Endarterektomia – co to jest, wskazania, przebieg. Zabieg udrożnienia tętnicy szyjnej. Angioplastyka i stentowanie tętnic szyjnych 

Endarterektomia – co to jest, wskazania, przebieg. Zabieg udrożnienia tętnicy szyjnej. Angioplastyka i stentowanie tętnic szyjnych 

Endarterektomia to zabieg chirurgiczny, który ma na celu usunięcie blaszki miażdżycowej znajdującej się w tętnicach. W artykule dowiesz się, na czym polega ten zabieg, kiedy się go wykonuje, a także o wskazaniach i przeciwwskazaniach do endarterektomii.

Na czym polega zabieg endarterektomii?

Endarterektomia to szczególny rodzaj zabiegu chirurgicznego, który polega na usunięciu blaszki miażdżycowej znajdującej się w tętnicy krwionośnej. Zabieg ten jest wykonywany przez lekarza chirurga naczyniowego i polega na wykonaniu nacięcia w okolicy poddanej zabiegowi tętnicy. Następnie lekarz usuwa blaszkę miażdżycową z wnętrza tętnicy. Po zakończeniu zabiegu, tętnica zostaje zaszita, a następnie pacjent trafia na oddział, gdzie pozostaje pod specjalistyczną opieką przez kilka dni.

Dlaczego wykonuje się endarterektomię?

Endarterektomia jest zabiegiem, którego wykonanie jest konieczne, gdy w tętnicach krwionośnych powstają blaszki miażdżycowe. W wyniku tego procesu miażdżyca tętnic może powodować wiele poważnych zaburzeń w organizmie, takich jak choroby serca i mózgu, które mogą prowadzić do zawału serca i udaru mózgu.

Wskazania do endarterektomii

Wskazaniami do przeprowadzenia endarterektomii są:

  • Zmniejszenie przepływu krwi przez tętnicę spowodowane niedrożnością tętnicy.
  • Zagrożenie życia lub zdrowia pacjenta w wyniku miażdżycy tętnic
  • Poważna miażdżyca tętnic szyjnych lub kończyn dolnych
  • Powikłania miażdżycowe takie jak udar niedokrwienny

Przeciwwskazania do endarterektomii

Niestety, nie każdy pacjent może korzystać z endarterektomii. Przeciwwskazaniami do tego rodzaju zabiegu są:

  • Katastrofalne uszkodzenie narządu
  • Przedłużone krwawienie z miejsca nacięcia
  • Podejrzenie infekcji
  • Zbyt duże zagrożenie dla pacjenta w trakcie zabiegu z uwagi na inne choroby

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

  • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
  • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
  • Dowiedz się o nowych artykułach

Co dzieje się podczas endarterektomii?

Endarterektomia jest skomplikowanym zabiegiem chirurgicznym, który przeprowadzany jest przez lekarza chirurga naczyniowego. Po wejściu na salę operacyjną, chirurg wykonuje nacięcie na skórze i umieszcza specjalistyczne narzędzia wewnątrz tętnicy, aby przeprowadzić samą operację. W trakcie operacji, chirurg usuwa blaszkę miażdżycową z wnętrza tętnicy krwionośnej. Po zakończeniu zabiegu tętnica zostaje zaszita, a następnie pacjent trafia na oddział, gdzie pozostaje pod stałą opieką specjalistów przez kilka dni.

Postępowanie po endarterektomii

Po zabiegu endarterektomii pacjent musi pozostać pod stałą opieką specjalistów przez kilka dni. W trakcie tego czasu istotne jest monitorowanie stanu zdrowia pacjenta oraz zapewnienie mu odpowiedniego leczenia. Pacjent może czuć lekki ból i dyskomfort w miejscu nacięcia. Podczas opieki pooperacyjnej ważne są również zalecenia dotyczące diety i aktywności fizycznej.

Powikłania po endarterektomii

Jak każdy inny zabieg chirurgiczny, endarterektomia może prowadzić do różnych powikłań, w tym:

  • Powikłania związane z znieczuleniem
  • Infekcje miejsc chirurgicznych
  • Zator tętnicy mózgowej lub organizmu
  • Zmiany neurologiczne i zaburzenia czynności pooperacyjnej rany

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Czym jest Legionella? Jak ją rozpoznać?

Czym jest Legionella? Jak ją rozpoznać?

Legionella to rodzaj bakterii, które są odpowiedzialne za wywoływanie legionelozy, w tym dwóch głównych form tej choroby: choroby legionistów i gorączki Pontiac. Nazwa pochodzi od epidemii, która wybuchła w 1976 roku w Filadelfii podczas zjazdu weteranów wojennych, zwanych Legionistami. Choroba, będąca wówczas tajemniczym i śmiertelnym schorzeniem, stała się przedmiotem intensywnych badań naukowych, które doprowadziły do odkrycia Legionella pneumophila jako głównego czynnika sprawczego.

Jak zadbać o prostą postawę ciała? - Najlepsze wskazówki

Jak zadbać o prostą postawę ciała? - Najlepsze wskazówki

Odpowiednia postawa ciała nie jest tylko kwestią estetyki, ale ma fundamentalne znaczenie dla zdrowia i samopoczucia każdego z nas. Codzienne nawyki, takie jak sposób siedzenia przy biurku, sposób chodzenia czy spania, mają ogromny wpływ na kondycję naszego kręgosłupa i mięśni. W dzisiejszym świecie, gdzie większość czasu spędzamy w pozycji siedzącej lub stojącej, utrzymanie prostej postawy staje się kluczowym elementem profilaktyki zdrowotnej. Jak zadbać o prostą sylwetkę?

Medycyna konwencjonalna a alternatywna? – co warto wiedzieć

Medycyna konwencjonalna a alternatywna? – co warto wiedzieć

Historia medycyny zna wiele koncepcji, podejść i praktyk mających na celu leczenie chorób. Ich rozwój narodził się z troski ludzi o zdrowie i życie, ale też ze specyficznych uwarunkowań kulturowych, geograficznych i cywilizacyjnych. Dlaczego przez wieki za niezbędne uważano stosowanie ziół, duchowe ceremonie, krioterapię, akupunkturę czy homeopatię, a dziś te formy leczenia nie są równoznaczne z medycyną tradycyjną lub konwencjonalną, lecz bywają określane jako alternatywne, komplementarne, naturalne, holistyczne, integracyjne czy innowacyjne? Odpowiedzi na te pytania poszukajmy w dążeniu do optymalnego leczenia oraz w walce o szacunek dla różnorodności kulturowej, filozoficznej i naukowej.

Zdrowe przekąski - alternatywy dla tradycyjnych słodyczy

Zdrowe przekąski - alternatywy dla tradycyjnych słodyczy

Wraz ze wzrostem zainteresowania zdrowiem i dobrym samopoczuciem rośnie zapotrzebowanie na zdrowsze przekąski. Tradycyjne słodycze, bogate w cukier i niezdrowe tłuszcze, mogą przyczyniać się do różnych problemów zdrowotnych. W tym artykule zbadamy alternatywne przekąski, które mogą zaspokoić apetyt, dostarczając jednocześnie niezbędnych składników odżywczych, a wszystko to bez uszczerbku dla zdrowia.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja

195

97.5zł / rok

24h

00Dni
22Godzin
20Minut
51Sekund
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca