bezTabletek.pl

Praktyczna wiedza o twoim
zdrowiu w przystępnej formie

Fitoterapia - leczenie ziołami

Blog healthcare

Fitoterapia - leczenie ziołami

Fitoterapia - co to za metoda leczenia? Na czym polega leczenie ziołami? Fitoterapia to inaczej mówiąc ziołolecznictwo, czyli jeden z działów medycyny niekonwencjonalnej, a także farmakologii. Przede wszystkim skupia się ona na tworzeniu leków ziołowych na bazie naturalnych albo przetworzonych surowców pochodzenia roślinnego, uzyskiwanych dzięki leczniczym właściwością roślin leczniczych. Zioła te wykorzystywane są głównie w profilaktyce wielu chorób oraz przy leczeniu różnego rodzaju schorzeń.

Spis treści

 1. Fitoterapia – czym jest, na czym polega?
 2. Ziołolecznictwo czyli fitoterapia – czy jest dla każdego?
 3. Jakie właściwości mają zioła?
 4. Bądź na bieżąco zapisz się do newslettera
 5. Dowiedz się więcej dzięki naszym szkoleniom:

Fitoterapia – czym jest, na czym polega?

Leczenie ziołami ma bardzo długą tradycję. W Europie rozpoczęli ją Grecy. Tą metodę terapii medycyny alternatywnej przejęli z kultury egipskiej i egejskiej. W Egipcie oraz w Grecji metoda leczenia oparta na lekach roślinnych związana była z kultem religijnym. Z upływem czasu zielarstwo rozwijało się i wśród różnych zawodów zaczęli pojawiać się m.in. farmakopole. Odpowiadali oni za tworzenie receptur leczniczych, a rizotomowie specjalizowali się w wyszukiwaniu, zbieraniu, czy przygotowywaniu ziół. Leki roślinne były sprzedawane w miejscach nazywanych apotheke (warto wiedzieć, że od tego słowa wywodzi się dzisiejsze określenie „apteka”).

Niektóre osoby wątpią w skuteczność i bezpieczeństwo lekarstw ziołowych, czy produktów zielarskich. Istnieje jednak ich naukowo udokumentowane działanie, które potwierdza skuteczność naturalnych leków. Wspomagają one leczenie wielu chorób. Ponadto lekarze medycyny konwencjonalnej coraz częściej zalecają stosowanie ziół i roślin leczniczych. Są one nieocenionym wsparciem w leczeniu licznych schorzeń. Należy jednak pamiętać, że mogą wykazywać działania niepożądane i o ich zastosowaniu powinien decydować lekarz.

Leczenie ziołami wymaga odpowiedniej wiedzy, ponieważ surowce roślinne mogą wchodzić w interakcje z innymi produktami leczniczymi. W przypadku kiedy nie jesteśmy pewni jak je dawkować, koniecznie trzeba skonsultować się z lekarzem, farmaceutą lub zielarzem. Te z pozoru bezpieczne rośliny jak m.in rumianek, mięta, nagietek, lipa, jałowiec, wyciąg z korzenia cykorii w połączeniu ze stosowanymi lekami mogą wywołać niepożądane działanie.

Lekarze łączący ziołolecznictwo z terapią konwencjonalną posiadają odpowiednią wiedzę dotyczącą zastosowania odpowiednich ziół zarówno w profilaktyce jak i leczeniu chorób. Ponadto wiedzą w jakich proporcjach zastosowane będą najlepsze dla organizmu.

Ziołolecznictwo czyli fitoterapia – czy jest dla każdego?


Istnieją niezliczone dowody na to, że leczenie preparatami ziołowymi przynosi rezultaty w leczeniu osób w każdym wieku. Dzięki licznym właściwością ziół fitoterapia sprawdza się zarówno u dorosłych, seniorów, jak i dzieci. Należy jednak zachować szczególną ostrożność w przypadku przyjmowania surowców zielarskich przez kobiety w ciąży i karmiące piersią.

Wśród ludzi, którym polecane są leki pochodzenia roślinnego znajdują się osoby zmagające się z chorobami przewlekłymi układu pokarmowego, czy wątroby. Picie naparów z niektórych gatunków roślin leczniczych zalecane jest również osobom z problemami nerek i układem moczowym. Dzięki swojemu działaniu leczniczemu polecane są przy leczeniu chorób na tle nerwowym. Niektóre z nich wzmacniają również naczynia krwionośne.

Ponadto terapia ziołami może uśmierzyć dolegliwości ze strony układu oddechowego, krążeniowego oraz wzmocnić nasz metabolizm. Kobiety natomiast mogą sięgać po mieszanki ziołowe przy nasilonym zespole napięcia przed miesiączkowego, bolesnych miesiączkach, menopauzie. Mężczyznom lekarstwa ziołowe polecane są w sytuacji obniżonego libida, czy rozrostu prostaty.

Jakie właściwości mają zioła?

Wpływ ziół na organizm człowieka uzależniony jest przede wszystkim od związków chemicznych w nich zawartych. Najważniejsze składniki jakie się w nich znajdują to alkaloidy. Ich celem jest pobudzenie ośrodkowego układu nerwowego, a także działanie moczopędne, rozgrzewające, rozkurczające i przeciwbakteryjne. Roślny wykorzystywane w medycynie naturalnej posiadają również antrazwiązki o silnych właściwościach przeczyszczających. Są one także bogate w azuleny, szczególnie pomocne w leczeniu trudno gojących się ran.

Rośliny lecznicze to bogactwo walorów zdrowotnych. Posiadają w swoim składzie fenole o właściwościach bakteriostatycznych oraz dezynfekujących, czy flawonoidy regenerujące tkanki organizmu i wykazujące działanie antynowotworowe. Naturalne surowce lecznicze zawierają również garbniki, czy glikozydy nasercowe, które odpowiadają za poprawę siły skurczu mięśnia sercowego i zmniejszają jego czynność.

Kolejnym ważnym związkiem, docenianym w medycynie i farmakologii, a obecnym w większości ziół są pektyny ( możemy je znaleźć także w wielu owocach i warzywach). Wykazują silne działanie hipocholesterolemiczne i przeciwcukrzycowe. Doceniają je osoby zmagające się z insulinoopornością, czy cukrzycą.

Fitoterapia staje się coraz bardziej popularna, a w sklepach zielarskich znaleźć można duży wybór nowych preparatów roślinnych. Należy jednak pamiętać żeby przed z ich stosowaniem skonsultować się ze specjalistą. Każda substancja lecznicza może wywołać zarówno reakcje porządane jak i niepożądane.

Jeśli chcesz się dowiedzieć czym jest ziołolecznictwo, poznać tajniki fitoterapii albo dowiedzieć się o produkcji leków roślinnych zapraszamy Cię do dołączenia do platformy edukacyjnej BezTabletek.pl.

Jedna płatność = dożywotni dostęp

Bądź na bieżąco zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Chcesz wiedzieć więcej na ten temat?


Jeśli interesują Cię szkolenia z kategorii fitoterapii i ziołolecznictwa to zapraszamy cię do dołączenia do platformy Bez Tabletek.Zyskasz dostęp do wszystkich naszych zasobów od razu a w każdym kolejnym miesiącu nowe materiały edukacyjne.

Jedna płatność = dożywotni dostęp

Dołącz do nas już teraz!
 • Facebook
 • Spreaker
 • LinkedIn
5/510 ocen

oceń ten artykuł

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Krzem i kwas krzemowy - zastosowanie

Krzem i kwas krzemowy - zastosowanie

Krzem - co to za pierwiastek? Dlaczego niedobór krzemu w diecie jest groźny dla zdrowia? Zastosowanie kwasu krzemowego.Krzem jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych oraz znanych pierwiastków na Ziemi. Jego niedobór w organizmie prowadzić może do zaburzeń wzrostu tkanki łącznej oraz kostnej. Jaką jaszcze rolę pełni ten pierwiastek w organizmie? W jaki sposób można uzupełniać niedobory krzemu?

Biorezonans magnetyczny - opinie lekarzy

Biorezonans magnetyczny - opinie lekarzy

Jakie są opinie lekarzy na temat biorezonansu magnetycznego? Metody terapii, diagnostyki i leczenia? Opinie na temat biorezonansu są bardzo różne. Nie brakuje zarówno zwolenników tej metody jak i przeciwników. Co to za metoda diagnostyki i leczenia? Jakie są opinie większości lekarzy na jej temat? Czy biorezonans działa i może być pomocny w leczeniu różnych chorób?

Wapń na piękne paznokcie

Wapń na piękne paznokcie

Wapń najlepszy na piękne paznokcie? Objawy niedoboru wapnia.Paznokcie to nie tylko aspekt wyglądu zewnętrznego, ale również odzwierciedlają one stan odżywienia, czy stan zdrowia. Nieprawidłowości w zakresie niedoborów pokarmowych zazwyczaj są niewielkie. Z tego powodu trudno jest je zauważyć. Istnieje szereg działań mających na celu wzmocnienie paznokci oraz przeciwdziałanie łamaniu się ich.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Zarejestruj się już teraz
Dożywotnia licencja
99PLN

Cena regularna: 1188 PLN

Cena rośnie do 390 zł za:

03Dni
03Godzin
00Minut
12Sekund
 • Obszerna baza wiedzy
 • Dożywotni dostęp do platformy
 • Nowe kursy każdego miesiąca
Kup teraz
 • Raty PayU
 • Blik
 • VISA
 • Master Card

Rozłóż spłatę na raty bez dodatkowych opłat i prowizji

Rata 0% już od:29.11PLN