bezTabletek.pl

Praktyczna wiedza o twoim
zdrowiu w przystępnej formie

Dieta niełączenia, dieta rozdzielna - jak działa? Zasady i efekty. Podział produktów i jadłospis.

Blog healthcare

Dieta niełączenia, dieta rozdzielna - jak działa? Zasady i efekty. Podział produktów i jadłospis.

Sprawdź czym jest dieta rozdzielna i dieta niełączenia i poznaj kilka kluczowych wskazówek.

Spis treści

 1. Czym jest dieta rozdzielna? Kiedy stosować dietę niełączenia 
 2. Dieta niełączenia - Zasady diety rozdzielnej 
 3. Jakich produktów nie łączyć? Zasady diety niełączenia. Podział produktów 
 4. Dieta niełączenia - dla kogo?
 5. Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera
 6. Dieta niełączenia - efekty
 7. Dowiedz się więcej dzięki naszym szkoleniom:
 8. Dieta rozdzielna - jadłospis

Czym jest dieta rozdzielna? Kiedy stosować dietę niełączenia 

Dieta rozdzielna, zwana również dietą niełączenia, to popularna metoda żywieniowa, która opiera się na zasadzie oddzielania różnych rodzajów pokarmów podczas posiłków. Celem diety rozdzielnej jest zapewnienie optymalnej pracy układu trawiennego poprzez unikanie jedzenia produktów, które według zwolenników tej diety nie powinny być łączone w jednym posiłku. Według teorii, różne składniki pokarmowe wymagają różnych enzymów trawiennych, a ich jednoczesne spożywanie może powodować problemy trawienne i zaburzenia przyswajania składników odżywczych.

Dieta niełączenia - Zasady diety rozdzielnej 

Podstawową zasadą diety rozdzielnej jest dokładne oddzielanie różnych grup produktów podczas posiłków. Zgodnie z tą dietą, należy unikać spożywania białka (mięso, ryby, jaja) z węglowodanami (chleb, makaron, ziemniaki) oraz z kwasami owocowymi (cytrusy, ananas). Produkty bogate w tłuszcze (np. masło, olej roślinny) również powinny być spożywane oddzielnie od innych składników. Zaleca się również zachowywanie odstępów czasowych między spożywaniem różnych grup pokarmów.

Jakich produktów nie łączyć? Zasady diety niełączenia. Podział produktów 

Dieta rozdzielna zakłada unikanie jednoczesnego spożywania określonych grup produktów. Oto kilka przykładów produktów, które według tej diety nie powinny być łączone w jednym posiłku:

 • Białko z węglowodanami: Niełączenie mięsa z chlebem, ryby z ryżem, jaj z makaronem.
 • Białko z kwasami owocowymi: Unikanie spożywania mięsa z cytrusami, ryb z ananasem, jaj z sokiem pomarańczowym.
 • Tłuszcze z innymi składnikami: Oddzielanie spożywania masła, oliwy z oliwek lub innych tłuszczów od innych produktów spożywczych.

Dieta niełączenia - dla kogo?

Dieta rozdzielna jest często stosowana przez osoby z różnymi problemami trawiennymi, takimi jak wzdęcia, zgaga, niestrawność i problemy z trawieniem. Według zwolenników tej diety, oddzielanie różnych grup pokarmów może pomóc w zmniejszeniu obciążenia układu trawiennego i poprawić ogólne funkcjonowanie przewodu pokarmowego. Niektorzy ludzie stosują również dietę rozdzielą jako sposób na kontrolę wagi i poprawę zdrowego odżywiania.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Dieta niełączenia - efekty

Zastosowanie diety niełączenia może prowadzić do różnych efektów u poszczególnych osób. Niektórzy ludzie zgłaszają poprawę samopoczucia, zmniejszenie dolegliwości trawiennych i większą lekkość po posiłkach. Jednak warto zauważyć, że nie ma wystarczających badań naukowych potwierdzających skuteczność diety rozdzielnej. Wielu ekspertów zdrowego odżywiania uważa, że kluczowym elementem zdrowej diety jest zrównoważone spożywanie różnych grup produków spożywczych, a nie dokładne oddzielanie ich podczas posiłków.

Jak zawsze przed rozpoczęciem jakiejkolwiek diety, ważne jest skonsultowanie się z lekarzem lub dietetykiem, aby upewnić się, że dieta rozdzielna jest odpowiednia dla Twoich indywidualnych potrzeb żywieniowych.

Dieta rozdzielna - jadłospis

Dieta rozdzielna to popularna metoda odchudzania, która polega na jedzeniu posiłków składających się tylko z jednego rodzaju składników. Jadłospis w diecie rozdzielnej jest skomponowany w taki sposób, aby połączyć produkty w grupy, które nie zakłócają procesów trawienia. W praktyce oznacza to, że w jednym posiłku nie powinny znajdować się zarówno produkty bogate w białko, jak i węglowodany. Dzięki temu organizm lepiej przyswaja składniki odżywcze i spala tkankę tłuszczową. Proponowane menu w diecie rozdzielnej składa się z kilku posiłków podzielonych na grupy, takie jak: białkowe (mięso, ryby), węglowodanowe (ziemniaki, kasza), tłuszczowe (oliwa, orzechy) oraz warzywne (sałata, brokuły). Jadłospis powinien być zrównoważony i oparty na zdrowych, nieprzetworzonych produktach. Ważne jest także spożywanie dużych ilości wody oraz unikanie słodyczy i napojów gazowanych. Dieta rozdzielna wymaga pewnej dyscypliny, ale może przynieść efekty w postaci utraty zbędnych kilogramów.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz w cenie jednej małej kawy na mieście !

Dołącz do nas już teraz!
 • Facebook
 • Spreaker
 • LinkedIn
5/510 ocen

oceń ten artykuł

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Zarejestruj się już teraz
Dożywotnia licencja

Dożywotni nielimitowany dostęp do platformy

990PLN

jednorazowa płatność

 • Obszerna baza wiedzy
 • Dożywotni dostęp do platformy
 • Nowe kursy każdego miesiąca
Kup teraz
 • Raty PayU
 • Blik
 • VISA
 • Master Card

Możesz także skorzystać z subskrypcji

 • Miesięczna subskrypcja

  Raptem tyle co dwie kawy na mieście i rezygnujesz kiedy chcesz !

  45PLN

  miesięcznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska miesięczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz
 • Roczna subskrypcja

  Wybierając roczną subskrypcje otrzymujesz miesiąc gratis !

  495PLN

  rocznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz