Endarterektomia – co to jest, wskazania, przebieg. Zabieg udrożnienia tętnicy szyjnej. Angioplastyka i stentowanie tętnic szyjnych 

Endarterektomia – co to jest, wskazania, przebieg. Zabieg udrożnienia tętnicy szyjnej. Angioplastyka i stentowanie tętnic szyjnych 

Endarterektomia to zabieg chirurgiczny, który ma na celu usunięcie blaszki miażdżycowej znajdującej się w tętnicach. W artykule dowiesz się, na czym polega ten zabieg, kiedy się go wykonuje, a także o wskazaniach i przeciwwskazaniach do endarterektomii.

Na czym polega zabieg endarterektomii?

Endarterektomia to szczególny rodzaj zabiegu chirurgicznego, który polega na usunięciu blaszki miażdżycowej znajdującej się w tętnicy krwionośnej. Zabieg ten jest wykonywany przez lekarza chirurga naczyniowego i polega na wykonaniu nacięcia w okolicy poddanej zabiegowi tętnicy. Następnie lekarz usuwa blaszkę miażdżycową z wnętrza tętnicy. Po zakończeniu zabiegu, tętnica zostaje zaszita, a następnie pacjent trafia na oddział, gdzie pozostaje pod specjalistyczną opieką przez kilka dni.

Dlaczego wykonuje się endarterektomię?

Endarterektomia jest zabiegiem, którego wykonanie jest konieczne, gdy w tętnicach krwionośnych powstają blaszki miażdżycowe. W wyniku tego procesu miażdżyca tętnic może powodować wiele poważnych zaburzeń w organizmie, takich jak choroby serca i mózgu, które mogą prowadzić do zawału serca i udaru mózgu.

Wskazania do endarterektomii

Wskazaniami do przeprowadzenia endarterektomii są:

 • Zmniejszenie przepływu krwi przez tętnicę spowodowane niedrożnością tętnicy.
 • Zagrożenie życia lub zdrowia pacjenta w wyniku miażdżycy tętnic
 • Poważna miażdżyca tętnic szyjnych lub kończyn dolnych
 • Powikłania miażdżycowe takie jak udar niedokrwienny

Przeciwwskazania do endarterektomii

Niestety, nie każdy pacjent może korzystać z endarterektomii. Przeciwwskazaniami do tego rodzaju zabiegu są:

 • Katastrofalne uszkodzenie narządu
 • Przedłużone krwawienie z miejsca nacięcia
 • Podejrzenie infekcji
 • Zbyt duże zagrożenie dla pacjenta w trakcie zabiegu z uwagi na inne choroby

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Co dzieje się podczas endarterektomii?

Endarterektomia jest skomplikowanym zabiegiem chirurgicznym, który przeprowadzany jest przez lekarza chirurga naczyniowego. Po wejściu na salę operacyjną, chirurg wykonuje nacięcie na skórze i umieszcza specjalistyczne narzędzia wewnątrz tętnicy, aby przeprowadzić samą operację. W trakcie operacji, chirurg usuwa blaszkę miażdżycową z wnętrza tętnicy krwionośnej. Po zakończeniu zabiegu tętnica zostaje zaszita, a następnie pacjent trafia na oddział, gdzie pozostaje pod stałą opieką specjalistów przez kilka dni.

Postępowanie po endarterektomii

Po zabiegu endarterektomii pacjent musi pozostać pod stałą opieką specjalistów przez kilka dni. W trakcie tego czasu istotne jest monitorowanie stanu zdrowia pacjenta oraz zapewnienie mu odpowiedniego leczenia. Pacjent może czuć lekki ból i dyskomfort w miejscu nacięcia. Podczas opieki pooperacyjnej ważne są również zalecenia dotyczące diety i aktywności fizycznej.

Powikłania po endarterektomii

Jak każdy inny zabieg chirurgiczny, endarterektomia może prowadzić do różnych powikłań, w tym:

 • Powikłania związane z znieczuleniem
 • Infekcje miejsc chirurgicznych
 • Zator tętnicy mózgowej lub organizmu
 • Zmiany neurologiczne i zaburzenia czynności pooperacyjnej rany

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Holistyczne podejście do zdrowia psychicznego

Holistyczne podejście do zdrowia psychicznego

Wypalenie zawodowe i depresja to aktualnie dwie ogromne epidemie, o których jeszcze niewiele się mówi. Statystyki są zatrważające bowiem w Polsce. ok 39% osób doświadcza wypalenia zawodowego i to poziom najwyższy wśród wszystkich mieszkańców Europy. Z kolei z raportu NFZ wynika, że w Polsce na depresję choruje ok 1,2 mln osób

Zioła lecznicze - po które z nich warto sięgać regularnie?

Zioła lecznicze - po które z nich warto sięgać regularnie?

Zioła lecznicze od wieków są wykorzystywane do poprawy zdrowia i leczenia różnych dolegliwości. Wykazują one różne zdrowotne właściwości, których regularne stosowanie może przynieść wiele korzyści dla organizmu. Dlatego warto poznać i sięgać po niektóre zioła regularnie, aby wesprzeć naturalne procesy lecznicze oraz w celu utrzymania dobrego samopoczucia.

Suplementy kolagenowe - czy warto je stosować dla zdrowej skóry, włosów i paznokci?

Suplementy kolagenowe - czy warto je stosować dla zdrowej skóry, włosów i paznokci?

Kolagen to najważniejsze białko strukturalne w ludzkim ciele, stanowiące kluczowy składnik skóry, włosów, paznokci, kości i stawów. Z wiekiem produkcja kolagenu naturalnie spada, co może przyczyniać się do oznak starzenia, takich jak zmarszczki, osłabienie włosów i paznokci. Suplementy kolagenowe stały się popularnym rozwiązaniem mającym na celu uzupełnienie naturalnego deficytu kolagenu i poprawę zdrowia skóry, włosów oraz paznokci.

Jak wybrać i stosować suplementy diety?

Jak wybrać i stosować suplementy diety?

W dzisiejszych czasach, kiedy wielu z nas żyje w biegu, prawidłowa i zbilansowana dieta może być wyzwaniem. Dlatego korzystanie z suplementów diety może być pomocne w zapewnieniu organizmowi odpowiednich składników odżywczych. Jednak aby suplementacja miała sens, ważne jest, aby dokładnie wiedzieć, na co zwracać uwagę przy wyborze suplementu oraz jak go stosować.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
45zł / rok
Zobacz co zyskasz

Roczna subskrypcja to raptem koszt jednej książki

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca