mgr Weronika Morawska
autor artykułuTaśma kinezjologiczna: jak działa i czym jest?
Taśma kinezjologiczna to popularny produkt, szczególnie polecany w fizjoterapii, sporcie oraz rekreacji. Jest to elastyczna taśma samoprzylepna, która skutecznie wspiera i stabilizuje stawy, mięśnie i więzadła podczas wysiłku fizycznego oraz pomaga zniwelować wszelkie dolegliwości bólowe związane z kontuzjami i urazami. Zarówno profesjonalni sportowcy, jak i osoby aktywne fizycznie chętnie wybierają taśmy kinezjologiczne ze względu na ich skuteczne działanie.
Taśmy kinezjologiczne są wykonane z elastycznych tkanin, które przylegają do skóry, ale jednocześnie pozwalają na swobodne poruszanie się. Zawierają specjalną klejącą warstwę, dzięki której utrzymują się w miejscu, zapewniając dodatkowe wsparcie dla stawów, mięśni i okolic bólowych. Ich elastyczność pozwala na różne sposoby ich użycia, w zależności od rodzaju kontuzji czy dolegliwości.
Jak działa taśma kinezjologiczna?
Działanie taśmy kinezjologicznej polega na uelastycznieniu skóry i tkanek podskórnych, co wpływa na zwiększenie przepływu krwi i ułatwienie mikrouszkodzeń tkanek. Taśma kinezjologiczna wpływa również na receptorów nerwowych znajdujących się w skórze, aktywując je i stymulując układ nerwowy do lepszego współdziałania z mięśniami oraz więzadłami. W ten sposób taśma kinezjologiczna przyspiesza proces regeneracji, znieczula ból oraz polepsza kondycję stawów, mięśni i okolic bólowych.
Przy długotrwałych kontuzjach, taśma kinezjologiczna, którą znajdziesz na platformie Gemini pomaga zachować stabilność stawów, co minimalizuje ryzyko pogłębiania urazu oraz wpływa na szybką poprawę kondycji ruchowej. Dzięki swojemu działaniu taśma kinezjologiczna znalazła zastosowanie w medycynie sportowej, pomagając sportowcom zmniejszać ryzyko kontuzji, a także wspomagając ich szybki powrót do formy po urazach i chorobach.
W jakich dolegliwościach taśma kinezjologiczna może pomóc?
Taśmy kinezjologiczne znajdują zastosowanie w przypadku wielu różnych rodzajów kontuzji i urazów, np. bólach pleców, barków, kolan, nadgarstków, kostek. Pacjenci z takimi dolegliwościami jak np. zwyrodnienia stawów, sztywność mięśni lub problemy z krążeniem krwi, mogą również z powodzeniem stosować taśmy kinezjologiczne, aby złagodzić symptomy.
Do innych pozytywnych efektów stosowania taśm kinezjologicznych należą między innymi:
- zwiększenie elastyczności mięśni;
- szybsze przyspieszenie procesu regeneracji tkankowej;
- redukcja obrzęku i stanów zapalnych;
- zwiększenie zakresu ruchu i poprawa koordynacji ruchowej;
- zniwelowanie bólu lub stresu nagromadzonego w okolicach urazu.
Jak stosować taśmę kinezjologiczną?
Stosowanie taśmy kinezjologicznej jest stosunkowo proste, chociaż wymaga zachowania ostrożności w celu uniknięcia dodatkowego urazu. Przed użyciem zaleca się dokładne oczyszczenie skóry, aby zapobiec zanieczyszczeniu taśmy oraz lepszemu przyleganiu. Taśmę kinezjologiczną należy rozciągnąć na długości około 10-15 cm przed aplikacją, aby aktywować klejącą powierzchnię.
Kolejnym krokiem jest odpowiednie przyklejenie taśmy kinezjologicznej w okolice urazu, uwzględniając kierunek przyklejonej taśmy. Jeśli umieszczona jest w okolicach stawów należy zwrócić uwagę na to, aby zachować pełen ruch stawowy, a jednocześnie zapewnić wsparcie. W zależności od rodzaju kontuzji (na przykład naciągnięty mięsień ), okolic, w której zastosuje się taśmę kinezjologiczną i celu jej zastosowania, należy dostosować kolor taśmy oraz sposób i sposób aplikacji.
Dowiedz się więcej dzięki naszym szkoleniom:
Podsumowanie
Taśma kinezjologiczna to innowacyjna i skuteczna metoda, która pozwala na poprawę kondycji i funkcjonowania organizmu w kontekście rekreacji, sportu, ale również codziennych działań. Umożliwia szybką poprawę stanu zdrowia w przypadku urazów, kontuzji, a także przyspieszenie czasu regeneracji organizmu. Jest to produkt bardzo łatwy w użyciu, dzięki czemu można go bezpiecznie stosować w domu lub w profesjonalnym gabinecie fizjoterapeutycznym, zapewniając skuteczne i długoterminowe wsparcie stawów, mięśni i bólowych okolic organizmu.