Atopowe zapalenie skóry: Jak złagodzić swędzenie i poprawić kondycję skóry? Jak leczyć atopowe zapalenie skóry? Podstawą pielęgnacji skóry atopowej są emolienty. Olej z kokosa może pomóc w zatrzymaniu wilgoci i złagodzić swędzenie skóry. Świąd skóry w AZS - przyczyny i sposoby na swędzenie skóry

Atopowe zapalenie skóry: Jak złagodzić swędzenie i poprawić kondycję skóry? Jak leczyć atopowe zapalenie skóry? Podstawą pielęgnacji skóry atopowej są emolienty. Olej z kokosa może pomóc w zatrzymaniu wilgoci i złagodzić swędzenie skóry. Świąd skóry w AZS - przyczyny i sposoby na swędzenie skóry

Sprawdź jak dbać o skórę wrażliwą 

Na początek wytłumaczmy czym jest atopowe zapalenie skóry (AZS)

Atopowe zapalenie skóry (AZS) jest przewlekłą chorobą skóry, która występuje głównie u dzieci, choć może również dotyczyć dorosłych. Jest to stan, w którym skóra jest sucha, swędząca, zaczerwieniona i podatna na podrażnienia. AZS może mieć różne nasilenie, od łagodnego do ciężkiego, i może wpływać na różne obszary skóry. Często objawia się w postaci wyprysków, które mogą być suche, łuszczące się lub wylewnie nawrotowe. Przyczyna AZS nie jest do końca poznana, ale uważa się, że obejmuje kombinację czynników genetycznych, środowiskowych i immunologicznych. Czynniki takie jak alergeny, stres, niektóre pokarmy, wysoka temperatura czy wilgotność mogą nasilać objawy AZS. Choroba może wywoływać dyskomfort i zakłócać życie osobom dotkniętym, dlatego ważne jest odpowiednie leczenie i pielęgnacja skóry. 

Atopowe zapalenie skóry – skąd się bierze?

Atopowe zapalenie skóry (AZS) to choroba przewlekła skóry, objawiająca się suchą, swędzącą, piekącą i nadmiernie łuszczącą się skórą. AZS jest chorobą wywołaną reakcją nadwrażliwości, która może pojawić się w okresie niemowlęcym, ale również w dzieciństwie lub u dorosłych. Przyczyną tej choroby jest najczęściej genetyczna skłonność, środowisko oraz brak bariery lipidowej skóry, która powoduje nadmierne przenikanie alergenów przez skórę i wywołuje uciążliwe objawy AZS.

Atopowe zapalenie skóry – objawy

Objawy AZS mogą wystąpić na różnych częściach ciała, ale najczęściej dotyczą twarzy, wewnętrznej strony łokci, kolan, dłoni i stóp oraz skóry wokół szyi. W okresie niemowlęcym najczęściej zaobserwujemy uciążliwe swędzenie i pieczenie, a także suchość skóry i jej nadmierny łuszczący się naskórek. U starszych dzieci i dorosłych, objawy AZS również dotyczą przede wszystkim suchości, swędzenia skóry i łuszczącego się naskórka.

AZS u dzieci

U niemowląt i dzieci do 5. roku życia AZS manifestuje się w postaci wysypek, które zlokalizowane są zwykle na twarzy, szyi, rąk i nóg. W przypadku AZS u dzieci, choroba ta może mieć charakter bardzo uciążliwy, wpływając na jakość ich życia i przeszkadzając w snu.

Atopowe zapalenie skóry u dorosłych

U dorosłych pacjentów, AZS objawia się najczęściej jako umiejscowiona na określonych obszarach suchość skóry oraz łuszczący się naskórek. Pacjenci doświadczają również swędzenia i pieczenia skóry, szczególnie w przypadku choroby nasilonej i przewlekłej.

Leczenie AZS i pielęgnacja skóry atopowej

Leczenie AZS polega na korekcji barierowej skóry i formie stosowania miejscowych preparatów przeciwzapalnych i nawilżających. W przypadku umiarkowanej do ciężkiej postaci choroby, stosuje się preparaty farmakologiczne z grupy kremów i maści kortykosteroidowych. Warto jednak pamiętać, że leczenie choroby powinno być skonsultowane z dermatologiem, który dobierze odpowiednie leki i zaleci dawkowanie.

Pielęgnacja skóry w AZS obejmuje przede wszystkim regularne nawilżanie skóry, na przykład poprzez używanie preparatów na bazie kwasu mlekowego lub mocznika. Warto też pamiętać, aby skóra miała stały kontakt z ciałem, co minimalizuje ryzyko infekcji bakteryjnej.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

  • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
  • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
  • Dowiedz się o nowych artykułach

Dobre nawyki przy AZS

W przypadku choroby warto pamiętać o kilku elementach, które wpływają na poprawę stanu choroby. Po pierwsze, należy unikać używania kosmetyków, które mogą powodować podrażnienie skóry. Po drugie, warto pamiętać o regularnym nawilżaniu skóry i stosowaniu miejscowych preparatów przeciwzapalnych. Po trzecie, istotne jest uzupełnianie diety w produkty bogate w kwasy omega-3 i witaminę D.

Jak leczyć atopowe zapalenie skóry?

Atopowe zapalenie skóry (AZS) to przewlekła choroba skóry objawiająca się suchą, swędzącą i zapalną skórą. Zarówno dzieci, jak i dorośli mogą cierpieć na tę chorobę. Leczenie AZS ma na celu złagodzenie objawów, kontrolę zapalenia i nawracających infekcji skóry oraz poprawę jakości życia pacjenta. W leczeniu AZS stosuje się różne metody, w zależności od nasilenia objawów i wieku pacjenta. Często zaleca się nawilżanie skóry poprzez regularne stosowanie emolientów, które zapobiegają wysuszeniu i łuszczeniu się skóry. Dodatkowo, stosuje się leki przeciwzapalne, takie jak kortykosteroidy, które redukują zapalenie i świąd skóry. W przypadku cięższych przypadków AZS, mogą być zalecane leki immunosupresyjne, które hamują reakcję zapalną w organizmie. Ważne jest również unikanie czynników drażniących skórę, takich jak dym papierosowy, obecność alergenów i zanieczyszczeń. Osoby z AZS powinny przestrzegać odpowiednich środków higieny skóry i unikać zbyt częstego mycia, które może prowadzić do dodatkowego wysuszenia skóry. Ogólnie rzecz biorąc, leczenie AZS jest indywidualne i powinno być dostosowane do potrzeb i objawów konkretnej osoby. 

Pielęgnacja skóry atopowej − jak dbać o skórę atopową?

Pielęgnacja skóry atopowej jest niezwykle ważna, aby zapewnić jej zdrowie i komfort. Skóra atopowa jest często sucha, wrażliwa i podatna na różne reakcje alergiczne. Istnieje wiele czynników, które mogą wpływać na naszą skórę, takich jak temperatura, stres czy używane kosmetyki. Dlatego ważne jest, aby przejść na odpowiednie produkty i rutynę pielęgnacyjną. Dobrze jest używać mydła i szamponów o łagodnym składzie, unikać silnych detergentów i substancji drażniących. Po umyciu skóry warto stosować nawilżający krem, aby utrzymać jej odpowiedni poziom nawilżenia. Przy skórze atopowej dobrze jest również unikać czynników drażniących, takich jak substancje zapachowe, dym papierosowy czy rozpuszczalniki chemiczne. Dodatkowo, noszenie ubrań z naturalnych materiałów, takich jak bawełna czy jedwab, oraz unikanie niewłaściwego prania, to również ważne czynniki w pielęgnacji skóry atopowej. Pamiętajmy, że cierpienie na skórę atopową nie oznacza, że nie możemy dbać o nią i chronić przed niekorzystnymi czynnikami. 

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Jak zadbać o profesjonalizm pracowników w salonach kosmetycznych?

Jak zadbać o profesjonalizm pracowników w salonach kosmetycznych?

W branży beauty właściwa prezencja liczy się jak nigdzie indziej. To właśnie pracownicy salonów kosmetycznych są ich prawdziwą wizytówką, dlatego muszą wyglądać nienagannie, nawet po wielu godzinach pracy. Ważna jest nie tylko estetyka, ale również spójność. Jakie standardy warto wdrożyć we własnym salonie urody? Podpowiadamy w poniższym artykule!

Zabiegi w ramach turnusów rehabilitacyjnych PFRON - jak dokonać właściwego wyboru?

Zabiegi w ramach turnusów rehabilitacyjnych PFRON - jak dokonać właściwego wyboru?

Rehabilitacja odgrywa kluczową rolę w powrocie do zdrowia i poprawie jakości życia. Dzięki odpowiednio dobranym zabiegom pacjenci mogą skutecznie przeciwdziałać lub łagodzić swoje dolegliwości, zwiększając sprawność fizyczną, przywracając normalne funkcje ciała oraz zmniejszając ból.

Korzyści i Zagrożenia Związane z Spożyciem Kofeiny w Kawie

Korzyści i Zagrożenia Związane z Spożyciem Kofeiny w Kawie

Kawa jest jednym z najbardziej popularnych napojów na całym świecie. Niemal każdego dnia miliony ludzi konsumują kawę, by zyskać energię i poprawić swoją koncentrację. Kluczowym składnikiem wpływającym na te właściwości jest kofeina. Jednakże, z jakimi korzyściami i zagrożeniami związanymi z kofeiną w kawie powinniśmy być świadomi? Artykuł ten ma na celu rzetelne omówienie tego zagadnienia.

Mezator M1 w wersji Refurbished ponownie dostępny!

Mezator M1 w wersji Refurbished ponownie dostępny!

Dzisiaj rozpoczyna się rejestracja dla wszystkich zainteresowanych unikatowym modelem Mezator M1 w wersji Refurbished. To nadal ta sama zaawansowana technologia, ale teraz dostępna w rewelacyjnej cenie - jedynie 9999 zł, zamiast standardowych 40.310 zł.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
195zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca