bezTabletek.pl

Praktyczna wiedza o twoim
zdrowiu w przystępnej formie

Fitoterapia - leczenie ziołami

Blog healthcare

Fitoterapia - leczenie ziołami

Fitoterapia - co to za metoda leczenia? Na czym polega leczenie ziołami? Fitoterapia to inaczej mówiąc ziołolecznictwo, czyli jeden z działów medycyny niekonwencjonalnej, a także farmakologii. Przede wszystkim skupia się ona na tworzeniu leków ziołowych na bazie naturalnych albo przetworzonych surowców pochodzenia roślinnego, uzyskiwanych dzięki leczniczym właściwością roślin leczniczych. Zioła te wykorzystywane są głównie w profilaktyce wielu chorób oraz przy leczeniu różnego rodzaju schorzeń.

Spis treści

 1. Fitoterapia – czym jest, na czym polega?
 2. Ziołolecznictwo czyli fitoterapia – czy jest dla każdego?
 3. Jakie właściwości mają zioła?
 4. Bądź na bieżąco zapisz się do newslettera
 5. Dowiedz się więcej dzięki naszym szkoleniom:

Fitoterapia – czym jest, na czym polega?

Leczenie ziołami ma bardzo długą tradycję. W Europie rozpoczęli ją Grecy. Tą metodę terapii medycyny alternatywnej przejęli z kultury egipskiej i egejskiej. W Egipcie oraz w Grecji metoda leczenia oparta na lekach roślinnych związana była z kultem religijnym. Z upływem czasu zielarstwo rozwijało się i wśród różnych zawodów zaczęli pojawiać się m.in. farmakopole. Odpowiadali oni za tworzenie receptur leczniczych, a rizotomowie specjalizowali się w wyszukiwaniu, zbieraniu, czy przygotowywaniu ziół. Leki roślinne były sprzedawane w miejscach nazywanych apotheke (warto wiedzieć, że od tego słowa wywodzi się dzisiejsze określenie „apteka”).

Niektóre osoby wątpią w skuteczność i bezpieczeństwo lekarstw ziołowych, czy produktów zielarskich. Istnieje jednak ich naukowo udokumentowane działanie, które potwierdza skuteczność naturalnych leków. Wspomagają one leczenie wielu chorób. Ponadto lekarze medycyny konwencjonalnej coraz częściej zalecają stosowanie ziół i roślin leczniczych. Są one nieocenionym wsparciem w leczeniu licznych schorzeń. Należy jednak pamiętać, że mogą wykazywać działania niepożądane i o ich zastosowaniu powinien decydować lekarz.

Leczenie ziołami wymaga odpowiedniej wiedzy, ponieważ surowce roślinne mogą wchodzić w interakcje z innymi produktami leczniczymi. W przypadku kiedy nie jesteśmy pewni jak je dawkować, koniecznie trzeba skonsultować się z lekarzem, farmaceutą lub zielarzem. Te z pozoru bezpieczne rośliny jak m.in rumianek, mięta, nagietek, lipa, jałowiec, wyciąg z korzenia cykorii w połączeniu ze stosowanymi lekami mogą wywołać niepożądane działanie.

Lekarze łączący ziołolecznictwo z terapią konwencjonalną posiadają odpowiednią wiedzę dotyczącą zastosowania odpowiednich ziół zarówno w profilaktyce jak i leczeniu chorób. Ponadto wiedzą w jakich proporcjach zastosowane będą najlepsze dla organizmu.

Ziołolecznictwo czyli fitoterapia – czy jest dla każdego?


Istnieją niezliczone dowody na to, że leczenie preparatami ziołowymi przynosi rezultaty w leczeniu osób w każdym wieku. Dzięki licznym właściwością ziół fitoterapia sprawdza się zarówno u dorosłych, seniorów, jak i dzieci. Należy jednak zachować szczególną ostrożność w przypadku przyjmowania surowców zielarskich przez kobiety w ciąży i karmiące piersią.

Wśród ludzi, którym polecane są leki pochodzenia roślinnego znajdują się osoby zmagające się z chorobami przewlekłymi układu pokarmowego, czy wątroby. Picie naparów z niektórych gatunków roślin leczniczych zalecane jest również osobom z problemami nerek i układem moczowym. Dzięki swojemu działaniu leczniczemu polecane są przy leczeniu chorób na tle nerwowym. Niektóre z nich wzmacniają również naczynia krwionośne.

Ponadto terapia ziołami może uśmierzyć dolegliwości ze strony układu oddechowego, krążeniowego oraz wzmocnić nasz metabolizm. Kobiety natomiast mogą sięgać po mieszanki ziołowe przy nasilonym zespole napięcia przed miesiączkowego, bolesnych miesiączkach, menopauzie. Mężczyznom lekarstwa ziołowe polecane są w sytuacji obniżonego libida, czy rozrostu prostaty.

Jakie właściwości mają zioła?

Wpływ ziół na organizm człowieka uzależniony jest przede wszystkim od związków chemicznych w nich zawartych. Najważniejsze składniki jakie się w nich znajdują to alkaloidy. Ich celem jest pobudzenie ośrodkowego układu nerwowego, a także działanie moczopędne, rozgrzewające, rozkurczające i przeciwbakteryjne. Roślny wykorzystywane w medycynie naturalnej posiadają również antrazwiązki o silnych właściwościach przeczyszczających. Są one także bogate w azuleny, szczególnie pomocne w leczeniu trudno gojących się ran.

Rośliny lecznicze to bogactwo walorów zdrowotnych. Posiadają w swoim składzie fenole o właściwościach bakteriostatycznych oraz dezynfekujących, czy flawonoidy regenerujące tkanki organizmu i wykazujące działanie antynowotworowe. Naturalne surowce lecznicze zawierają również garbniki, czy glikozydy nasercowe, które odpowiadają za poprawę siły skurczu mięśnia sercowego i zmniejszają jego czynność.

Kolejnym ważnym związkiem, docenianym w medycynie i farmakologii, a obecnym w większości ziół są pektyny ( możemy je znaleźć także w wielu owocach i warzywach). Wykazują silne działanie hipocholesterolemiczne i przeciwcukrzycowe. Doceniają je osoby zmagające się z insulinoopornością, czy cukrzycą.

Fitoterapia staje się coraz bardziej popularna, a w sklepach zielarskich znaleźć można duży wybór nowych preparatów roślinnych. Należy jednak pamiętać żeby przed z ich stosowaniem skonsultować się ze specjalistą. Każda substancja lecznicza może wywołać zarówno reakcje porządane jak i niepożądane.

Jeśli chcesz się dowiedzieć czym jest ziołolecznictwo, poznać tajniki fitoterapii albo dowiedzieć się o produkcji leków roślinnych zapraszamy Cię do dołączenia do platformy edukacyjnej BezTabletek.pl.

Jedna płatność = dożywotni dostęp

Bądź na bieżąco zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Chcesz wiedzieć więcej na ten temat?


Jeśli interesują Cię szkolenia z kategorii fitoterapii i ziołolecznictwa to zapraszamy cię do dołączenia do platformy Bez Tabletek.Zyskasz dostęp do wszystkich naszych zasobów od razu a w każdym kolejnym miesiącu nowe materiały edukacyjne.

Jedna płatność = dożywotni dostęp

Dołącz do nas już teraz!
 • Facebook
 • Spreaker
 • LinkedIn
5/510 ocen

oceń ten artykuł

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Objawy i leczenie boreliozy

Objawy i leczenie boreliozy

Jak leczyć boreliozę? Co zrobić, że uchronić się przed kleszczami? Czy borelioza to choroba zagrażająca życiu? Większość przypadków zachorowania na boreliozę jest spowodowania ukąszeniem kleszcza. Niestety, liczba zakażeń tą chorobą w Polsce ciągle rośnie. Borelioza to choroba z lyme, powodowana przez spiralną bakterię (krętki) zwaną Borrelia burgdorferi może spowodować m.in: problemy z układem nerwowym, zapalenie mięśni i stawów, problemy neurologiczne, częste infekcje w naszym organizmie, czy choroby stawowe (zapalenie stawów). Kleszcz wraz ze śliną lub wymiocinami przenosi bakterie. Nieleczona choroba może natomiast doprowadzić nawet do kleszczowego zapalenia mózgu (porażenia mózgu). Przyjąć może ona również formę przewlekłą.Kleszcze wybierają głównie ciepłe miejsca, gdzie skóra jest cienka, np. pachwiny, skóra w okolicy pach. W wyniku ukąszenia kleszcza pojawić się może rumień. Jak wygląda leczenie i diagnostyka boreliozy? Co zrobić, żeby uchronić się przed ugryzieniem kleszcza? Czy jest możliwe całkowite wyleczenie boreliozy z lyme.

Jak łączyć suplementy ze sobą diety bogate w witaminy i minerały?

Jak łączyć suplementy ze sobą diety bogate w witaminy i minerały?

Czy można przyjmować razem suplementację różnych preparatów? Najlepsze suplementy diety dostarczając witamin i minerałów.Spożywanie jednocześnie zbyt dużej ilość suplementów może być dla nasz szkodliwe. Dzieje się tak, ponieważ wiele suplementów w swoim składzie zawiera te same substancje odżywcze. Zażywając na raz suplementy o podobnym składzie, możemy dostarczyć naszemu organizmowi zbyt wysoką dawkę jakiegoś produktu, co może negatywnie wpłynąć na nasze zdrowie i samopoczucie. Warto, więc znać podstawowe zasady korzystania suplementów. Dowiedz się jak łączyć suplementy diety, co ogranicza ich wchłanialność oraz co zrobić, żeby organizm lepiej je przyswajał.

Suplementy diety i preparaty, które warto stosować przy menopauzie

Suplementy diety i preparaty, które warto stosować przy menopauzie

Jakie suplementy diety oraz preparaty wybrać, kiedy pojawi się menopauza? Klimakterium - okres w życiu każdej kobiety, czyli jak złagodzić objawy menopauzy.Kiedy, w życiu kobiety pojawia się czas menopauzy, często wiąże się on z przykrymi dolegliwościami.Należą do nich np.: uderzenia gorąca, wahania nastroju, problemy z koncentracją, potliwość, problemy ze snem, spadek libido, czy suchość w pochwie.W jaki sposób możemy złagodzić dolegliwości związane z menopauzą? Czy istnieją suplementy diety przeznaczone dla kobiet w okresie menopauzy?

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Zarejestruj się już teraz
Dożywotnia licencja
1188PLN

Tylko 29.99 zł miesięcznie wybierając płatność ratalną

 • Obszerna baza wiedzy
 • Dożywotni dostęp do platformy
 • Nowe kursy każdego miesiąca
Kup teraz
 • Raty PayU
 • Blik
 • VISA
 • Master Card

Rozłóż spłatę na raty bez dodatkowych opłat i prowizji

Rata 0% już od:29.99PLN