Dieta Gaps - zespół psychologiczno-jelitowy

Dieta Gaps - zespół psychologiczno-jelitowy

Na czym polega dieta Gaps? Jadłospis dla jelita wrażliwego.Dieta GAPS, czyli zespół psychologiczno-jelitowy to popularna dieta, która ma na celu poprawienie zdrowia układu trawiennego poprzez eliminację niezdrowych produktów spożywczych i wprowadzenie do diety produktów bogatych w składniki odżywcze. W tym artykule dowiesz się, jakie są etapy diety GAPS i czy warto ją stosować.

Czym jest dieta GAPS?

Dieta GAPS (Gut and Psychology Syndrome) została opracowana w 2004 r. przez lekarza neurologa i dietetyka, dr. Natashę Campbell-McBride, jako sposób na leczenie zaburzeń trawienia, takich jak zespół jelita drażliwego, choroba Crohna, a także zaburzeń ze strony układu nerwowego, neurologicznego i zaburzeń psychicznych, takich jak ADHD, autyzm, depresja, dysleksja, schizofrenia. Ponadto jest pomocna w leczeniu dyspraksji. 

Dieta GAPS polega na eliminacji ze swojej diety niezdrowych produktów spożywczych, takich jak produkty przetworzone, cukier, gluten i nabiał. Zamiast tego, dieta GAPS składa się z produktów bogatych w składniki odżywcze, takich jak świeże owoce i warzywa, tłuszcze, mięso, ryby i jaja. Przykładowy jadłospis zawiera produkty, do których należą m.in: oliwa z oliwek, awokado, kefir, jogurt naturalny, kiszonki, surowe żółtko jaj, rosół gotowany na mięsie, kościach i tłuszczu zwierzęcym. Należy natomiast unikać węglowodanów złożonych.

Dieta GAPS i jej główne zasady opierają się na teorii, że niezdrowa dieta i zaburzenia trawienia prowadzą do występowania w organizmie chorobotwórczych bakterii i grzybów, które mogą wpłynąć na funkcjonowanie układu nerwowego. Poprzez eliminację niezdrowych produktów spożywczych i wprowadzenie do diety produktów bogatych w składniki odżywcze, dieta zespołu psychologiczno - jelitowego ma na celu odbudowanie zdrowia układu trawiennego i zmniejszenie objawów zaburzeń nerwowych.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

  • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
  • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
  • Dowiedz się o nowych artykułach

Czy warto stosować dietę GAPS?

Zespół psychologiczno-jelitowy GAPS, który jest modyfikacją diety SCD ma swoich zwolenników i przeciwników. Zwolennicy twierdzą, że dieta GAPS jest dietą poprawiającą stan zdrowia układu trawiennego i zmniejsza objawy zaburzeń nerwowych. Przeciwnicy argumentują, że dieta ta nie ma naukowego uzasadnienia i może prowadzić do niedoborów składników odżywczych.

Warto pamiętać, że dieta GAPS nie jest odpowiednia dla wszystkich. Osoby z alergiami pokarmowymi, chorobami nerek i wątroby oraz osoby, które są na diecie wegetariańskiej lub wegańskiej, powinny skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem tej diety.

Dieta Gaps - założenia

Dieta GAPS to popularna dieta, która ma na celu poprawienie zdrowia układu trawiennego poprzez eliminację niezdrowych produktów spożywczych i wprowadzenie do diety produktów bogatych w składniki odżywcze.

Dieta GAPS nie jest wskazana dla wszystkich. Przede wszystkim osoby, które są na diecie wegetariańskiej lub wegańskiej, powinny uważać przed rozpoczęciem diety GAPS, ponieważ dieta ta zakłada spożywanie mięsa i ryb.

Osoby z alergiami pokarmowymi, chorobami nerek i wątroby, a także kobiety w ciąży lub karmiące piersią powinny skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem tej diety. Pełna dieta GAPS może prowadzić do niedoborów składników odżywczych i pogorszenia stanu zdrowia, jeśli nie jest odpowiednio zbilansowana i stosowana z umiarem.

Warto również zauważyć, że dieta GAPS jest stosunkowo restrykcyjna, ponieważ wymaga eliminacji wielu produktów spożywczych z diety. Dlatego osoby z historią zaburzeń odżywiania lub osoby, które mają trudności w stosowaniu restrykcyjnych diet, powinny być ostrożne przed rozpoczęciem żywienia się według zasad diety GAPS i skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem przed jej wprowadzeniem do swojego jadłospisu.

Podsumowując, dieta GAPS nie jest wskazana dla osób z alergiami pokarmowymi, chorobami nerek i wątroby, kobiety w ciąży lub karmiące piersią, a także osób na diecie wegetariańskiej lub wegańskiej. Należy pamiętać, że to dość restrykcyjny sposób żywieniowy. 

Jeśli chcesz poszerzyć swoją wiedzę dotyczącą układu pokarmowego i nie wiesz jak wprowadzać do diety zdrowe produkty, to dołącz do platformy edukacyjnej BezTabletek.pl. Poznaj najlepiej zbilansowane diety. 

Chcesz wiedzieć więcej na temat swojego zdrowia?

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.

Dołącz do nas już teraz !

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Czy każda kobieta powinna zrobić test na endometriozę?

Czy każda kobieta powinna zrobić test na endometriozę?

Chociaż coraz częściej mówi się o tym, jak ważne są regularne badania i dbanie o zdrowie, wciąż wiele osób lekceważy te zalecenia. W dodatku istnieją choroby, o których pomimo częstego występowania rzadko się w ogóle wspomina, co może utrudnić ich zdiagnozowanie. Jedną z nich jest endometrioza, czyli przewlekła choroba dotykająca układ rozrodczy. Nie dość, że może prowadzić do silnych bólów, to dodatkowo powodu problemy z płodnością. Najgorsze w tym wszystkim jest to, że endometrioza może dotyczyć nawet co dziesiątej kobiety w wieku rozrodczym na całym świecie!

Na które badania potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego?

Na które badania potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego?

Wizyta u lekarza rodzinnego to pierwszy krok w procesie diagnozowania i leczenia wielu dolegliwości. To właśnie lekarz rodzinny decyduje, jakie badania diagnostyczne są potrzebne, aby ustalić przyczynę dolegliwości pacjenta. Wiele z tych badań wymaga skierowania, które jest niezbędne do uzyskania refundacji z Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). W tym artykule omówimy, na które badania potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego, a także jakie są zasady i procedury związane z wystawianiem skierowań w przychodni lekarskiej.

Stany lękowe po alkoholu: jak je rozpoznać i pokonać

Stany lękowe po alkoholu: jak je rozpoznać i pokonać

Alkohol często kojarzony jest z relaksem, rozluźnieniem i beztroską. Niestety, jego nadmierne spożycie może mieć poważne konsekwencje, nie tylko dla zdrowia fizycznego, ale i psychicznego. Jednym z nieprzyjemnych skutków picia jest doświadczanie stanów lękowych po spożyciu alkoholu.W tym artykule przybliżymy specyfikę lęku po alkoholu, jego objawy, wpływ na życie osoby pijącej oraz dostępne metody radzenia sobie z problemem.

Skaling, piaskowanie i fluoryzacja – kluczowe procedury w profilaktyce stomatologicznej

Skaling, piaskowanie i fluoryzacja – kluczowe procedury w profilaktyce stomatologicznej

Wizyty higienizacyjne, w trakcie których można wykonać skaling, piaskowanie bądź fluoryzację, to doskonały sposób na uchronienie swoich zębów przed próchnicą oraz innymi poważniejszymi chorobami. Na czym polegają te zabiegi? Jak często warto je wykonywać, aby móc cieszyć się zdrowymi i pięknymi zębami? Odpowiadamy w poniższym artykule!

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca