Gastroskopia - przygotowanie, przebieg badania i czy jest konieczna? Gastroskopia - wskazania, przygotowanie do badania i znieczulenie. Jak wykonać gastroskopię?

Gastroskopia - przygotowanie, przebieg badania i czy jest konieczna? Gastroskopia - wskazania, przygotowanie do badania i znieczulenie. Jak wykonać gastroskopię?

Gastroskopia to jedno z najważniejszych badań diagnostycznych w gastroenterologii. Pozwala na dokładne zobrazowanie wnętrza żołądka i jelit. W artykule omówimy, na czym polega to badanie, jak się do niego przygotować oraz co można dzięki niemu wykryć.

Gastroskopia - po co wykonuje się to badanie?

Gastroskopia jest wykonywana w celu oceny stanu błony śluzowej żołądka i dwunastnicy oraz diagnostyki chorób takich jak wrzody, polipy, zapalenia błony śluzowej lub guzy nowotworowe. Badanie pozwala również na pobranie próbek tkanek do wykonywania badań histopatologicznych.

Na czym polega gastroskopia?

Gastroskopia to badanie endoskopowe, które polega na wprowadzeniu do przewodu pokarmowego cienkiego, elastycznego wziernika z kamerą. W momencie, gdy endoskop zostaje wprowadzony do przełyku, lekarz przekazuje sygnał wizualny do monitora. W ten sposób uzyskuje się bardzo dokładny, trójwymiarowy obraz przewodu żołądkowo-jelitowego.

Przebieg gastroskopii

Przed badaniem pacjent powinien być na czczo co najmniej 8 godzin. W trakcie badania pacjent jest poddawany znieczuleniu miejscowemu gardła, co pozwala na zmniejszenie odruchów wymiotnych. W trakcie badania lekarz może usunąć polipy lub pobierać próbki tkanek do celów diagnostycznych.

Całe badanie trwa zazwyczaj około 10 minut. W okresie tuż po badaniu pacjent powinien unikać jedzenia i picia do momentu, gdy znieczulenie gardła całkowicie znięknie.

Przygotowanie do gastroskopii

Przed wykonaniem gastroskopii pacjent powinien przestrzegać kilku zasad:

 • Na 5 dni przed badaniem należy zaprzestać przyjmowania leków wpływających na wymioty lub krzepnięcie krwi.
 • Na 3 dni przed badaniem należy zrezygnować z aspiryny i innych leków przeciwbólowych.
 • Pacjent powinien być na czczo co najmniej 8 godzin przed badaniem.
 • Pacjent powinien zgłosić alergie na leki oraz powiadomić lekarza o zażywanych lekach.

Jak oddychać przy gastroskopii?

W trakcie badania pacjent musi oddychać przez nos. Pomaga to kontrolować odruchy wymiotne. W przypadku odczuwania dyskomfortu pacjent może skorzystać z pomocy terapeutycznej, takiej jak hipnoza lub relaksacja.

Co wykrywa gastroskopia?

Gastroskopia pozwala na dokładną ocenę błony śluzowej żołądka i jelit. W wyniku badania można wykryć choroby takie jak:

 • Wrzody żołądka i jelit
 • Zapalenia błony śluzowej
 • Polipy i torbiele
 • Rak żołądka i jelit
 • Krwawienia

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Jak zbadać żołądek bez gastroskopii?

Jeśli pacjent nie może poddać się gastroskopii, istnieją inne sposoby diagnostyczne, w tym:

 • Badania krwi (np. badania na obecność przeciwciał przeciwko Helicobacter pylori)
 • Badania kału (np. test na krew utajoną)
 • Badania obrazowe (np. tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny, ultrasonografia)

Przeciwwskazania do gastroskopii

Gastroskopia jest rutynowym badaniem endoskopowym, które umożliwia dokładną ocenę stanu błony śluzowej żołądka i dwunastnicy. Pomaga w diagnozowaniu różnych schorzeń układu pokarmowego, takich jak wrzody żołądka, zapalenie żołądka czy czynnościowe zaburzenia układu pokarmowego. Mimo swojej przydatności, gastroskopia ma pewne przeciwwskazania, które należy wziąć pod uwagę przed przystąpieniem do badania. Wśród nich znajdują się poważne schorzenia układu krążenia, takie jak niestabilna choroba wieńcowa czy niedokrwienie mięśnia sercowego. Osoby z chorobami krwi, takimi jak hemofilia czy choroba von Willebranda, powinny również unikać gastroskopii. Dodatkowo, w przypadku nadwrażliwości na środek znieczulający lub inne leki używane podczas procedury, zabieg powinien być przemyślany. W razie wątpliwości dotyczących przeciwwskazań, zawsze warto skonsultować się z lekarzem przed wykonaniem gastroskopii. Ważne jest, aby zapewnić bezpieczeństwo i komfort pacjenta podczas badania. 

Wskazania do gastroskopii

Gastroskopia jest wykonywana w celu diagnozowania różnych schorzeń i dolegliwości żołądka i przełyku. Wskazaniami do przeprowadzenia tego badania są m.in. bóle brzucha, zgaga, nudności, wymioty, utrata wagi, trudności w przełykaniu, krwawienia z dróg pokarmowych, czy też podejrzenie wrzodów lub nowotworów. Badanie jest także polecane w przypadku pacjentów, u których występują objawy związane z przyjmowaniem leków, takich jak niesteroidowe leki przeciwzapalne bądź leki nasenne. Ponadto, gastroskopia może być wykonywana profilaktycznie u osób z rodzinnej historią chorób żołądkowo-jelitowych lub w przypadku podejrzenia zakażenia bakterią Helicobacter pylori. Wreszcie, jest to również badanie kontrolne po wcześniejszych zabiegach lub operacjach żołądka i przełyku. Wszystkie te wskazania mają na celu ustalenie dokładnej diagnozy i odpowiedniego leczenia pacjenta. Gastroskopia jest bezpiecznym i skutecznym narzędziem diagnostycznym, które umożliwia dokładne obejrzenie oraz, w niektórych przypadkach, pobranie wycinka tkanek do dalszej analizy. 

Gastroskopia w znieczuleniu ogólnym

Gastroskopia w znieczuleniu ogólnym jest procedurą diagnostyczną, która polega na przeprowadzeniu badania endoskopowego przełyku, żołądka oraz dwunastnicy przy użyciu specjalnego narzędzia zwanej gastroskopem. Zabieg ten wykonywany jest w trybie ambulatoryjnym w specjalistycznych ośrodkach medycznych. Znieczulenie ogólne jest stosowane w przypadkach, gdy badanie jest szczególnie bolesne lub traumatyczne dla pacjenta. Podczas zabiegu pacjent jest całkowicie nieprzytomny i nie odczuwa żadnych dolegliwości. Podobnie jak w innych procedurach endoskopowych, gastroskopia w znieczuleniu ogólnym może wiązać się z pewnymi ryzykami, takimi jak infekcje, krwawienia czy perforacje jelit. Dlatego przed przystąpieniem do zabiegu konieczne jest przeprowadzenie dokładnej diagnostyki pacjenta oraz uzyskanie zgody na przeprowadzenie procedury. Po zabiegu może wystąpić krótkotrwałe skutki uboczne, takie jak ból gardła, nudności czy wymioty. Ważne jest również przestrzeganie zaleceń lekarza dotyczących diety i aktywności fizycznej po zabiegu, aby zapewnić szybkie i skuteczne zdrowienie. 

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Holistyczne podejście do zdrowia psychicznego

Holistyczne podejście do zdrowia psychicznego

Wypalenie zawodowe i depresja to aktualnie dwie ogromne epidemie, o których jeszcze niewiele się mówi. Statystyki są zatrważające bowiem w Polsce. ok 39% osób doświadcza wypalenia zawodowego i to poziom najwyższy wśród wszystkich mieszkańców Europy. Z kolei z raportu NFZ wynika, że w Polsce na depresję choruje ok 1,2 mln osób

Zioła lecznicze - po które z nich warto sięgać regularnie?

Zioła lecznicze - po które z nich warto sięgać regularnie?

Zioła lecznicze od wieków są wykorzystywane do poprawy zdrowia i leczenia różnych dolegliwości. Wykazują one różne zdrowotne właściwości, których regularne stosowanie może przynieść wiele korzyści dla organizmu. Dlatego warto poznać i sięgać po niektóre zioła regularnie, aby wesprzeć naturalne procesy lecznicze oraz w celu utrzymania dobrego samopoczucia.

Suplementy kolagenowe - czy warto je stosować dla zdrowej skóry, włosów i paznokci?

Suplementy kolagenowe - czy warto je stosować dla zdrowej skóry, włosów i paznokci?

Kolagen to najważniejsze białko strukturalne w ludzkim ciele, stanowiące kluczowy składnik skóry, włosów, paznokci, kości i stawów. Z wiekiem produkcja kolagenu naturalnie spada, co może przyczyniać się do oznak starzenia, takich jak zmarszczki, osłabienie włosów i paznokci. Suplementy kolagenowe stały się popularnym rozwiązaniem mającym na celu uzupełnienie naturalnego deficytu kolagenu i poprawę zdrowia skóry, włosów oraz paznokci.

Jak wybrać i stosować suplementy diety?

Jak wybrać i stosować suplementy diety?

W dzisiejszych czasach, kiedy wielu z nas żyje w biegu, prawidłowa i zbilansowana dieta może być wyzwaniem. Dlatego korzystanie z suplementów diety może być pomocne w zapewnieniu organizmowi odpowiednich składników odżywczych. Jednak aby suplementacja miała sens, ważne jest, aby dokładnie wiedzieć, na co zwracać uwagę przy wyborze suplementu oraz jak go stosować.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
45zł / rok
Zobacz co zyskasz

Roczna subskrypcja to raptem koszt jednej książki

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca