Dieta ajurwedyjska - co jeść?

Dieta ajurwedyjska - co jeść?

Czemu dieta w ajurwedzie zajmuje tak ważne miejsca? Na czym polega dieta ajurwedyjska? Ajurweda wywodzi się ze starożytnych Indii i liczy kilka tysięcy. jest ona najstarszym znanym system medyczno-filozoficzny. Ajurweda oznacza naukę o życiu albo wiedzę o życiu, a za jej cechę charakterystyczną uznaje się holistyczne podejście do człowieka. Warto wiedzieć, że życie zgodnie z zasadami ajurwedy musimy także stosować odpowiednio dopasowaną dietę do rodzaju posiadanej energii.

Współczesna medycyna również docenia zdrowotne korzyści płynące z tego systemu medycznego.

Odżywianie z Ajurwedą

Czym jest dieta ajurwedyjska? Na czym polegają zasady diety ajurwedy? Te pytanie zadaje sobie wiele osób.

Ajurweda zakłada, że powinniśmy jeść jak najwięcej świeżych produktów i unikać spożywania nadmiernej ilości przetworzonych. Dobra dieta, to dieta bogata w superfoods, których zgodnie z zasadami ajurwedy powinniśmy spożywać najwięcej. Należy jednak podkreślić, że nie wyklucza ona spożywania konkretnych produktów i opiera się na zrównoważonym sposobie odżywiania.

Dieta w ajurwedzie jest zależna od naszego typu konstytucyjnego, czyli doszy. Te typy które wynikiem proporcji pięciu żywiołów, z których się składamy. Istnieją trzy dosze i u każdego człowieka jedna z nich jest dominująca. W zależności od tego, czy jesteśmy vata, pitta czy kapha, powinniśmy spożywać jedzenie w różnych proporcjach (np. więcej zbóż, mniej ziemniaków).

Produkty w niej zalecane są w głównej mierze wegańskie. Ajurweda podkreśla także, że zdrowe odżywianie powinno iść w parze z aktywnością np. jogą.

Dieta ajurwedyjska: jak należy się odżywiać według Ajurwedy?

Po pierwsze jej najważniejszą zasadą  jest ustalenie diety zgodnie z naszą doszą. W przeciwnym przypadku na pewno nie będzie skuteczna.

Drugą, ale równie ważną  zasadą jest to, żeby żołądek w jednej trzeciej wypełnić pokarmem stałym, w jednej trzeciej płynnym, natomiast pozostałą część zostawić pustą. Bardzo ważne jest również, aby dokładnie i powoli przeżuwać pokarm, takie działanie pomaga w procesie trawienia.


Ponadto powinniśmy jeść tylko w momencie, kiedy jesteśmy głodni, a pić tylko wtedy, gdy jesteśmy spragnieni. To taki "ukłon" w stronę pierwotnej natury, słuchania własnego organizmu i walki z zaburzeniami równowagi w nim. Pomiędzy posiłkami należy dbać o przerwy (od 3 do 6 godzin), a dania powinny być spożywane regularnie. Zaleca się unikania oglądania telewizji, czytania książek oraz sprawdzania telefonu w trakcie posiłku. To negatywnie wpływa na proces trawienia.


Produkty w diecie ajurwedyjskiej powinny być przede wszystkim naturalne, sezonowe, nieprzetworzone. Potrawy zawierające dużo witamin i minerałów to pozycja obowiązkowa w tym sposobie odżywiania. Należy wystrzegać się potraw smażonych, produktów kwaśnych, czy sfermentowanych (np. chleb na drożdżach). Nie wolno natomiast jeść, kiedy jest się zdenerwowanym, przygnębionym, nie stabilnym. Warto spożywać posiłki w miłej atmosferze, samotności, w gronie bliskich nam osób.

Dieta ajurwedyjska - co jeść?

Ajurweda mówi, że najważniejsze przy układaniu diety jest ustalenie naszej doszy. To właśnie od niej zależy jakie produkty oraz w jakich proporcjach powinniśmy jeść. Produkty dostosowane do poszczególnych Dosz jakie możesz jeść regularnie:

  • Osoby o konstytucji pitta powinny przede wszystkim w swojej diecie uwzględniać smaki gorzkie, cierpkie oraz słodkie. Warto natomiast aby wystrzegały się potraw kwaśnych i ostrych. Często osoby o przewadze doszy pitta uwielbiają potrawy pikantne, przesolone, czy zakwaszone, jednak powinny unikać takich dań. Dzięki temu będą mogły odzyskać stan równowagi, cieszyć się dobrym zdrowiem ciała i umysłu. Produkty wskazane dla osób pitta to m.in: zboża (owies, pszenica, jęczmień, ryż), rośliny strączkowe (groch, soja, fasola), warzywa (kapusta, brokuły, sałata, kukurydza, dynia), owoce (śliwka, jabłka, gruszka, cytrusy), przyprawy (kurkuma, kolendra), do słodzenia cukier trzcinowy, syrop klonowy lub miód (zamiast białego cukru)
  • Osoby z przewagą vata powinny natomiast spożywać posiłki ciepłe), lekko oleiste, a także delikatnie przyprawione. Należy unikać surowej żywności i zimnych napojów. Smaki, które warto uwzględnić w diecie to smak słodki, słony i kwaśny. Nie polecany jest smak gorzki oraz ostry. Produkty odpowiednie dla osób z przewagą doszy vaty to mi.in: zboża (owies, ryż, pszenica), rośliny strączkowe i ich przetwory (soczewica, tofu), warzywa, najlepiej gotowane (marchew, dynia, buraki), surowe owoce (cytrusy, winogrona, banany), orzechy (włoskie, ziemne, migdały, pistacje, kokosowe), przyprawy (imbir, kurkuma, cynamon, bazylia, kozieradka, goździk, kminek, pieprz), tłuszcze (olej słonecznikowy, sezamowy)
  • Potrawy dla osób kapha powinny być ostre, gorzkie i cierpkie. Szczególnie niewskazane są dania ciężkie, tuczące, czy tłuste. Produkty, jakie warto uwzględnić w diecie to m.in: zboża (kukurydza, kuskus, jęczmień), rośliny strączkowe (soczewica, groch, tofu), mleko (wyłącznie sojowe), warzywa (kalafior, brokuły, kapusta), tłuszcze (wyłącznie roślinne i w minimalnej ilości), przyprawy (chili, kurkuma, musztarda, chrzan, imbir), a do słodzenia miód


Jeśli interesują Cię szkolenia z podobnej tematyki lub 12 innych jakie posiadamy to zapraszamy do dołączenia do platformy Bez Tabletek. 

Jedna płatność = dożywotni dostęp.Poznaj i zdobądź najnowszą wiedzę z zakresu profilaktyki zdrowia!

Bądź na bieząco zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

  • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
  • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
  • Dowiedz się o nowych artykułach

Dowiedz się więcej dzięki naszym szkoleniom:

Chcesz wiedzieć więcej na ten temat?


Jeśli interesują Cię unikalne szkolenia z ajurwedy to zapraszamy do dołączenia do platformy Bez Tabletek.

Jedna płatność = dożywotni dostęp

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Czym różni się nowoczesna technologia wellness od medycyny ?

Czym różni się nowoczesna technologia wellness od medycyny ?

W ostatnich latach obserwujemy dynamiczny rozwój technologii wspierających zdrowie. Urządzenia wearable, aplikacje do monitorowania snu, biofeedback, terapie światłem czy osobiste generatory częstotliwości wszystko to buduje nowy segment rynku: nowoczesny wellness. Czym jednak różni się ta ścieżka wsparcia organizmu od klasycznej medycyny? I gdzie przebiega granica między profilaktyką a leczeniem?

Nowoczesne metody leczenia zaćmy – co warto wiedzieć przed operacją ?

Nowoczesne metody leczenia zaćmy – co warto wiedzieć przed operacją ?

Zaćma to choroba oczu, która prowadzi do stopniowego pogarszania się widzenia. Najczęściej występuje u osób starszych, jednak może również dotykać młodszych dorosłych – na przykład w wyniku urazów, innych chorób lub stosowania niektórych leków. Na szczęście współczesna medycyna oferuje skuteczne i bezpieczne metody leczenia zaćmy, które pozwalają przywrócić ostrość widzenia i znacząco poprawić komfort życia. Jak wygląda nowoczesne leczenie zaćmy? Czego można się spodziewać przed, w trakcie i po zabiegu? Oto najważniejsze informacje.

Jak radzić sobie z bólem głowy? Naturalne i farmakologiczne sposoby

Jak radzić sobie z bólem głowy? Naturalne i farmakologiczne sposoby

Ból głowy utrudnia koncentrację i pozbawia energii, przez co potrafi skutecznie zepsuć codzienne plany. Jego przyczyny bywają bardzo różne począwszy od stresu i przemęczenia po problemy zdrowotne wymagające konsultacji lekarskiej. Dowiedz się, jak radzić sobie z tą dolegliwością. Kiedy wystarczą naturalne metody, a kiedy trzeba włączyć leki dostępne bez recepty?

Jak wybrać prywatny ośrodek leczenia uzależnień ?

Jak wybrać prywatny ośrodek leczenia uzależnień ?

Prywatny ośrodek leczenia uzależnień to miejsce, które odgrywa kluczową rolę w procesie rehabilitacji osób borykających się z różnymi uzależnieniami. Wybór odpowiedniego ośrodka jest jednym z najistotniejszych etapów w walce z nałogiem, a decyzja ta ma ogromny wpływ na dalszy przebieg terapii oraz możliwość osiągnięcia trwałej abstynencji. Warto zatem zastanowić się, na co zwrócić uwagę przy wyborze prywatnego ośrodka leczenia uzależnień, by zapewnić sobie lub bliskiej osobie najlepszą opiekę i pomoc w walce z uzależnieniem.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Dożywotni dostęp
199zł / jednorazowo
Zobacz co zyskasz

Dożywotni dostęp do platformy - jednorazowa płatność

  • Pełen dostęp do 100 kursów video na zawsze
  • Bez ukrytych opłat i automatycznego przedłużania
  • Nowe treści co miesiąc