bezTabletek.pl

Praktyczna wiedza o twoim
zdrowiu w przystępnej formie

Głodówka lecznicza - na czym polega i jakie daje efekty? Czym jest głodówka oczyszczająca? Co daje głodówka zdrowotna? Detoks. Efekty postu

Blog healthcare

Głodówka lecznicza - na czym polega i jakie daje efekty? Czym jest głodówka oczyszczająca? Co daje głodówka zdrowotna? Detoks. Efekty postu

Sprawdź na czym polega głodówka i czy rzeczywiście pomaga ?

Spis treści

 1. Głodówka lecznicza: co to jest i jakie są jej efekty? Głodówka oczyszczająca – co to jest?
 2. Głodówka lecznicza: ile dni trwa i jak się do niej przygotować?
 3. Głodówka lecznicza: korzyści i potencjalne ryzyko
 4. Głodówka lecznicza: jak wyjść z głodówki i dbać o zdrowie po zakończeniu
 5. Przygotowanie do głodówki leczniczej: kroki i zalecenia przed rozpoczęciem
 6. Skutki uboczne głodówki
 7. Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera
 8. Ile może trwać głodówka oczyszczająca?
 9. Rodzaje głodówek - jakie są
 10. Głodówka jednodniowa a kawa
 11. Dowiedz się więcej dzięki naszym szkoleniom:

Głodówka lecznicza: co to jest i jakie są jej efekty? Głodówka oczyszczająca – co to jest?

Głodówka lecznicza, znana także jako terapia głodówkowa, to metoda leczenia, która polega na celowym ograniczeniu spożycia pokarmu przez pewien określony czas. Choć może brzmieć niezwykle kontrowersyjnie, głodówka lecznicza ma wiele potencjalnych korzyści dla zdrowia.

Głodówka lecznicza przede wszystkim daje organizmowi szansę na odpoczynek i regenerację. Poprzez ograniczenie spożycia kalorii, organizm przechodzi do stanu alternatywnego metabolizmu, nazywanego ketozą. W tym stanie organizm wykorzystuje zapasy tłuszczu do produkcji energii, co prowadzi do efektu utraty wagi. Ponadto, głodówka lecznicza może pomóc w poprawie stanu metabolicznego, regulacji poziomu glukozy we krwi oraz obniżeniu stanu zapalnego w organizmie.

Głodówka lecznicza: ile dni trwa i jak się do niej przygotować?

Czas trwania głodówki leczniczej może być różny, w zależności od celu i stanu zdrowia jednostki. Najczęściej stosowane są głodówki trwające od 24 do 72 godzin. Zanim rozpoczniesz głodówkę, ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem, szczególnie jeśli masz jakiekolwiek schorzenia lub przyjmujesz regularnie leki.

Przed rozpoczęciem głodówki leczniczej warto odpowiednio się do niej przygotować. Należy stopniowo redukować spożycie pokarmu przez kilka dni przed rozpoczęciem głodówki. Ważne jest także zapewnienie odpowiedniego nawodnienia organizmu poprzez picie odpowiedniej ilości wody i unikanie napojów zawierających cukier i kofeinę.

Głodówka lecznicza: korzyści i potencjalne ryzyko

Głodówka lecznicza, podobnie jak wiele innych metod terapeutycznych, ma swoje korzyści i potencjalne ryzyko. Do potencjalnych korzyści należą:

 • utrata wagi,
 • poprawa funkcji metabolicznych,
 • zmniejszenie stanu zapalnego,
 • oczyszczenie organizmu z toksyn.

Jednakże, głodówka lecznicza nie jest odpowiednia dla wszystkich. Osoby z pewnymi schorzeniami, takimi jak cukrzyca, zaburzenia odżywiania, problemy z tarczycą lub osoby w ciąży, powinny unikać głodówki leczniczej ze względu na negatywne konsekwencje zdrowotne. Ponadto, dla osób wykonujących pracę fizyczną lub prowadzących aktywny tryb życia, głodówka może być zbyt obciążająca i prowadzić do utraty sił oraz skutkować upośledzeniem funkcji poznawczych.

Głodówka lecznicza: jak wyjść z głodówki i dbać o zdrowie po zakończeniu

Zakończenie głodówki leczniczej jest równie ważne, jak jej rozpoczęcie. Należy stopniowo wprowadzać pokarmy do diety, zaczynając od lekkostrawnego pożywienia, takiego jak bulion warzywny, gotowany makaron z warzywami lub płatki owsiane. Ważne jest unikanie natychmiastowego powrotu do wcześniejszego, pełnego spożycia pokarmu, aby uniknąć problemów trawiennych.

Po zakończeniu głodówki leczniczej ważne jest kontynuowanie zdrowego stylu życia i diety. Regularne spożywanie zrównoważonych posiłków, aktywność fizyczna oraz unikanie nadmiaru niezdrowych produktów spożywczych mogą pomóc w utrzymaniu efektów głodówki leczniczej i poprawić ogólną kondycję zdrowotną.

Przygotowanie do głodówki leczniczej: kroki i zalecenia przed rozpoczęciem

Przed przystąpieniem do głodówki leczniczej, istnieje kilka kroków i zaleceń do wykonania:

 1. Skonsultuj się z lekarzem: Przed rozpoczęciem głodówki leczniczej ważne jest skonsultowanie się z lekarzem, aby upewnić się, że jest bezpieczna dla Twojego stanu zdrowia.
 2. Redukuj spożycie pokarmu: Stopniowo ograniczaj ilość spożywanego pokarmu przez kilka dni przed głodówką. To pomoże przygotować organizm do ograniczenia kalorii.
 3. Utrzymuj odpowiednie nawodnienie: Pij dużo wody przed rozpoczęciem głodówki i w jej trakcie. Unikaj napojów słodzonych i napojów zawierających kofeinę.
 4. Odpoczywaj i kontroluj stres: Przed rozpoczęciem głodówki leczniczej staraj się odpocząć i kontrolować poziom stresu. To pomoże Twojemu organizmowi w lepszym radzeniu sobie z procesem głodzenia.

Skutki uboczne głodówki

Skutki uboczne głodówki mogą być różnorodne i zależą od indywidualnych cech organizmu. Jednym z najczęstszych skutków ubocznych jest uczucie słabości i zmęczenie, spowodowane brakiem energii dostarczanej z jedzenia. Osoby na głodówce mogą także doświadczać rozdrażnienia i niskiego nastroju. Ponadto, głodówka może prowadzić do utraty masy mięśniowej, zwłaszcza jeśli nie jest odpowiednio zbilansowana. Nieodpowiednio przeprowadzona głodówka może osłabić układ odpornościowy i zwiększyć podatność na infekcje. W przypadku długotrwałej głodówki może dojść do zaburzeń hormonalnych, takich jak zaburzenia miesiączkowania u kobiet. Istnieje również ryzyko wystąpienia niedoboru witamin i minerałów, które są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Dlatego ważne jest, aby przed rozpoczęciem głodówki skonsultować się z lekarzem i zapewnić odpowiednie wsparcie żywieniowe. 

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Ile może trwać głodówka oczyszczająca?

Długość głodówki oczyszczającej zależy od różnych czynników, takich jak cel głodówki, stan zdrowia i indywidualne preferencje. Głodówka oczyszczająca może trwać od jednego dnia do kilku tygodni. Głodzenie organizmu przez krótki okres czasu, na przykład 24 godziny, może być korzystne dla zdrowia, ponieważ pozwala przyspieszyć proces oczyszczania. Głodówka trwająca kilka dni jest bardziej intensywną formą detoksu i może prowadzić do głębszego oczyszczenia organizmu. Jednak dłuższe głodówki powinny być przeprowadzane pod nadzorem lekarza lub specjalisty, ponieważ mogą potencjalnie prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Ważne jest również pamiętanie, że głodówka oczyszczająca nie jest odpowiednia dla wszystkich osób i może nie być zalecana dla osób z niektórymi stanami zdrowia, takimi jak cukrzyca czy choroby nerek. Zawsze ważne jest konsultowanie się z profesjonalistą przed rozpoczęciem głodówki oczyszczającej, aby dostosować ją do swoich indywidualnych potrzeb i uniknąć potencjalnych zagrożeń dla zdrowia. 

Rodzaje głodówek - jakie są

Rodzaje głodówek mogą być różnorodne i dostosowane do indywidualnych celów i potrzeb. Jednym z najpopularniejszych rodzajów jest "intermittent fasting" (IF), czyli okresowe posty. Istnieje kilka wariantów IF, takich jak 16/8, która polega na jedzeniu przez okres 8 godzin dziennie, a przez pozostałe 16 godzin prowadzeniu postu. Kolejnym rodzajem jest głodówka 5:2, która zakłada jedzenie normalnie przez 5 dni w tygodniu, a przez 2 dni ograniczenie kaloryczne do 500-600 kcal. Innym popularnym rodzajem jest głodówka jednodniowa, polegająca na całkowitym powstrzymaniu się od jedzenia przez 24 godziny. Istnieje również głodówka częściowa, gdzie ogranicza się tylko spożycie pewnych grup pokarmowych lub określonej ilości kalorii. Każdy rodzaj głodówki ma swoje zalety i wady, dlatego ważne jest indywidualne dostosowanie jej do swojego stylu życia i zdrowotnych celów. 

Głodówka jednodniowa a kawa

Jednodniowa głodówka to metoda, która polega na ograniczeniu spożywanych kalorii do minimum przez cały dzień. Często stosowana w celu oczyszczenia organizmu i zresetowania nawyków żywieniowych. W trakcie głodówki jednodniowej, ważne jest również, aby zrezygnować z kawy. Dlaczego? Kawa jest naturalnym środkiem pobudzającym, który podnosi poziom energii i pomaga w koncentracji. Jednak na pusty żołądek może wywołać uczucie nadmiernego pobudzenia i podrażnienia. Ponadto, kawa może również zwiększać wydzielanie kwasu żołądkowego, co może prowadzić do zgagi i dyskomfortu żołądkowego. Dlatego podczas głodówki jednodniowej, lepiej zastąpić kawę innymi napojami, takimi jak ziołowe herbatki czy sokiem z cytryny. Ważne jest również, aby pamiętać o odpowiednim nawodnieniu organizmu i spożywać dużo wody przy takiej formie diety. 

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz w cenie jednej małej kawy na mieście !

Dołącz do nas już teraz!
 • Facebook
 • Spreaker
 • LinkedIn
5/510 ocen

oceń ten artykuł

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Chodzenie na boso - dlaczego jest dobre dla zdrowia? Chodzenie boso po trawie. Jakie ma wpływ na zdrowie. Dlaczego warto chodzić na bosaka?

Chodzenie na boso - dlaczego jest dobre dla zdrowia? Chodzenie boso po trawie. Jakie ma wpływ na zdrowie. Dlaczego warto chodzić na bosaka?

Czy wiesz, że chodzenie na boso może przynieść wiele korzyści dla zdrowia i dobrostanu? Bez wątpienia, obuwie jest nie tylko modnym dodatkiem, ale także jest ważnym elementem ochrony naszych stóp. Jednak warto zdać sobie sprawę z tego, że nasze stopy zostały stworzone do chodzenia bez ochrony, dlatego chodzenie boso może przynieść wiele korzyści dla zdrowia.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Zarejestruj się już teraz
Dożywotnia licencja

Dożywotni nielimitowany dostęp do platformy

990PLN

jednorazowa płatność

 • Obszerna baza wiedzy
 • Dożywotni dostęp do platformy
 • Nowe kursy każdego miesiąca
Kup teraz
 • Raty PayU
 • Blik
 • VISA
 • Master Card

Możesz także skorzystać z subskrypcji

 • Miesięczna subskrypcja

  Raptem tyle co dwie kawy na mieście i rezygnujesz kiedy chcesz !

  45PLN

  miesięcznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska miesięczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz
 • Roczna subskrypcja

  Wybierając roczną subskrypcje otrzymujesz miesiąc gratis !

  495PLN

  rocznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz