Egzema u dzieci: przyczyny, objawy i skuteczne sposoby pielęgnacji skóry. Egzema – przyczyny, objawy, leczenie.Egzema (Atopowe zapalenie skóry). Egzema u dzieci – objawy i leczenie domowe. Czym smarować?

Egzema u dzieci: przyczyny, objawy i skuteczne sposoby pielęgnacji skóry. Egzema – przyczyny, objawy, leczenie.Egzema (Atopowe zapalenie skóry). Egzema u dzieci – objawy i leczenie domowe. Czym smarować?

Sprawdź czym smarować egzemę u dzieci 

Egzema u dzieci: czym jest i jakie są najczęstsze przyczyny?

Egzema, znana również jako zapalenie skóry, to choroba przewlekła, która często dotyka dzieci. Charakteryzuje się suchością, swędzeniem i stanami zapalnymi skóry. Najczęstsze przyczyny egzemy u dzieci to:

 • Skłonność genetyczna: Czynnik dziedziczny może predysponować dziecko do rozwoju egzemy. Jeśli jedno z rodziców ma egzemę, istnieje większe ryzyko, że dziecko również ją rozwinie.
 • Reakcje alergiczne: Niektóre substancje lub alergeny, takie jak pyłki roślin, kurz, sierść zwierząt lub niektóre pokarmy, mogą wywoływać reakcje alergiczne u dzieci, które prowadzą do wystąpienia egzemy.
 • Skóra wrażliwa: Dzieci z wrodzonym skłonnością do wrażliwej skóry są bardziej podatne na rozwój egzemy. Ten rodzaj skóry jest bardziej podatny na działanie czynników zewnętrznych, takich jak detergenty czy ostre warunki atmosferyczne.

Egzema u dzieci: jakie są charakterystyczne objawy i jak je rozpoznać?

Objawy egzemy u dzieci mogą się różnić, ale najczęstsze to:

 1. Swędzenie: Dziecko często odczuwa silne swędzenie skóry, co powoduje dyskomfort i może prowadzić do drapania.
 2. Sucha skóra: Skóra dziecka z egzemą jest często sucha, szorstka i łuszcząca się.
 3. Czerwone i owrzodzenia skóry: Na skórze mogą pojawić się czerwone plamy, które mogą pękać i tworzyć owrzodzenia.
 4. Wysypki: Na skórze dziecka mogą pojawić się wysypki, które są zazwyczaj zmienne i mogą mieć różne formy, takie jak pęcherzyki, grudki lub strupy.

Aby rozpoznać egzemę u dziecka, ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem, który dokładnie zbada skórę i uwzględni objawy oraz historię medyczną dziecka.

Egzema u dzieci: jakie są domowe sposoby, aby złagodzić objawy egzemy u dzieci?

Chociaż nie ma lekarstwa na egzemę u dzieci, istnieją domowe sposoby, które mogą pomóc złagodzić objawy egzemy. Oto kilka skutecznych strategii:

 1. Nawilżanie skóry: Regularne stosowanie nawilżających kremów i balsamów pomoże utrzymać skórę dziecka dobrze nawilżoną, zmniejszając suchość i swędzenie.
 2. Unikanie drażniących czynników: Zidentyfikuj i unikaj czynników, które mogą wywoływać reakcje alergiczne u dziecka, takie jak pyłki roślin, sierść zwierząt oraz detergenty i mydła, które mogą podrażniać skórę.
 3. Ubieranie w miękkie, przewiewne ubrania: Wybieraj ubrania z miękkich, naturalnych materiałów, takich jak bawełna, które minimalizują podrażnienia skóry.
 4. Krótkie i ciepłe kąpiele: Unikaj zbyt gorącej wody i długiego czasu spędzonego w kąpieli, ponieważ może to prowadzić do wysuszenia skóry. Zamiast tego, stosuj ciepłe i krótkie kąpiele.

Pierwsze objawy egzemy u niemowlaka

Pierwsze objawy egzemy u niemowlaka mogą być niepokojące dla rodziców. Egzema, znana również jako atopowe zapalenie skóry, jest chorobą przewlekłą, która często występuje u niemowląt. Objawy egzemy mogą obejmować swędzenie, zaczerwienienie skóry, pękanie, suchość i łuszczenie się. Zazwyczaj pierwsze objawy pojawiają się między 2. a 6. miesiącem życia dziecka. Egzema może występować na twarzy, szyi, rękach, nóżkach, dłoniach i stopach niemowlaka. Mogą wystąpić również ropne i krwawiące skorupy. Egzema może być spowodowana wieloma czynnikami, takimi jak alergeny, suche powietrze, nadmierne pocenie się i stres. Ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem pediatrą, jeśli dziecko ma objawy egzemy, ponieważ mogą być potrzebne leki przeciwhistaminowe lub kremy sterydowe w celu złagodzenia objawów. Istnieją również dostępne metody łagodzenia objawów egzemy, takie jak regularne nawilżanie skóry i unikanie potencjalnych alergenów. 

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Egzema u dzieci: czym smarować skórę dziecka, aby złagodzić objawy egzemy?

Składniki aktywne, które można stosować do smarowania skóry dziecka z egzemą, obejmują:

 1. Kremy nawilżające: Stosuj kremy nawilżające, które nie zawierają substancji drażniących i są odpowiednie dla wrażliwej skóry dziecka. Wybieraj kremy z naturalnymi składnikami, takimi jak aloe vera czy masło shea, które łagodzą skórę i zapobiegają utracie wilgoci.
 2. Maść z kortykosteroidami: W przypadkach umiarkowanych lub ciężkich objawów egzemy, lekarz może zalecić stosowanie maści z kortykosteroidami, które pomagają w łagodzeniu stanu zapalnego skóry.
 3. Olejki roślinne: Niektóre rodzaje olejków roślinnych, takie jak olej kokosowy czy oliwa z oliwek, mogą być skuteczne w łagodzeniu objawów egzemy. Stosuj je ostrożnie, aby uniknąć podrażnień.

Przed zastosowaniem jakichkolwiek produktów, zawsze skonsultuj się z lekarzem, aby upewnić się, że są odpowiednie dla Twojego dziecka.

Egzema, atopowe zapalenie skóry – czy to to samo?

Egzema i atopowe zapalenie skóry (AZS) są dwoma różnymi terminami, choć często są używane zamiennie. Egzema to ogólny termin, który odnosi się do różnych stanów zapalnych skóry, które powodują zaczerwienienie, suchość, swędzenie i łuszczenie się skóry. Może mieć wiele przyczyn, takich jak alergie, reakcje na substancje chemiczne, infekcje skórne lub warunki genetyczne. Natomiast AZS to przewlekła forma egzemy, która zazwyczaj występuje u osób z tendencją do alergii, astmy lub alergicznego nieżytu nosa. AZS charakteryzuje się suchą, swędzącą skórą, która może stawać się zapalona i pokryta grudkami lub pęcherzami. W przypadku AZS występuje również częstsze występowanie u dzieci niż u dorosłych. Choć egzema i AZS są różnymi terminami, mają podobne objawy i mogą być leczone podobnymi metodami, takimi jak stosowanie kremów nawilżających, unikanie substancji drażniących i leków przeciwhistaminowych. 

Egzema u dzieci: jak dbać o skórę dziecka z egzemą, aby zmniejszyć ryzyko nawrotów?

Aby zmniejszyć ryzyko nawrotów egzemy u dzieci, warto wziąć pod uwagę następujące czynniki:

 1. Utrzymywanie skóry czystej: Regularne, delikatne mycie skóry dziecka przy użyciu łagodnych detergentów i mydeł zapobiega gromadzeniu się zanieczyszczeń i podrażnieniu skóry.
 2. Unikanie czynników drażniących: Sprawdź, jakie czynniki mogą wywoływać reakcje u Twojego dziecka i staraj się ich unikać.
 3. Zdrowa dieta: Zadbaj o zrównoważoną i bogatą w składniki odżywcze dietę dla Twojego dziecka, która może pomóc w wzmocnieniu układu odpornościowego.
 4. Rutyna dbania o skórę: Stosuj nawilżające kremy, unikaj długotrwałego noszenia wilgotnych ubrań i stosuj się do zaleceń lekarza odnośnie pielęgnacji skóry dziecka.

Pamiętaj, że każde dziecko jest inne, więc skuteczne metody pielęgnacji skóry mogą się różnić. W przypadku ciężkich objawów lub braku poprawy, zawsze konsultuj się z lekarzem specjalistą.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Kiedy nie można robić botoksu?

Kiedy nie można robić botoksu?

Botoks, czyli jad kiełbasiany, znajduje swoje zastosowanie w wielu obszarach, a jednym z nich jest medycyna estetyczna. Wstrzyknięcie tej substancji pozwala na poprawienie elastyczności skóry i wygładzenie nieestetycznych zmarszczek. Botoks nie zawsze jednak jest wskazany. Dlaczego?

Jakie leki na ból zęba? Domowe sposoby i środki bez recepty

Jakie leki na ból zęba? Domowe sposoby i środki bez recepty

Zarówno przy słabszym, jak i silnym bólu zęba normalne funkcjonowanie może być bardzo utrudnione. W takich sytuacjach można sięgnąć po dostępne bez recepty środki o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym - zwłaszcza przy słabszym bólu. W wielu przypadkach domowe sposoby okażą się jednak niewystarczające - każda uciążliwa dolegliwość wymaga bezzwłocznej konsultacji z lekarzem. 

Jak wygląda brzuch kortyzolowy ( brzuch stresowy)?

Jak wygląda brzuch kortyzolowy ( brzuch stresowy)?

Dowiedz się, jak rozpoznać i pozbyć się brzucha kortyzolowego (stresowego) - skutku przewlekłego stresu. Sprawdź, jak sobie z tym poradzić!

Jak zmniejszyć tkankę tłuszczową - redukcja masy ciała?

Jak zmniejszyć tkankę tłuszczową - redukcja masy ciała?

Jak zmniejszyć tkankę tłuszczową? Dowiedz się, jak skutecznie zredukować tkankę tłuszczową i spalić tłuszcz podczas zdrowego odchudzania.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca