Dieta Gaps - zespół psychologiczno-jelitowy

Dieta Gaps - zespół psychologiczno-jelitowy

Na czym polega dieta Gaps? Jadłospis dla jelita wrażliwego.Dieta GAPS, czyli zespół psychologiczno-jelitowy to popularna dieta, która ma na celu poprawienie zdrowia układu trawiennego poprzez eliminację niezdrowych produktów spożywczych i wprowadzenie do diety produktów bogatych w składniki odżywcze. W tym artykule dowiesz się, jakie są etapy diety GAPS i czy warto ją stosować.

Czym jest dieta GAPS?

Dieta GAPS (Gut and Psychology Syndrome) została opracowana w 2004 r. przez lekarza neurologa i dietetyka, dr. Natashę Campbell-McBride, jako sposób na leczenie zaburzeń trawienia, takich jak zespół jelita drażliwego, choroba Crohna, a także zaburzeń ze strony układu nerwowego, neurologicznego i zaburzeń psychicznych, takich jak ADHD, autyzm, depresja, dysleksja, schizofrenia. Ponadto jest pomocna w leczeniu dyspraksji. 

Dieta GAPS polega na eliminacji ze swojej diety niezdrowych produktów spożywczych, takich jak produkty przetworzone, cukier, gluten i nabiał. Zamiast tego, dieta GAPS składa się z produktów bogatych w składniki odżywcze, takich jak świeże owoce i warzywa, tłuszcze, mięso, ryby i jaja. Przykładowy jadłospis zawiera produkty, do których należą m.in: oliwa z oliwek, awokado, kefir, jogurt naturalny, kiszonki, surowe żółtko jaj, rosół gotowany na mięsie, kościach i tłuszczu zwierzęcym. Należy natomiast unikać węglowodanów złożonych.

Dieta GAPS i jej główne zasady opierają się na teorii, że niezdrowa dieta i zaburzenia trawienia prowadzą do występowania w organizmie chorobotwórczych bakterii i grzybów, które mogą wpłynąć na funkcjonowanie układu nerwowego. Poprzez eliminację niezdrowych produktów spożywczych i wprowadzenie do diety produktów bogatych w składniki odżywcze, dieta zespołu psychologiczno - jelitowego ma na celu odbudowanie zdrowia układu trawiennego i zmniejszenie objawów zaburzeń nerwowych.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

  • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
  • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
  • Dowiedz się o nowych artykułach

Czy warto stosować dietę GAPS?

Zespół psychologiczno-jelitowy GAPS, który jest modyfikacją diety SCD ma swoich zwolenników i przeciwników. Zwolennicy twierdzą, że dieta GAPS jest dietą poprawiającą stan zdrowia układu trawiennego i zmniejsza objawy zaburzeń nerwowych. Przeciwnicy argumentują, że dieta ta nie ma naukowego uzasadnienia i może prowadzić do niedoborów składników odżywczych.

Warto pamiętać, że dieta GAPS nie jest odpowiednia dla wszystkich. Osoby z alergiami pokarmowymi, chorobami nerek i wątroby oraz osoby, które są na diecie wegetariańskiej lub wegańskiej, powinny skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem tej diety.

Dieta Gaps - założenia

Dieta GAPS to popularna dieta, która ma na celu poprawienie zdrowia układu trawiennego poprzez eliminację niezdrowych produktów spożywczych i wprowadzenie do diety produktów bogatych w składniki odżywcze.

Dieta GAPS nie jest wskazana dla wszystkich. Przede wszystkim osoby, które są na diecie wegetariańskiej lub wegańskiej, powinny uważać przed rozpoczęciem diety GAPS, ponieważ dieta ta zakłada spożywanie mięsa i ryb.

Osoby z alergiami pokarmowymi, chorobami nerek i wątroby, a także kobiety w ciąży lub karmiące piersią powinny skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem tej diety. Pełna dieta GAPS może prowadzić do niedoborów składników odżywczych i pogorszenia stanu zdrowia, jeśli nie jest odpowiednio zbilansowana i stosowana z umiarem.

Warto również zauważyć, że dieta GAPS jest stosunkowo restrykcyjna, ponieważ wymaga eliminacji wielu produktów spożywczych z diety. Dlatego osoby z historią zaburzeń odżywiania lub osoby, które mają trudności w stosowaniu restrykcyjnych diet, powinny być ostrożne przed rozpoczęciem żywienia się według zasad diety GAPS i skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem przed jej wprowadzeniem do swojego jadłospisu.

Podsumowując, dieta GAPS nie jest wskazana dla osób z alergiami pokarmowymi, chorobami nerek i wątroby, kobiety w ciąży lub karmiące piersią, a także osób na diecie wegetariańskiej lub wegańskiej. Należy pamiętać, że to dość restrykcyjny sposób żywieniowy. 

Jeśli chcesz poszerzyć swoją wiedzę dotyczącą układu pokarmowego i nie wiesz jak wprowadzać do diety zdrowe produkty, to dołącz do platformy edukacyjnej BezTabletek.pl. Poznaj najlepiej zbilansowane diety. 

Chcesz wiedzieć więcej na temat swojego zdrowia?

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.

Dołącz do nas już teraz !

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Glista ludzka - jak się objawia? Jak wygląda glista i jak się jej pozbyć? Glista ludzka – objawy. Diagnostyka obecności glisty ludzkiej w organizmie. Zakażenie glistą ludzką. Jak wyglądają objawy, diagnostyka i leczenie glistnicy? 

Glista ludzka - jak się objawia? Jak wygląda glista i jak się jej pozbyć? Glista ludzka – objawy. Diagnostyka obecności glisty ludzkiej w organizmie. Zakażenie glistą ludzką. Jak wyglądają objawy, diagnostyka i leczenie glistnicy? 

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jakie są objawy glisty ludzkiej? Jak to możliwe, że pasożyt ten występuje w tak specyficznym miejscu jak oko? Jak efektywnie leczyć tę chorobę? Jeżeli nie wiesz jeszcze odpowiedzi na te pytania, ten poradnik jest dla Ciebie.

Na co jest dobry smalec gęsi? Tradycyjne metody stosowania. Smalec gęsi – właściwości i zastosowanie. Czy gęsina jest zdrowa? Sprawdź jej właściwości odżywcze i zdrowotne oraz kaloryczność. Smalec gęsi na odmrożenia, zmarszczki i ból stawów

Na co jest dobry smalec gęsi? Tradycyjne metody stosowania. Smalec gęsi – właściwości i zastosowanie. Czy gęsina jest zdrowa? Sprawdź jej właściwości odżywcze i zdrowotne oraz kaloryczność. Smalec gęsi na odmrożenia, zmarszczki i ból stawów

Smalec gęsi od wieków jest wykorzystywany w tradycyjnej medycynie ludowej jako naturalny środek wspomagający zdrowie i leczący różne dolegliwości. Choć naukowe dowody na korzyści smalcu gęsiego mogą być ograniczone, niektóre zastosowania tego tradycyjnego środka budzą zainteresowanie i warto je zbadać. W tym artykule przyjrzymy się różnym sposobom stosowania smalcu gęsiego w leczeniu przeziębienia, redukcji zmarszczek, łagodzeniu objawów żylaków oraz wspieraniu zdrowia stawów. Przed rozpoczęciem jakiejkolwiek terapii z wykorzystaniem smalcu gęsiego, ważne jest również poznanie przeciwwskazań i świadome podejście do korzystania z tego tradycyjnego leku.

Co robić, jeśli pojawia się krew w moczu? Przyczyny i objawy. Co oznacza krew w moczu? Krew w moczu – przyczyny i leczenie krwiomoczu 

Co robić, jeśli pojawia się krew w moczu? Przyczyny i objawy. Co oznacza krew w moczu? Krew w moczu – przyczyny i leczenie krwiomoczu 

Krwawienie w moczu, znane również jako hematuria, może być niepokojącym objawem, który może wskazywać na różne problemy zdrowotne. Przyjrzyjmy się przyczynom i objawom związanym z pojawieniem się krwi w moczu oraz dowiedzmy się, kiedy powinieneś być zaniepokojony i jak postępować, gdy dzieci doświadczają tego problemu.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
45zł / rok
Zobacz co zyskasz

Roczna subskrypcja to raptem koszt jednej książki

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca