Grypa - objawy i powikłania w chorobie

Grypa - objawy i powikłania w chorobie

Grypa to choroba wirusowa wywoływana przez wirus grypy.Typowe objawy grypy to m.in kaszel i gorączka.Wirus grypy może wywołać również bóle mięśni i bóle głowy.Jak się przed nim skutecznie bronić ? Grypa to choroba, która co roku pojawia się na nowo i przyczynia się do wielu przypadków hospitalizacji oraz zgonów na całym świecie. To choroba wirusowa, która atakuje układ oddechowy i powoduje wiele nieprzyjemnych powikłań. W poniższym artykule omówimy objawy i przebieg choroby jak i polecane szczepionki na przeziębienie i sposobów, w jakie można ją zwalczyć.


Co to jest grypa i typowe powikłania grypy

Grypa to choroba wirusowa, która jest wywołana przez szczepy wirusa grypy typu a i b.Wirusy te rozprzestrzeniają się drogą kropelkową poprzez zakażenie dróg oddechowych jak również poprzez kontakt z zakażoną powierzchnią. Objawy choroby to gorączka, bóle mięśni i stawów, bóle głowy, ból gardła, katar, suchy kaszel, uczucie rozbicia oraz ogólne złe samopoczucie. Grypa jest chorobą ,która może prowadzić do poważniejszych powikłań, takich jak zapalenie płuc, zapalenie opon mózgowych, a nawet zawał serca.Szczególnie narażone są osoby starsze gdzie wzrasta ryzyko powikłań i ciężkiego przebiegu grypy.Powikłania po grypie występują średnio u kilku procent chorych. Szczególnie niebezpieczne są dla osób starszych (powyżej 65. roku życia) oraz u małych dzieci do 2 lat jak i kobiet w ciąży.Pojawiają się po około 2 – 3 tygodniach od początku choroby.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

  • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
  • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
  • Dowiedz się o nowych artykułach

Jak zapobiegać chorobie grypie? Szczepionka czy leki na grypę ?

Najlepszym sposobem na zapobieganie grypie jest szczepienie. Szczepionki przeciwko grypie są dostępne każdego roku i powinny być podawane przed sezonem grypowym. Szczepienie przeciwko grypie zmniejsza ryzyko zachorowania oraz ryzyko poważnych powikłań. Innymi sposobami na zapobieganie grypie są regularne mycie rąk, unikanie kontaktu z osobami zarażonymi oraz unikanie dotykania twarzy.

Objawy grypy ? Grypa a choroba przeziębienia 

Podczas leczenia grypy lekarz może przepisać leki przeciwwirusowe, które skracają czas trwania choroby oraz zmniejszają ryzyko poważnych powikłań. Ponadto, należy zachować odpowiednią higienę i unikać kontaktu z innymi osobami, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby.

W przypadku wystąpienia objawów grypy, należy skonsultować się z lekarzem.U większości chorych na grypę typowy okres wylęgania trwa 7 dni.Choroba zwykle ustępuje samoistnie i podczas jej trwania istotne jest przyjmowanie dużej ilości płynów i odpoczynek w łóżku.

Chcesz wiedzieć więcej na temat swojego zdrowia?

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.

Dołącz już od 10 zł miesięcznie - Rezygnujesz kiedy chcesz !

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Jak zadbać o profesjonalizm pracowników w salonach kosmetycznych?

Jak zadbać o profesjonalizm pracowników w salonach kosmetycznych?

W branży beauty właściwa prezencja liczy się jak nigdzie indziej. To właśnie pracownicy salonów kosmetycznych są ich prawdziwą wizytówką, dlatego muszą wyglądać nienagannie, nawet po wielu godzinach pracy. Ważna jest nie tylko estetyka, ale również spójność. Jakie standardy warto wdrożyć we własnym salonie urody? Podpowiadamy w poniższym artykule!

Zabiegi w ramach turnusów rehabilitacyjnych PFRON - jak dokonać właściwego wyboru?

Zabiegi w ramach turnusów rehabilitacyjnych PFRON - jak dokonać właściwego wyboru?

Rehabilitacja odgrywa kluczową rolę w powrocie do zdrowia i poprawie jakości życia. Dzięki odpowiednio dobranym zabiegom pacjenci mogą skutecznie przeciwdziałać lub łagodzić swoje dolegliwości, zwiększając sprawność fizyczną, przywracając normalne funkcje ciała oraz zmniejszając ból.

Korzyści i Zagrożenia Związane z Spożyciem Kofeiny w Kawie

Korzyści i Zagrożenia Związane z Spożyciem Kofeiny w Kawie

Kawa jest jednym z najbardziej popularnych napojów na całym świecie. Niemal każdego dnia miliony ludzi konsumują kawę, by zyskać energię i poprawić swoją koncentrację. Kluczowym składnikiem wpływającym na te właściwości jest kofeina. Jednakże, z jakimi korzyściami i zagrożeniami związanymi z kofeiną w kawie powinniśmy być świadomi? Artykuł ten ma na celu rzetelne omówienie tego zagadnienia.

Mezator M1 w wersji Refurbished ponownie dostępny!

Mezator M1 w wersji Refurbished ponownie dostępny!

Dzisiaj rozpoczyna się rejestracja dla wszystkich zainteresowanych unikatowym modelem Mezator M1 w wersji Refurbished. To nadal ta sama zaawansowana technologia, ale teraz dostępna w rewelacyjnej cenie - jedynie 9999 zł, zamiast standardowych 40.310 zł.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
195zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca