Naciągnięty mięsień: co robić?

Naciągnięty mięsień: co robić?

Czy masz naciągnięty mięsień? Dowiedz się, jak postępować w przypadku urazu mięśniowego i jak szybko powrócić do zdrowia. Najlepsze metody leczenia kontuzji mięśni.

Mięsień to jedna z najważniejszych struktur w naszym ciele, którą często narażamy na różnego rodzaju urazy. Naciągnięcie mięśnia, naderwanie mięśnia czy zerwanie to sytuacje, które mogą się przytrafić każdemu, zarówno osobom aktywnym fizycznie, jak i tym, którzy prowadzą bardziej sedentarny tryb życia. W takim przypadku rehabilitacja staje się nieodzowna. Naciągnięcie mięśnia może być bolesnym doświadczeniem dla każdego. Może to wystąpić podczas wykonywania codziennych czynności, podczas aktywności fizycznej lub w wyniku nagłego ruchu. W tym artykule omówimy przyczyny, objawy oraz sposoby leczenia naciągniętego mięśnia, aby pomóc Ci zrozumieć i dowiedzieć się, co zrobić w tej sytuacji i nie doprowadzić do stanu zapalnego włókien mięśniowych. 

Mięsień to tkanka mięśniowa, która tworzy nasze mięśnie. Jego główną funkcją jest skracanie się i wydzielanie siły, co pozwala nam wykonywać różne ruchy. Jednak, jeśli mięsień zostanie naciągnięty lub uszkodzony, może dojść do zaburzenia jego ciągłości i funkcji.

Naciągnięcie mięśnia często ma miejsce podczas intensywnego wysiłku fizycznego, zwłaszcza jeśli brakuje odpowiedniej rozgrzewki przed treningiem. Sportowcy, zwłaszcza ci, którzy uprawiają piłkę nożną, są bardziej podatni na tego typu kontuzje. Jednak naciągnięcie mięśnia może również pojawić się u osób, które nie są aktywne fizycznie, na przykład po gwałtownym ruchu lub podczas dźwigania ciężarów.

W przypadku naciągnięcia mięśnia ważne jest dostarczanie mu odpowiedniej opieki. W pierwszych dniach po urazie zaleca się stosowanie zimnych okładów, które pomogą zmniejszyć obrzęk i złagodzić ból. Można również zastosować przeciw bólowe i przeciwzapalne leki, takie jak ibuprofen.

Następnie należy zapewnić mięśniowi czas na regenerację. Dobrym sposobem jest unikanie intensywnego wysiłku fizycznego i stosowanie ciepłych okładów, które pomogą przyspieszyć proces gojenia. Dodatkowo, masaż i rozciąganie mogą być pomocne przy leczeniu naciągniętego mięśnia.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Naciągnięty mięsień - jak poradzić sobie z bólem po treningu?

Po ustąpieniu bólu i obrzęku, istotne jest podjęcie działań rehabilitacyjnych w celu wzmocnienia uszkodzonego mięśnia. Fizjoterapeuta może pomóc w opracowaniu indywidualnego programu rehabilitacyjnego, który zawierać będzie ćwiczenia wzmacniające, rozciągające oraz techniki poprawy postawy.

Jeśli objawy naciągnięcia mięśnia utrzymują się przez dłuższy czas lub są bardzo nasilone, konieczna jest konsultacja ze specjalistą. Lekarz może zlecić badania, takie jak rezonans magnetyczny lub ultrasonografia, aby dokładnie ocenić stopień uszkodzenia mięśnia i zalecić odpowiednie leczenie.

Objawy naciągniętego mięśnia

Objawy naciągniętego mięśnia mogą obejmować ból, uczucie napięcia lub dyskomfortu w obszarze naciągnięcia. Mogą wystąpić również obrzęk, zaczerwienienie, siniaki i trudności z normalnym wykonywaniem ruchu. W przypadku poważniejszych naciągnięć, może wystąpić także osłabienie mięśnia.

W przypadku naciągnięcia mięśnia, istnieje kilka zaleceń dotyczących postępowania, które mogą przyczynić się do szybszego powrotu do pełnej sprawności:

 1. Odpoczynek: Unikaj nadmiernego obciążania uszkodzonego mięśnia i daj mu czas na regenerację.
 2. Lodówka: Stosowanie zimnych kompresów przez około 20 minut co kilka godzin może pomóc w zmniejszeniu bólu i obrzęku.
 3. Kompresja: Użycie elastycznego bandaża lub opaski uciskowej może pomóc w stabilizacji uszkodzonego obszaru.
 4. Uniesienie: Jeśli to możliwe, uniesienie naciągniętego mięśnia może pomóc w zmniejszeniu bólu i obrzęku.
 5. Leki przeciwbólowe: W przypadku znacznego bólu, można zastosować leki przeciwbólowe zgodnie z zaleceniami lekarza.


Domowe sposoby na naciągnięty mięsień

Jeśli naciągnąłeś mięsień i chciałbyś spróbować domowych sposobów na jego leczenie, możesz zastosować zimne okłady przez pierwsze 48 godzin po urazie. Możesz również ogrzewać miejsce urazu, stosować masaż lub rozluźniające ćwiczenia. Pamiętaj jednak, że jeśli dolegliwości nie ustępują lub się nasilają, powinieneś udać się do lekarza.

Podsumowując, rehabilitacja mięśnia po urazie, takiego jak naciągnięcie, naderwanie czy zerwanie, jest niezbędna, aby przywrócić mięśniowi sprawność. Ważne jest również unikanie sytuacji, które mogą prowadzić do naciągnięcia mięśnia, takich jak brak odpowiedniej rozgrzewki przed treningiem. Pamiętaj, że jeśli doświadczasz bólu lub innych objawów naciągnięcia mięśnia, zasięgnij porady lekarza, który dobierze odpowiednie leczenie i pomoże Ci wrócić do normalnej aktywności fizycznej.

Podsumowanie

Naciągnięty mięsień może być bolesnym i ograniczającym dolegliwością, ale z odpowiednim postępowaniem, np.: dzięki użyciu odpowiedniego sprzętu medycznego z https://beck-orto.pl i leczeniem można dość szybko powrócić do pełnej sprawności. Odpowiednie leczenie objawów, rehabilitacja i wsparcie fizjoterapeuty mogą pomóc w skutecznym powrocie do aktywności fizycznej. Ważne jest jednak skonsultowanie się z lekarzem w przypadku poważniejszych przypadków naciągnięcia mięśnia, aby uniknąć ewentualnych powikłań.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Jakie okulary wybrać, aby zmniejszyć zmęczenie oczu?

Jakie okulary wybrać, aby zmniejszyć zmęczenie oczu?

Zmęczenie oczu to powszechny problem, zwłaszcza w erze cyfrowej, kiedy większość czasu spędzamy przed ekranami komputerów i urządzeń mobilnych. Wybór odpowiednich okularów może pomóc zminimalizować ten problem i zapewnić oczom większy komfort podczas pracy. W tym artykule omówimy, jakie okulary warto wybrać, aby zmniejszyć zmęczenie oczu.

Jakie są główne objawy zaburzeń lękowych?

Jakie są główne objawy zaburzeń lękowych?

Zaburzenia lękowe są poważnym problemem dotykającym wielu osób. Czym dokładnie się charakteryzują?

Jak prawidłowo konturować twarz? Poradnik dla początkujących

Jak prawidłowo konturować twarz? Poradnik dla początkujących

Konturowanie to technika makijażu, która polega na używaniu ciemniejszych i jaśniejszych odcieni kosmetyków po to, by podkreślić lub ukryć pewne partie twarzy. Dzięki zastosowaniu tej metody możesz uwydatnić kości policzkowe, wysmuklić nos lub zdefiniować linię szczęki. Robiąc to prawidłowo, poprawisz proporcje swojej twarzy, a także nadasz makijażowi atrakcyjnego, nowoczesnego wyglądu. Jak skutecznie konturować? Już teraz sprawdź nasze najważniejsze wskazówki dla początkujących kobiet!

Bor - Mikroelement Wspierający Organizm w Suplementacji Diety

Bor - Mikroelement Wspierający Organizm w Suplementacji Diety

Czy wiesz, jak istotną rolę odgrywa bor w utrzymaniu optymalnego stanu zdrowia?

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca