Domowa lewatywa - w jakim celu się ją wykonuje i jak to zrobić? Lewatywa w domu. Jak zrobić lewatywę w domu? Skutki uboczne lewatywy. Jak wykonać lewatywę?

Domowa lewatywa - w jakim celu się ją wykonuje i jak to zrobić? Lewatywa w domu. Jak zrobić lewatywę w domu? Skutki uboczne lewatywy. Jak wykonać lewatywę?

Sprawdź jak wykonać lewatywę w domu w pełni bezpieczny sposób

Domowa lewatywa - jak wykonać lewatywę w warunkach domowych

Lewatywa to procedura medyczna, która polega na wprowadzeniu płynu do jelit. Wykonuje się ją w celu oczyszczenia jelit, złagodzenia zaparć, przygotowania się do pewnych zabiegów medycznych lub diagnozowania pewnych schorzeń. Lewatywa może być również wykonywana w warunkach domowych, jednak konieczne jest zachowanie odpowiednich procedur i ostrożności. W dalszej części artykułu przedstawimy metody wykonania i wskazówki dotyczące lewatyw domowych.

Lewatywa domowa - metoda samodzielnego wykonania lewatywy w domu

Wybierz odpowiednią metodę lewatywy

Przed przystąpieniem do wykonania lewatywy domowej, ważne jest, aby wybrać odpowiednią metodę. Istnieją różne rodzaje lewatyw, takie jak lewatywa wodna, lewatywa olejowa lub lewatywa kawowa. Każda z tych metod ma swoje zalety i może być odpowiednia w zależności od celu lewatywy. Przed rozpoczęciem lewatywy domowej skonsultuj się z lekarzem, który pomoże Ci wybrać odpowiednią metodę.

Przygotuj sprzęt

Aby wykonać lewatywę w warunkach domowych, będziesz potrzebować kilku przedmiotów. Przygotuj:

 • czystą strzykawkę o odpowiedniej pojemności (zależnej od wieku pacjenta)
 • plastikową wężę, który połączysz ze strzykawką
 • odpowiedni płyn lewatywowy zalecany przez lekarza

Przygotuj się psychicznie i fizycznie

Przed przystąpieniem do lewatywy domowej, ważne jest przygotowanie się psychiczne i fizyczne. Ułóż się w wygodnej pozycji, najlepiej na boku. Bądź spokojny i zrelaksowany. Jeśli masz jakiekolwiek obawy lub pytania, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą od żywienia.

Domowa lewatywa strzykawka - jak poprawnie korzystać z strzykawki do wykonania lewatywy w domu

Sterylizuj sprzęt

Przed użyciem strzykawki do lewatywy w warunkach domowych, upewnij się, że jest ona odpowiednio zdezynfekowana. Umieść strzykawkę i wąż w gorącej wodzie przez kilka minut, a następnie dokładnie je wysusz.

Przygotuj płyn lewatywowy

Przygotuj płyn lewatywowy, zgodnie z zaleceniami lekarza. Najczęściej stosowanym płynem dla dorosłych jest woda z dodatkiem soli. Dla dzieci zalecanym płynem może być woda z solą lub specjalne płyny lewatywne dostępne w aptekach. Upewnij się, że płyn jest odpowiednio podgrzany do temperatury pokojowej.

Wykonaj lewatywę

Po przygotowaniu sprzętu i płynu lewatywowego, możesz przystąpić do wykonania lewatywy domowej. Postępuj zgodnie z poniższymi krokami:

 1. Umieść strzykawkę w jednym ręku, a drugą ręką przytrzymaj wąż podłączony do strzykawki.
 2. Delikatnie wstaw końcówkę węża do odbytu, nie forsując wejścia.
 3. Powoli wypchnij tłok strzykawki, aby płyn lewatywowy płynął do jelit. Postępuj zgodnie z zaleceniem lekarza dotyczącym ilości płynu.
 4. Gdy cały płyn zostanie wprowadzony, wyjmij delikatnie końcówkę węża z odbytu.
 5. Pozostań w spokojnej pozycji przez około 15-20 minut, aby pozwolić płynowi wypłukać jelita.

Domowa lewatywa dla dziecka - wskazówki dotyczące bezpiecznego wykonania lewatywy u dziecka w domu

Lewatywa u dzieci może być wykonana w przypadku zaparć lub wskazań medycznych. Jednak ważne jest, aby takie procedury były wykonywane z największą ostrożnością, aby nie spowodować bólu lub stresu u dziecka. Oto kilka wskazówek dotyczących bezpiecznego wykonania lewatywy u dziecka w domu:

Skonsultuj się z lekarzem

Przed przystąpieniem do lewatywy u dziecka, skonsultuj się z lekarzem, aby określić odpowiednią metodę i płyn lewatywowy dla Twojego dziecka. Lekarz będzie mógł podać Ci konkretne wskazówki i poinformować o ewentualnych przeciwwskazaniach.

Wybierz odpowiednią pozycję i technikę

Dla dzieci najlepiej jest umieścić je na boku zgiętym w kolanach. Możesz również zastosować technikę tzw. "misyjki", w którym dziecko leży na plecach, a nogi są podniesione i skierowane do góry. Wybierz taką pozycję, w której dziecko będzie najbardziej komfortowe.

Użyj odpowiednich materiałów

W przypadku lewatywy dla dziecka, zaleca się stosowanie specjalnych lewatyw dostępnych w aptekach. Są one przystosowane do delikatnych jelit dzieci i są bardziej bezpieczne w użyciu niż standardowe strzykawki.

Domowa lewatywa - jak zrobić lewatywę samodzielnie w warunkach domowych

Lewatywa domowa może być wykonywana w różnych celach, z zachowaniem odpowiednich procedur i staranności. Ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem przed przystąpieniem do tego rodzaju procedury. Pamiętaj o zachowaniu higieny, używaniu sterylizowanego sprzętu i przestrzeganiu zaleceń lekarza.Lewatywa domowa może przynieść ulgę w przypadku zaparć , pomóc w przygotowaniu się do niektórych badań lub zabiegów, ale zawsze należy zapewnić jej wykonanie z pełnym bezpieczeństwem i zgodnie z zaleceniami lekarza.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Lewatywa - przeciwwskazania do zabiegu

Lewatywa, znana również jako irygacja jelitowa, to procedura medyczna polegająca na wprowadzeniu płynu do odbytu w celu oczyszczenia jelit. Choć jest stosowana w niektórych sytuacjach jako skuteczne narzędzie terapeutyczne, istnieją pewne przeciwwskazania do tego zabiegu. Przede wszystkim, lewatywa nie powinna być stosowana u osób z tworzeniem się przetok jelitowych, perforacją jelit, stanami zapalnymi okrężnicy, zawrotami głowy, w czasie ciąży, a także w przypadku ostrego bólu brzucha. Osoby z krwawiączką lub zaburzeniami krzepnięcia krwi również powinny unikać tej procedury. W przypadku dzieci i osób starszych należy również zachować ostrożność, ponieważ mogą być one bardziej podatne na powikłania związane z lewatywą. Przed przeprowadzeniem lewatywy zawsze należy skonsultować się z lekarzem w celu określenia ewentualnych przeciwwskazań i uniknięcia powikłań. 

Jakie mogą być skutki uboczne lewatywy?

Skutki uboczne lewatywy mogą być różnorodne i zależą od wielu czynników. Pierwszym możliwym skutkiem jest podrażnienie jelit, które może objawiać się bólem brzucha, biegunką lub wzdęciami. Inne skutki to utrata elektrolitów, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Może to prowadzić do zaburzeń wodno-elektrolitowych, które objawiają się nudnościami, wymiotami, sennością oraz osłabieniem. Ponadto, lewatywy mogą prowadzić do uszkodzenia błony śluzowej jelit, co może prowadzić do krwawienia lub infekcji. Może również wystąpić uczucie dyskomfortu i odruchy związane z samą procedurą. W niektórych przypadkach, nieodpowiednie wykonanie lewatywy może prowadzić do perforacji jelit, co wymaga natychmiastowej interwencji chirurgicznej. Dlatego ważne jest, aby korzystać z lewatyw jedynie na zalecenie lekarza i przestrzegać dokładnie instrukcji. 

Jak zrobić lewatywę domowym sposobem?

Lewatywa jest powszechnie stosowana do oczyszczenia jelit i zapobiegania zaparciom. Niektórzy ludzie woleliby jednak wykonać ją w domu, w atmosferze prywatności. Istnieje kilka domowych sposobów na wykonanie lewatywy, które są bezpieczne i skuteczne. Jednym z popularnych sposobów jest użycie soli Epsom, która działa jak naturalny środek przeczyszczający. Aby przygotować roztwór soli, należy rozpuścić 2 łyżki soli Epsom w litrze wody. Następnie roztwór powinien zostać umieszczony w specjalnej torbie do lewatywy, która może być dostępna w sklepach zielarskich lub aptekach. Po wypełnieniu torby roztworem, należy delikatnie wprowadzić końcówkę torby do odbytu i powoli wypuścić wodę do jelit. Lewatywa powinna być przeprowadzana ostrożnie i powoli, aby uniknąć uczucia dyskomfortu. Po wykonaniu lewatywy ważne jest, aby pozwolić sobie na czas odpoczynku i relaksu, aby organizm mógł się zregenerować.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Jak dbać o wzrok podczas pracy biurowej?

Jak dbać o wzrok podczas pracy biurowej?

Sprawdzone metody ochrony oczu podczas pracy biurowej przy komputerze. Wpływ światła niebieskiego na narząd wzroku. Jak dbać o wzrok i unikać suchych i zaczerwienionych oczu?

Jak sobie radzić z alergiami w sezonie wiosennym?

Jak sobie radzić z alergiami w sezonie wiosennym?

Jak sobie radzić z alergiami w sezonie wiosennym? Poznaj kalendarz pylenia roślin i skuteczne metody łagodzenia objawów alergii na pyłki!

Ile czeka się na okulary u optyka na receptę?

Ile czeka się na okulary u optyka na receptę?

Ile się czeka na okulary od optyka? Czas oczekiwania zależy od parametrów szkieł, ale zazwyczaj mieści się od kilkunastu minut do około 10 dni roboczych. Odbierz idealnie dopasowane okulary korekcyjne!

Skrzep w probówce - Definicja i objawy

Skrzep w probówce - Definicja i objawy

Dlaczego skrzep w probówce może uniemożliwić wykonanie badań laboratoryjnych? Sprawdź, co oznacza skrzep i jak wpływa na wyniki morfologii.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca