Endarterektomia – co to jest, wskazania, przebieg. Zabieg udrożnienia tętnicy szyjnej. Angioplastyka i stentowanie tętnic szyjnych 

Endarterektomia – co to jest, wskazania, przebieg. Zabieg udrożnienia tętnicy szyjnej. Angioplastyka i stentowanie tętnic szyjnych 

Endarterektomia to zabieg chirurgiczny, który ma na celu usunięcie blaszki miażdżycowej znajdującej się w tętnicach. W artykule dowiesz się, na czym polega ten zabieg, kiedy się go wykonuje, a także o wskazaniach i przeciwwskazaniach do endarterektomii.

Na czym polega zabieg endarterektomii?

Endarterektomia to szczególny rodzaj zabiegu chirurgicznego, który polega na usunięciu blaszki miażdżycowej znajdującej się w tętnicy krwionośnej. Zabieg ten jest wykonywany przez lekarza chirurga naczyniowego i polega na wykonaniu nacięcia w okolicy poddanej zabiegowi tętnicy. Następnie lekarz usuwa blaszkę miażdżycową z wnętrza tętnicy. Po zakończeniu zabiegu, tętnica zostaje zaszita, a następnie pacjent trafia na oddział, gdzie pozostaje pod specjalistyczną opieką przez kilka dni.

Dlaczego wykonuje się endarterektomię?

Endarterektomia jest zabiegiem, którego wykonanie jest konieczne, gdy w tętnicach krwionośnych powstają blaszki miażdżycowe. W wyniku tego procesu miażdżyca tętnic może powodować wiele poważnych zaburzeń w organizmie, takich jak choroby serca i mózgu, które mogą prowadzić do zawału serca i udaru mózgu.

Wskazania do endarterektomii

Wskazaniami do przeprowadzenia endarterektomii są:

 • Zmniejszenie przepływu krwi przez tętnicę spowodowane niedrożnością tętnicy.
 • Zagrożenie życia lub zdrowia pacjenta w wyniku miażdżycy tętnic
 • Poważna miażdżyca tętnic szyjnych lub kończyn dolnych
 • Powikłania miażdżycowe takie jak udar niedokrwienny

Przeciwwskazania do endarterektomii

Niestety, nie każdy pacjent może korzystać z endarterektomii. Przeciwwskazaniami do tego rodzaju zabiegu są:

 • Katastrofalne uszkodzenie narządu
 • Przedłużone krwawienie z miejsca nacięcia
 • Podejrzenie infekcji
 • Zbyt duże zagrożenie dla pacjenta w trakcie zabiegu z uwagi na inne choroby

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Co dzieje się podczas endarterektomii?

Endarterektomia jest skomplikowanym zabiegiem chirurgicznym, który przeprowadzany jest przez lekarza chirurga naczyniowego. Po wejściu na salę operacyjną, chirurg wykonuje nacięcie na skórze i umieszcza specjalistyczne narzędzia wewnątrz tętnicy, aby przeprowadzić samą operację. W trakcie operacji, chirurg usuwa blaszkę miażdżycową z wnętrza tętnicy krwionośnej. Po zakończeniu zabiegu tętnica zostaje zaszita, a następnie pacjent trafia na oddział, gdzie pozostaje pod stałą opieką specjalistów przez kilka dni.

Postępowanie po endarterektomii

Po zabiegu endarterektomii pacjent musi pozostać pod stałą opieką specjalistów przez kilka dni. W trakcie tego czasu istotne jest monitorowanie stanu zdrowia pacjenta oraz zapewnienie mu odpowiedniego leczenia. Pacjent może czuć lekki ból i dyskomfort w miejscu nacięcia. Podczas opieki pooperacyjnej ważne są również zalecenia dotyczące diety i aktywności fizycznej.

Powikłania po endarterektomii

Jak każdy inny zabieg chirurgiczny, endarterektomia może prowadzić do różnych powikłań, w tym:

 • Powikłania związane z znieczuleniem
 • Infekcje miejsc chirurgicznych
 • Zator tętnicy mózgowej lub organizmu
 • Zmiany neurologiczne i zaburzenia czynności pooperacyjnej rany

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Zespół suchego oka - objawy, przyczyny i leczenie ZSO

Zespół suchego oka - objawy, przyczyny i leczenie ZSO

Odkryj tajemnice zespołu suchego oka (ZSO) - powszechnego problemu dotykającego wiele osób. Dowiedz się o różnorodnych przyczynach, od genetycznych po nawyki życiowe, i jakie istnieją sposoby poprawy komfortu oczu.

Okulary progresywne vs. dwuogniskowe - co wybrać?

Okulary progresywne vs. dwuogniskowe - co wybrać?

Które okulary wybrać: progresywne czy dwuogniskowe? Poznaj różnice i korzyści obu rodzajów, by podjąć najlepszą decyzję dopasowaną do Twoich potrzeb i stylu życia.

Czy każda kobieta powinna zrobić test na endometriozę?

Czy każda kobieta powinna zrobić test na endometriozę?

Chociaż coraz częściej mówi się o tym, jak ważne są regularne badania i dbanie o zdrowie, wciąż wiele osób lekceważy te zalecenia. W dodatku istnieją choroby, o których pomimo częstego występowania rzadko się w ogóle wspomina, co może utrudnić ich zdiagnozowanie. Jedną z nich jest endometrioza, czyli przewlekła choroba dotykająca układ rozrodczy. Nie dość, że może prowadzić do silnych bólów, to dodatkowo powodu problemy z płodnością. Najgorsze w tym wszystkim jest to, że endometrioza może dotyczyć nawet co dziesiątej kobiety w wieku rozrodczym na całym świecie!

Na które badania potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego?

Na które badania potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego?

Wizyta u lekarza rodzinnego to pierwszy krok w procesie diagnozowania i leczenia wielu dolegliwości. To właśnie lekarz rodzinny decyduje, jakie badania diagnostyczne są potrzebne, aby ustalić przyczynę dolegliwości pacjenta. Wiele z tych badań wymaga skierowania, które jest niezbędne do uzyskania refundacji z Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). W tym artykule omówimy, na które badania potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego, a także jakie są zasady i procedury związane z wystawianiem skierowań w przychodni lekarskiej.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca