bezTabletek.pl

Praktyczna wiedza o twoim
zdrowiu w przystępnej formie

Dieta ajurwedyjska - co jeść?

Blog healthcare

Dieta ajurwedyjska - co jeść?

Czemu dieta w ajurwedzie zajmuje tak ważne miejsca? Na czym polega dieta ajurwedyjska? Ajurweda wywodzi się ze starożytnych Indii i liczy kilka tysięcy. jest ona najstarszym znanym system medyczno-filozoficzny. Ajurweda oznacza naukę o życiu albo wiedzę o życiu, a za jej cechę charakterystyczną uznaje się holistyczne podejście do człowieka. Warto wiedzieć, że życie zgodnie z zasadami ajurwedy musimy także stosować odpowiednio dopasowaną dietę do rodzaju posiadanej energii.

Współczesna medycyna również docenia zdrowotne korzyści płynące z tego systemu medycznego.

Spis treści

 1. Odżywianie z Ajurwedą
 2. Dieta ajurwedyjska: jak należy się odżywiać według Ajurwedy?
 3. Dieta ajurwedyjska - co jeść?
 4. Bądź na bieząco zapisz się do newslettera
 5. Dowiedz się więcej dzięki naszym szkoleniom:

Odżywianie z Ajurwedą

Czym jest dieta ajurwedyjska? Na czym polegają zasady diety ajurwedy? Te pytanie zadaje sobie wiele osób.

Ajurweda zakłada, że powinniśmy jeść jak najwięcej świeżych produktów i unikać spożywania nadmiernej ilości przetworzonych. Dobra dieta, to dieta bogata w superfoods, których zgodnie z zasadami ajurwedy powinniśmy spożywać najwięcej. Należy jednak podkreślić, że nie wyklucza ona spożywania konkretnych produktów i opiera się na zrównoważonym sposobie odżywiania.

Dieta w ajurwedzie jest zależna od naszego typu konstytucyjnego, czyli doszy. Te typy które wynikiem proporcji pięciu żywiołów, z których się składamy. Istnieją trzy dosze i u każdego człowieka jedna z nich jest dominująca. W zależności od tego, czy jesteśmy vata, pitta czy kapha, powinniśmy spożywać jedzenie w różnych proporcjach (np. więcej zbóż, mniej ziemniaków).

Produkty w niej zalecane są w głównej mierze wegańskie. Ajurweda podkreśla także, że zdrowe odżywianie powinno iść w parze z aktywnością np. jogą.

Dieta ajurwedyjska: jak należy się odżywiać według Ajurwedy?

Po pierwsze jej najważniejszą zasadą  jest ustalenie diety zgodnie z naszą doszą. W przeciwnym przypadku na pewno nie będzie skuteczna.

Drugą, ale równie ważną  zasadą jest to, żeby żołądek w jednej trzeciej wypełnić pokarmem stałym, w jednej trzeciej płynnym, natomiast pozostałą część zostawić pustą. Bardzo ważne jest również, aby dokładnie i powoli przeżuwać pokarm, takie działanie pomaga w procesie trawienia.


Ponadto powinniśmy jeść tylko w momencie, kiedy jesteśmy głodni, a pić tylko wtedy, gdy jesteśmy spragnieni. To taki "ukłon" w stronę pierwotnej natury, słuchania własnego organizmu i walki z zaburzeniami równowagi w nim. Pomiędzy posiłkami należy dbać o przerwy (od 3 do 6 godzin), a dania powinny być spożywane regularnie. Zaleca się unikania oglądania telewizji, czytania książek oraz sprawdzania telefonu w trakcie posiłku. To negatywnie wpływa na proces trawienia.


Produkty w diecie ajurwedyjskiej powinny być przede wszystkim naturalne, sezonowe, nieprzetworzone. Potrawy zawierające dużo witamin i minerałów to pozycja obowiązkowa w tym sposobie odżywiania. Należy wystrzegać się potraw smażonych, produktów kwaśnych, czy sfermentowanych (np. chleb na drożdżach). Nie wolno natomiast jeść, kiedy jest się zdenerwowanym, przygnębionym, nie stabilnym. Warto spożywać posiłki w miłej atmosferze, samotności, w gronie bliskich nam osób.

Dieta ajurwedyjska - co jeść?

Ajurweda mówi, że najważniejsze przy układaniu diety jest ustalenie naszej doszy. To właśnie od niej zależy jakie produkty oraz w jakich proporcjach powinniśmy jeść. Produkty dostosowane do poszczególnych Dosz jakie możesz jeść regularnie:

 • Osoby o konstytucji pitta powinny przede wszystkim w swojej diecie uwzględniać smaki gorzkie, cierpkie oraz słodkie. Warto natomiast aby wystrzegały się potraw kwaśnych i ostrych. Często osoby o przewadze doszy pitta uwielbiają potrawy pikantne, przesolone, czy zakwaszone, jednak powinny unikać takich dań. Dzięki temu będą mogły odzyskać stan równowagi, cieszyć się dobrym zdrowiem ciała i umysłu. Produkty wskazane dla osób pitta to m.in: zboża (owies, pszenica, jęczmień, ryż), rośliny strączkowe (groch, soja, fasola), warzywa (kapusta, brokuły, sałata, kukurydza, dynia), owoce (śliwka, jabłka, gruszka, cytrusy), przyprawy (kurkuma, kolendra), do słodzenia cukier trzcinowy, syrop klonowy lub miód (zamiast białego cukru)
 • Osoby z przewagą vata powinny natomiast spożywać posiłki ciepłe), lekko oleiste, a także delikatnie przyprawione. Należy unikać surowej żywności i zimnych napojów. Smaki, które warto uwzględnić w diecie to smak słodki, słony i kwaśny. Nie polecany jest smak gorzki oraz ostry. Produkty odpowiednie dla osób z przewagą doszy vaty to mi.in: zboża (owies, ryż, pszenica), rośliny strączkowe i ich przetwory (soczewica, tofu), warzywa, najlepiej gotowane (marchew, dynia, buraki), surowe owoce (cytrusy, winogrona, banany), orzechy (włoskie, ziemne, migdały, pistacje, kokosowe), przyprawy (imbir, kurkuma, cynamon, bazylia, kozieradka, goździk, kminek, pieprz), tłuszcze (olej słonecznikowy, sezamowy)
 • Potrawy dla osób kapha powinny być ostre, gorzkie i cierpkie. Szczególnie niewskazane są dania ciężkie, tuczące, czy tłuste. Produkty, jakie warto uwzględnić w diecie to m.in: zboża (kukurydza, kuskus, jęczmień), rośliny strączkowe (soczewica, groch, tofu), mleko (wyłącznie sojowe), warzywa (kalafior, brokuły, kapusta), tłuszcze (wyłącznie roślinne i w minimalnej ilości), przyprawy (chili, kurkuma, musztarda, chrzan, imbir), a do słodzenia miód


Jeśli interesują Cię szkolenia z podobnej tematyki lub 12 innych jakie posiadamy to zapraszamy do dołączenia do platformy Bez Tabletek. 

Jedna płatność = dożywotni dostęp.Poznaj i zdobądź najnowszą wiedzę z zakresu profilaktyki zdrowia!

Bądź na bieząco zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Dowiedz się więcej dzięki naszym szkoleniom:

Chcesz wiedzieć więcej na ten temat?


Jeśli interesują Cię unikalne szkolenia z ajurwedy to zapraszamy do dołączenia do platformy Bez Tabletek.

Jedna płatność = dożywotni dostęp

Dołącz do nas już teraz!
 • Facebook
 • Spreaker
 • LinkedIn
5/510 ocen

oceń ten artykuł

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Objawy i leczenie boreliozy

Objawy i leczenie boreliozy

Jak leczyć boreliozę? Co zrobić, że uchronić się przed kleszczami? Czy borelioza to choroba zagrażająca życiu? Większość przypadków zachorowania na boreliozę jest spowodowania ukąszeniem kleszcza. Niestety, liczba zakażeń tą chorobą w Polsce ciągle rośnie. Borelioza to choroba z lyme, powodowana przez spiralną bakterię (krętki) zwaną Borrelia burgdorferi może spowodować m.in: problemy z układem nerwowym, zapalenie mięśni i stawów, problemy neurologiczne, częste infekcje w naszym organizmie, czy choroby stawowe (zapalenie stawów). Kleszcz wraz ze śliną lub wymiocinami przenosi bakterie. Nieleczona choroba może natomiast doprowadzić nawet do kleszczowego zapalenia mózgu (porażenia mózgu). Przyjąć może ona również formę przewlekłą.Kleszcze wybierają głównie ciepłe miejsca, gdzie skóra jest cienka, np. pachwiny, skóra w okolicy pach. W wyniku ukąszenia kleszcza pojawić się może rumień. Jak wygląda leczenie i diagnostyka boreliozy? Co zrobić, żeby uchronić się przed ugryzieniem kleszcza? Czy jest możliwe całkowite wyleczenie boreliozy z lyme.

Jak łączyć suplementy ze sobą diety bogate w witaminy i minerały?

Jak łączyć suplementy ze sobą diety bogate w witaminy i minerały?

Czy można przyjmować razem suplementację różnych preparatów? Najlepsze suplementy diety dostarczając witamin i minerałów.Spożywanie jednocześnie zbyt dużej ilość suplementów może być dla nasz szkodliwe. Dzieje się tak, ponieważ wiele suplementów w swoim składzie zawiera te same substancje odżywcze. Zażywając na raz suplementy o podobnym składzie, możemy dostarczyć naszemu organizmowi zbyt wysoką dawkę jakiegoś produktu, co może negatywnie wpłynąć na nasze zdrowie i samopoczucie. Warto, więc znać podstawowe zasady korzystania suplementów. Dowiedz się jak łączyć suplementy diety, co ogranicza ich wchłanialność oraz co zrobić, żeby organizm lepiej je przyswajał.

Suplementy diety i preparaty, które warto stosować przy menopauzie

Suplementy diety i preparaty, które warto stosować przy menopauzie

Jakie suplementy diety oraz preparaty wybrać, kiedy pojawi się menopauza? Klimakterium - okres w życiu każdej kobiety, czyli jak złagodzić objawy menopauzy.Kiedy, w życiu kobiety pojawia się czas menopauzy, często wiąże się on z przykrymi dolegliwościami.Należą do nich np.: uderzenia gorąca, wahania nastroju, problemy z koncentracją, potliwość, problemy ze snem, spadek libido, czy suchość w pochwie.W jaki sposób możemy złagodzić dolegliwości związane z menopauzą? Czy istnieją suplementy diety przeznaczone dla kobiet w okresie menopauzy?

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Zarejestruj się już teraz
Dożywotnia licencja
1188PLN

Tylko 29.99 zł miesięcznie wybierając płatność ratalną

 • Obszerna baza wiedzy
 • Dożywotni dostęp do platformy
 • Nowe kursy każdego miesiąca
Kup teraz
 • Raty PayU
 • Blik
 • VISA
 • Master Card

Rozłóż spłatę na raty bez dodatkowych opłat i prowizji

Rata 0% już od:29.99PLN