Grypa - objawy i powikłania w chorobie

Grypa - objawy i powikłania w chorobie

Grypa to choroba wirusowa wywoływana przez wirus grypy.Typowe objawy grypy to m.in kaszel i gorączka.Wirus grypy może wywołać również bóle mięśni i bóle głowy.Jak się przed nim skutecznie bronić ? Grypa to choroba, która co roku pojawia się na nowo i przyczynia się do wielu przypadków hospitalizacji oraz zgonów na całym świecie. To choroba wirusowa, która atakuje układ oddechowy i powoduje wiele nieprzyjemnych powikłań. W poniższym artykule omówimy objawy i przebieg choroby jak i polecane szczepionki na przeziębienie i sposobów, w jakie można ją zwalczyć.


Co to jest grypa i typowe powikłania grypy

Grypa to choroba wirusowa, która jest wywołana przez szczepy wirusa grypy typu a i b.Wirusy te rozprzestrzeniają się drogą kropelkową poprzez zakażenie dróg oddechowych jak również poprzez kontakt z zakażoną powierzchnią. Objawy choroby to gorączka, bóle mięśni i stawów, bóle głowy, ból gardła, katar, suchy kaszel, uczucie rozbicia oraz ogólne złe samopoczucie. Grypa jest chorobą ,która może prowadzić do poważniejszych powikłań, takich jak zapalenie płuc, zapalenie opon mózgowych, a nawet zawał serca.Szczególnie narażone są osoby starsze gdzie wzrasta ryzyko powikłań i ciężkiego przebiegu grypy.Powikłania po grypie występują średnio u kilku procent chorych. Szczególnie niebezpieczne są dla osób starszych (powyżej 65. roku życia) oraz u małych dzieci do 2 lat jak i kobiet w ciąży.Pojawiają się po około 2 – 3 tygodniach od początku choroby.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

  • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
  • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
  • Dowiedz się o nowych artykułach

Jak zapobiegać chorobie grypie? Szczepionka czy leki na grypę ?

Najlepszym sposobem na zapobieganie grypie jest szczepienie. Szczepionki przeciwko grypie są dostępne każdego roku i powinny być podawane przed sezonem grypowym. Szczepienie przeciwko grypie zmniejsza ryzyko zachorowania oraz ryzyko poważnych powikłań. Innymi sposobami na zapobieganie grypie są regularne mycie rąk, unikanie kontaktu z osobami zarażonymi oraz unikanie dotykania twarzy.

Objawy grypy ? Grypa a choroba przeziębienia 

Podczas leczenia grypy lekarz może przepisać leki przeciwwirusowe, które skracają czas trwania choroby oraz zmniejszają ryzyko poważnych powikłań. Ponadto, należy zachować odpowiednią higienę i unikać kontaktu z innymi osobami, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby.

W przypadku wystąpienia objawów grypy, należy skonsultować się z lekarzem.U większości chorych na grypę typowy okres wylęgania trwa 7 dni.Choroba zwykle ustępuje samoistnie i podczas jej trwania istotne jest przyjmowanie dużej ilości płynów i odpoczynek w łóżku.

Chcesz wiedzieć więcej na temat swojego zdrowia?

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.

Dołącz już od 10 zł miesięcznie - Rezygnujesz kiedy chcesz !

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Jak sobie radzić z alergiami w sezonie wiosennym?

Jak sobie radzić z alergiami w sezonie wiosennym?

Jak sobie radzić z alergiami w sezonie wiosennym? Poznaj kalendarz pylenia roślin i skuteczne metody łagodzenia objawów alergii na pyłki!

Ile czeka się na okulary u optyka na receptę?

Ile czeka się na okulary u optyka na receptę?

Ile się czeka na okulary od optyka? Czas oczekiwania zależy od parametrów szkieł, ale zazwyczaj mieści się od kilkunastu minut do około 10 dni roboczych. Odbierz idealnie dopasowane okulary korekcyjne!

Skrzep w probówce - Definicja i objawy

Skrzep w probówce - Definicja i objawy

Dlaczego skrzep w probówce może uniemożliwić wykonanie badań laboratoryjnych? Sprawdź, co oznacza skrzep i jak wpływa na wyniki morfologii.

Jak zostać psychoterapeutą w Polsce w 2024 r.?

Jak zostać psychoterapeutą w Polsce w 2024 r.?

Dowiedz się, jak zostać psychoterapeutą i jak sprawdzić czy ten zawód jest dla Ciebie. Porady i wskazówki na temat wymagań i ścieżki kariery.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca