Jak działają stenty i jak wygląda życie po ich wszczepieniu? Stenty w sercu – jak zapobiec restenozie? Rokowanie chorego po zabiegu stentowania tętnicy 

  Jak działają stenty i jak wygląda życie po ich wszczepieniu? Stenty w sercu – jak zapobiec restenozie? Rokowanie chorego po zabiegu stentowania tętnicy 

  Często, gdy diagnozujemy problemy z sercem, jednym z możliwych leczeń jest stentowanie. To procedura, podczas której specjalny implant, nazywany stentem, jest umieszczany w uszkodzonym naczyniu krwionośnym, aby przywrócić przepływ krwi. Ten innowacyjny sposób leczenia stał się coraz bardziej popularny, dzięki swojej skuteczności i przyjazności dla pacjentów.

  Stenty w sercu - Skuteczna metoda leczenia chorób naczyń wieńcowych

  Choroby naczyń wieńcowych, które wpływają na krążenie krwi w sercu, są jednym z najczęstszych schorzeń, które dotyczą milionów ludzi na całym świecie. Zastawki w sercu mogą ulegać zmianom, zaczynając od zwykłego ściśnięcia lub blokady, a kończąc na rozwijającej się chorobie wieńcowej. Stenty w sercu są bardzo skuteczną metodą leczenia chorób naczyń wieńcowych, a ich celem jest przywrócenie krążenia krwi i zmniejszenie ryzyka zapalenia naczyń krwionośnych.

  Stent - Co to jest i jak działa?

  Stent to mały rurkowy implant, który jest umieszczany w uszkodzonym naczyniu krwionośnym, aby przywrócić przepływ krwi. Stenty to metoda leczenia chorób naczyń, stosowana w przypadkach, gdy występuje zwężenie tętnicy lub niedrożność. Podczas zabiegu stentowania, specjalistyczny balonik jest wprowadzony do uszkodzonego naczynia, a następnie pompowany, aby rozszerzyć naczynie. Po rozszerzeniu naczynia, stent zostaje umieszczony w środku, aby utrzymać naczynie w rozszerzonym stanie, przywracając przepływ krwi.

  Zabieg założenia stentów - Procedura krok po kroku

  Zabieg stentowania jest zwykle przeprowadzany w specjalistycznych klinikach, przez doświadczonych kardiologów. Procedura zwykle trwa około godziny i wymaga stosowania lokalnej lub ogólnej sedacji. Kardiolog zaczyna od wprowadzenia cewnika do tętnicy, zazwyczaj z użyciem małego nakłucia na skórze. Następnie, cienki prowadnik jest przesuwany przez cewnik do serca. Kiedy prowadnik osiągnie miejsce, w którym uszkodzone naczynie krwionośne, balonik zostaje wprowadzony przez prowadnicę, a następnie pompowany, aby rozszerzyć naczynie. Po rozszerzeniu naczynia, specjalny stent jest wprowadzany do miejsca, gdzie uszkodzenie miało miejsce. Stent jest umieszczany wewnątrz tętnicy, aby utrzymać ją w stosownym rozszerzeniu, zapewniając przepływ krwi.

  Przygotowanie do zabiegu stentowania - Co warto wiedzieć przed wizytą w szpitalu?

  Przygotowanie do zabiegu stentowania zazwyczaj wymaga od pacjenta ograniczenia spożywania posiłków i płynów przed samym zabiegiem. Przed zabiegiem zwykle pacjent musi poddać się szeregowi badań, takich jak badanie krwi, EKG i ewentualnie tomografia komputerowa. Przed przystąpieniem do zabiegu, warto porozmawiać z lekarzem na temat stosowanych leków, a także na temat szczegółów samego zabiegu, aby mieć pewność, że jest się odpowiednio przygotowanym.

  Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

  Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

  • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
  • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
  • Dowiedz się o nowych artykułach

  Tryb życia po założeniu stentów - Jak zadbać o zdrowie i unikać powikłań?

  Dla wielu pacjentów, po zabiegu stentowania, zmiana stylu życia może mieć kluczowe znaczenie w celu uniknięcia powikłań i poprawy zdrowia ogólnego. Zwykle zaleca się pacjentom, aby zaczęli stopniowo wprowadzać ćwiczenia fizyczne do swojego codziennego życia, zaczynając od niskich intensywności i stopniowo zwiększając trudność i czas. Wprowadzenie zmian w diecie może być również ważne po stentowaniu, a pacjenci powinni unikać wysokotłuszczowych i wysokokalorycznych pokarmów.

  Powrót do aktywności po stentowaniu - Jak stopniowo wracać do codziennych aktywności?

  Po zabiegu stentowania, ważne jest, aby pacjenci nie podejmowali zbyt dużej aktywności przez kilka tygodni. Zwykle zaleca się, aby pacjenci unikali zbyt ciężkich ćwiczeń lub podnoszenia ciężarów przez okres kilku tygodni po zabiegu. Większość pacjentów może wrócić do pracy po kilku dniach lub tygodniach po zabiegu, aczkolwiek praca związana z ciężkimi działaniami fizycznymi może wymagać dłuższego okresu rekonwalescencji.

  Wszystko o twoim zdrowiu

  Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

  Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

  Dołącz do nas już teraz!

  Te artykuły mogą Cię zainteresować

  Jakie leki na ból zęba? Domowe sposoby i środki bez recepty

  Jakie leki na ból zęba? Domowe sposoby i środki bez recepty

  Zarówno przy słabszym, jak i silnym bólu zęba normalne funkcjonowanie może być bardzo utrudnione. W takich sytuacjach można sięgnąć po dostępne bez recepty środki o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym - zwłaszcza przy słabszym bólu. W wielu przypadkach domowe sposoby okażą się jednak niewystarczające - każda uciążliwa dolegliwość wymaga bezzwłocznej konsultacji z lekarzem. 

  Jak wygląda brzuch kortyzolowy ( brzuch stresowy)?

  Jak wygląda brzuch kortyzolowy ( brzuch stresowy)?

  Dowiedz się, jak rozpoznać i pozbyć się brzucha kortyzolowego (stresowego) - skutku przewlekłego stresu. Sprawdź, jak sobie z tym poradzić!

  Jak zmniejszyć tkankę tłuszczową - redukcja masy ciała?

  Jak zmniejszyć tkankę tłuszczową - redukcja masy ciała?

  Jak zmniejszyć tkankę tłuszczową? Dowiedz się, jak skutecznie zredukować tkankę tłuszczową i spalić tłuszcz podczas zdrowego odchudzania.

  Jak obliczyć zapotrzebowanie na tłuszcze, białko i węglowodany?

  Jak obliczyć zapotrzebowanie na tłuszcze, białko i węglowodany?

  Sprawdź i oblicz swoje zapotrzebowanie na makroskładniki takie jak białko, węglowodany i tłuszcze.

  Dołącz do nas!
  i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

  Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

  Roczna subskrypcja
  95zł / rok
  Zobacz co zyskasz

  Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca