bezTabletek.pl

Praktyczna wiedza o twoim
zdrowiu w przystępnej formie

Dieta Gaps - zespół psychologiczno-jelitowy

Blog healthcare

Dieta Gaps - zespół psychologiczno-jelitowy

Na czym polega dieta Gaps? Jadłospis dla jelita wrażliwego.Dieta GAPS, czyli zespół psychologiczno-jelitowy to popularna dieta, która ma na celu poprawienie zdrowia układu trawiennego poprzez eliminację niezdrowych produktów spożywczych i wprowadzenie do diety produktów bogatych w składniki odżywcze. W tym artykule dowiesz się, jakie są etapy diety GAPS i czy warto ją stosować.

Spis treści

 1. Czym jest dieta GAPS?
 2. Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera
 3. Czy warto stosować dietę GAPS?
 4. Dieta Gaps - założenia
 5. Dowiedz się więcej dzięki naszym szkoleniom:

Czym jest dieta GAPS?

Dieta GAPS (Gut and Psychology Syndrome) została opracowana w 2004 r. przez lekarza neurologa i dietetyka, dr. Natashę Campbell-McBride, jako sposób na leczenie zaburzeń trawienia, takich jak zespół jelita drażliwego, choroba Crohna, a także zaburzeń ze strony układu nerwowego, neurologicznego i zaburzeń psychicznych, takich jak ADHD, autyzm, depresja, dysleksja, schizofrenia. Ponadto jest pomocna w leczeniu dyspraksji. 

Dieta GAPS polega na eliminacji ze swojej diety niezdrowych produktów spożywczych, takich jak produkty przetworzone, cukier, gluten i nabiał. Zamiast tego, dieta GAPS składa się z produktów bogatych w składniki odżywcze, takich jak świeże owoce i warzywa, tłuszcze, mięso, ryby i jaja. Przykładowy jadłospis zawiera produkty, do których należą m.in: oliwa z oliwek, awokado, kefir, jogurt naturalny, kiszonki, surowe żółtko jaj, rosół gotowany na mięsie, kościach i tłuszczu zwierzęcym. Należy natomiast unikać węglowodanów złożonych.

Dieta GAPS i jej główne zasady opierają się na teorii, że niezdrowa dieta i zaburzenia trawienia prowadzą do występowania w organizmie chorobotwórczych bakterii i grzybów, które mogą wpłynąć na funkcjonowanie układu nerwowego. Poprzez eliminację niezdrowych produktów spożywczych i wprowadzenie do diety produktów bogatych w składniki odżywcze, dieta zespołu psychologiczno - jelitowego ma na celu odbudowanie zdrowia układu trawiennego i zmniejszenie objawów zaburzeń nerwowych.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Czy warto stosować dietę GAPS?

Zespół psychologiczno-jelitowy GAPS, który jest modyfikacją diety SCD ma swoich zwolenników i przeciwników. Zwolennicy twierdzą, że dieta GAPS jest dietą poprawiającą stan zdrowia układu trawiennego i zmniejsza objawy zaburzeń nerwowych. Przeciwnicy argumentują, że dieta ta nie ma naukowego uzasadnienia i może prowadzić do niedoborów składników odżywczych.

Warto pamiętać, że dieta GAPS nie jest odpowiednia dla wszystkich. Osoby z alergiami pokarmowymi, chorobami nerek i wątroby oraz osoby, które są na diecie wegetariańskiej lub wegańskiej, powinny skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem tej diety.

Dieta Gaps - założenia

Dieta GAPS to popularna dieta, która ma na celu poprawienie zdrowia układu trawiennego poprzez eliminację niezdrowych produktów spożywczych i wprowadzenie do diety produktów bogatych w składniki odżywcze.

Dieta GAPS nie jest wskazana dla wszystkich. Przede wszystkim osoby, które są na diecie wegetariańskiej lub wegańskiej, powinny uważać przed rozpoczęciem diety GAPS, ponieważ dieta ta zakłada spożywanie mięsa i ryb.

Osoby z alergiami pokarmowymi, chorobami nerek i wątroby, a także kobiety w ciąży lub karmiące piersią powinny skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem tej diety. Pełna dieta GAPS może prowadzić do niedoborów składników odżywczych i pogorszenia stanu zdrowia, jeśli nie jest odpowiednio zbilansowana i stosowana z umiarem.

Warto również zauważyć, że dieta GAPS jest stosunkowo restrykcyjna, ponieważ wymaga eliminacji wielu produktów spożywczych z diety. Dlatego osoby z historią zaburzeń odżywiania lub osoby, które mają trudności w stosowaniu restrykcyjnych diet, powinny być ostrożne przed rozpoczęciem żywienia się według zasad diety GAPS i skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem przed jej wprowadzeniem do swojego jadłospisu.

Podsumowując, dieta GAPS nie jest wskazana dla osób z alergiami pokarmowymi, chorobami nerek i wątroby, kobiety w ciąży lub karmiące piersią, a także osób na diecie wegetariańskiej lub wegańskiej. Należy pamiętać, że to dość restrykcyjny sposób żywieniowy. 

Jeśli chcesz poszerzyć swoją wiedzę dotyczącą układu pokarmowego i nie wiesz jak wprowadzać do diety zdrowe produkty, to dołącz do platformy edukacyjnej BezTabletek.pl. Poznaj najlepiej zbilansowane diety. 

Chcesz wiedzieć więcej na temat swojego zdrowia?

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.

Dołącz do nas już teraz !

Dołącz do nas już teraz!
 • Facebook
 • Spreaker
 • LinkedIn
5/510 ocen

oceń ten artykuł

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Kombucza a właściwości zdrowotne

Kombucza a właściwości zdrowotne

Kombucza to coraz bardziej popularny herbaciany napój orzeźwiający przygotowywany z grzybka japońskiego, jednak czy jest on dla każdego? 

Kolendra siewna - coriandrum sativum

Kolendra siewna - coriandrum sativum

Kolendra siewna - jak uprawiać tą jednoroczną roślinę i jakie jest jej działanie, właściwości i zastosowanie ?

Olej marchewkowy - czy olej z marchwi jest zdrowy ?

Olej marchewkowy - czy olej z marchwi jest zdrowy ?

Coraz bardziej popularny w naszych produktach ale czy olej marchewkowy jest zdrowy ? Jakie są jego właściwości i czy olej marchwiowy jest dla każdego ? 

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Zarejestruj się już teraz
Dożywotnia licencja

Dożywotni nielimitowany dostęp do platformy

990PLN

jednorazowa płatność

 • Obszerna baza wiedzy
 • Dożywotni dostęp do platformy
 • Nowe kursy każdego miesiąca
Kup teraz
 • Raty PayU
 • Blik
 • VISA
 • Master Card

Możesz także skorzystać z subskrypcji

 • Miesięczna subskrypcja

  Raptem tyle co dwie kawy na mieście i rezygnujesz kiedy chcesz !

  45PLN

  miesięcznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska miesięczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz
 • Roczna subskrypcja

  Wybierając roczną subskrypcje otrzymujesz miesiąc gratis !

  495PLN

  rocznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz