Aterektomia - operacja usuwania płytki miażdżycowej z tętnicy - kiedy jest konieczna? Co to jest endarterektomia i jakie są wskazania do jej wykonania? 

Aterektomia - operacja usuwania płytki miażdżycowej z tętnicy - kiedy jest konieczna? Co to jest endarterektomia i jakie są wskazania do jej wykonania? 

Czy wiesz, że zwężenie tętnic może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych? Na szczęście istnieje skuteczna metoda leczenia tego schorzenia, która nazywa się aterektomią. W tym artykule omówimy, czym jest aterektomia, jak przebiega ten zabieg, jakie są różnice między aterektomią a angioplastyką oraz dla kogo jest polecana. Dowiesz się również o innowacyjnej technice aterektomii orbitalnej oraz o jej zastosowaniu. Przeczytaj dalej, aby poznać aterektomię jako skuteczną alternatywę w leczeniu zwężenia tętnic.

Aterektomia - Skuteczne narzędzie w leczeniu zwężenia tętnic

Aterektomia jest chirurgicznym zabiegiem, którego celem jest usunięcie płytki miażdżycowej z tętnicy. Zwężenie tętnic może być spowodowane nagromadzeniem blaszek miażdżycowych, które ograniczają przepływ krwi przez tętnicę. Aterektomia jest skuteczną metodą leczenia tego schorzenia, ponieważ usuwa te blaszki i przywraca prawidłowy przepływ krwi.

Przebieg aterektomii - Etapy zabiegu i techniki chirurgiczne

Aterektomia składa się z kilku etapów, które obejmują:

 1. Diagnostykę i planowanie - Lekarz przeprowadza dokładne badania, aby ocenić stopień zwężenia tętnic oraz określić odpowiednią technikę aterektomii.
 2. Wkłucie - Procedura rozpoczyna się od wykonania niewielkiego nacięcia w okolicy związanego z tętnicą obszaru.
 3. Wprowadzenie narzędzia aterekcyjnego - Lekarz wprowadza specjalne narzędzie o nazwie kateter aterekcyjny do tętnicy.
 4. Usuwanie płytki miażdżycowej - Przy użyciu narzędzia aterekcyjnego lekarz wycina i usuwa płytkę miażdżycową z tętnicy.
 5. Odtworzenie prawidłowego przepływu krwi - Po usunięciu płytki miażdżycowej tętnica zostaje odpowiednio przygotowana, aby przywrócić prawidłowy przepływ krwi.

Techniki chirurgiczne stosowane przy aterektomii różnią się w zależności od indywidualnego przypadku pacjenta i podejścia lekarza. Warto pamiętać, że aterektomia jest wykonywana przez doświadczonych specjalistów, aby zapewnić bezpieczny i skuteczny przebieg zabiegu.

Aterektomia vs. angioplastyka - Porównanie różnych metod leczenia zwężenia tętnic

W leczeniu zwężenia tętnic istnieje także metoda zwaną angioplastyką. Czym się różni aterektomia od tej metody?

Główną różnicą między aterektomią a angioplastyką jest sposób usuwania płytki miażdżycowej. W aterektomii płytkę miażdżycową usuwa się bezpośrednio z tętnicy za pomocą narzędzia aterekcyjnego. Natomiast w angioplastyce, do rozszerzenia zwężonego obszaru tętnicy, wykorzystuje się balonik, który jest napompowywany w celu przywrócenia prawidłowego przepływu krwi.

Obie metody mają swoje wskazania i przeciwwskazania, dlatego to lekarz decyduje, która metoda będzie najlepsza dla konkretnego pacjenta.

Aterektomia naczyniowa - Jak działa i dla kogo jest polecana?

Aterektomia naczyniowa to technika, w której aterektomię przeprowadza się na tętnicach zlokalizowanych w okolicy kończyn dolnych. Jest to doskonała metoda leczenia zwężenia tętnic kończyn dolnych, które może powodować objawy, takie jak ból podczas chodzenia czy owrzodzenia.

Aterektomia naczyniowa jest polecana dla pacjentów, u których inne metody leczenia, takie jak angioplastyka, nie przynoszą oczekiwanych efektów. Jest to skuteczna alternatywa, która przywraca prawidłowy przepływ krwi do uszkodzonych tętnic kończyn dolnych.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Aterektomia orbitalna - Zastosowanie i korzyści z tej innowacyjnej techniki

Aterektomia orbitalna to innowacyjna technika, która ma za zadanie usunąć płytki miażdżycowe z tętnic głowy i szyi. W tej metodzie wykorzystuje się specjalne narzędzie o nazwie kateter orbitalny, który jest w stanie usuwać płytki miażdżycowe w sposób precyzyjny.

Główną zaletą aterektomii orbitalnej jest minimalna inwazyjność i precyzja zabiegu. Dzięki tej technice można uniknąć otwierania tkanek i przeprowadzić aterektomię bez uszkadzania zdrowych obszarów. Dodatkowo, aterektomia orbitalna jest skuteczną metodę usuwania płytek miażdżycowych w trudno dostępnych obszarach tętnic.

Leczenie zwężenia tętnic kończyn dolnych - Aterektomia jako skuteczna alternatywa

Zwężenie tętnic kończyn dolnych jest poważnym schorzeniem, które może prowadzić do niepełnosprawności. W leczeniu tego schorzenia aterektomia jest skuteczną alternatywą dla pacjentów, u których inne metody nie przynoszą oczekiwanych rezultatów.

Aterektomia tętnic kończyn dolnych przywraca prawidłowy przepływ krwi, łagodzi objawy bólu i poprawia jakość życia pacjentów. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznaje aterektomię jako skuteczną i bezpieczną metodę leczenia zwężenia tętnic kończyn dolnych.

 • Aterektomia to operacja usuwania płytki miażdżycowej z tętnicy, która przywraca prawidłowy przepływ krwi.
 • Aterektomia jest skuteczną metodą leczenia zwężenia tętnic kończyn dolnych i innych obszarów ciała.
 • Aterektomia może być przeprowadzana przy użyciu różnych technik i narzędzi, takich jak aterektor orbitalny.
 • Istnieje różnica między aterektomią a angioplastyką - aterektomia usuwa bezpośrednio płytkę miażdżycową, a angioplastyka rozszerza zwężoną tętnicę.
 • Aterektomia jest polecana dla pacjentów, u których inne metody leczenia nie przynoszą oczekiwanych efektów.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Jakie leki na ból zęba? Domowe sposoby i środki bez recepty

Jakie leki na ból zęba? Domowe sposoby i środki bez recepty

Zarówno przy słabszym, jak i silnym bólu zęba normalne funkcjonowanie może być bardzo utrudnione. W takich sytuacjach można sięgnąć po dostępne bez recepty środki o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym - zwłaszcza przy słabszym bólu. W wielu przypadkach domowe sposoby okażą się jednak niewystarczające - każda uciążliwa dolegliwość wymaga bezzwłocznej konsultacji z lekarzem. 

Jak wygląda brzuch kortyzolowy ( brzuch stresowy)?

Jak wygląda brzuch kortyzolowy ( brzuch stresowy)?

Dowiedz się, jak rozpoznać i pozbyć się brzucha kortyzolowego (stresowego) - skutku przewlekłego stresu. Sprawdź, jak sobie z tym poradzić!

Jak zmniejszyć tkankę tłuszczową - redukcja masy ciała?

Jak zmniejszyć tkankę tłuszczową - redukcja masy ciała?

Jak zmniejszyć tkankę tłuszczową? Dowiedz się, jak skutecznie zredukować tkankę tłuszczową i spalić tłuszcz podczas zdrowego odchudzania.

Jak obliczyć zapotrzebowanie na tłuszcze, białko i węglowodany?

Jak obliczyć zapotrzebowanie na tłuszcze, białko i węglowodany?

Sprawdź i oblicz swoje zapotrzebowanie na makroskładniki takie jak białko, węglowodany i tłuszcze.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca