespół suchego oka - objawy, przyczyny i leczenie ZSO

Odkryj tajemnice zespołu suchego oka (ZSO) - powszechnego problemu dotykającego wiele osób. Dowiedz się o różnorodnych przyczynach, od genetycznych po nawyki życiowe, i jakie istnieją sposoby poprawy komfortu oczu.

Okulary progresywne vs. dwuogniskowe - co wybrać?

Okulary progresywne vs. dwuogniskowe - co wybrać?

Które okulary wybrać: progresywne czy dwuogniskowe? Poznaj różnice i korzyści obu rodzajów, by podjąć najlepszą decyzję dopasowaną do Twoich potrzeb i stylu życia.

Czy każda kobieta powinna zrobić test na endometriozę?

Czy każda kobieta powinna zrobić test na endometriozę?

Chociaż coraz częściej mówi się o tym, jak ważne są regularne badania i dbanie o zdrowie, wciąż wiele osób lekceważy te zalecenia. W dodatku istnieją choroby, o których pomimo częstego występowania rzadko się w ogóle wspomina, co może utrudnić ich zdiagnozowanie. Jedną z nich jest endometrioza, czyli przewlekła choroba dotykająca układ rozrodczy. Nie dość, że może prowadzić do silnych bólów, to dodatkowo powodu problemy z płodnością. Najgorsze w tym wszystkim jest to, że endometrioza może dotyczyć nawet co dziesiątej kobiety w wieku rozrodczym na całym świecie!

Na które badania potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego?

Na które badania potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego?

Wizyta u lekarza rodzinnego to pierwszy krok w procesie diagnozowania i leczenia wielu dolegliwości. To właśnie lekarz rodzinny decyduje, jakie badania diagnostyczne są potrzebne, aby ustalić przyczynę dolegliwości pacjenta. Wiele z tych badań wymaga skierowania, które jest niezbędne do uzyskania refundacji z Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). W tym artykule omówimy, na które badania potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego, a także jakie są zasady i procedury związane z wystawianiem skierowań w przychodni lekarskiej.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca