Jak działa pięciornik kurze ziele? Zastosowanie w medycynie naturalnej. Pięciornik - jak wygląda i jakie ma właściwości lecznicze? 

Jak działa pięciornik kurze ziele? Zastosowanie w medycynie naturalnej. Pięciornik - jak wygląda i jakie ma właściwości lecznicze? 

Pięciornik kurze ziele, znany również jako Hypericum perforatum, jest rośliną znaną z wielu właściwości leczniczych. Od wieków był stosowany w medycynie naturalnej do leczenia różnych dolegliwości, takich jak depresja, uszkodzenia skóry i trudno gojące się rany. W tym artykule przyjrzymy się, jak działa pięciornik kurze ziele i jakie ma zastosowanie w medycynie naturalnej.

Składniki aktywne pięciornika kurze ziele

Pięciornik kurze ziele zawiera wiele aktywnych składników, które przyczyniają się do jego korzystnego działania. Jednym z głównych składników aktywnych jest hiperycyna, która jest związana z właściwościami przeciwwirusowymi i przeciwzapalnymi rośliny. Kwas krzemowy i flawonoidy, takie jak rutyna i kwercetyna, są również obecne w pięciorniku kurze ziele i przyczyniają się do jego działania leczniczego.

Działanie farmakologiczne pięciornika kurze ziele

Pięciornik kurze ziele wykazuje szerokie spektrum farmakologicznego działania, co czyni go rośliną o potencjalnych korzyściach zdrowotnych. Oto kilka głównych działań farmakologicznych pięciornika kurze ziele:

1. Działanie przeciwdepresyjne - Pięciornik kurze ziele uważany jest za skuteczną roślinę leczniczą w łagodzeniu objawów depresji. Badania sugerują, że hiperycyna zawarta w pięciorniku może wpływać na poziomy neuroprzekaźników, takich jak serotonina, noradrenalina i dopamina, które odgrywają kluczową rolę w regulacji nastroju.

2. Działanie przeciwwirusowe - Roślina wykazuje aktywność przeciwwirusową wobec wielu wirusów, w tym wirusa opryszczki, wirusa grypy i wirusa HIV. Badania sugerują, że hiperycyna może hamować replikację wirusów poprzez blokowanie ich penetracji do komórek oraz zmniejszać stan zapalny wywołany przez infekcje wirusowe.

3. Działanie przeciwzapalne - Aktywne składniki pięciornika kurze ziele, takie jak korowychirutydyny i kwas krzemowy, wykazują działanie przeciwzapalne. Roślina może redukować reakcje zapalne poprzez hamowanie produkcji mediatorów zapalnych, takich jak prostaglandyny i cytokiny.

4. Działanie cytoprotekcyjne - Składniki zawarte w pięciorniku kurze ziele wykazują działanie cytoprotekcyjne, chroniąc komórki przed szkodliwym działaniem czynników oksydacyjnych. Wpływają również na procesy regeneracji tkanek i gojenia ran.

Zastosowanie w medycynie naturalnej

Pięciornik kurze ziele jest szeroko stosowany w medycynie naturalnej do leczenia różnych dolegliwości. Niektóre z głównych zastosowań obejmują:

1. Leczenie depresji - Pięciornik kurze ziele jest stosowany jako naturalna alternatywa dla leków przeciwdepresyjnych w leczeniu łagodnej do umiarkowanej depresji. Badania sugerują, że ekstrakt z pięciornika może być równie skuteczny jak niektóre leki przeciwdepresyjne, z mniejszą liczbą działań niepożądanych.

2. Gojenie ran - Zewnętrzne stosowanie preparatów z pięciornika kurze ziele pomaga przyspieszyć gojenie ran i zmniejsza ryzyko infekcji. Może być stosowany w przypadku trudno gojących się ran, odleżyn, oparzeń i skaleczeń.

3. Leczenie trądziku - Działanie przeciwzapalne pięciornika kurze ziele sprawia, że jest on skutecznym środkiem do leczenia trądziku. Preparaty z pięciornika, w postaci kremów i żeli, pomagają zmniejszyć stan zapalny i czerwoność skóry.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Pięciornik kurze ziele – działanie, właściwości, skład

Pięciornik kurze ziele to popularna roślina zielna, która jest często wykorzystywana w medycynie ludowej, zwłaszcza w krajach europejskich. Poniżej znajdziesz informacje na temat jej działania, właściwościach i składzie:

Działanie:

 • Moczopędne: Pięciornik kurze ziele posiada właściwości moczopędne, co oznacza, że może pomóc w zwiększeniu ilości wydalanego moczu. Jest to przydatne w przypadku problemów z obrzękami i nadciśnieniem.
 • Przeciwzapalne: Roślina ta ma działanie przeciwzapalne, co może pomóc w łagodzeniu stanów zapalnych w organizmie.
 • Przeciwbólowe: Pięciornik kurze ziele może pomagać w łagodzeniu bólu, zarówno bólu mięśniowego, jak i bólów reumatycznych.
 • Lecznicze: W medycynie ludowej wykorzystywane jest również jako środek wspomagający w leczeniu infekcji układu moczowego oraz problemów z układem trawiennym.

Właściwości:

 • Mocznik: Pięciornik zawiera związki moczopędne, które mogą być pomocne przy eliminacji nadmiaru płynów i toksyn z organizmu.
 • Flawonoidy: Zawiera również flawonoidy, które mają właściwości przeciwutleniające, pomagając w ochronie komórek przed uszkodzeniem spowodowanym wolnymi rodnikami.
 • Garbniki: Garbniki w pięciorniku mogą pomagać w łagodzeniu stanów zapalnych i bólu.

Skład:

 • Pięciornik kurze ziele zawiera wiele składników chemicznych, w tym garbniki, flawonoidy, olejki eteryczne, kwas salicylowy, goryczki, sole mineralne, a także witaminy (np. witamina C).
 • Jednym z kluczowych składników pięciornika jest arbutyna, która jest odpowiedzialna za jego właściwości moczopędne.

Warto jednak pamiętać, że samoleczenie ziołami może być ryzykowne, zwłaszcza jeśli masz poważne problemy zdrowotne lub przyjmujesz inne leki. Zawsze warto skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem stosowania jakiegokolwiek zioła jako leku. Pięciornik kurze ziele jest dostępne w postaci herbat, ekstraktów lub suplementów diety, ale zawsze należy przestrzegać zaleconych dawek i środków ostrożności.

Podsumowanie

Pięciornik kurze ziele jest rośliną o wielu właściwościach leczniczych i szerokim spektrum działania farmakologicznego. Działa przede wszystkim przeciwdepresyjnie, przeciwwirusowo, przeciwzapalnie oraz cytoprotekcyjnie. Znajduje zastosowanie w medycynie naturalnej, m.in. w leczeniu depresji, gojeniu ran i trądziku. Warto jednak pamiętać, że przed rozpoczęciem stosowania pięciornika kurze ziele w celach leczniczych, należy skonsultować się z lekarzem lub specjalistą.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Jak zadbać o profesjonalizm pracowników w salonach kosmetycznych?

Jak zadbać o profesjonalizm pracowników w salonach kosmetycznych?

W branży beauty właściwa prezencja liczy się jak nigdzie indziej. To właśnie pracownicy salonów kosmetycznych są ich prawdziwą wizytówką, dlatego muszą wyglądać nienagannie, nawet po wielu godzinach pracy. Ważna jest nie tylko estetyka, ale również spójność. Jakie standardy warto wdrożyć we własnym salonie urody? Podpowiadamy w poniższym artykule!

Zabiegi w ramach turnusów rehabilitacyjnych PFRON - jak dokonać właściwego wyboru?

Zabiegi w ramach turnusów rehabilitacyjnych PFRON - jak dokonać właściwego wyboru?

Rehabilitacja odgrywa kluczową rolę w powrocie do zdrowia i poprawie jakości życia. Dzięki odpowiednio dobranym zabiegom pacjenci mogą skutecznie przeciwdziałać lub łagodzić swoje dolegliwości, zwiększając sprawność fizyczną, przywracając normalne funkcje ciała oraz zmniejszając ból.

Korzyści i Zagrożenia Związane z Spożyciem Kofeiny w Kawie

Korzyści i Zagrożenia Związane z Spożyciem Kofeiny w Kawie

Kawa jest jednym z najbardziej popularnych napojów na całym świecie. Niemal każdego dnia miliony ludzi konsumują kawę, by zyskać energię i poprawić swoją koncentrację. Kluczowym składnikiem wpływającym na te właściwości jest kofeina. Jednakże, z jakimi korzyściami i zagrożeniami związanymi z kofeiną w kawie powinniśmy być świadomi? Artykuł ten ma na celu rzetelne omówienie tego zagadnienia.

Mezator M1 w wersji Refurbished ponownie dostępny!

Mezator M1 w wersji Refurbished ponownie dostępny!

Dzisiaj rozpoczyna się rejestracja dla wszystkich zainteresowanych unikatowym modelem Mezator M1 w wersji Refurbished. To nadal ta sama zaawansowana technologia, ale teraz dostępna w rewelacyjnej cenie - jedynie 9999 zł, zamiast standardowych 40.310 zł.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
195zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca